obr obr obr
obr
uživatel 
heslo 
» Registrace autora
» Zapomněli jste heslo?
obr
obr obr obr
obr
» Novinky
» Právě vyšlo
» TOP 20 díla
» Články
» Literární almanach
obr
obr obr obr
obr
» Próza
» Poezie
» Výstřely do tmy
» Příručka publikování
» TOP 20 autoři
» Vyhledávání
obr
obr obr obr
obr
» Workshopy 
» Fórum 
» SASPI Chat! (1)
» FAQ
obr
obr obr obr
obr
» Knihovna autorů SASPI
» Redaktoři on-line
» Technická podpora
» SASPI team
» Odkazy
» Spolupráce
» Knihkupectví
"Chceš realizovat své sny? Probuď se!"
Joseph Rudyard Kipling
obr
obr počet přístupů: 2915619 obr

Adresa SAS E-mail © SAS Obecně platná pravidla Nápověda obr

:: Na SASPI.cz je právě 39717 příspěvků, 5791 autorů a 392126 komentářů :: on-line: 0 ::
obr

:: Proslov k věčnému sportovci ::

 redaktor čuk publikováno: 13.10.2013, 17:44  
Opozděně napsáno na téma WS. Je to alegorie nebo demagogie na druhou?
 

Chlape, je to sport, říkám ti.
Namítáš: „Chci být nahoře, v cíli!“
Ptám se: proč? Uveď jediný důvod. Nejdřív mě však vyslechni.

Cíl není až tam nahoře, stačí, když jsi u něj blízko. Ten poslední krok k němu by byl už prkotinou. A kvůli nedokročení nemusíš brblat. Kdoví, jaký by ten konec výstupu byl. Chráníme tě před pocitem vítěze, ten trvá jen chvíli a brzy se pak začne vtírat neklid: co potom? Cožpak dosažení něčeho nepůsobí nudu? I nejvyšší výšiny či lidský blahobyt se omrzí, z nich vedou cesty jen dolů, ne-li pak k nečinnosti, která člověka rozežírá vnitřně.

Lepší než stav na konci cesty je sama cesta. Není důležité dosažení nějaké pofidérní mety, ale zúčastnění se. Citově trvalejší a hodnotnější je úsilí vedoucí k němu. Nepodceňuj stav okamžiku, kdy je ti souzeno zastavit se a vrátit se. Potěšení z návratu je tak častým lidským potěšením. Takhle můžeš mít pořád naději. Čímž máš svou námitku předem zodpovězenou a velká moudrost cesty je ti dopřána.

Jen hlupák se na tvůj opakovaný vzestup a pád dívá jako na stereotypní činnost.
Poznej kouzlo opakování. To je, jak se frázovitě říká, matkou moudrosti. Nic se však neopakuje přesně. Opakovaná činnost vyžaduje zvýšenou bystrost, vzepětí inteligence, abys mohl postřehnout nuance rozdílů. Můžeš se jimi těšit. A navíc: cožpak některé na pohled pouhé nepatrné změny nemohou být podstatné? Dostáváš šanci dovědět se něco nového o svém těle, o své duši. I o cestě kterou zdoláváš.
Opakování vede nejen k prozření, ale i k zdokonalování sebe. Tužíš si svaly, cítíš jak tělo harmonicky pracuje. Můžeš s ním rozprávět. Tvé svaly si mohou vymýšlet různé finesy práce, zkoušet varianty statiky, dynamiku obou pohybů: tebe i tvého souputníka. Máš možnost je obměňovat. Jistě sis vypracoval techniku automasáže, poznávání a uvědomění si vlastního těla. Jen tak ožívá, byť je v klidu nebo vykonává předem dané pohyby.

Ale nemusíš se věnovat jen svému tělu. Můžeš se povznést, tvá duše se může obrátit do sebe a prozkoumat všechny skulinky tvého srdce nebo mysli. A nečiní-li ti to dobře? Pak se odpoutej od své tělesnosti, vzleť, do fantazie nebo do výše strukturovaného útvaru, kdy vše staré zůstává dole a není ho zapotřebí.

Že býváš unaven? Cožpak život není jedinou únavou? Vsázím se, že v noci spíš dobře. A tvé sny? Při správné nasměrování před spánkem jsou lepším zážitkem, než ti může poskytnout realita , která ti byla zdánlivě odňata, ale ve skutečnosti jsi byl od ní osvobozen.

Ale je nutno říci i toto: cožpak jsi nikdy neslyšel, že kapka je schopna prorazit kámen, je-li dostatečně vytrvalá? Kdo ví, v co se stálým opakováním změníš, jaká tajemství poznáš? Cožpak nevíš, že stálé dlouhodobé opakování některého úkonu bylo základem alchymie? Prý se tak dalo vyrobit zlato nebo kámen mudrců.


A našeptává-li ti někdo, že to činíš za trest, nevěř mu. Jen malí lidé bez fantazie si budou myslet, že jsi trestán. Sám život je přece svým způsobem trestem. Podívej se na osudy lidí, jednou jsou takové, jindy onaké, dobré špatné, a mění se jako pohledy z kolotoče. Jako sklíčka v kaleidoskopu.Všichni se vědomě nebo nevědomě bojí budoucnosti.
Ty máš budoucnost předvídatelnou, dá se říci že jistou. Jsi duševně zcela svobodný. Tys poznal pravdu, podstatu života: snažit se a nedat se. Většině lidí tvá Pravda nebyla zjevena. A bojíš-li se svobody, pak si mysli, žes dostal jako dar vyšší předurčení. Nebo jinak vyjádřeno: uvědomění si nutnosti je vlastně svým způsobem svobodou.

Kdyby si Bůh nebo bozi mysleli, že trpíš, ve své milosrdnosti by tě obdařili jinou činností, poskytli ti možnost jiného druhu sportu.

Že jsi sám? Cožpak samota není velkou výsadou ve světě plném hluku, kde se každý každému plete pod nohama? Jsi-li o samotě, pak pochop: nejsi sám. Uvědom si rozdílnost těchto dvou slov.
Jsi zbaven soupeření. Nestáváš se předmětem ani obdivu ani soucitu, A sám nemusíš nikoho obdivovat, nikoho litovat. Na tvé cestě tě nikdo neruší. Sportuješ bez stresu a bez diváků. V souladu.

Nezapomeň na svého partnera. Je s tebou denodenně. Pokorně sdílí s tebou tvé výsady.
Je ti věrný. Žiješ s ním v lásce, s druhem, který tě neopustí. A zřejmě je šťastným pod laskavými tvými doteky. Uvědom si, že i on se mění, nejen časem, ale tím, jak na něm zanecháváš své otisky. A tím vytváříš běžně neviditelný životopis. Svůj i jeho. Stopu po sobě, byť ji náš hrubý zrak neodhalí.

A že si s tebou ten tvůj kamarád zašprýmuje a vysmekne se ti? Chce tě pobavit. Dát ti nový impuls. Ale vždy se nechá pokorně uchopit. Nevím, jestli tě mrzí, že se vždy před vrcholkem skutálí dolů. Alespoň vidíš, že se mu nahoře nelíbí. A taky zkouší tvé běžecké umění. Rozmlouvá s gravitačními zákony a užívá si jemnou hru vektorů pohybu. Ale vždycky na tebe počká. Stejně jako někdy ty dole na něho. Nebo snad ne? Pak bys měl víc trénovat běh s kopce.Udělal sis statistiku, kdo víc čekává?

Jsi atlet, největší ze všech atletů. Svět se o tobě doví, budeš i v učebnicích. Jako vzor. Vzor sportovce, pro kterého se sport stal životem. Který je věrný své disciplině, který si nezkaluje duši bažením po něčem pomíjivém, po pozlátku tak zvaných úspěchů. Bojovníkem s tratí i se sebou. Ideálním a současně opravdovým sportovcem, jehož trénink je nepřetržitý.

A kdybys to vzdal? Třeba by ti lichotili, většinou falešně a po straně tě litovali a současně tebou opovrhovali. A přestal bys být člověkem, který se nedal odradit, stal by ses nikým, nýmandem, který neplnil svou povinnost. Zmizel bys z povědomí lidstva.

A vytvoříš-li si správnou adekvátní mnou načrtnutou představu, můžeš být šťastný, Sysife”.


 celkové hodnocení autora: 98.8 %

výborné chvalitebné dobré dostatečné nedostatečné Ohodnoťte příspěvek!

přidat autora k oblíbeným 
 hodnotilo celkem autorů: 8 komentovat příspěvek 
 autorské hodnocení: 1.0 uložit příspěvek 
 známka poroty: [ - ] tisk příspěvku 
 počet komentářů: 12 zaslat vzkaz autorovi 
 počet shlédnutí od publikace: 18 výpis autorského hodnocení 
 
:: Komentáře k příspěvku ::
 Adam Javorka 15.10.2013, 21:49:36 Odpovědět 
   Jirko, aj ty si verný svojej... disciplíne skvele píšuceho i správe čítajúceho autora.
 ze dne 16.10.2013, 0:08:54  
   čuk: Adame, tolik chvály si nezasloužím. Díky.
 kulička 15.10.2013, 20:42:43 Odpovědět 
   Ráda jsem četla :) děkuji.
 ze dne 16.10.2013, 0:06:03  
   čuk: Já také děkuji za přečtení.
 salvator 15.10.2013, 0:08:57 Odpovědět 
   Ahoj Jiří,
je vidět, že život sám zkoušel mnohokrát tvoji víru, že moudře sbíral jsi plody žití a že dokázal jsi najít sebe sama na své vlastní cestě tímto nelehkým světem.
Každý z nás je nakonec vždy sám, sám ve svých rozhodnutích, sám se svými myšlenkami, sám v ve chvíli narození i ve chvíli svého konce. Je třeba v tom, jak říkáš, najít ne samotu jako takovou, ale osvobození své duše.
A zúčastnit se, je vždy k něčemu dobré, víc člověk vlastně ani nepotřebuje. Pak už by jsme se totiž dostali poněkud dál, do jiné části našeho vědomí. To však zatím spí.
Ahoj a pěkný den. Dalimil
 ze dne 15.10.2013, 8:12:07  
   čuk: Děkuji ti za pěkný povzbuzující komentář a pozitivní pohled.
Druhý pohled je, že Sysifovi byla vzata svoboda a je demgogicky manipulován. Čemuž jsme více či méně nechtěně vystaveni v tomto světě.
 Apolenka 14.10.2013, 18:52:56 Odpovědět 
   Tak na tohle ti Apolenka neskočí, zdatný našeptávači... ale práce je to prvotřídní, o tom není pochyb.
 ze dne 14.10.2013, 19:10:50  
   čuk: Děkuji. Text je o svobodě a současně o nesvobodě. Obojí nás postihuje. Andulka konopí močila, žabka Apolenkají do kapsy skočila
 Šíma 13.10.2013, 19:50:50 Odpovědět 
   Zdravím.

Cesta k vítězství... Také jsem myslel na staré olympijské hry. Na věčnou soutěživost a touhu po první metě. V textu je nejen mnoho sportu, ale i nabádání k vytrvalosti (s takřka až filosofickým nádechem). Zajímavý textík, líbíl se. Nejspíš osloví i ne-sportovce, kdo ví, jakými cestami se jako lidé vydáváme a natahujeme krky, jaké že umístění (třeba i na oné pomyslné bedně vítězů) se dostaneme...

Hezký večer a múzám zdar.
 ze dne 13.10.2013, 20:39:09  
   čuk: Díky za přečtení a hodnocení. To nabádání je jedna stránka smyslu textu. Ta druhá je demagogie, vytvoření absurdního náboženstbí
 Jarda 13.10.2013, 19:41:39 Odpovědět 
   Dzravím!
Jako slabého znalce řeckých bájí, mne ani ve snu nenapadlo, že se jedná o vnuka praotce všech Řeků. Když jsem znovu dílo pročítal a našel si podrobnější informace o Sysifovi, poznal jsem jak se mnohé v díle s jeho osudem prolíná. Je to hezky propracované. V některé části mi to připomnělo monolog ze shakesperaových děl. Škoda, že jsi to nestihl dát do workshopu.
 ze dne 13.10.2013, 20:37:16  
   čuk: Díky za přečtení a hodnocení. Já Sysifa znám jenom z toho přísloví.
obr
© 2005-2016 by Matěj Novotný & Filip Kotora | Všechna práva vyhrazena
 
 
Va?e literatura MFantasy Literární.cz - Server s českou literaturou Art & Design - Roman K?bus
 
Partneři: Gastrokritik, Antikvariát Kačur
 
St?hnout SASPI.cz toolbar! RSS zdroj
obr obr obr
obr
Lusi
(12.8.2020, 12:36)
bizparsan
(10.8.2020, 12:15)
couture
(10.8.2020, 11:12)
Virgoacp
(8.8.2020, 09:18)
obr
obr obr obr
obr
Flirt
svitava
Zakázaná láska ...
Petra Vávrová
Galejník z Agou...
Rebejah
obr
obr obr obr
obr

Žena s prázdným pohledem
Siggi
obr
obr obr obr
obr
Liter?rn? almanach SASPI
Aktuální číslo LA...
obr
obr obr obr