obr obr obr
obr
uživatel 
heslo 
» Registrace autora
» Zapomněli jste heslo?
obr
obr obr obr
obr
» Novinky
» Právě vyšlo
» TOP 20 díla
» Články
» Literární almanach
obr
obr obr obr
obr
» Próza
» Poezie
» Výstřely do tmy
» Příručka publikování
» TOP 20 autoři
» Vyhledávání
obr
obr obr obr
obr
» Workshopy 
» Fórum 
» SASPI Chat! (1)
» FAQ
obr
obr obr obr
obr
» Knihovna autorů SASPI
» Redaktoři on-line
» Technická podpora
» SASPI team
» Odkazy
» Spolupráce
» Knihkupectví
"Krutá jsi lásko, kam ty až doženeš smrtelná srdce."
Publius Vergilius Maro
obr
obr počet přístupů: 2915928 obr

Adresa SAS E-mail © SAS Obecně platná pravidla Nápověda obr

:: Na SASPI.cz je právě 39806 příspěvků, 5841 autorů a 393365 komentářů :: on-line: 0 ::
obr

:: Zorie ze Střekova - Epilog ::

 autor Zirvith Snicket publikováno: 13.05.2013, 22:37  
Poslední kapitolka Zorky.
 

Nikdo nedokázal zabránit smrti Zorky z Vartenberka, dcery hradního pána. Když našli v jejím těle zabodnutou dýku, bylo všem hned jasné, kdo ji zabil.
Jaromír ještě stačil zachránit aspoň Triol, kvůli kterému se toho tolik stalo. Cesta na hrad naštěstí už byla víceméně volná, tak se v pořádku dostal na Střekov a musel pánu Vaňkovi z Vartenberka nahlásit a vypovědět, co se za tu dobu všechno událo. Řekl také, že se Triol někde ztratil a sám se vydal do hradního sklepení, aby rudý křišťál někam ukryl. Tak, aby ho nikdo nikdy nenašel.
Bitva o Střekov netrvala dlouho. Všichni usilovně bojovali o svůj domov. Nemohli dopustit, aby hrad získali Rýzmburkové. Chtěli pomstít Zorku. Do bitvy byli aktivně zapojeni všichni Vartenberkové a jejich přátelé. Asi po dvou dnech bojů se Jaromírovi podařilo zabít Augustina, který musel být trochu nepozorný. Byl to dobrý šermíř, ale nakonec selhal.
Další den rozhodl o vítězi, když se to bitvy zapojil i sám Boreš z Rýzmburka. Zaujal Augustinovo místo. Na pána hradu mu to s mečem příliš nešlo, tak není divu, co se stalo. Martin, velice zkušený šermíř, se k němu nějak dostal a chvíli s ním bojoval. Užíval si souboj s pánem z Rýzmburka, ale pak svým mečem probodl Borešovo tělo.
Střekované i Kyšperkové postupně vyhnali Rýzmburky z tohoto místa. Spoustu jich pobili, a ti co přežili, se vrátili domů, bez obou vůdců. A Shikari... Ten zmizel tak rychle, jako se tenkrát objevil. A v okolí Střekova ho už nikdy nikdo neviděl.
Po smrti Boreše i Augustina dostala hrad Rýzmburk na starosti Aneta. Nakonec byla ráda, jak to všechno skončilo, konečně se i na Rýzmburku budou mít dobře. Vartenberkům poslala omluvu za jejich rod, a nabídla jim spolupráci. Slíbila, že na ně Hrabišici již nikdy nezaútočí.
A na Střekově nikdy nezapomenou na ten osudný den, kdy byl jejich hrad napaden.


 celkové hodnocení autora: 80.6 %

výborné chvalitebné dobré dostatečné nedostatečné Ohodnoťte příspěvek!

přidat autora k oblíbeným 
 hodnotilo celkem autorů: 0 komentovat příspěvek 
 autorské hodnocení: 0.0 uložit příspěvek 
 známka poroty: 1.5 tisk příspěvku 
 počet komentářů: 2 zaslat vzkaz autorovi 
 počet shlédnutí od publikace: 5 výpis autorského hodnocení 
 
:: Komentáře k příspěvku ::
 Šíma 13.05.2013, 22:37:11 Odpovědět 
   Zdravím.

Závěr povídky už jen dotváří celkový obraz příběhu. Zorka je mrtvá a nic ji už nevrátí zpět. Její smrt (byť se zdá být na první pohled zbytečnou) jen pobídla obránce, aby se nepoddali a vytrvali v obraně svého hradu. Čekal jsem pohřeb a nějaké ty "rodinné scény", ale namísto osobních záležitostí zabral závěr povídky boj o rodné sídlo (což se mi naopak líbí a dodává příběhu jistou autentičnost) - přestože mohl být veden více napínavěji (přestože už takřka "o nic nejde"). Nakonec, na naši hrdinku určitě nikdo nezapomene, alespoň co budou "pamětníci" živi.

Na výrazné nedostatky jsem nenarazil. Škoda, že je povídka krapet krátká (co do rozsahu). Napadlo mne, zdali by toto poměrně krátké dobrodružství Zorky ze Střekova nemohlo být rozepsáno více a třeba i květnatěji (i co se detailů týče, třeba jak se kdysi žilo nejen na hradě, ale i v podhradí). Jenže, určitě by to dalo hodně práce a nebylo by to jen tak. Takto se příběh (v celkovém pohledu) zaobíral jen osudy hlavních postav, ať už mezi ně patřila Zorka, její otec, přátelé, či onen lupič (a nájemný vrah) a stejně tak vlastníci (rodina) sousedního hradu, kteří vedli vůči našim kladným hrdinům otevřený boj...

Buď jak buď, nemůžu zasahovat do Tvého autorského záměru a také toho, kolik prostoru jsi chtěla dát nejen Zorce, ale i ostatním postavám. Netvrdím také, že se mi příběh nelíbil. Má své kouzlo i přes poměrnou krátkost, ale kdyby ses více rozepsala, mohlo to být o něčem jiném. Třeba se někdy v budoucnu setkáme s rozsáhlejší verzí, což by si i Zorka zasloužila! A pokud ne, pak se možná uvidíme u jiného textu... ;-)

Hezký večer přeji a psaní zdar.
 ze dne 14.05.2013, 0:28:48  
   Zirvith Snicket: Díky :) Tahle povídka měla být sice původně delší, ale nějak mě to už nebavilo, tak jsem se ji rozhodla ukončit dřív. Rozsáhlejší verze zřejmě nebude, aspoň ne tohoto příběhu. Teď mám v plánu pokračovat s jiným příběhem, který bude rozhodně delší a snad i rozepsanější než Zorka. :-)
obr
© 2005-2016 by Matěj Novotný & Filip Kotora | Všechna práva vyhrazena
 
 
Va?e literatura MFantasy Literární.cz - Server s českou literaturou Art & Design - Roman K?bus
 
Partneři: Gastrokritik, Antikvariát Kačur
 
St?hnout SASPI.cz toolbar! RSS zdroj
obr obr obr
obr
Novalie
(12.12.2021, 23:06)
stromeček
(7.12.2021, 21:05)
jeník
(7.12.2021, 01:25)
lucy11
(26.11.2021, 18:28)
obr
obr obr obr
obr
Třiadvacátého d...
alder
Útěk z ráje
Koninka
Nocturno LXVI. ...
Seraph
obr
obr obr obr
obr

Hučí mi
alder
obr
obr obr obr
obr
Liter?rn? almanach SASPI
Aktuální číslo LA...
obr
obr obr obr