obr obr obr
obr
uživatel 
heslo 
» Registrace autora
» Zapomněli jste heslo?
obr
obr obr obr
obr
» Novinky
» Právě vyšlo
» TOP 20 díla
» Články
» Literární almanach
obr
obr obr obr
obr
» Próza
» Poezie
» Výstřely do tmy
» Příručka publikování
» TOP 20 autoři
» Vyhledávání
obr
obr obr obr
obr
» Workshopy 
» Fórum 
» SASPI Chat! (1)
» FAQ
obr
obr obr obr
obr
» Knihovna autorů SASPI
» Redaktoři on-line
» Technická podpora
» SASPI team
» Odkazy
» Spolupráce
» Knihkupectví
"Kvalitní kniha je klíčem k nekonečné říši čtenářovy vlastní fantazie."
Pavel Sečkář
obr
obr počet přístupů: 2915373 obr

Adresa SAS E-mail © SAS Obecně platná pravidla Nápověda obr

:: Na SASPI.cz je právě 39509 příspěvků, 5744 autorů a 390409 komentářů :: on-line: 3 ::
obr

:: Jednorožcův řád ::

Příspěvek je součásti sbírky / knihy: Jednorožcův řád I. Prsten z dračího rohu
 autor Lesní Čarodějka publikováno: 03.11.2013, 14:18  
Pokouším se o Fantasy román a toto je úryvek z první kapitoly
 

Silné sluneční paprsky nemilosrdně pálily do vyprahlé australské půdy a nedovolily, aby se v sebemenší puklině udržela kapka vody. Divoká i domácí zvířata vyhledávala stinná místa, aby se vyhnula silnému slunečnímu žáru, ale v teplotách, které vládly jim to k ničemu nebylo. Většina obyvatel malého venkovského města raději seděla doma u televize a s nadějí čekali až teploty poleví, aby se mohli věnovat práci na zahradě, svému dobytku, nebo jenom tak lenošit na zahradních houpačkách a zchladit se v bazénu.
Po šedé silnici, která nyní svým leskem vzdáleně připomínala tekutou ocel šel muž. Navzdory horku, které venku vládlo byl celý zahalený v černém plášti s kápí na hlavě.
Podle jeho opatrného chování bylo jasné, že nestojí o cizí pozornost. Ostražitě se rozhlédl kolem, jako by se bál, že ho někdo pronásleduje a zaběhl do malé tmavé uličky mezi dva opuštěné domy. Na jejím konci stála stará šedomodrá studna. Přišel k ní blíž, klekl si na kolena a s velkým soustředěním ji pozoroval. Po pár vteřinách se jeho prsty dotkly velmi malého obrázku koňské hlavy s rohem. Chvíli se nic nedělo, ale pak se velká studna dala do pohybu a odkryla schody vedoucí do podzemí. Muž se narovnal a rychlým krokem zamířil dolů, dokud úplně nezmizel v černotě. Studna tiše zavrzala a zvolna se vrátila zpět na své původní místo.
V chodbě panoval příjemný chlad. Po ledově bílých zdech se v řadě za sebou rozsvítily velké křišťálové koule. Vydávaly syté žluté světlo, které bylo jedinou teplou barvou v chodbě, jíž procházel. Zdálo se, že chodba nemá konce, než se před ním z prázdna zjevily mohutné kaštanově se lesknoucí dubové dveře. Muž se zastavil. Váhal jestli má jít dovnitř, nebo ne. Sundal si kápi a jedním prudkým pohybem ruky ji nechal zmizet. Měl až na ramena dlouhé ebenové lesklé vlasy, mírně zahnutý nos a hluboké černé oči. Nejistě stiskl pozlacenou vyřezávanou kliku a vešel dovnitř.
Místnost za nimi byla plná dalších, ale již zanedbaných dveří. Barva na nich byla zašlá a oprýskaná. Kliky byly na několika místech rezavé a na některých z nich se drolil kov. Zdi měly vybledle modrou barvu a nutně postrádaly nový nátěr. Uprostřed místnosti na kamenné podlaze ležel velký modrý koberec a vysoko nad ním visel malý kovový lustr. Otevřel první dveře vlevo a vešel.
Místnost za nimi byla velká jako cvičné tenisové hřiště.
Uprostřed stál mohutný ořechově hnědý dlouhý stůl a na sněhovém stropě byly nádherné modré kresby souhvězdí a v každém z nich se rýsoval obrys zvířat a věcí, jejichž názvy souhvězdí nesla. Ve všech koutech trůnily překrásné borovicové skříně většinou plné knih. Naproti velkému stolu stál vyhaslý černý krb. Byl mohutný a pečlivě sestavený z ozdobných cihel.
Okolo stolu stálo sedmnáct židlí. Na patnácti z nich seděli lidé v modrých, nebo černých prapodivných oblecích. Obleky některých z nich byly dlouhé tak, že vypadaly jako župany, a jiné zase vzdáleně připomínaly oblečení zaklínačů z legend a pohádek.
,,Eleasi!“ vykřikla žena, která právě vyšla ze stejných dveří.
,,Jsem tak ráda že jsi přijel“ přivítala ho s úsměvem na tváři. Měla dlouhé mírně zvlněné hnědé vlasy, které hrály několika odstíny mědi a štíhlou postavu.
,,Hnědo očko má dobrou náladu, to je nebezpečné. Za chvíli ji napadne něco šíleného“ promluvil vysoký plavovlasý muž.
,,Neříkej mi hnědo očko, nejmenuji se tak“ rozzlobila se na něj.
,,Jak se tedy jmenuješ? Kometa Bramboráková?“
,,To je smutné, že si nepamatuješ moje jméno.“
,,Tak mi ho připomeň.“
,,Kathryn Bellová.“
,,Aha, to mě nenapadlo. Já si vždycky myslel, že se jmenuješ Hnědo očko Kometa Bramboráková.“ Při posledním slově se pobaveně ušklíbl a Kathryn se k němu otočila zády.
Při pohledu na ní se Eleasovi v obličeji mihlo hned několik emocí, radost, ukřivděnost a velká bolest. Stejně rychle, jak se objevily také zmizely a vystřídal je kamenný výraz.


 celkové hodnocení autora: 80.0 %

výborné chvalitebné dobré dostatečné nedostatečné Ohodnoťte příspěvek!

přidat autora k oblíbeným 
 hodnotilo celkem autorů: 2 komentovat příspěvek 
 autorské hodnocení: 2.5 uložit příspěvek 
 známka poroty: 2.0 tisk příspěvku 
 počet komentářů: 4 zaslat vzkaz autorovi 
 počet shlédnutí od publikace: 14 výpis autorského hodnocení 
 
:: Komentáře k příspěvku ::
 Veo Ochmanek 04.11.2013, 20:29:23 Odpovědět 
   Nazdar nazdar :)

Předně nutno říct, že hodnotit dílo na pokračování je podle kratičkého úvodu poněkud těžké; nemohu tedy zaručit, že moje hodnocení bude zcela objektivní, vzhledem ke zbytku příběhu...

Ale... dost už, pojďme hodnotit: Jsem docela rád, že se tady nějaké fantasy zase objevilo, jednu dobu se tu s nimi rozsypal pytel, ale teď už je tu zas nějakou dobu sucho.

To co nám tady prezentuješ, cítím z toho, že rozhodně máš potenciál k psaní, ale věz, že na spoustě věcí je ještě třeba HODNĚ zapracovat.

Kupříkladu se mi nelíbí, že... že všechno jenom tak suše popisuješ jako digitální kamera postavená na scéně a snímající všechno dění kolem -- bez jakýchkoli emocí, kudrlinek, úvah, čehokoli; zkrátka jediný, nepřetržitý proud popisů.

Výsledek je pak takový... čitelný, ale ne zrovna záživný, jestli víš co myslím, zkrátka chybí tomu ta šťáva... ;)

K dialogům , stejně tak jako k celkové myšlence se nebudu vyjadřovat, je toho tady málo a na základě takovéhohle vzorečku nemůžu nic spolehlivě říct..


takže: SUM-UP:
===========

potenciál ++

narace --

dialogy ?

VERDIKT: DOBŘE

Můžeš si říkat, že jsem moc přísný, nebo že si o sobě moc myslím, ale opak je pravou ;) Jenom chci hodnotit objektivně a bez oné přízrační "politické korektnosti", kterou já osobně zrovna nemusím...

Hodně štěstí a hezký večer, těším se na další tvorbu ;)
 LukasLongr 03.11.2013, 17:56:54 Odpovědět 
   Zdravím. Hned na začátek musím přiznat, že nejsem žádný odborník, ale abych řekl vlastní názor, tak mě první část zaujala. Líbí se mně psaný styl textu, kde jsou použita pěkná slova. Proto jsem se rozhodl známkou 2.

Doufám, že budu mít možnost si přečíst další díl. S pozdravem LukasLongr.
 Šíma 03.11.2013, 14:18:26 Odpovědět 
   Zdravím a vítám na SASPI.

Jakýmsi záhadným způsobem mi zmizel již rozepsaný komentář, proto se musím pustit znovu do práce a vše vypsat znovu... Zdá se, že i zde na SASPI vládnou kouzla a čáry! ;-)

Z perexu vyplývá, že jde o výseč textu (první kapitoly Tvého fantasy románu), o to bude hodnocení tohoto textu těžší (nehledě na fakt, že začátky textů na pokračování se obecně hodnotí hůře - obtížněji - než jen prosté povídky), ale i tak by měl textík napovědět, jak na tom autor (či autorka) se stylem a vypsaností je.

A protože jde o krátkou pasáž, vezmu to také krátce:

- pozor na opakování již vypsaných motivů (ono neustále připomínání čtenářům již známých skutečností může čtenáře i krapet otrávit),

- pozor na užití přiléhavějších slůvek (a slovních obratů), zde kupříkladu: černota - temnota (když náš hrdina zmizel na tom schodišti),

- mrkni na pravidla psaní přímé řeči (napoví jak pravidla, tak strýček Gooogle), u přímé řeči Ti občas chybí interpunkce na konci.

Tož tak. Možná jsem na něco zapomněl, protože už si nepamatuji (doslova a do písmene) znění původního komentáře.

Psaní, múzám a kouzlům zdar!

P.S. Odkaz na přímou řeč:

http://fabulator.cz/prima-rec-a-jak-ji-nezmrvit/

http://pravopisne.cz/2012/10/pravidla-jak-se-pise-prima-rec/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=pravidla-jak-se-pise-prima-rec
 ze dne 03.11.2013, 14:58:29  
   Lesní Čarodějka: Děkuji za rady :)
obr
© 2005-2016 by Matěj Novotný & Filip Kotora | Všechna práva vyhrazena
 
 
Va?e literatura MFantasy Literární.cz - Server s českou literaturou Art & Design - Roman K?bus
 
Partneři: Gastrokritik, Antikvariát Kačur
 
St?hnout SASPI.cz toolbar! RSS zdroj
obr obr obr
obr
Zuzka
(10.12.2019, 11:24)
Livinginthedream
(7.12.2019, 22:31)
Antonio
(25.11.2019, 23:53)
Albína Alba
(25.11.2019, 01:02)
obr
obr obr obr
obr
My děti z páté ...
iamzanet
Sestra padlých ...
Marbal Škutin
Medvídek Pú
Pepik Pithart
obr
obr obr obr
obr

PREDATOR IN HOLOCAUST (Predáto...
Michal Chocholatý
obr
obr obr obr
obr
Liter?rn? almanach SASPI
Aktuální číslo LA...
obr
obr obr obr