obr obr obr
obr
uživatel 
heslo 
» Registrace autora
» Zapomněli jste heslo?
obr
obr obr obr
obr
» Novinky
» Právě vyšlo
» TOP 20 díla
» Články
» Literární almanach
obr
obr obr obr
obr
» Próza
» Poezie
» Výstřely do tmy
» Příručka publikování
» TOP 20 autoři
» Vyhledávání
obr
obr obr obr
obr
» Workshopy 
» Fórum 
» SASPI Chat! (1)
» FAQ
obr
obr obr obr
obr
» Knihovna autorů SASPI
» Redaktoři on-line
» Technická podpora
» SASPI team
» Odkazy
» Spolupráce
» Knihkupectví
"Kdo nemá peněz, je chudý; kdo nemá přátel, je chudší; ale kdo nemá srdce, je nejchudší na světě."
Fjodor Michajlovič Dostojevskij
obr
obr počet přístupů: 2916012 obr

Adresa SAS E-mail © SAS Obecně platná pravidla Nápověda obr

:: Na SASPI.cz je právě 39820 příspěvků, 5843 autorů a 393391 komentářů :: on-line: 0 ::
obr

:: Hodně štěstí, zdraví a ať Tě mají všichni rád ::

 autor Bartoloměj publikováno: 04.07.2013, 11:08  
 

Do misek s preclíky začalo pršet. Natáhl se pro slunečník a jeho duhové barvy nastavil v kontrast se zataženou oblouhou. Z bedny vzal další pivo. Slavil. Prázdnou láhev nevrátil zpět, ale položil ji vedle sebe. Cinkla o další prázdné soudružky.
Seděl tam ještě dvě hodiny. Vypil pět piv a prokládal je červenými spartami a zelenou. Šel do bytu a otevřel lednici, kde v řadě za sebou stály další láhve. Jako na popravu. Jen čekají, kdy jim někdo ukroutí jejich hlavičky a překlopí jejich útroby do útrob svých. Žádná vznešená metafora myšlenek a ideí rozlévající se do člověka a dávající mu nahlédnout do jiného, do opilého světa. Jen metafora vnitřností a napolo strávených výkalů, těchto každodenností.
Bral láhev jednu za druhou. Když jich měl plnou náruč, šel do koupelny a začal jimi napájet vanu. Doufal, že vše, na co se dnešní večer těšil, odteče spolu s nimi. Pak zašpuntoval odtokovací otvor v zoufalé snaze vše zachránit. Uměl vše zastavit, uměl zařídit, aby směs lihovin vytvořená ve vaně přestala otékat, ale nedokázal je vrátit zpět do láhví. Na pár chvil se v něm opět probudil pragmatismus všedního dne a zalitoval peněz ztracených v kanále.
Šel do lednice pro další náruč. Láhve rozmístil podél okraje vany a sundal si ponožky. Stál po kotnících ve vaně plné vodek, zelených a rumů a z alkoholových výparů se mu dělalo špatně. Vyzvracel se na své nohy. Pak bral láhev po láhvi a začal se sám sebe polévat. Chtěl smýt vše, co na něm bylo. Chtěl smýt vše, co na něm je. Chtěl smýt vše, čím je. Chtěl smýt sám sebe.
Otočil se na parapet, kde ležely sirky připravené zapálit ranní cigaretu. Mokré dlaně první pokusy o zapálení zhatily. Pak jedna chytla. Díval se na ní a čekal, že mu před zrakem proběhne celý jeho život. Nic neviděl. Sirka dohořela a spálila mu prsty. Škrtl další a bez čekání ji hodil na své alkoholem nasáklé šaty. Představoval si sám sebe jako bájného ptáky fénixe, který v nejubožejším svém stádiu shoří a z jeho popela vyletí nový, podobající se Slunci a podobající se Bohu.
Šaty nevzplály a sirka se utopila. Ve snaze o fénixovou metamorfózu vyškrtal celou krabičky. Lehl si do směsi ve vaně, nyní připomínající zkalený oceán, po níž se plaví trosky lodí znázorňující sirky.
Začal pít. Začal tento oceán hltat a celým obličejem se ponořil pod hladinu. Nevěděl, jestli se daví, zvrací či stále pije. Jeho hrdlo už nebylo v jeho moci. Dávno už mu nepřikazoval mozek, ale něco mnohem hlubšího. Něco, co vzniklo ještě před mozkem a snad i před životem samotným. Něco, co přikazovalo tento život zachránit. Převalil se přes okraj vany a zůstal ležet natažený na studené podlaze koupelny.
Sáhl do kapsy saka pro promočené cigarety a hledal, čím by si zapálil. Všechny sirky byly utopeny. Vytahoval cigaretu po cigaretě a topil je také.
Ještě vyvrhl poslední žaludeční štávy do vany. Pak odšpuntoval vanu, otevřel okno a vešel do nového dne, kdy byl zase o rok starší.


 celkové hodnocení autora: 97.8 %

výborné chvalitebné dobré dostatečné nedostatečné Ohodnoťte příspěvek!

přidat autora k oblíbeným 
 hodnotilo celkem autorů: 3 komentovat příspěvek 
 autorské hodnocení: 1.0 uložit příspěvek 
 známka poroty: 1.5 tisk příspěvku 
 počet komentářů: 1 zaslat vzkaz autorovi 
 počet shlédnutí od publikace: 11 výpis autorského hodnocení 
 
:: Komentáře k příspěvku ::
 Šíma 04.07.2013, 11:07:36 Odpovědět 
   Zdravím.

První řádky jsou doslova idylické, ovšem s každou novou větou textík přitvrzuje (nejen po obsahové stránce, ale i co se "děje" týče). Těžko říci, jak moc je text "přitažený za vlasy" a do jaké míry se opírá o realitu, čtenářům se tak naskýtá pohled na člověka, který je sice o rok starší, ale nemá s kým tuto novinu oslavit (zůstal osamocen a ponechán osudu)... Ona katarze (čili jakési očištění - pro některé se bude možná zdát až "nechutným") může znamenat nové zrození (znovuzrození), jakoby by byl onen muž očištěn nejen od svých hříchů, ale i minulých skutků. Snad se mu povede lépe... Na práci šotků jsem nenarazil, nehledal jsem ji, hnidopichem nejsem a nehledám nedostatky za každou cenu (také už jsem krapet přisleplý, takže můžu i něco přejít, ovšem jako kontrola pravopisu zde primárně nesloužím, to je už na autorovi či autorce).

Hezký den a psaní zdar.

P.S. V nadpise je v kontextu cítit jakási "ironie" (i osudová), ale bůh ví, třeba se můžu mýlit...
obr
© 2005-2016 by Matěj Novotný & Filip Kotora | Všechna práva vyhrazena
 
 
Va?e literatura MFantasy Literární.cz - Server s českou literaturou Art & Design - Roman K?bus
 
Partneři: Gastrokritik, Antikvariát Kačur
 
St?hnout SASPI.cz toolbar! RSS zdroj
obr obr obr
obr
Ammes
(10.5.2022, 19:50)
Míra Zdanovec
(26.4.2022, 15:45)
Novalie
(12.12.2021, 23:06)
stromeček
(7.12.2021, 21:05)
obr
obr obr obr
obr
Tak je pro mě v...
Dír
6. kapitola
Lamprey
Vina lásky III....
Velvet tears
obr
obr obr obr
obr

Intoxication
MrsSelfDestruct
obr
obr obr obr
obr
Liter?rn? almanach SASPI
Aktuální číslo LA...
obr
obr obr obr