obr obr obr
obr
uživatel 
heslo 
» Registrace autora
» Zapomněli jste heslo?
obr
obr obr obr
obr
» Novinky
» Právě vyšlo
» TOP 20 díla
» Články
» Literární almanach
obr
obr obr obr
obr
» Próza
» Poezie
» Výstřely do tmy
» Příručka publikování
» TOP 20 autoři
» Vyhledávání
obr
obr obr obr
obr
» Workshopy 
» Fórum 
» SASPI Chat! (1)
» FAQ
obr
obr obr obr
obr
» Knihovna autorů SASPI
» Redaktoři on-line
» Technická podpora
» SASPI team
» Odkazy
» Spolupráce
» Knihkupectví
"Múzy přejí těm, kteří je prohánějí po lesích, lukách a kopcích. Ne těm, co na ně čekají se založenýma rukama."
Gandalf
obr
obr počet přístupů: 2915485 obr

Adresa SAS E-mail © SAS Obecně platná pravidla Nápověda obr

:: Na SASPI.cz je právě 39721 příspěvků, 5762 autorů a 391372 komentářů :: on-line: 0 ::
obr

:: Vzduchem bez křídel 3 ::

 autor micromys publikováno: 17.11.2013, 13:10  
 

Dnes Esterka vstává s radostí. Jedou totiž se třídou na poznávací výlet! Bude dvoudenní, na Kvildě, a budou tam spát v penzionu o několika pokojích.
Před školou už stál autobus. Všichni žáci nastoupili a zabrali si místa. S Ester nikdo samozřejmě sedět nechtěl, ale to jí ani nevadilo, ráda byla sama. Kdyby do ní aspoň spolužáci, kteří seděli za ní, nešťouchali pořád něčím do zad.
Když dojeli na Kvildu, šli se ubytovat. Pokoje byly po 4 až 6 osobách a žáci se rozdělovali. „S Esterkou spát nebudu, to radši budu spát venku!“ vykřikla spolužačka Lucie, která jí byla, mimo další dvě dívky, přidělena. Ester se to velmi dotklo, ačkoliv s Lucií taky spát nechtěla, protože se jí bála. Otočila se a utekla. Běžela k silnici. Pak roztáhla ruce a letěla směrem k lesu. Občas vylétla a posadila se na nějaký strom a kochala se nádhernými výhledy na šumavské kopce. Pak se vydala přes Modravu na Rokytskou slať. Tam přistála, prodírala se rašelinnou klečí, obdivovala vzácnou rašelinnou květenu a hlavně byla nadšená rašelinnými jezírky. Na jejich březích číhaly rosnatky okrouhlolisté na zbloudilý hmyz, aby doplnily zásoby dusíku, a nad hladinou se proháněly vážky a šidélka. Bylo tam tak nádherně! Nejraději by tu zůstala navždy. Po nějaké době, když se dostatečně pokochala, se zvedla a letěla zpět do Kvildy. Letěla kolem cedule označující začátek obce. Přistála na zemi a plížila se k penzionu. Schovala se tam za strom a pozorovala, co se děje. Neboť se už setmělo, bylo jí jasné, že ji budou hledat. A také že ano. Nemohla však najít odvahu se ukázat. Spolužáci a pan učitel třídní běhali po okolí s baterkami a volali ji. To mají o ni najednou starostí. Vyslechla též jeden rozhovor mezi spolužáky: „Určitě tady někde je, není blbá.“ „Ona blbá je.“ Tak to zrovna Esterku moc nepotěšilo.
Se srdcem až v krku se nakonec objevila u penzionu. Přiskočila k ní jedna spolužačka a řekla jí, že pokoje přerozdělili, že s Lucií spát nebude. Pak se přihnal pan učitel třídní s ostatními žáky. Pustil se do ní, co to provedla a že by jí nejraději naplácal. Proč má všechno odnést Esterka? To nikoho nezajímá, PROČ to udělala a jak se cítí? Bylo jí to moc líto, že se pan učitel zlobí, ale na druhou stranu ji trochu těšilo, že mu na ní záleží.
Nakonec se tedy šlo spát. Zítra je naplánován výlet do okolí. Druhý den se tedy třída vypravila za poznáním šumavské přírody. Esterka se courala vzadu, aby si mohla občas odletět na průzkum, aniž by si toho někdo všiml. Vlétla do lesů, létala nad potokem… No, užila si to parádně. Škoda, že zítra bude muset zase jít do školy.


 celkové hodnocení autora: 95.6 %

výborné chvalitebné dobré dostatečné nedostatečné Ohodnoťte příspěvek!

přidat autora k oblíbeným 
 hodnotilo celkem autorů: 0 komentovat příspěvek 
 autorské hodnocení: 0.0 uložit příspěvek 
 známka poroty: 2.0 tisk příspěvku 
 počet komentářů: 1 zaslat vzkaz autorovi 
 počet shlédnutí od publikace: 6 výpis autorského hodnocení 
 
:: Komentáře k příspěvku ::
 Šíma 17.11.2013, 13:10:09 Odpovědět 
   Zdravím.

I v tomto díle jde o "již zažitý scénář": naší hrdinku její spolužáci stále napadají a šikanují (je všem jako přítěž), po konfrontaci s nimi se vydává pryč, aby se proletěla krajem.

Ačkoliv působí tato část (jako celek) krapet uspěchaně, líbí se mi ona "romantika" létání, stejně tak detaily krajiny, nad kterou létá a kterou pak "po přístání" prozkoumává.

Na šotky jsem dnes příliš nekoukal, uvidíme, jak zareagují další čtenáři.

Hezký den a psaní zdar.

P.S. Není kam spěchat, proč nevyužít ten pocit svobody a zkonfrontovat jej s onou bezmocí v třídním kolektivu (kupříkladu prostřednictvím myšlenek a vnitřních dialogů se "svým druhým já"?). Aby si jednotlivé kapitoly nebyly i trochu podobné (nechci však říci: jako vejce vejci).
obr
© 2005-2016 by Matěj Novotný & Filip Kotora | Všechna práva vyhrazena
 
 
Va?e literatura MFantasy Literární.cz - Server s českou literaturou Art & Design - Roman K?bus
 
Partneři: Gastrokritik, Antikvariát Kačur
 
St?hnout SASPI.cz toolbar! RSS zdroj
obr obr obr
obr
kapsymedu
(30.3.2020, 15:36)
Abisek
(26.3.2020, 11:55)
Stargazer
(22.3.2020, 08:44)
GibonFafaust
(11.3.2020, 22:57)
obr
obr obr obr
obr
Posel smrti VI:...
Lukaskon
Křídla Andělů-T...
vanísek
Dvojplamen
Alex II
obr
obr obr obr
obr

Chtěla bych
velvetka
obr
obr obr obr
obr
Liter?rn? almanach SASPI
Aktuální číslo LA...
obr
obr obr obr