obr obr obr
obr
uživatel 
heslo 
» Registrace autora
» Zapomněli jste heslo?
obr
obr obr obr
obr
» Novinky
» Právě vyšlo
» TOP 20 díla
» Články
» Literární almanach
obr
obr obr obr
obr
» Próza
» Poezie
» Výstřely do tmy
» Příručka publikování
» TOP 20 autoři
» Vyhledávání
obr
obr obr obr
obr
» Workshopy 
» Fórum 
» SASPI Chat! (1)
» FAQ
obr
obr obr obr
obr
» Knihovna autorů SASPI
» Redaktoři on-line
» Technická podpora
» SASPI team
» Odkazy
» Spolupráce
» Knihkupectví
"Když osud otvírá jednu bránu, druhou zároveň zavírá."
Victor Hugo
obr
obr počet přístupů: 2916012 obr

Adresa SAS E-mail © SAS Obecně platná pravidla Nápověda obr

:: Na SASPI.cz je právě 39822 příspěvků, 5843 autorů a 393393 komentářů :: on-line: 0 ::
obr

:: Cesta domů.. ::

 autor Pajo Zopo Zopka publikováno: 03.11.2013, 13:31  
Je to jakési povídání o tom,jak jsem strávil cestu vlakem domů.Všechny mé příběhy jsou jakýmsi zamyšlením se i nad nejmenšími detaily mého života..Tady je jedno z nich....
 

Tak jsem konečně doma a piju kafe,aby mně ještě chvilku udrželo na nohách,než se vzbudí poslední člen rodiny,aby pohlídal malou Páju a já si mohl jít na chvilku odpočinout po náročné noční.Těšil jsem se,jak si ve vlaku pospím,nebo budu luštit své oblíbené sudoku,no nakonec sešlo z obou věcí.Už na zastávce se k čekání na vlak ke mně přidal dědeček,kterému je už pěkně přes 70 let a když se mně ptal,kde vystupuji,zjevně ho to potěšilo,protože potřeboval poradit,kde najde u nás truhlárnu.Tak jsem si pomyslel...to si zase vyslechnu,jak je důchodcům špatně...mají málo peněz...ale spletl jsem se...Moc jsem toho nenapovídal,spíš jsem byl pozorným posluchačem.Občas jsem zareagoval,když mi vyprávěl zážitky z cestování po Slovensku díky Seniorpasu od železnic....Co mně potěšilo ještě víc bylo to,že pozná kraj,ze kterého pocházím,tak jsem mohl taky přispět do rozhovoru.Za celou tu cestu mi povyprávěl zážitky z cest po Evropě a takové povídání,jaké jsem slyšel dnes,by jsem poslouchal celé hodiny...No škoda,že jsme museli vystoupit.I cestou k truhlárně mi vyprávěl zážitky...prostě paráda a nádhera...Největší a asi i to nejhezčí gesto s jakým jsem se potkal tu v ČR přišlo,když jsme dorazili k cíli jeho cesty.A to je vlastně i motiv tohoto příspěvku.Momentálně jsem utahaný jako kotě,tak to možná proto,ale zatím si nevzpomínám na to,aby mi někdo podal ruku a řekl..."děkuji a at se vám tu u nás České republice líbí"....Přiznám se,v té chvíli se mi vrátili vzpomínky,kdy jsem dostával doporučení,aby jsem táhnul tam,odkut jsem přijel...nebo dostal "na talíř" národnostní degradaci...To,co mi řekl,znělo pro mně jakoby částečné zadostučinění spravedlivosti v tom směru,že je jedno,jestli je člověk Slovák,nebo Čech..nebo Němec....Potěšilo mně taky,že ještě existuje někdo,kdo neřeší národnostní otázku a neodsuzuje,kdo odkut pochází a v první řadě je každý člověk,který má svoji hrdost.Víte...já toho moc neprocestoval...a jak mi ten dědek povídal,kde všude byl,ani trošku jsem mu to nezáviděl....Vždyt po tom,čím si prošel jsem mu to nakonec i přál...
Takže nakonec z nudné cesty domů jsem procestoval půlku Evropy během necelých 45 minut....Opravdu hezky zakončený den...


 celkové hodnocení autora: [ - ]

výborné chvalitebné dobré dostatečné nedostatečné Ohodnoťte příspěvek!

přidat autora k oblíbeným 
 hodnotilo celkem autorů: 0 komentovat příspěvek 
 autorské hodnocení: 0.0 uložit příspěvek 
 známka poroty: 3.0 tisk příspěvku 
 počet komentářů: 1 zaslat vzkaz autorovi 
 počet shlédnutí od publikace: 8 výpis autorského hodnocení 
 
:: Komentáře k příspěvku ::
 Šíma 03.11.2013, 13:30:24 Odpovědět 
   Zdravím a vítám na SASPI.

První dojem: původně jsem měl sto chutí Ti Tvůj text vrátit k opravě. Jukni do nějaké knihy (ať už novely či sbírky povídek) nebo do nějakého toho časopisu. Co tam uvidíš? Text vypadá (a je sestaven) tak, jak mu to nejen gramatická pravidla přikazují. Co každého čtenáře bouchne do čumáku? ABSENCE MEZER ZA INTERPUNKCÍ!!!

Gramatika? Pozor také na pravidla psaní přímé řeči a nadbytek interpunkce (obecně), jen tři tečky, ať text nevypadá jako palouk, na kterém jsou lesní mravenci na pochodu... A také pozor na zkratky a číslovky (70, ČR), lepší bude, když je vypíšeš slovy (sedmdesát let, Česká republika).

Styl máš docela čtivý, jen místy jakoby zadrhával. Občas jsem se však ztrácel - o kom že byla řeč a kdo byl v této zemi cizincem? Může jít o spěch (jak ze Tvé strany jako autora, tak z mé strany jako čtenáře - pokud se tyto dvě možnosti sečtou, může dojít k pěkné "nesrozumitelnosti" co se obsahu textu (a vlastního vyjádření) týče - ve smyslu: co tím chtěl autor říci.

Obsahová stránka věci: z textu vyvěrá nejen láska k rodné zemi, ale i něco víc, pocity z (jistého druhu) přivítání - ve smyslu: vítej doma! Pokud se nemýlím a pokud mi něco neuniklo.

Po stránce typografické: napomohly by i odstavce - ať už vytvořené pomoci volného řádku nebo html tágu [tab] vloženého na začátku nového řádku (který má reprezentovat nový odstavec). Přehlednost a učesanost textu - i po stránce typografické (ve smyslu vlastního formátování), aby text v sobě měl vše co mu (normálně) náleží a nevypadal z části jako SMS-ka - je velmi důležitá věc. Textu tato úprava, která vypadá jako po výbuchu pozemní miny (nebo po pobytu v pračce), nesluší a na atraktivnosti v očích čtenářů nepřidá. Napsáno krátce: texty by měl mít takovou úpravu, jak mu to (nejen) gramatická pravidla přikazují, aby byl řádně čitelný a ne jen změtí znaků!

Hezký den a múzám zdar.

P.S. Několik odkazů:

http://fabulator.cz/prima-rec-a-jak-ji-nezmrvit/

http://www.pslib.cz/ke/Typografická_pravidla
obr
© 2005-2016 by Matěj Novotný & Filip Kotora | Všechna práva vyhrazena
 
 
Va?e literatura MFantasy Literární.cz - Server s českou literaturou Art & Design - Roman K?bus
 
Partneři: Gastrokritik, Antikvariát Kačur
 
St?hnout SASPI.cz toolbar! RSS zdroj
obr obr obr
obr
Ammes
(10.5.2022, 19:50)
Míra Zdanovec
(26.4.2022, 15:45)
Novalie
(12.12.2021, 23:06)
stromeček
(7.12.2021, 21:05)
obr
obr obr obr
obr
Posel smrti VII...
Lukaskon
Ledová královna...
Doll
Sličná žena
Akras
obr
obr obr obr
obr

Intoxication
MrsSelfDestruct
obr
obr obr obr
obr
Liter?rn? almanach SASPI
Aktuální číslo LA...
obr
obr obr obr