obr obr obr
obr
uživatel 
heslo 
» Registrace autora
» Zapomněli jste heslo?
obr
obr obr obr
obr
» Novinky
» Právě vyšlo
» TOP 20 díla
» Články
» Literární almanach
obr
obr obr obr
obr
» Próza
» Poezie
» Výstřely do tmy
» Příručka publikování
» TOP 20 autoři
» Vyhledávání
obr
obr obr obr
obr
» Workshopy 
» Fórum 
» SASPI Chat! (1)
» FAQ
obr
obr obr obr
obr
» Knihovna autorů SASPI
» Redaktoři on-line
» Technická podpora
» SASPI team
» Odkazy
» Spolupráce
» Knihkupectví
"Chceš realizovat své sny? Probuď se!"
Joseph Rudyard Kipling
obr
obr počet přístupů: 2915613 obr

Adresa SAS E-mail © SAS Obecně platná pravidla Nápověda obr

:: Na SASPI.cz je právě 39710 příspěvků, 5787 autorů a 392097 komentářů :: on-line: 0 ::
obr

:: Mezinárodní den vstřícnosti a pomoci druhým ::

 autor Delfin publikováno: 19.05.2013, 11:38  
Úvaha o tom, co všechno se (ne)dá najít v kalendáři.
 

Zrovna nedávno jsem listoval výtečným kalendářem, ve kterém byly zaznamenány snad všechny existující mezinárodně uznávané svátky. Vlastně mi některé přišly až naprosto neuvěřitelné. Tak například na třicátéhoprvního ledna tohoto roku připadal „Světový den pomoci malomocným“ nebo sedmnáctého června v pondělí budeme údajně slavit „Mezinárodní den proti rozšiřování pouští a sucha“. Velice jsem se divil, že je vůbec možné něco takového slavit, ale myslím si, že většina lidí o podobných svátcích ani netuší. Vlastně to pro ně ani není důležité, kolik svátků budou během roku slavit – patrně jde každému jen o to, aby nějaký významný svátek, o který se nepracuje nevyšel zrovna na víkend. Nicméně jak jsem tak listoval, tak mi v tom obrovském výčtu významných dnů jeden svátek chyběl.

Bylo to něco jako „Mezinárodní den vstřícnosti a pomoci druhým“. Prostě den, který by se od ostatních běžných dnů lišil tím, že by k sobě lidé byli tolerantní a namísto zbytečného sváření a handrkování, by si jen přátelsky podali ruce. Den, kdy by si všichni navzájem pomáhali – bez vidiny nějakého zisku, či uznání. Den, kdy by tak jednali proto, že by v hloubi duše cítili, že je to správné. Proč se lidé pouští s chutí do hádek, o kterých ví, že stejně nikam nevedou? Proč mají potřebu oddávat se sobeckému životu nehledíc vůkol na ostatní? Ano, takový život je sice pohodlný, ale důsledky tohoto sebestředného počínání mají kritický dopad na jedince i společnost.

Vždyť přece lidé umí být takoví, že je druzí mají rádi, akorát často tuto schopnost skrývají, v domnění, že by před ostatními mohli vypadat jako slaboši. Vemte si například své přátele. Nespřátelili jste se s nimi proto, že jste na ně byli hrubí a bezohlední, byli jste k nim citlivý a tolerantní. To byl ten důvod. A vidíte, šlo to.

Proč tedy jde být na někoho ochotný a přátelský a na někoho prostě ne? Ono to jde vždycky. Akorát musíte chtít! Je jasné, že člověk dnešní doby je ovlivněn médii, a že je těžké zůstat nezaujatý a bez předsudků, ale vezměte to jako výzvu! Poperte se s tím. Příští den, až ráno vstanete, řekněte si: „Dneska budu pomáhat těm, kteří to potřebují“. Vyjděte ven na ulici a usmívejte se. I na tu starou dámu, která si každé ráno nahlas stěžuje, že ji všechno bolí. Pomozte také tomu slepému pánovi, z vedlejšího bytu, přejít přes přechod. Nehněvejte se na nikoho, i kdyby vám byl provedl cokoliv. Dnešek je totiž vaším „Dnem vstřícnosti a pomoci druhým“. A až večer ulehnete do postele a budete přemítat o tom, co jste toho dne vykonali, ucítíte, že to mělo smysl. A o tom to celé je.
Nyní určitě někdo z vás namítne, že na to nemáte čas a podobně. Vězte, že to jsou všechno jen pokusy o vyhnutí se zodpovědnosti. Pokud totiž budete chtít, tak si vždycky najdete chvilku na to, udělat nějaký dobrý skutek. Začněte s maličkostmi a uvidíte, že vás mnohonásobně naplní pocitem radosti.

Když se vlastně vrátím k původní myšlence napsání této úvahy, tak mě napadá, že třeba autor onoho kalendáře chtěl, abychom každý svůj den prožívali jako Den vstřícnosti a pomoci druhým. Proč to tedy nezkusit?


 celkové hodnocení autora: 90.0 %

výborné chvalitebné dobré dostatečné nedostatečné Ohodnoťte příspěvek!

přidat autora k oblíbeným 
 hodnotilo celkem autorů: 0 komentovat příspěvek 
 autorské hodnocení: 0.0 uložit příspěvek 
 známka poroty: 2.0 tisk příspěvku 
 počet komentářů: 1 zaslat vzkaz autorovi 
 počet shlédnutí od publikace: 5 výpis autorského hodnocení 
 
:: Komentáře k příspěvku ::
 Šíma 19.05.2013, 11:35:41 Odpovědět 
   Zdravím.

Úvaha napsaná s nadhledem, špetkou humoru a také s určitým výchovným aspektem... Při pročítání jsem si říkal, co ti lidi nevymyslí, jenže: co jiná kultura, to jiné mravy a také potřeby a svátky. Bůh ví, co slaví muslimové, co židi a co kupříkladu budhisté. Na jedné straně je tato úvaha napsaná vcelku svižně (a bez zbytečného balastu), na straně druhé bych těch "svátku" uvítal více (včetně přiléhavých poznámek autora). Jeden si nevybere. Pozor na chybějící čárky a psaní číslovek.

Hezký den přeji a múzám zdar.

P.S. Jsou svátky jen k tomu, aby měli školáci a pracující nějaké to volno navíc? Nebo máme hledat účel svátků v sobě a ve svém myšlení, ve svých činech a chování vůči svému okolí? Líbí se mi, že vyvracíš ono tvrzení, že účel světí prostředky a všechny svátky mají svůj smysl, kupříkladu jen zviditelnit určitý problém, skutečnost nebo problematiku.

Nakonec, nejsem tu jediným čtenářem, uvidí se, jaké budou reakce dalších... ;-)
obr
© 2005-2016 by Matěj Novotný & Filip Kotora | Všechna práva vyhrazena
 
 
Va?e literatura MFantasy Literární.cz - Server s českou literaturou Art & Design - Roman K?bus
 
Partneři: Gastrokritik, Antikvariát Kačur
 
St?hnout SASPI.cz toolbar! RSS zdroj
obr obr obr
obr
Magdaléna Verneová
(5.8.2020, 19:54)
Vopica
(28.7.2020, 10:58)
jeewangarg
(27.7.2020, 13:46)
Bláha
(21.7.2020, 08:19)
obr
obr obr obr
obr
Noc usiluje o v...
2N.Thuy
Kapitola 2. Záp...
Velocci
Pan Koubnik
zdenek369
obr
obr obr obr
obr

Vzkazy pro anděla
Haisenberg
obr
obr obr obr
obr
Liter?rn? almanach SASPI
Aktuální číslo LA...
obr
obr obr obr