obr obr obr
obr
uživatel 
heslo 
» Registrace autora
» Zapomněli jste heslo?
obr
obr obr obr
obr
» Novinky
» Právě vyšlo
» TOP 20 díla
» Články
» Literární almanach
obr
obr obr obr
obr
» Próza
» Poezie
» Výstřely do tmy
» Příručka publikování
» TOP 20 autoři
» Vyhledávání
obr
obr obr obr
obr
» Workshopy 
» Fórum 
» SASPI Chat! (1)
» FAQ
obr
obr obr obr
obr
» Knihovna autorů SASPI
» Redaktoři on-line
» Technická podpora
» SASPI team
» Odkazy
» Spolupráce
» Knihkupectví
"Svolného osud vede, vzpurného vleče."
Seneca
obr
obr počet přístupů: 2915618 obr

Adresa SAS E-mail © SAS Obecně platná pravidla Nápověda obr

:: Na SASPI.cz je právě 39717 příspěvků, 5790 autorů a 392125 komentářů :: on-line: 0 ::
obr

:: Podivná změna obličeje. ::

Příspěvek je součásti workshopu: Čumáček
 redaktor čuk publikováno: 08.08.2013, 16:31  
Ujetá hororová filmová groteska na téma WS Čumáček.
 

I.
Nízká budova malé soukromé kliniky stála uprostřed parčíku. Vysoká zeď kolem jako by vytvářela zábranu proti okolní pusté krajině a budila i dojem diskrétnosti.
Po pískem vysypané cestičce jdou dva lidé, doprovázení malou buldočicí. On a ona teď usedají na lavičku. Buldočice tře se jim o lýtka a slintá.
On je postarší muž v bílém plášti a brýlích, na hlavě s rozježeným vrabčím hnízdem šedivých vlasů. Ona je neurčitého věku, se zmačkanou tváří, nosem jako knoflík a neklidně těkajícíma očima. V nenápadné kabelce má pistoli, kterou co chvíli vytahuje a vrací zase zpět.

„Milostpaní, vaše návštěva zde je zcela utajena, přesně tak, jak jste si přála.“
„Jak dlouho bude zákrok trvat, doktore?“
„Za dvacet čtyři hodiny můžete odejít. Ano, díky mnou vyvinuté technice pracují zcela sám. Vlastně mi pohledem asistuje můj miláček, fenička Regína.“
A muž podrbal buldočku za ušima a na čumáčku.
„Zaručujete mi, že nikdo nic nepozná? Že mě nikdo nepozná?“
„Samozřejmě. Můžete si v katalogu vybrat.“
„Spoléhám na vás a vaši asistentku.“
Žena se po dlouhé době usmála poněkud křivým úsměvem.

II.
Žena leží na operačním stole, přikryta prostěradlem. Obličej má obestřen rouškami. Spí v narkóze.
Doktor pracuje se zaujetím, ruce mu jen kmitají. V koutě pod světlem reflektoru sedí fenička Regína a upřeně pozoruje svého pána. Ten se na ni dívá s otazníkem v očích a něco si spokojeně pobrumlává.

III.
Po čtyřiadvaceti hodinách doktor snímá ženě obvazy z tváře. Mluví konejšivým hlasem.
„Operace se povedla, i zásluhou Regínky. Ta mi radila. Dobře radila. Vysílala ke mně pokyny po speciálních vlnách mimosmyslového kontaktu. Nemohl jsem ji neuposlechnout. Regína znamená královna, má královna.“
A doktor se usměje a nepřestává se smát. Jeho hlas putuje přes několik oktáv a nahání husí kůži. Podává své pacientce zrcadlo. Žena se do něho dívá. Vidí v něm svou tvář. Ale to přece není její tvář! Vykřikne. Z hladiny zrcadla na ní hledí buldočí čumáček, tak podobný tomu Regíninýmu.

Doktor drží v ruce pistoli a náhle mluví zcela nevzrušeně, vášnivost hlasu je utajena:
„Mistrovské dílo, že. Jeden z nekrásnější čumáčků, co na světě existují.Teď se díváte tak dobromyslně, až se srdce tetelí. A že musíte permanentně užívat kapesníčky? To je dobře, to se tělo čistí. Jak se vám bude skvěle kousat. A když se budete pravidelně holit…“
Žena se pokusí protestovat a zaútočit na doktora. Její hlas se podobá zaštěknutí. Klesne zpátky na stůl a s vyplazeným jazykem přerývaně dýchá.
„Milostpaní, chtěla jste, aby vás nikdo nepoznal. Opravdu vás nepozná. Splnil jsem úkol, za který jste mi tučně zaplatila. Výběr budoucí konfigurace nosu jste nechala na mně. Šimpanz King nemá dnes službu. Musela ho zastoupit Regínka. Cožpak jsem mohl té mé malé něco odepřít? Tolik si přála, aby kopii, přímo dvojičku jejího čumáčku, nosila tak atraktivní žena jako vy. Nemůžete volat policii. Já jsem profesionál. Také ji na vás nezavolám.
Dobře, věnuji vám bonus. Vzadu bych vám přidělal…“
Žena je zcela vyvedena z míry.

IV.
Byť je žena stále vyvedena z míry, je doktorem vyváděna k bráně. Hlaveň pistole ji tlačí pod lopatkou. Buldočice Regína jí vyskakuje na nohu se snahou svou novou přítelkyni olíznout. Má ji velice ráda a obdivuje ji.
„Milostpaní, přijďte se někdy podívat na svou kmotřičku, nyní vaši nejbližší kamarádku. Její srdce teď patří vám, její duše dokonale porozumí té vaší. Je vlastně vaše jediná spřízněná. Kdybych ji nepotřeboval ke své práci, dal bych vám milou Regínku k adopci.“
Za ženou zaklapne brána. Buldočka se poslušně vrací se svým pánem do zcela opuštěného domu.
Doktor je unaven, v prstech mu škube.
Regina lítostivě pokyvuje hlavou a způsobně polkne dlouhou slinu žalu, podobna zhrzené sochařově modelce.
Žena se kolísavou chůzí vzdaluje po pusté cestě, chvílemi leze i po čtyřech a říká si mezi jednotlivými zavrčeními: „U cirkusu mě nikdo hledat nebude a mohu si, tentokrát poctivě, přijít na pěkný prachy. Určitě se najde chlap… Chlap? Určitě to musí být chlap? Slint slint, on, kterého si budu moci koupit a který ke mně přistoupí zezadu. A ani ho nebudu muset očmuchávat. Ano, a sahat vůbec nemusím na ten dobře ukrytý balík uloupených prašulí. Hodí se, až zestárnu a nastane ticho po pěšině.Vr hafhaf!!!


 celkové hodnocení autora: 98.8 %

výborné chvalitebné dobré dostatečné nedostatečné Ohodnoťte příspěvek!

přidat autora k oblíbeným 
 hodnotilo celkem autorů: 10 komentovat příspěvek 
 autorské hodnocení: 1.1 uložit příspěvek 
 známka poroty: [ - ] tisk příspěvku 
 počet komentářů: 20 zaslat vzkaz autorovi 
 počet shlédnutí od publikace: 36 výpis autorského hodnocení 
 
:: Komentáře k příspěvku ::
 salvator 20.08.2013, 0:20:25 Odpovědět 
   Ahoj Jiří, tak nějak dopadneme, třebas, když necháme důležité věci na ostatních, které ani trochu nezajímáme. Je načase s tím něco začít dělat.
Jinak, ty víš, že kratší mám raději, takže, pro mne velmi dostačující délka.
Hodně síly a zdraví.
Dalimil
 ze dne 20.08.2013, 8:03:46  
   čuk: Diky Dalimile. Souhlasím s tebou. Nasazování psí hlavy je časté, tady šlo spíš o čumáček. Co však dělat, to je otázka.
 Veo Ochmanek 14.08.2013, 19:03:31 Odpovědět 
   Zdravím. :) Ze začátku takřka čapkovský hybrid povídky a divadelní hry. Nakonec vtipné, zábavně absurdní vyústění -- to celé v duchu 30. let 20. století. Nevím, ale něco tomu chybí, snad je to uspěchaností WS, nakone čuk je tady u nás pořád online a přidává sem všemožná poetická dílka, však?

U mě tentokráte za 2
 ze dne 15.08.2013, 0:39:11  
   čuk: Díky za přečtení. Nepsal jsem to uspěchaně. Snažím se psát co nejsevřeněji, zbytek by mohla dokreslit filmová kamera (neb v textu je zřejmě příliš rychlý spád). Každý den redaktoruji poezii ( a věz, že mi z toho jde hlava kolem), píšu a publikuji jen sporadicky. Pokud vedu dialog na Básněhumornýcch, jsou to jen veršovánky střílené od boku a hned.
 Loretten 13.08.2013, 18:40:16 Odpovědět 
   Příspěvek jsem si četla dvakrát a líbí se mi. :) Připomíná mi první hororové filmy, kdy vyšinutý doktor s šílenými nápady a zvířecími miláčky opravdu představoval tu nejděsivější noční můru. A myslím, že takové horory (jak filmy, tak díla jako toto) představují opravdovou kvalitu, na rozdíl od dnešní záliby v krvi a brutalitě.
 ze dne 14.08.2013, 9:04:57  
   čuk: Děkuji ti za přetení a shovívavé posouzení. Pochopilas, že to má být groteska ve filmu smísená s hororem, který způsobí spíš smích navenek, neboť v podstatě je to pro tu dotyčnou hrůza. Ale neměla loupit.
 Apolenka 10.08.2013, 8:26:57 Odpovědět 
   Odpověď na příspěvek od uživatele: Apolenka ze dne 10.08.2013, 7:35:26

   A však ty víš, děvenko vychytralá, čím se mačká NOM.
 Apolenka 10.08.2013, 7:35:26 Odpovědět 
   Už nadpis napovídá, že půjde o absurdní příběh... co jiného by se taky dalo čekat od našeho čuka. Z pana doktora mě až zamrazilo a vůbec je to dobře napsané. Já jsem spokojená... akorát, že mi u tebe chybí ten kulatý čudlík.
 ze dne 10.08.2013, 7:55:59  
   čuk: Děkuji za pochvalu a známku. Poté, co jsem se v Básněhumorných asociacích změnil v blondýnu, nechápu, co je to ten kulatý čudlík.
 Šíma 10.08.2013, 0:30:09 Odpovědět 
   Zdravím.

Úsměvný textík s hororovým nádechem... (náš pan doktor byl možná i krapet šíleným a opomíjeným specialistou, jehož práce by si určitě zasloužila Nobelovu cenu). Kam se hrabe Ostrov dr. Moreaua (či jak se ten chlap jmenoval). Tento příběh (i přes určité napětí) se tváří bodře a vychytralost se zde mísí se lstí. Otázkou je, jak velkou výhrou byl onen psí čumáček (pro onu paní, která se v postarší psí slečnu proměnila). Copak jí ten bodrý doktor přidal k zadním partiím? Oháňku? ;-)
 ze dne 10.08.2013, 6:42:15  
   čuk: Lupička byla jednak potrestána, jednak zamaskována před policií, jednak získá atraktivní zaměstnání u cirkusu. A rovněž zlepší svou povahu, neb psi jsou moudřejší lidí. Doktor ohrožován pistolí zvolil nejpřijatelnější řesení. A Reginka získá podivnou přítelkyni. Díky za přečtení i známku.
 obaleč 09.08.2013, 11:10:04 Odpovědět 
   Odpověď na příspěvek od uživatele: obaleč ze dne 08.08.2013, 20:25:24

   Milý Jiří,
těší mě velmi, že ty jsi na té správné straně:-)
 Kalip 09.08.2013, 10:17:12 Odpovědět 
   Odpověď na příspěvek od uživatele: Kalip ze dne 08.08.2013, 17:29:41

   Myslela jsem výměnu starého za nový, ne že by i Regina měla nový čenich. :-)
 Adam Javorka 08.08.2013, 21:35:48 Odpovědět 
   Milý Jirko, zdravím ťa! A hneď ťa pochválim, lebo píšeš zaujímavo a veľmi dobre. Máš môj obdiv.
 ze dne 09.08.2013, 10:16:57  
   čuk: Milý Adama, díky za obdiv, staré srdce to potěší, ale vím, že není zasloužený, pokud tě text zaujmul, tak úsilí o napsání nebylo zbytečné.
 obaleč 08.08.2013, 20:25:24 Odpovědět 
   Obdivuji, že v tom pekelném horku, někdo ještě má schopnost vymyslet něco zábavného:-)
 ze dne 09.08.2013, 10:15:24  
   čuk: Pokud tě textík pobavil, účel byl splněn. Motivace pro saspi překonává vedra. Zdá se mi, že vytvářený šílený svět je asi zábavnější než ten šílený svět okolo nás (nejen ta horka).
 Kalip 08.08.2013, 19:36:32 Odpovědět 
   Ještě jsem si všimla: v nadpisu by asi neměla být tečka.
 Kalip 08.08.2013, 17:29:41 Odpovědět 
   Škoda, že výměna čumáčků byla odhalena hned v prvním dějství. U tak krátkého příběhu to ale možná jinak vyřešit ani nešlo. Bavila jsem se! Prima čtení.
PS: Sem tam nějaký ten překlep u WSka odpouštím. :-)
 ze dne 09.08.2013, 10:12:20  
   čuk: Děkuji ti za přečtení i za upozornění, že text není v seznamu WS Ona to nebyla výměna čumáčků, jen okopírování. Jsi pozorný a hodný čtenář.
obr
© 2005-2016 by Matěj Novotný & Filip Kotora | Všechna práva vyhrazena
 
 
Va?e literatura MFantasy Literární.cz - Server s českou literaturou Art & Design - Roman K?bus
 
Partneři: Gastrokritik, Antikvariát Kačur
 
St?hnout SASPI.cz toolbar! RSS zdroj
obr obr obr
obr
bizparsan
(10.8.2020, 12:15)
couture
(10.8.2020, 11:12)
Virgoacp
(8.8.2020, 09:18)
Magdaléna Verneová
(5.8.2020, 19:54)
obr
obr obr obr
obr
Pesimistický po...
Sheizou
Sen v muzeu hud...
paní Grepfieldová
Prorok
MC_Kejml
obr
obr obr obr
obr

Hnisavá káča
proklatysnek
obr
obr obr obr
obr
Liter?rn? almanach SASPI
Aktuální číslo LA...
obr
obr obr obr