obr obr obr
obr
uživatel 
heslo 
» Registrace autora
» Zapomněli jste heslo?
obr
obr obr obr
obr
» Novinky
» Právě vyšlo
» TOP 20 díla
» Články
» Literární almanach
obr
obr obr obr
obr
» Próza
» Poezie
» Výstřely do tmy
» Příručka publikování
» TOP 20 autoři
» Vyhledávání
obr
obr obr obr
obr
» Workshopy 
» Fórum 
» SASPI Chat! (1)
» FAQ
obr
obr obr obr
obr
» Knihovna autorů SASPI
» Redaktoři on-line
» Technická podpora
» SASPI team
» Odkazy
» Spolupráce
» Knihkupectví
"Manželství je památka na lásku."
H. Rowland
obr
obr počet přístupů: 2915448 obr

Adresa SAS E-mail © SAS Obecně platná pravidla Nápověda obr

:: Na SASPI.cz je právě 39659 příspěvků, 5754 autorů a 391087 komentářů :: on-line: 5 ::
obr

:: Metafory ::

 autor laneida publikováno: 10.02.2013, 19:00  
 

Existují lidé, kteří vám řeknou, že nerozumějí metaforám. Samozřejmě, že existují. Jsou to většinou lidé moderní doby, odchovaní rychlostí vyvíjejícího se světa a na něco tak pomalého a zastaralého nemají čas.

Ono neporozumění ale není v lidech samotných, sudičky nedumají nad tím, jestli Pepíkovi Koudelíků, budoucímu traktoristovi, nadělí či nenadělí cit pro metafory. Je to o přístupu lidí. Naše současné století nás nutí spěchat, zrychlovat, chvátat, protože co lze udělat hned lze udělat ještě dříve.

Metafory, na druhou stranu, jsou tvorové velmi jednoduší a pomalí. Většina lidí, přistoupí-li k metafoře, začne se ihned vyptávat: odkud přišla, jak je stará a v čem to celé vlastně vězí. Metafora se všech těch všetečných otázek zalekne a odmítá odpovídat.
Přístup tedy musí být opačný. Přistoupíte-li k metafoře, musíte poklidně vyčkávat a zdánlivě si metafory nevšímat. Po několika minutách, hodinách, či dnech se může stát jedna ze dvou možností.
Metafora se může vaším ignorantstvím rozčilit a začít se svěřovat se svým významem, aby vám dokázala, že je metaforou vskutku významnou a velkolepou, takové přehlížení si tedy nezaslouží.
Druhou možností je, že váš klid a vaše nečinnost způsobí, že metafora, jako bytost éterická a tedy velice roztěkaná, zapomene na vaši přítomnost a začne v klidu metafořit. Vy tak vidíte onu osůbku přímo při práci a můžete sledovat, kterak se jaké metafory vplétají do textů.
Oba způsoby mají něco do sebe, byť jazykovědci, jak už to u nich bývá, jsou skeptičtí k metodě první, jež se v tomto oboru objevila jako metoda druhá, s názorem, že k metodě druhé je třeba více stoického klidu a tudíž je toto ukázkou vědcova umu.
Pravdou je, ať už to kdokoliv jakkoliv nerad slyší, že pro obě metody je třeba stejného přístupu a záleží na metafoře, kterou z nich si vybere. Metafory jsou totiž bytosti velice sdílné a upovídané, což je dáno jejich obrovskou populací. Ve světě, kde vás žijí desítky miliard, musíte být průbojní, aby se na vás nezapomnělo a proto se metafory, osoby ve své podstatě stydlivé, musí začít prát o své místo na slunci.

Není tedy lidí, kteří nerozumějí metaforám. Jsou jen lidé, jenž to o sobě tvrdí, a jestli takového potkáte, doporučte mu, ať se naučí vyčkávat a naslouchat. Bude-li pečlivý, jednoho dne pro porozumění metaforám dozraje.


 celkové hodnocení autora: 95.0 %

výborné chvalitebné dobré dostatečné nedostatečné Ohodnoťte příspěvek!

přidat autora k oblíbeným 
 hodnotilo celkem autorů: 0 komentovat příspěvek 
 autorské hodnocení: 0.0 uložit příspěvek 
 známka poroty: 2.0 tisk příspěvku 
 počet komentářů: 1 zaslat vzkaz autorovi 
 počet shlédnutí od publikace: 4 výpis autorského hodnocení 
 
:: Komentáře k příspěvku ::
 Šíma 10.02.2013, 18:59:40 Odpovědět 
   Zdravím.

Možná by bylo na místě, říci něco o tom, co je vlastně metafora! ;-) Ale nejspíš máš pravdu, dneska má internet kde kdo a každý čtenář, který pozapomněl na český jazyk a literaturu (tedy učební látku z dob studia), může goooglovat! ;-)

Zde je dán metaforám přímo lidský život (i s možností uvažovat, jednat a cítit). Možná je i celý tento text jednou velkou metaforou. O čem? O tom, jak lidé dneska žijí, jak nemají čas na čtení a třeba i na psaní. Svázal je neustálý spěch a oni pořád někam spěchají (třeba si i říkají, že jednou si určitě najdou čas). Tvůj text rozdělil svět na "svět lidí" a "svět metafor". Znamená to, že nejen lidé žijí v přetvářce a vytvářejí určité obrazy (právě co se týče oné podobnosti a přeneseného významu slova)?

Text je napsaný s nadhledem, humorem a každý si v něm něco najde. Možná se najdou i tací, kteří se budou ptát, proč to všechno vlastně? Vždyť ani metafory nejsou ušetřeny jedné skutečnosti, každý čtenář ji uvidí v jiném světle a pochopí jinak. Třeba i onen "obrácený pohled", to je nevšímat si jich a brát je jako sobě rovné "bytosti". Však ono to nějak dopadne.

Omlouvám se za určité rozpovídání, bůh (a metafory) ví, zdali je vůbec k něčemu! ;-) Hezký večer a psaní zdar.

P.S. Mé druhé já se přímo ptá (bez příkras a obrazů), zdali byl docela zajímavý nápad správně a výstižně uchopen (a zpracován). Jenže, kdo ví, zdali ví, co je to vlastně metafora... ;-)
obr
© 2005-2016 by Matěj Novotný & Filip Kotora | Všechna práva vyhrazena
 
 
Va?e literatura MFantasy Literární.cz - Server s českou literaturou Art & Design - Roman K?bus
 
Partneři: Gastrokritik, Antikvariát Kačur
 
St?hnout SASPI.cz toolbar! RSS zdroj
obr obr obr
obr
karin.kimberly
(13.2.2020, 19:55)
Wade Milbot
(8.2.2020, 22:42)
wavawe6611@bizcomail
(8.2.2020, 06:04)
elizabeth139
(3.2.2020, 06:34)
obr
obr obr obr
obr
BARIKA
Danny Jé
Má matka je smr...
Sirnis
Rozprávka
Beduín
obr
obr obr obr
obr

Ostrov dáždnikov
VanillaSky
obr
obr obr obr
obr
Liter?rn? almanach SASPI
Aktuální číslo LA...
obr
obr obr obr