obr obr obr
obr
uživatel 
heslo 
» Registrace autora
» Zapomněli jste heslo?
obr
obr obr obr
obr
» Novinky
» Právě vyšlo
» TOP 20 díla
» Články
» Literární almanach
obr
obr obr obr
obr
» Próza
» Poezie
» Výstřely do tmy
» Příručka publikování
» TOP 20 autoři
» Vyhledávání
obr
obr obr obr
obr
» Workshopy 
» Fórum 
» SASPI Chat! (1)
» FAQ
obr
obr obr obr
obr
» Knihovna autorů SASPI
» Redaktoři on-line
» Technická podpora
» SASPI team
» Odkazy
» Spolupráce
» Knihkupectví
"Láska je svátost, kterou je potřeba přijímat na kolenou."
Oscar Wilde
obr
obr počet přístupů: 2916112 obr

Adresa SAS E-mail © SAS Obecně platná pravidla Nápověda obr

:: Na SASPI.cz je právě 39836 příspěvků, 5847 autorů a 393429 komentářů :: on-line: 0 ::
obr

:: Vzduchem bez křídel 8 ::

 autor micromys publikováno: 21.12.2013, 0:03  
Poslední díl, dojde k rozřešení...
 

Maturita se kvapem blíží, dnes studenti píší slohovou práci z českého jazyka.Mají hodinu na psaní na nečisto a další hodinu na přepis na čisto. Ester se honí hlavou myšlenky, nedokáže je utřídit. Neví, co má psát, nic ji nenapadá. Vybrala si úvahu na téma Škola základ života, ale nenapadá ji, co jí škola dala, spíš jí všechno bere, hlavně nervy.
Po dlouhé chvíli, kdy se Esterka snaží ovládnout nervozitu a něco vymyslet, prohlásí paní učitelka, že už je čas na přepsání práce. Ale vždyť Esterka ještě nemá vůbec nic! Zareaguje impulsivně a vyběhne ze třídy. Letí ze schodiště dolů s roztaženýma rukama směrem k venkovním dveřím. V tom zazvoní na přestávku. Esterka se lekne, bojí se, že kdyby teď vyběhla/vylétla ven, někdo by si jí všiml. Takže se zatím schová na záchodě a až zazvoní na hodinu, uteče ven. Jenže už to nestihla, našla ji paní učitelka. Vytáhla ji ven a táhla ji za třídním učitelem. Od toho dostala vynadáno, že si kvůli ní teď nikdo nemůže dojít na záchod. Volá Esterčiným rodičům. To ne! U toho, jak se budou rodiče tvářit, Esterka být nechce! Sebere se a uteče. Venku roztáhne ruce a letí. Letí pryč od žluté budovy gymnázia, přes město na opačnou stranu. Na konci města teče stoka. Esterka letí nad ní, pozoruje tok vody a přeje si s ní plynout. Stoka zanedlouho končí. Tam Esterka spatří oplocený stavební pozemek. U plotu roste husté křoví. Esterka letí kolem něj, přeletí plot a letí přes pozemek kolem rozestavěné tovární haly.
Letí dále přes pole až k vesničce, kde má jejich prateta domek a zahradu. Kdysi tam jako malí s bratrem jezdili. Esterka se zastaví u jedné chatky, kde mají zahrádku s malým rybníčkem. Na něm si plavou kachny. Esterka je chvíli pozoruje a pak letí k chatě pratety. Prateta má velkou zahradu, kolem které protéká potok a za ní se táhne les. Vypadá to, že prateta tam není, tak si tam Esterka sedne na lavičku a poslouchá cvrlikání ptáků. V tom se u dveří objeví policie a záchranka. Esterku naloží do sanitky. Ta se urputně brání, ale není jí to nic platné. Odvážejí ji do psychiatrického oddělení nemocnice. Cestou se dovídá, že sousedé z vesnice zavolali na policii a ti už o jejím útěku věděli, tak nebylo těžké ji najít.
Na psychiatrii Esterka strávila měsíc. Postupně jí zabraly léky, které jí tam dávali. Měla tam dost času, tak se učila k maturitě. Když ji propustili a Esterka šla do školy, měla strach ze spolužáků. Ale ti ji příjemně překvapili. Buď dospěli nebo si uvědomili své chování, Esterka neví. Spolužáci ji však vítají s úsměvem a snaží se ji podpořit. I díky nim náhle věří, že všechno zvládne. Maturitu i přijímací zkoušky na vysokou.
Když šla Esterka ze školy domů, chtěla si zalétnout k jezeru, které loni objevila, ale zjistila, že to nejde. Ztratila svou schopnost létat. Zřejmě je to „daň“ za uzdravení. Mrzí ji to, ale je to holt něco za něco. Už nepotřebuje utíkat od reality, už je ochotna jí čelit, tak už nepotřebuje létat. Ale byly to krásné časy. Však i tak jistě krásné budou. I bez létání.


 celkové hodnocení autora: 95.6 %

výborné chvalitebné dobré dostatečné nedostatečné Ohodnoťte příspěvek!

přidat autora k oblíbeným 
 hodnotilo celkem autorů: 0 komentovat příspěvek 
 autorské hodnocení: 0.0 uložit příspěvek 
 známka poroty: 2.0 tisk příspěvku 
 počet komentářů: 1 zaslat vzkaz autorovi 
 počet shlédnutí od publikace: 5 výpis autorského hodnocení 
 
:: Komentáře k příspěvku ::
 Šíma 21.12.2013, 0:03:04 Odpovědět 
   Zdravím.

S poslední částí mne napadá, co když bylo ono létání opravdu jen výplodem příliš rozjitřené fantazie (nechci napsat "choré mysli") naší hrdinky, protože mi ona dívčina svým způsobem přirostla k srdci?

Ať už byl její život mezi realitou a sněním jakýkoliv (těžký) - i ve smyslu utíkání se do světa fantazie, když došlo na lámání chleba a ona tu svou realitu (a její prožívání) neunesla, aby se pak vznášela osamoceně nad krajinou a dívala se na ni z výšky... Třeba jen opouštěla své tělo ve smyslu "lucidního snění" (to však už samotný příběh nevysvětluje).

Každopádně mě potěší i dobrý konec (viz všechno zlé je k něčemu dobré). A vše, co je ukryto mezi řádky v tomto na první pohled "jednoduše" laděném vyprávění, to už je na čtenářích, zda naleznou a akceptují všechny indicie a nápovědy (a budou toto vyprávění brát buďto jako pohádku nebo jako jednu velkou metaforu či zpodobnění).

Ono snění a fantazírování není přeci na škodu (v rozumné míře), vždyť i my autoři tomuto snění - a pobytu v jiné sféře (či dimenzi) podléháme... Ale kdo ví... Neříká se: všeho s mírou? Jak se říká těm, kteří se rádi "brouzdají" mimo svou realitu? Snílci?

Po technické stránce: pozor na opakování slůvek a na chybějící mezery v textu - to ostatní, pokud jsem v textu cokoliv přehlédl - se vyvrbí časem a všímavější čtenáři mne rádi jistě doplní.

Dnes za Dvě, celkově se text pohybuje mezi jedničkou a dvojkou (a inklinuje spíše ke dvojce). Kvalitu dílka mohou ovlivnit rozličné důvody, kupříkladu samotný koncept psaní, styl či obsahová stránka věci (a třeba i fakt, že pochopen může být celý příběh až na jeho samotném závěru). Zde záleží nejspíše hodně i na představivosti a rozpoložení samotných čtenářů...

Hezký den a múzám zdar.
obr
© 2005-2016 by Matěj Novotný & Filip Kotora | Všechna práva vyhrazena
 
 
Va?e literatura MFantasy Literární.cz - Server s českou literaturou Art & Design - Roman K?bus
 
Partneři: Gastrokritik, Antikvariát Kačur
 
St?hnout SASPI.cz toolbar! RSS zdroj
obr obr obr
obr
YellowSkye
(29.7.2022, 08:38)
IndigovaRuze
(24.7.2022, 09:11)
Bath
(14.7.2022, 15:52)
Personal Mastery
(8.7.2022, 13:20)
obr
obr obr obr
obr
Ve znamení kord...
Zirvith Snicket
Koloběh přírody
dextra
Znovu černí jez...
Ellien
obr
obr obr obr
obr

Třída Speciál
Dědek
obr
obr obr obr
obr
Liter?rn? almanach SASPI
Aktuální číslo LA...
obr
obr obr obr