obr obr obr
obr
uživatel 
heslo 
» Registrace autora
» Zapomněli jste heslo?
obr
obr obr obr
obr
» Novinky
» Právě vyšlo
» TOP 20 díla
» Články
» Literární almanach
obr
obr obr obr
obr
» Próza
» Poezie
» Výstřely do tmy
» Příručka publikování
» TOP 20 autoři
» Vyhledávání
obr
obr obr obr
obr
» Workshopy 
» Fórum 
» SASPI Chat! (1)
» FAQ
obr
obr obr obr
obr
» Knihovna autorů SASPI
» Redaktoři on-line
» Technická podpora
» SASPI team
» Odkazy
» Spolupráce
» Knihkupectví
"Charakter člověka je jeho osudem."
Hérakleitos
obr
obr počet přístupů: 2915618 obr

Adresa SAS E-mail © SAS Obecně platná pravidla Nápověda obr

:: Na SASPI.cz je právě 39717 příspěvků, 5790 autorů a 392125 komentářů :: on-line: 0 ::
obr

:: Navždy ztraceni ::

Příspěvek je součásti sbírky / knihy: Navždy ztraceni
Pro hlasování musíte být přihlášen(a)!
 autor LukasLongr publikováno: 24.10.2013, 13:51  
Honza Divoký

Věk - 21
Vlasy - hnědé
Výška - 170
Bydliště - Praha
Koníčky - sport, ještěrky, knihy
Zaměstnání - ošetřovatel zoo

Tomáš Hronský

Věk - 19
Vlasy - černé
Výška - 175
Bydliště - Praha
Koníčky - sport, kytara, šachy
Zaměstnání - student herecké školy

Tereza Hronská

Věk - 19
Vlasy - černé
Výška - 165
Bydliště - Praha
Koníčky - nákupy, kluci, jóga
Zaměstnání - studentka kadeřnické školy
 

Den první
10. 6. 2011
7:30

Malé dvoumotorové letadlo se vzneslo z Českého letiště, vezoucí deset osob, které vyhráli letenku do Austrálie. Jsou to chovatelé nebo nadšenci ještěrů, kteří se přihlásili do soutěže, za cílem poznání nových druhů.
Vnitřní část letadla měla jednu řadu sedadel na obou stranách, s malou mezerou uprostřed. Honza, Tomáš a Tereza seděli na konci levé strany za sebou. Tomáš se otočil k Honzovi a vesele se zeptal:
"Jak se ti líbil start?" Honza se usmál a odpověděl:
"Myslel jsem si, že to bude horší."
"Já jsem ti to říkal." A otočil se k Tereze.
V rozhlase se ozval letuščin hlas, který oznámil povolení volného pohybu. Rozepnul si popruh a zvednul se pro svůj batoh, který měl v úložném prostoru nad hlavou. Vytáhnul si z něj knížku, kterou měl ze všeho nejraději. Nebyl si úplně jistý, po kolikáté jí čte, ale určitě to po páté bude a pořád ještě neměl dost.
Podíval se na líc, na kterém stálo Clay Coleman. Otevřel jí a začal číst.
"Co to čteš," zeptal se po pár minutách Tomáš? To doopravdy miloval, když ho někdo vyruší takovou otázkou. Nuceně se usmál a odpověděl:
"Rád bych si četl. Nemůžeš mě nechat na pokoji?"
"Stačilo říct ten název." Honza mu ukázal přední stranu knihy. "No vidíš. Ani to nebolelo." Z přední části se otevřely dveře a objevila se letuška. U každého se zastavila a zeptala se, jestli nechce něco k pití. Netrvalo to dlouho a byla i u nich.
"Dáte si něco k pití," zeptala se s úsměvem na tváři? Tomáš se ujal objednávky:
"Já bych si dal tři vodky."
"Hned vám to donesu."
"Nechceš říct, že budeme pít vodku v letadle," zeptala se Tereza?
"A proč ne. Musíme oslavit krásný start dovolené." Tereza se zamračila.
"Jak myslíš. Ale jestli se pozvracím, budeš to uklízet ty."
"Já ti dávám slovo, že se určitě nepozvracíš. Jen ti to udělá dobře. Kolik je hodin?" Honza se podíval na hodinky a odpověděl:
"Je přesně 7:50."
"Doufám, že tobě to problém nedělá?"
"Ne. Já si rád přiťuknu a vodku mám ještě radši." Najednou uslyšel divný zvuk. Rychle se podíval z okna a uviděl motor, z kterého vycházel černý kouř. Chvilku jen tak pokašlával, až zdechl úplně. V ten okamžik to zpozorovali i ostatní.
Nikdo netušil, jestli je to náhoda, ale motor na druhém křídle byl podle všeho vypnut. Letadlo se vyrovnalo a plachtilo pomalu k zemi. Honza nemohl uvěřit vlastním očím. Zprva skvělí výlet skončí pádem. Ostatní cestující začali panikařit, ale on byl v klidu, což ho rozhodilo. Nedokázal si to vysvětlit, ale byl smířený se smrtí rychleji, než by si dokázal představit.
A bylo to tady. Okýnkem uviděl krásně modré moře, ke kterému se pomalu blížili. Najednou ho ale vyrušil rozhlas, ve kterém se ozval pilot:
"Všichni se prosím připoutejte! Pokusíme se přistát na ostrově před námi. Připravte se na velký náraz." Těmi slovy do všech dostal kapku naděje. Všichni se chytli, co nejlépe mohli a z kamennými tvářemi čekali na náraz.

Pokračování příště


 celkové hodnocení autora: 64.0 %

výborné chvalitebné dobré dostatečné nedostatečné Ohodnoťte příspěvek!

přidat autora k oblíbeným 
 hodnotilo celkem autorů: 1 komentovat příspěvek 
 autorské hodnocení: 4.0 uložit příspěvek 
 známka poroty: 3.0 tisk příspěvku 
 počet komentářů: 8 zaslat vzkaz autorovi 
 počet shlédnutí od publikace: 6 výpis autorského hodnocení 
 
:: Komentáře k příspěvku ::
 Veo Ochmanek 24.10.2013, 22:21:51 Odpovědět 
   Ahoj Lukáši... :)

S letadlem do tebe rýt nebudu, to už tady psal Šíma... Ale (a tři tečky):

Palubní personál obvykle nefunguje jako výčep a ono takřka Švejkovské "3 x Vodka k sedačce 12B" mi tak přijde docela mimo; přiičemž Terezčina obava z poblití je ještě víc mimo, protože stevardi tě prostě v letadle ztřískat nenechaj...

Dále:

Co to čteš," zeptal se po pár minutách Tomáš? To doopravdy miloval, když ho někdo vyruší takovou otázkou. Nuceně se usmál a odpověděl:
"Rád bych si četl. Nemůžeš mě nechat na pokoji?"
"Stačilo říct ten název." Honza mu ukázal přední stranu knihy. "No vidíš. Ani to nebolelo." -- Tady se nějak ÚPLNĚ ZTRÁCÍM. Mám ten pocit, že na jedné řádce ti mluví dvě rozdílné postavy a vede to ke zmatku, ve kterém se dá těžko vyznat. -- ten otazník v první větě se ti tak trochu zatoulal, ne? A vůbec, celý tenhle příběhový uzlík je takový... mno...

Je známkou dobrých mravů, že přímá řeč začíná novým odstavcem; avšak tady se na odstavce někdo vykvák, anebo to udělal diletantsky, a vono se to nějak všechno míchá dohromady. Z mého pohledu by to tedy za normálních okolností mělo vypadat asi takto:

>>Co to čteš?" zeptal se po pár minutách Tomáš.
>>To doopravdy miloval, když ho někdo vyruší takovou otázkou. Nuceně se usmál a odpověděl: "Rád bych si četl. Nemůžeš mě nechat na pokoji?"
>>"Stačilo říct ten název..."
>>Honza mu ukázal přední stranu knihy.
>>"No vidíš. Ani to nebolelo."

Ale ono vůbec, co se s tím pachtit, když von je celej ten rozhovor úplně na hlavu postavenej... Říkej si, že jsem Honza Slušňák ze Slušňákovic, ale na otázku "Co čteš?" -- tím spíšpokud jsem se do čtení teprve psutil; rozhodně mu neřeknu, aby mi dal pokoj a staral se o sebe.

Jestli je Honzík myšlenej jako nevychovanej neomalenec, pak ano... jeho popis se povedl, působí tak...

Říkej si co chceš, Lukáši, ale tohleto tvoje "Rádoby LOST", je jednou z nejslabších věcí co tady v poslední době byla...

@Šíma: Tankování za letu... :D :D :D Ta představa jak takovej L410 nebo nějakej turbodmychadlovej Beechcraft tankuje za letu... K nezaplacení... (a na to ostatní je tady VISA)
 ze dne 26.10.2013, 9:31:47  
   LukasLongr: Díky moc za radu, ale spíše budu používat volný řádek mezi odstavci. HTML tagy také nějakým způsobem ovládám, protože jsme to měli kdysi jako předmět. Nechce se mně to ale používat. Je to docela zdlouhavé a neměl bych jistotu, že to pošlu s nějakou zásadní chybou a dopadlo by to jako při mojí první publikaci.
 ze dne 25.10.2013, 11:39:47  
   Šíma: Ahoj, Lukáši.

Na odstavce je "dobrý" kupříkladu prázdný řádek, popřípadě html tág [tab], který není uveden v nápovědě v sekci pro vkládání nových textů na SASPI, ono okno jednoduchého systémového editoru prostě nezvládá formátování lepších textových editorů (Word a další), ale to nic nemění na faktu, že si i tak může autor se svým textem trochu pohrát a může jej mít jak tučně, tak napsaný kurzívou, popřípadě podtržený (nebo vycentrovaný na střed).

P.S. Co se odstavců týče, stačí výše zmíněný html tág vložit na začátek řádku (před text), který reprezentuje nový odstavec a ve výsledku se začátek řádku odsadí o určitý počet úhozů doprava a je to, viditelný a luxusní odstavec jako v knihách je tu...

Příklad:

...starý odstavec.
[tab]Začátek nového odstavce...

(A nemusíš používat prázdné řádky. Jsou však tací, kteří používají jak prázdné řádky, tak i tento tág na odstavce. To už je na autorech...)
 ze dne 25.10.2013, 10:06:42  
   LukasLongr: Obavy ze zvracení byli na místě, protože postava Terezy neměla v oblibě tvrdý alkohol. Měla obavy, že se pozvrací už po prvním doušku tvrdé chuti vodky.

Ztrácet se tam nemusíš, protože přemýšlet v duchu může jen hlavní postava Honza. Měl jsem to uvést hned v informacích na pravou míru.

Odstavce tu mám. Problém je, že při vložení do textového pole se odstavce neukazují. Na své stránce odstavce označuji kolečkem, zde jsem ale neudělal žádné. Jsem tu krátce a musím prozkoumat možnosti vložení textu tak, aby byl co nejpříjemněji k čtení. Zavedu tu určitě zase nějaké označení, popřípadě mezeru mezi odstavci.

Na otázku: "Co čteš?" Se Honza choval tak, jak se chová jedem můj známi, z kterého jsem čerpal povahu. Proto taková odpověď a odpor odpovědět na tuhle otázku.

Děkuji s pozdravem LukasLongr.
 ze dne 24.10.2013, 23:35:15  
   Šíma: Veo: Mi to prostě nešlo do hlavy... Takové maličké éro a rovnou k protinožcům... ;-)
 Šíma 24.10.2013, 13:50:24 Odpovědět 
   Zdravím.

Předně si dovolím několik technických připomínek:

- Malé dvoumotorové letadlo se vydalo do Austrálie? Víš jak je to daleko a jak dlouho tam letí i velká dopravní letadla? Takový prcek se snad hodí jen pro místní (lokální) lety... Kde by ten komár asi tankoval nad Indickým oceánem? Ledaže by létal od letiště k letiště a nad oceánem nabral palivo za letu jako vojenské letadlo. (ale toto by se nejspíš hodně prodražilo)

- Neocitli se naši hrdinové nad tím mořem nějak moc brzy? Vem si atlas a jukni se, kolik pevniny je mezi námi a Středozemním mořem a pak je tu Afrika a kousek Asie (bůh ví, kudy by to letadlo vůbec letělo).

- Když se stane nehoda a letoun je nucen nouzově přistát (třeba i s poškozenými motory), já nevím, ale co by to udělalo s psychikou pasažérů, opravdu by jen tak seděli a čekali, kdy to s nimi třískne? Sám jsem v letadle nikdy neletěl a také jsem nikdy nezažil žádnou leteckou nehodu, takže v tomto soudit příliš nemohu, ale i tak... Osobně bych se asi modlil ke všem svatým a kamennou tvář bych neměl...

- Ještě k té nehodě, jeden motor začal hořet a druhý byl vypnutý? Když letadlo startovalo, fungovaly oba motory? Krapet to bije do očí. Nezlob se, ale pokud nešlo o technickou závadu (obou motorů), popřípadě neuniklo palivo z nádrží, je toto logicky trochu naruby (a špatně), piloti se vždy snaží doletět na nejbližší letiště, pokud to nejde, hledají nejlepší možné místo na přistání (dálnici, nějaké to pole, popřípadě vodní plochu u břehu, když není nikde po ruce ani to nejmenší letiště). Což vlastně také udělali, jen bez motorů asi nikam nedoletí - do jaké výšky se takové letadlo dostane a jak dlouho může plachtit, než spadne dolů? Otázka pro piloty.

Tolik technické věci, co se týče užitého dopravního prostředku, cílového letiště a také načrtnuté nehody. Prosím neuraž se, ale pokud do příběhu zakomponuješ vzdálenost a využiješ malé letadlo, které nemá možnost nést ve svých nádržích dostatek pohonných hmot, je toto nutné logicky vyřešit. Nehledě na psychologii postav - ve smyslu nehod a chování jedinců, které se může v tomto případě lišit od osoby k osobě.

Takže, dějová zápletka je nastíněna. Letoun, který posloužil hrdinům jako dopravní prostředek se dostane do potíží a hrozí mu, že se zřítí. Zatím poklidná cesta se rázem stala cestou do pekla. Já vím, že jde o první kapitolu, do které nejde narvat všechno, nakonec jsi i nastínil, co všechny hrdiny příběhu svedlo dohromady. Jen by to chtělo více zapracovat na tom, aby příběh více zaujal čtenáře, abys nastínil atmosféru, textík rozepsal a věnoval se i více každé postavě zvlášť (v rámci určitého seznámení a nemusíš zde hned čtenářům vykreslit všechny své literární postavy v plném světle). Když jsme u toho, ony informace v perexu, nakolik jsou důležité pro celý příběh? Budeš je opakovat v každé části? Možná by bylo lepší tu a tam něco vložit do popisů, třeba i v rámci dialogů jednotlivých postav (jak vypadali, na co mysleli a podobně). Mezi námi, každý na tyto informace nejspíš zapomene už při začtení se do samotného příběhu.

Celkově je zde vidět určitá uspěchanost. Avšak nemůžu tento text také hodnotit "jakkoliv" uspěchaně a počkám si na pokračování. Napadl mne seriál "Ztraceni" (?), kdy hrdinové také ztroskotají někde na ostrově, popřípadě film "Přežít" - kdy se jedno sportovní družstvo zřítí kdesi v horách v jižní Americe.

Netuším, odkud jsi čerpal námět, ale měl by odpovídat reálné skutečnosti - přestože je Tvůj příběh čistě fiktivní (tedy do takové míry, aby byl v rámci celého příběhu více uvěřitelný, zapracuj na detailech popisů, na postavách, na jejich komunikaci, zkus celé dobrodružství více natáhnout, aby se čtenáři více vcítili do celého příběhu). Jak to vypadá v letadle? Co v něm dělá posádka? Jak se chovají cestující? Nespěchej, chce to opravdu vybudovat nějakou tu atmosféru, popřípadě načerpej informace z knih a dokumentárních filmů (třeba i co se psychologie postav týče v rámci krizových situací).

Co mi padlo do oka:
==============

-- Malé dvoumotorové letadlo se vzneslo z Českého letiště, vezoucí deset osob, které vyhráli letenku do Austrálie. -- (stylistika, okecej to) -- Malé dvoumotorové letadlo se vzneslo z českého letiště. Na jeho palubě se nacházelo deset osob, které vyhrály letenku do Austrálie, letuška a dva piloti. (napsáno velmi stručně)

-- Otevřel jí a začal číst. -- ji (TU knihu)

-- Chvilku jen tak pokašlával, až zdechl úplně. -- (říká se: "Chcípl mi motor!", ano, ale zdechl?) -- vypověděl službu

Hezký den a múzám zdar.
 ze dne 25.10.2013, 11:41:45  
   Šíma: Zdarec,

existuje ještě jedna možnost:

- své starší příběhy opravit, přepsat a vylepšit, aby odpovídaly Tvým současným zkušenostem a nárokům na psaní. ;-)
 ze dne 25.10.2013, 9:18:08  
   LukasLongr: Tak to je dobrý úlet. To mě vůbec nenapadlo, že je to tak trochu daleko. Takové letadlo by nedoletělo ani do té Afriky.

Nehodu letadla jsem popsal tak trochu, protože jsem také neletěl nikdy v letadle a ani jsem nehavaroval. Jsem ale přesvědčený, že nějak takhle by se chovala hlavní postava Honza. Postava neměla čas všímat si ostatních cestujících. Ale asi máte zase pravdu.

Takhle to nemůže jít dál. Nebudu sem dávat staré příběhy, které píši v tohle dobu, ale jsem už u desátého díle. Na tuhle stránku začnu psát něco nového, kde se bude snažit spát podle vašich rad. Jen musím vymyslet nějaký zajímavý příběh. Ze začátku spíše jednorázový a později příběhy na pokračování.
obr
© 2005-2016 by Matěj Novotný & Filip Kotora | Všechna práva vyhrazena
 
 
Va?e literatura MFantasy Literární.cz - Server s českou literaturou Art & Design - Roman K?bus
 
Partneři: Gastrokritik, Antikvariát Kačur
 
St?hnout SASPI.cz toolbar! RSS zdroj
obr obr obr
obr
bizparsan
(10.8.2020, 12:15)
couture
(10.8.2020, 11:12)
Virgoacp
(8.8.2020, 09:18)
Magdaléna Verneová
(5.8.2020, 19:54)
obr
obr obr obr
obr
It was her
Charles
Ledová královna
Edocsil
JSI
asi
obr
obr obr obr
obr

Hnisavá káča
proklatysnek
obr
obr obr obr
obr
Liter?rn? almanach SASPI
Aktuální číslo LA...
obr
obr obr obr