obr obr obr
obr
uživatel 
heslo 
» Registrace autora
» Zapomněli jste heslo?
obr
obr obr obr
obr
» Novinky
» Právě vyšlo
» TOP 20 díla
» Články
» Literární almanach
obr
obr obr obr
obr
» Próza
» Poezie
» Výstřely do tmy
» Příručka publikování
» TOP 20 autoři
» Vyhledávání
obr
obr obr obr
obr
» Workshopy 
» Fórum 
» SASPI Chat! (1)
» FAQ
obr
obr obr obr
obr
» Knihovna autorů SASPI
» Redaktoři on-line
» Technická podpora
» SASPI team
» Odkazy
» Spolupráce
» Knihkupectví
"Nic nezničí lásku tak jako ženin smysl pro humor."
Oscar Wilde
obr
obr počet přístupů: 2915781 obr

Adresa SAS E-mail © SAS Obecně platná pravidla Nápověda obr

:: Na SASPI.cz je právě 39717 příspěvků, 5825 autorů a 392924 komentářů :: on-line: 2 ::
obr

:: Hrdinský epos - Kapitán Arkos ::

 autor Akras publikováno: 05.03.2013, 14:01  
Hrdinský epos... římského katapitána zdejší legie
 

udřel svou mužnou paží do stolu, až zadrnčely okenice… a mohutným hlasem zvolal do zbraněěěě…. A do plné zbroje vojáci….
Zvolal kapitán, který vtrhl do z jedné místností kasáren zdejší legie, která bránila město před nepřáteli, kapitán byl vrchní velitel legie a jeho mužný hlas uposlechli hned všichni vojáci, kteří byli v místnosti.
Rychlými kroky a pohyby začali zbrojit ve vedlejších místnostech, kde si brali brnění, meče a štíty… zatím co sám kapitán se připravoval na krve prolití ne jen duševně ale i dotažením přesek na své pancířové a mnoha ornamenty zdobené lesknoucí se zbroji, nejkrásnější ornament byl na hrudi, který znázorňoval sedící lev s hustou hřívou, a hned pod ním znázornění břišních svalů zdobené po stranách starým ruinovým písmem….přilbici si pevně usadil, na ní červený chochol římské legie jen vlál červenou barvou už zdály…. A orlice na středu přilbice jako by se rozletět právě chtěla, kryt nosu jen tesně kopíroval jeho křivky tváře, a v jeho výrazu v obličeji, šel vidět pocit nejistoty a zlosti a nebojácnosti najednou…

Kapitán, svolal svoji legii, a zaujmul obrané pozice za zdmi pevnosti, které byly s velmi silných dřevěných kůlů, a velmi dobře opracovány s hroty které se tyčily k nebesům…

Připravte se na boj: zvolal kapitán strašlivým a boje plným a hlubokým hlasem…. muži tasili zbraně a štíty… v očekávání toho nejhoršího a možná jejich posledních chvil…. Modlíc se k bohu….


 celkové hodnocení autora: 75.4 %

výborné chvalitebné dobré dostatečné nedostatečné Ohodnoťte příspěvek!

přidat autora k oblíbeným 
 hodnotilo celkem autorů: 1 komentovat příspěvek 
 autorské hodnocení: 4.0 uložit příspěvek 
 známka poroty: 3.5 tisk příspěvku 
 počet komentářů: 4 zaslat vzkaz autorovi 
 počet shlédnutí od publikace: 29 výpis autorského hodnocení 
 
:: Komentáře k příspěvku ::
 Apinby 10.03.2013, 13:50:56 Odpovědět 
   Nazdar, taky jsem měl takový začátky. Člověk chce nejdřív napsat něco epic a potom se to moc nepovede.

Tohle dílko bych zařadil mezi "cvičné vlaštovky". Nemá to pořádně začátek, nějakou komplikaci a ani pořádný závěr. Je to taková momentka z nějakého bojiště.

Kdo útočil? Krvežízniví barbaři? Proč útočili?

Je to celé nedodělané.

Vrať se na začátek a nesnaž se psát epic příběhy, na si ještě nějaký pátek počkáš. Napiš něco z reálu, obyčejný příběh, kde si natrénuješ základy povídek. Každá povídka musí mít nějaký začátek, nějakou komplikaci a nějaký konec. To je základ všeho.
Legie - římská legie? Proč poté se modlí k bohu? Proč nevolá nějakého římského boha? Marta? Boha války? Jupitera? Zvláštní.
 Govrid 06.03.2013, 17:06:21 Odpovědět 
   Zdravím,
chtělo by si to přečist ještě několikrát a upravovat... Když něco napíšeš, neposílej to hned na publikaci, ale po nějaké době (Třeba i několik dnů.) si to po sobě přečíst - euforie zmizí a ty uvidíš, co se na tom dá zlepšit... Jinak to není špatný námět a uvidí se, co se z toho vyklube. :)
 Šíma 05.03.2013, 14:00:33 Odpovědět 
   Zdravím.

Ono, celkově to není špatný text, má určitý náboj, myšlenku (čili nápad), ale jak říká klasik: není to ono. Chtělo by to textík ještě dopilovat, více jej opečovat, aby byl nejen zajímavým (co se děje a postav týče), ale také bez chybek a nedostatků, které jaksi ubírají na jeho kvalitě.

Když jsem četl tento úvod do Tvého příběhu, napadl mne Asterix a Obelix, ano, kdo jiný by mohl nebohé Římany tak vyděsit? Ale o prozaické zpracování komiksů o těchto dvou neohrožených bojovnících nejspíš nepůjde (přestože určitý nadhled a smysl pro humor bych zde viděl - nejspíš ten černý - třeba i ve způsobu Tvého vyjadřování, vyznívá trochu expresivně, což může být spíše textu na škodu než k užitku).

Nemůžu soudit a hodnotit Tvůj příběh více, protože je na samotném začátku. Uvidíme, co přijde v dalším díle. Na co se zaměřit jde, tou je gramatická a typografická stránka věci. Pokud chybky v textu nevidíš, pomůže další pár očí navíc - betareader. Nebo jen pozornější pročtení, alespoň tato část není tak dlouhá, aby sis s ní nemohl dát více práce. A pokud náhodou netušíš "co a jak", jukni třeba do pravidel, na net, nebo jen do nějaké lepší - třeba i oblíbené knihy (oblíbeného autora), abys zjistil, jak pracovat s textem.

Namátkou vypíšu některé nedostatky:
========================

-- udřel svou mužnou paží do stolu, až zadrnčely okenice… a mohutným hlasem zvolal do zbraněěěě…. A do plné zbroje vojáci…. -- (pozor na velikost písmen na začátku věty, také na interpunkci, přímou řeč bych vložil do uvozovek) -- Udeřil svou mužnou paží do stolu, až zadrnčely okenice a mohutným hlasem zvolal: "Do zbraně a do plné zbroje vojáci…!"

-- zatím co sám kapitán se připravoval na krve prolití ne jen duševně ale i dotažením přesek na své pancířové a mnoha ornamenty zdobené lesknoucí se zbroji, nejkrásnější ornament byl na hrudi, který znázorňoval sedící lev s hustou hřívou, a hned pod ním znázornění břišních svalů zdobené po stranách starým ruinovým písmem….přilbici si pevně usadil, na ní červený chochol římské legie jen vlál červenou barvou už zdály…. A orlice na středu přilbice jako by se rozletět právě chtěla, kryt nosu jen tesně kopíroval jeho křivky tváře, a v jeho výrazu v obličeji, šel vidět pocit nejistoty a zlosti a nebojácnosti najednou… -- (přečti si tuto pasáž - třeba i - nahlas a poslouchej jak Ti zní, jakoby ses nechal unést onou květnatou řečí a zapomněl na to, o čem píšeš a jak by měla Tvá slova promlouvat ke čtenářům a co by měla popisovat - stylistika a logičnost v popisech zde dostává trochu na frak, nehledě na hrubky a podobně)

-- Připravte se na boj: zvolal kapitán strašlivým a boje plným a hlubokým hlasem…. muži tasili zbraně a štíty… v očekávání toho nejhoršího a možná jejich posledních chvil…. Modlíc se k bohu…. -- (i zde bych si dal pozor na vyjádření přímé řeči a na interpunkci + užití přechodníku - zde jde o podmět v množném čísle) -- "Připravte se na boj!" zvolal kapitán strašlivým bojechtivým a hlubokým hlasem. Muži tasili zbraně a štíty v očekávání toho nejhoršího, modlíce se k bohu, čekali, že prožijí své poslední chvíle...

Snad jsem Ti tu nenasekal ještě více šotkovin, než jsi měl v původním textu. Nežeň se vpřed, popřemýšlej (nejen o tom, o čem by Tvé povídání mělo být, ale i jak bude vyznívat při pročítání čtenáři, nemají se totiž pozastavovat nad samotným zpracováním, ale dychtivě číst a těšit se na pokračování).

Ať se daří.
 ze dne 05.03.2013, 20:24:05  
   Akras: díky za rady, no je to moje první slátaninka... tak uvidíme... jestli se do toho pustím... do psaní nějaké té prozy nebo jak se to jmenuje, nebo epos? sám se v tom nevyznám a psaní v tom už vůbec :D a přečetl jsem tak hoši od bobří řeky maximálně, a pána prstené dvě věže, no jinak námět brán z filmů: centruion, poslední legie, a další podobné :)
obr
© 2005-2016 by Matěj Novotný & Filip Kotora | Všechna práva vyhrazena
 
 
Va?e literatura MFantasy Literární.cz - Server s českou literaturou Art & Design - Roman K?bus
 
Partneři: Gastrokritik, Antikvariát Kačur
 
St?hnout SASPI.cz toolbar! RSS zdroj
obr obr obr
obr
Mr Solaiman
(15.1.2021, 11:53)
VNVNVNM
(8.1.2021, 09:15)
albert lisy
(8.1.2021, 06:41)
andrerushell
(7.1.2021, 12:46)
obr
obr obr obr
obr
Vo vlaku
iwka
Jiří, toho času...
Sonja
Cesta do Nurasu...
Ellien
obr
obr obr obr
obr

Křišťálová koule
Dick
obr
obr obr obr
obr
Liter?rn? almanach SASPI
Aktuální číslo LA...
obr
obr obr obr