obr obr obr
obr
uživatel 
heslo 
» Registrace autora
» Zapomněli jste heslo?
obr
obr obr obr
obr
» Novinky
» Právě vyšlo
» TOP 20 díla
» Články
» Literární almanach
obr
obr obr obr
obr
» Próza
» Poezie
» Výstřely do tmy
» Příručka publikování
» TOP 20 autoři
» Vyhledávání
obr
obr obr obr
obr
» Workshopy 
» Fórum 
» SASPI Chat! (1)
» FAQ
obr
obr obr obr
obr
» Knihovna autorů SASPI
» Redaktoři on-line
» Technická podpora
» SASPI team
» Odkazy
» Spolupráce
» Knihkupectví
"Láska neotáčí světem."
F. Jones
obr
obr počet přístupů: 2915724 obr

Adresa SAS E-mail © SAS Obecně platná pravidla Nápověda obr

:: Na SASPI.cz je právě 39858 příspěvků, 5812 autorů a 392639 komentářů :: on-line: 2 ::
obr

:: Terenn - souboj mistrů ::

Příspěvek je součásti sbírky / knihy: Terenn
 autor Ziell publikováno: 06.04.2013, 11:58  
Ráda bych vám představila další část z povídky o Terennovi. Doufám, že se bude líbit a přeji příjemné čtení :)
 

„Hezká práce, Lei.“ spustil potěšeně Terenn. Doufal, že tato ukázka rozehnala pokladníkovy pochyby, bohužel se pletl.
„Přiznávám, že to nebylo špatné,“ zatvářil se přitom jako samotný král. „Jenže si pořád nejsem úplně jistý.“

Terenn si ihned pomyslel, jestli za jeho namyšleností je jeho postavení anebo povaha - přikláněl se spíše k druhé myšlence.
„Myslíte, že byste mi mohl poskytnout ještě nějakou záruku?“ zeptal se Reisestr.
„No,“ řekl Terenn a neměl tušení, kolik toho ještě může nabídnout. „Navrhoval bych další souboj. Vyberte si ještě jednou svého šampióna. Pokud by vám ani to nestačilo, zkusím ještě něco vymyslet,“ pronesl trochu opatrně.

Pokladník se zamyslel a potom rozvážně promluvil: „To by asi šlo.“ okamžitě začal bloudit pohledem po shromážděných mužích. Pro tentokrát mu to trvalo déle. Nebyl to snadný výběr...

Terenn nikdy neskrýval pravdu o tom, že jeho muži patří ke špičce ve svém oboru a proto si své bojovníky vybíral sám a na výběru si dával záležet. Výsledek jeho snažení se dal pozorovat na jednotce, tvořenou mimořádnými lidmi, elfy a trpaslíkem. Byl tu Benner. Silný a statný jako býk, vedle něj bratři Jail s Jeilem - oba s mohutnýma rukama posetými jizvami a hustou černou kšticí. Málokdo je od sebe dokázal rozlišit. Před nimi se mračil, z pod svého rudohnědého obočí, Ruor. Jeden z příslušníků trpasličích klanů, který se rozhodl vydat do světa za slávou a pokladem. Když se Terenn jednoho dne doslechl, jak obratný je se svou sekerou, musel ho získat do svých služeb. Geier, šlachovitý mladík se zelenými oči jako smaragdy a krátkými hnědými vlasy. Mnoho lidí si myslelo, že se jedná o obyčejného mladého výrostka, ale když dostal do ruky meč nebo luk, tuhly jim úsměvy. U něho vypínal hruď starší muž s šedivými vlasy - Sarass, tak se jmenoval. I přes své stáří stále ještě neztratil nic ze své síly a hbitosti. Než se seznámil s Terennem, tak se živil jako kočovný bojovník. Za ním se hrbil Reiok, veterán mnoha bitev, ze kterých si vysloužil ještě více jizev a úrazů. Jeho největší jizva se mu táhla od pravého spánku přes obočí až po dolní ret. Část nosu mu chyběla. Pusu měl srostlou nakřivo, takže vytvářel dojem, že se neustále na něco šklebí. Za ním postávali v hloučku další tři bojovníci: Teel, Falan a Duon - vyzařovalo z nich mládí a bylo na nich znát, že moc bitev za sebou ještě nemají. Ale výcvikem prošli a dalo se na ně vždy spolehnout. Málokdo by si na první pohled všiml jejich zašpičatělých uší značících příslušnost ke starodávnému rodu elfů.

To byl výčet bojovníků, kteří tu stáli před pokladníkem. Reisestr vykročil vpřed a pozorně zkoumal jednoho po druhém. Prohlížel si je pečlivě. Když se zastavil před Leiah, hodil po ní znechucený škleb a otočil se zpět k Terennovi.

„Chci, aby bojoval ten mladík se zelenýma očima.“
„Ne, že bych vám chtěl odporovat, ale Geier a Leiah jsou blízcí přátelé. Nejsem si jistý, jestli by to bylo nejlepší. Ti dva jsou většinou v boji na společné straně - na opačné ne,“ promluvil Terenn hladíc si krátkou bradku po chvilce zamyšlení.
„No, a to vadí?!“ vyštěkl Reisestr. „Chci, aby ti dva bojovali spolu. Aspoň si tak ověřím, že se mnou pošlete schopného bojovníka!“ pokračoval a tváři se přitom jako malé dítě, které chce sladkost. Bohužel, jak už to tak bývá, tak se takovým to lidem nedá odporovat a proto se tedy i stalo.

Geier a Leiah. Stáli proti sobě. Oba v rukou krátké dřevěné mečíky. Na znamení přistoupili pomalu k sobě. Nespěchali, nebylo kam. Oba navzájem znali své slabé i silné stránky až příliš dobře. Přistupovali a ustupovali, podle pohybu druhého. Kroužili okolo sebe, jako supi v poušti. Provedli několik klamných úderů, aby vyzkoušeli své reakce. Souboj musel být nudný pro přihlížející, protože se téměř nic nedělo. Jenže ty dva všechno o sobě věděli tak dobře, že jenom postavení nohou mohlo prozradit, kam povede úder.

„Tak co bude?“ vykřikl pokladník netrpělivě. Po tomto vyrušení vyrazili oba najednou, ačkoliv každý vedl úder jinam. Kail na lýtko a Leiah na rameno. Minuli. Vyměnili si několik úderů, tak rychlých, že se změnily na rozmazané šmouhy. Okolo nich by létaly jiskry od střetů ostří, kdyby jejich meče nebyli jenom kusem dřeva. Zdálo se, že spolu tančí. Jejich boj získal zvláštní tempo a rytmus. Dokonce se dala vypozorovat určitá elegance. Útočili tvrdými údery, před kterými uskakovali. Prováděli klamavé výpady, před kterými se kryli rychlou otočkou. Sekali do výše hrudníku i nohou. Před těmito údery se ohýbali, jako stébla ve větru. Sekali, mlátili a tomu se bránili vlastním úskoky a meči….

Jejich souboj byl vyrovnaný. Jako na znamení se oba zastavili. Dech se jim trochu zadrhával, protože souboj probíhal v takovém tempu, jako přespolní běh. Usmívali se na sebe, protože věděli, že to musela být dobrá podívaná. Geier se otočil na porotce, jestli jim to jako ukázka stačilo. Terenn se usmíval, takže se dalo předpokládat, že to stačilo. Už se chystali sklonit zbraně, když jim do toho skočil Reisestr

„No, tak počkat! Takhle nemůžete skončit. Hezky dobojovat,“ rozkázal se vší autoritou.

Oba se na sebe otočili. Potom Lieah mrkla. Gier nechápal, o co jí jde. Brzy však pochopil. Jako na povel vyrazila. Provedla sled rychlých úderů a seků. Ale Geier tohle znal - učili se to spolu. Věděl, jak to vše skončí. Teď by měl ještě následovat úder do ramene, otočka a sek po krku. Nepletl se, úder do ramene... Otočka... Teď je moje chvíle, pomyslel si. Chystal se vykrýt úder na krk, jenže ten nepřišel. Musel udělat úkrok a odkrýt si bok. Právě toho Leiah využila a udeřila do boku. To ho vyrušilo z rovnováhy a Geier upadl na koleno. Než se stačil zvednout, měl pod krkem dřevěnou špičku jejího meče.

Souboj byl u konce. Terenn už zvedal ruce, aby zatleskal nad skvělým soubojem, ale zarazil se. Stačil mu na to jediný pohled na jeho zákazníka. Ten totiž nejprve nakrčil rty, jakoby se něčeho štítil. Potom se nafoukl tak, že se všichni na chvilku obávali, že praskne. Vyfoukl ale včas a neopomněl znovu znechuceně ohrnout rty. Nakonec ale promluvil celkem klidně.

„Dobře, dobře. Budu vám věřit, že to zvládne. I když já stále tak moc přesvědčený nejsem.“ neopomněl přitom dát pořádný důraz na poslední slovo.
„Jsem rád, že se mnou souhlasíte. Myslíte tedy, že bychom se mohli domluvit?“ otázal se opatrně Terenn.
„Ano, domluvíme. Ale dal bych přednost trochu soukromí. Chtěl bych si promluvit o detailech.“ řekl pokladník rozhodně a oba se vzdálili z náměstí.

Když odešli, nálada se znatelně uvolnila. Bylo prohozeno několik vtípků na nabubřelost pokladníka, Leiah všichni gratulovali a poplácávali po ramenou za výborný souboj. Svou pochvalu vyslechl i Geier. Nikdo se neodvážil pochybovat o jeho schopnostech, protože všichni věděli, jak oba umí bojovat.

Terenn dovedl svého hosta zpět do síně, přeci jenom ve své kanceláři měl nepořádek.
„Tak, souhlasíte tedy s mou nabídkou i výběrem?“ ujišťoval se Terenn a doufal, že se neplete.
„Myslím, že to půjde,“ spokojil se Reisestr.
Proběhla ještě rychlá slovní přestřelka o detailech cesty a pak Terenn pronesl.
„Takže si to zopakujeme. Potřebujete doprovod pro vás do Trenstenu. Dále musí tam musí dorazit listina s prstenem a to pokud možno nenápadně. Vy vyrazíte zítra za úsvitu s Geierem východní cestou okololesa. Zhruba v poledne vyrazí Leiah s listinou a prstenem skrze les. S Geirem budete nocovat v jedné z mých poboček v Santiru, ten je asi v polovině cesty, takže byste vše měli bez problémů stihnout a zvládnout. Leiah pojede celou noc, počká až v cíli. Sejdete se druhého dne po setmění v Lamenterské bance. Mám tam známého, který se postará, aby se ta vaše listina nedostala do nesprávných rukou. Je to tak?“
„Přesně... Je vidět, že jste si svou pověst vysloužil oprávněně. Už zbývá doladit akorát jednu věc. Peníze. Kolik si budete účtovat za vaše služby?“
„No obyčejně účtuji podle obtížnosti a majetkového postavení zákazníka. Jak si dovolím hádat, vaše majetkové postavení je na značné výši. Žádal jste si moje nejlepší muže a dostanete je,“ začal vysvětlovat Terenn.
„Takže kolik?“ vpadl mu do řeči Reisestr.
„Tři tisíce zlatých.“
„Tolik?! Za to byste si mohl nechat postavit celý hrad se služebnictvem a žít v blaženosti skoro celý rok!“ snažil se horlivě bránit.
„Vysvětlil jsem vám, proč je cena taková. A upozorňuji vás, že já smlouvám velice nerad“ řekl klidně Terenn. „Za vaše peníze vám samozřejmě poskytnu záruku. Pokud se cokoliv pokazí a s listinou nebo se vám něco stane, vyplatím vám ze své kapsy celý dvojnásobek původní ceny a vy samozřejmě nic platit nebudete. Nemusím, upozorňovat, že pádu z koně a zranění, které si způsobíte sám, nebo svou nešikovností se nepočítají“ vyjmenoval mu svou mantru pro všechny zákazníky.

Těmito slovy se mu podařilo trochu ho uklidnit. Bohužel jenom trochu. Dohadovali se ještě několik chvil, ale nakonec se domluvili. Konečná cena byla dva tisíce tři sta zlatých...

Když se rozloučili a pokladník se vydal připravit se na cestu, slunce již skoro zapadlo. Terenn ještě obeznámil s plánem Leiah i Geiera a poslal je, aby se připravili. Sám zůstal ve své kanceláři ještě dlouho do noci. Věděl, že by stejně nemohl usnout.


 celkové hodnocení autora: 88.0 %

výborné chvalitebné dobré dostatečné nedostatečné Ohodnoťte příspěvek!

přidat autora k oblíbeným 
 hodnotilo celkem autorů: 0 komentovat příspěvek 
 autorské hodnocení: 0.0 uložit příspěvek 
 známka poroty: 2.0 tisk příspěvku 
 počet komentářů: 3 zaslat vzkaz autorovi 
 počet shlédnutí od publikace: 7 výpis autorského hodnocení 
 
:: Komentáře k příspěvku ::
 Šíma 06.04.2013, 11:57:08 Odpovědět 
   Zdravím.

Celá tato část pojednává o výběru bojovníků, závěr se zabývá smlouváním (jako na trhu), oba zcela jistě znají svou cenu, uvidíme, jak celá tato událost dopadne, pokud můžu spekulovat, věřím, že se něco zvrtne, aby byl příběh "zajímavější"...

Když jsem pročítal onu pasáž s popisem všech bojovníků... Na jedné straně budou čtenáři vědět, z čeho se vybíralo, avšak na druhé může být toto krapet unavující. Ovšem, existuje ještě možnost, že se do akce nakonec (i nechtě) zapojí všichni bojovníci. Že jo? ;-)

Text je víceméně čtivý, děj se nikam příliš neposunul, což se v příštím díle může pěkně a dramaticky změnit. Našel jsem i nějaké ty nedostatky, vypsal jsem je níže. Neházej flintu do žita a piš dál!

Hezký den a múzám zdar.

P.S. Co mi padlo do oka:

-- „Hezká práce, Lei.“ spustil potěšeně Terenn. -- (ne, ne, ne) -- „Hezká práce, Lei,“ spustil potěšeně Terenn.

(pokud na přímou řeč navazuje uvozovací věta začínající slovesem, musí tato přímá řeč končit čárkou a začínat malým písmenem)

-- „Přiznávám, že to nebylo špatné,“ zatvářil se přitom jako samotný král. „Jenže si pořád nejsem úplně jistý.“ -- (mohlo by to být i takto) -- „Přiznávám, že to nebylo špatné,“ zatvářil se přitom jako samotný král, „jenže si pořád nejsem úplně jistý.“

(uvozovací věta jako vložená věta do přímé řeči)

-- Pokladník se zamyslel a potom rozvážně promluvil: „To by asi šlo.“ okamžitě začal bloudit pohledem po shromážděných mužích. -- (Okamžitě - velkým, jde "jen" o pokračující popisný text) -- Pokladník se zamyslel a potom rozvážně promluvil: „To by asi šlo.“ Okamžitě začal bloudit pohledem po shromážděných mužích.

(děj prostě běží dál a text za přímou řečí popisuje, co se událo pak)

-- Geier, šlachovitý mladík se zelenými oči jako smaragdy a krátkými hnědými vlasy. -- (zelenými oči?) -- Geier, šlachovitý mladík se zelenýma očima jako smaragdy a krátkými hnědými vlasy.

Poznámka: jukni:

http://www.havape.estranky.cz/clanky/mluvnice---sesty-rocnik/podstatna-jmena---dualove-sklonovani.html

http://pentcestina.ic.cz/index.php?sec=ling&inc=skola&obor=ling&akce=uc&year=2&lect=1#4

(našel jsem tyto linky narychlo)

-- Mnoho lidí si myslelo, že se jedná o obyčejného mladého výrostka, ale když dostal do ruky meč nebo luk, tuhly jim úsměvy. -- (kde?) -- Mnoho lidí si myslelo, že se jedná o obyčejného mladého výrostka, ale když dostal do ruky meč nebo luk, tuhly jim úsměvy na tvářích.

-- Sekali, mlátili a tomu se bránili vlastním úskoky a meči…. -- (jen tři tečky)

-- Vy vyrazíte zítra za úsvitu s Geierem východní cestou okololesa. -- (šotci znovu zaúřadovali) -- okolo lesa

-- ... Nemusím, upozorňovat, že pádu z koně a zranění, které si způsobíte sám, nebo svou nešikovností se nepočítají“ vyjmenoval mu svou mantru pro všechny zákazníky. -- (schází interpunkce na konci přímé řeči, čárka) -- ... Nemusím, upozorňovat, že pádu z koně a zranění, které si způsobíte sám, nebo svou nešikovností se nepočítají,“ vyjmenoval mu svou mantru pro všechny zákazníky.

Tož tak...
 ze dne 06.04.2013, 13:00:01  
   Ziell: Děkuji za vychytání chyb, příště se tomu pokusím trochu víc věnovat ;) bohužel se mi to zatím moc nedaří, tak uvidíme příště, ale na ty šotky bych si měla sehnat nějakou pastičku;)
jinak dobré nápady na ozvláštnění ;) možná se něčeho i chytím, sice mám již připravené další pokračování, ale možná to tam i někam přidám;)
 ze dne 06.04.2013, 11:58:20  
   Šíma: Zatím zůstanu "takticky" u dvojky, což také nemusí nic znamenat! ;-) Popožeň múzy a šotky vymeť koštětem...
obr
© 2005-2016 by Matěj Novotný & Filip Kotora | Všechna práva vyhrazena
 
 
Va?e literatura MFantasy Literární.cz - Server s českou literaturou Art & Design - Roman K?bus
 
Partneři: Gastrokritik, Antikvariát Kačur
 
St?hnout SASPI.cz toolbar! RSS zdroj
obr obr obr
obr
mapato
(17.11.2020, 14:39)
Franta Baďura
(15.11.2020, 17:36)
marker.publishers
(27.10.2020, 20:24)
Emmajackson2711#
(23.10.2020, 08:22)
obr
obr obr obr
obr
O světě
Carlos73
POVINNOST
Tilda
Jeden Arab
Beduín
obr
obr obr obr
obr

Antihrdina
RastoO
obr
obr obr obr
obr
Liter?rn? almanach SASPI
Aktuální číslo LA...
obr
obr obr obr