obr obr obr
obr
uživatel 
heslo 
» Registrace autora
» Zapomněli jste heslo?
obr
obr obr obr
obr
» Novinky
» Právě vyšlo
» TOP 20 díla
» Články
» Literární almanach
obr
obr obr obr
obr
» Próza
» Poezie
» Výstřely do tmy
» Příručka publikování
» TOP 20 autoři
» Vyhledávání
obr
obr obr obr
obr
» Workshopy 
» Fórum 
» SASPI Chat! (1)
» FAQ
obr
obr obr obr
obr
» Knihovna autorů SASPI
» Redaktoři on-line
» Technická podpora
» SASPI team
» Odkazy
» Spolupráce
» Knihkupectví
"Když chce osud někoho zničit, udělá z něho hlupáka."
Publilius Syrus
obr
obr počet přístupů: 2915206 obr

Adresa SAS E-mail © SAS Obecně platná pravidla Nápověda obr

:: Na SASPI.cz je právě 39233 příspěvků, 5717 autorů a 388996 komentářů :: on-line: 0 ::
obr

:: Metafory ::

 autor laneida publikováno: 10.02.2013, 19:00  
 

Existují lidé, kteří vám řeknou, že nerozumějí metaforám. Samozřejmě, že existují. Jsou to většinou lidé moderní doby, odchovaní rychlostí vyvíjejícího se světa a na něco tak pomalého a zastaralého nemají čas.

Ono neporozumění ale není v lidech samotných, sudičky nedumají nad tím, jestli Pepíkovi Koudelíků, budoucímu traktoristovi, nadělí či nenadělí cit pro metafory. Je to o přístupu lidí. Naše současné století nás nutí spěchat, zrychlovat, chvátat, protože co lze udělat hned lze udělat ještě dříve.

Metafory, na druhou stranu, jsou tvorové velmi jednoduší a pomalí. Většina lidí, přistoupí-li k metafoře, začne se ihned vyptávat: odkud přišla, jak je stará a v čem to celé vlastně vězí. Metafora se všech těch všetečných otázek zalekne a odmítá odpovídat.
Přístup tedy musí být opačný. Přistoupíte-li k metafoře, musíte poklidně vyčkávat a zdánlivě si metafory nevšímat. Po několika minutách, hodinách, či dnech se může stát jedna ze dvou možností.
Metafora se může vaším ignorantstvím rozčilit a začít se svěřovat se svým významem, aby vám dokázala, že je metaforou vskutku významnou a velkolepou, takové přehlížení si tedy nezaslouží.
Druhou možností je, že váš klid a vaše nečinnost způsobí, že metafora, jako bytost éterická a tedy velice roztěkaná, zapomene na vaši přítomnost a začne v klidu metafořit. Vy tak vidíte onu osůbku přímo při práci a můžete sledovat, kterak se jaké metafory vplétají do textů.
Oba způsoby mají něco do sebe, byť jazykovědci, jak už to u nich bývá, jsou skeptičtí k metodě první, jež se v tomto oboru objevila jako metoda druhá, s názorem, že k metodě druhé je třeba více stoického klidu a tudíž je toto ukázkou vědcova umu.
Pravdou je, ať už to kdokoliv jakkoliv nerad slyší, že pro obě metody je třeba stejného přístupu a záleží na metafoře, kterou z nich si vybere. Metafory jsou totiž bytosti velice sdílné a upovídané, což je dáno jejich obrovskou populací. Ve světě, kde vás žijí desítky miliard, musíte být průbojní, aby se na vás nezapomnělo a proto se metafory, osoby ve své podstatě stydlivé, musí začít prát o své místo na slunci.

Není tedy lidí, kteří nerozumějí metaforám. Jsou jen lidé, jenž to o sobě tvrdí, a jestli takového potkáte, doporučte mu, ať se naučí vyčkávat a naslouchat. Bude-li pečlivý, jednoho dne pro porozumění metaforám dozraje.


 celkové hodnocení autora: 95.0 %

výborné chvalitebné dobré dostatečné nedostatečné Ohodnoťte příspěvek!

přidat autora k oblíbeným 
 hodnotilo celkem autorů: 0 komentovat příspěvek 
 autorské hodnocení: 0.0 uložit příspěvek 
 známka poroty: 2.0 tisk příspěvku 
 počet komentářů: 1 zaslat vzkaz autorovi 
 počet shlédnutí od publikace: 4 výpis autorského hodnocení 
 
:: Komentáře k příspěvku ::
 Šíma 10.02.2013, 18:59:40 Odpovědět 
   Zdravím.

Možná by bylo na místě, říci něco o tom, co je vlastně metafora! ;-) Ale nejspíš máš pravdu, dneska má internet kde kdo a každý čtenář, který pozapomněl na český jazyk a literaturu (tedy učební látku z dob studia), může goooglovat! ;-)

Zde je dán metaforám přímo lidský život (i s možností uvažovat, jednat a cítit). Možná je i celý tento text jednou velkou metaforou. O čem? O tom, jak lidé dneska žijí, jak nemají čas na čtení a třeba i na psaní. Svázal je neustálý spěch a oni pořád někam spěchají (třeba si i říkají, že jednou si určitě najdou čas). Tvůj text rozdělil svět na "svět lidí" a "svět metafor". Znamená to, že nejen lidé žijí v přetvářce a vytvářejí určité obrazy (právě co se týče oné podobnosti a přeneseného významu slova)?

Text je napsaný s nadhledem, humorem a každý si v něm něco najde. Možná se najdou i tací, kteří se budou ptát, proč to všechno vlastně? Vždyť ani metafory nejsou ušetřeny jedné skutečnosti, každý čtenář ji uvidí v jiném světle a pochopí jinak. Třeba i onen "obrácený pohled", to je nevšímat si jich a brát je jako sobě rovné "bytosti". Však ono to nějak dopadne.

Omlouvám se za určité rozpovídání, bůh (a metafory) ví, zdali je vůbec k něčemu! ;-) Hezký večer a psaní zdar.

P.S. Mé druhé já se přímo ptá (bez příkras a obrazů), zdali byl docela zajímavý nápad správně a výstižně uchopen (a zpracován). Jenže, kdo ví, zdali ví, co je to vlastně metafora... ;-)
obr
© 2005-2016 by Matěj Novotný & Filip Kotora | Všechna práva vyhrazena
 
 
Va?e literatura MFantasy Literární.cz - Server s českou literaturou Art & Design - Roman K?bus
 
Partneři: Gastrokritik, Antikvariát Kačur
 
St?hnout SASPI.cz toolbar! RSS zdroj
obr obr obr
obr
Bob bobb
(12.6.2019, 12:18)
Jakub Žák
(11.6.2019, 15:22)
Tatyana
(6.6.2019, 22:39)
Tvořitelka
(4.6.2019, 10:28)
obr
obr obr obr
obr
Francouzská rev...
markus
Radost je boles...
Centurio
Žertovná
Sojta
obr
obr obr obr
obr

Na nádraží v Bubenči
Jeňýk
obr
obr obr obr
obr
Liter?rn? almanach SASPI
Aktuální číslo LA...
obr
obr obr obr