obr obr obr
obr
uživatel 
heslo 
» Registrace autora
» Zapomněli jste heslo?
obr
obr obr obr
obr
» Novinky
» Právě vyšlo
» TOP 20 díla
» Články
» Literární almanach
obr
obr obr obr
obr
» Próza
» Poezie
» Výstřely do tmy
» Příručka publikování
» TOP 20 autoři
» Vyhledávání
obr
obr obr obr
obr
» Workshopy 
» Fórum 
» SASPI Chat! (1)
» FAQ
obr
obr obr obr
obr
» Knihovna autorů SASPI
» Redaktoři on-line
» Technická podpora
» SASPI team
» Odkazy
» Spolupráce
» Knihkupectví
"Všechno, co vidíme nebo v co věříme, je jen pouhým snem ve snu."
E. A. Poe
obr
obr počet přístupů: 2915584 obr

Adresa SAS E-mail © SAS Obecně platná pravidla Nápověda obr

:: Na SASPI.cz je právě 39864 příspěvků, 5778 autorů a 391993 komentářů :: on-line: 0 ::
obr

:: Síla Země ::

 autor mm publikováno: 24.12.2013, 12:24  
Na motivy populární sběratelské karetní hry Magic The Gathering.
 

„Pravidla znáte, jejich porušení bude potrestáno smrtí bez ohledu na výsledek zápasu,“ zahřmí arénou rozhodčího hlas a davy na tribunách v napjatém očekávání ztichnou. „Vyberte si svoji barvu!“
Dosavadní šampion, oblečený do rudé, má přednost. Zašklebí se jako noc a vztyčí ruku nad hlavu, aby každý spatřil jeho volbu. V dlani svírá černý kámen. Lidé dychtící po krvi propuknou v nadšený jásot.

„Bagor se opře o moc temnoty a zmaru,“ komentuje sudí zcela zřejmou věc.
Tímto tahem nenechá protivníkovi na druhé straně bojiště mnoho dalších možností. Nejlepší odpovědí by měla být bílá, síla ochrany a světla.

Karak, oděný do modrého pláště, si svého soka měří zkušeným pohledem. Sledoval průběh Her už od začátku, takže poučen z předchozích zápasů se na tuto možnost více než dobře připravil. Vyloví z kapsy valounek zelené barvy.
„Cizinec volí sílu lesa a všeho co v něm žije,“ pronese rozhodčí.
„Blázen!“ volají diváci mezi posměšky, neboť lesů v této zemi téměř není. Nikdo se zdravým rozumem by se neodvážil využít jejich moc, to je jasná sebevražda.
„Nechť bitva započne!“ slavnostně dodá sudí a důstojným krokem opustí válečné pole.

„Ba-gor, Ba-gor skanduje dav jméno domácího mága, zatímco ten se před nimi prochází jako pán světa.

Karak soustředí mysl a vpluje do půdy. Hledá sílu. Tato umírající zem je ale vyčerpaná z neustálých zápasů, nebude jí ubližovat ještě víc. Prsty sáhne do jednoho z mnoha váčků u pasu a promne mezi nimi manu, životodárnou esenci z dalekého světa. Kroutící se moc putuje po ruce až k srdci a pak do celého těla.
Koutkem oka zahlédne příval morových krys. Bagor zaútočil jako první.

Mezi hlubokými hvozdy světa až někde na okraji univerza, se Karak dotkne malých tvorů. Ti mu pomohou. Před sebe rozhodí špetku many.
Arénu naplní zuřivý bzukot. Téměř přehluší smrtelné pištění hlodavců zmítajících se v křečích, když je obsypají hrozny jedovatých včel.
Dav na okamžik v úžasu zmlkne při pohledu na cizince, který se jejich šampiónovi opovážil vzdorovat.

Mág v rudém znovu zakouzlí a ze země v místě potyčky začne stoupat černý dým. Za okamžik veškerý hluk utichne a kouř se rozptýlí. Všechna okřídlená tělíčka leží mezi pobitými krysami.

Zatímco černokněžník sbírá sílu, Karak tu chvíli využije k vlastnímu úderu. Přivábí Snovata, krále afríských pavouků. Monstrum dvakrát vyšší nežli člověk, ne nepodobný přerostlému sklípkanovi, se na šesti pružných článkovitých končetinách bleskem rozeběhne k Bagorovi a mohutnými kusadly při tom vydává skřípavé zvuky.
Temný mág zbledne. Pak poruší pravidla, aby si zachránil život. V poslední chvíli použije kouzlo přemístění, spadající do sféry vzduchu a vody, vynese ho do výšky.
Pavouk spatřiv jeho útěk, se odrazí, vyskočí, ale na Bagora nedosáhne. Rozdivočelý netvor dopadne přímo mezi diváky. Výkřiky bolesti umírajících se mísí s povykem, který se vzápětí strhne kolem.
„Odvolej ho, odvolej ho!" ječí na Karaka sudí, ten se k němu otočí se zlověstným úsměvem na rtech a pomyslí si: Chtěli jste Hry? Tady je máte.
S pravidly si už hlavu neláme, regule zápasu dodržel jenom kvůli momentu překvapení, ten přichází právě teď. Znovu zanoří ruku do váčku, sevře plnou hrst many a vyhodí ji nad hlavu.
Oblohu potáhnou těžké vířící se mraky. Silný poryv větru zvedne ze země oblaka prachu, který na bitevním poli sníží viditelnost a zakryje vyděšené tváře davu. Shora se ozve řev, tak strašlivý, že mnohým vytryskne z uší krev, jiní upadnou do bezvědomí, aby je za okamžik ušlapali prchající.
Z mraků se vynoří temný tvar. Nebem zní hluboké hřmění. Nevydává ho však bouře, ale blanitá křídla nadnášející dlouhé majestátní šupinaté tělo černého draka. Zastíní arénu v celé její velikosti a z roztaženého chřtánu vyprskne proudy kyseliny, jež celý prostor vyplní smrtonosným deštěm.
Chroptící Bagor upadne na zem. Chvíli s sebou ještě škube, zatímco mu vazká hmota rozpouští tvář a žere jeho šaty. Stejně tak skončí valná většina lidí, kteří nestačili uprchnout. Svíjejí se v agónii mezi dřevěnými lavičkami, netušíc, jak se mohla zábava zvrhnout v tak šílený masakr.

Moment překvapení splnil svůj účel. Nikdo nečekal, že jakýsi cizinec, který se do Her přihlásil na poslední chvíli, bude obdařený takovou mocí. Vždyť procházení mezi světy patří do mýtů a legend, považují je za pověry, v tom lepším případě je vyprávějí dětem na dobrou noc.

Drak se ale nespokojí s likvidací lidí v aréně a jejím přilehlém okolí, zamíří do města, kde pokračuje ve zkázonosné honbě.

Karak pohlédne na své dílo. Na tomto místě už se Hry dlouho konat nebudou. Se zadostiučiněním opustí bojiště, projde mezi hromadami mrtvol u východu z arény a zamíří pryč.

Prochází pustou krajinou, pečlivě se při tom vyhýbá malým ostrůvkům zežloutlé trávy, neboť se v nehostinném prostředí drží ze všech sil.

Zastaví se u širokého koryta řeky, protéká jím pouze kalný potůček vody. Strhne z opasku váček s manou a celý obsah vysype do proudu, ten esenci hned odplaví.
Zaslechne úlevné vzdychnutí, když země na pokraji kolapsu přijme jeho dar. Příroda z vděčnosti změní špinavou vodu na čistou, aby mohl svlažit vyprahlé hrdlo. Mágovu zachmuřenou náladu projasní pohled na rostlinky rašící u břehů, pokrývající okolní svět zelení.
Nadechne se čerstvého vzduchu, spokojeně se usměje a zmizí.


 celkové hodnocení autora: 83.4 %

výborné chvalitebné dobré dostatečné nedostatečné Ohodnoťte příspěvek!

přidat autora k oblíbeným 
 hodnotilo celkem autorů: 0 komentovat příspěvek 
 autorské hodnocení: 0.0 uložit příspěvek 
 známka poroty: 2.0 tisk příspěvku 
 počet komentářů: 1 zaslat vzkaz autorovi 
 počet shlédnutí od publikace: 12 výpis autorského hodnocení 
 
:: Komentáře k příspěvku ::
 Šíma 24.12.2013, 12:22:57 Odpovědět 
   Zdravím.

Nejlepší zážitek ze čtení budou mít právě příznivci této hry (zmíněné v perexu), ostatní čtenáři budou (patrně) trochu ochuzeni. Avšak souboj může být i tak zajímavý (pro věci neznalé čtenáře), čáry, kouzla a magie (spolu s monstry a havětí). Kdopak asi vyhraje? Kdo bude hrát čestně a kdo bude podvádět? Náš kladný hrdina poráží v onom souboji (hře) nejen zlo v aréně, ale i všechny záporáky v tomto fiktivním světě. Líbí se mi dobrý konec, může být určitou satisfakci, škoda jen, že jsou čtenáři hozeni do děje na začátku hry a vypuzeni po jejím ukončení, přestože je vše jasné - dobro zvítězilo. O co tu jde, je přeci boj dobra a zla, textík by mohl být součástí delšího dílka, ale to je nejspíš zase jiný "příběh". Pozor na čárky a přechodníky, místy by si textík (třeba i) zasloužil dopilovat - věc názoru. Uvidíme jak zareagují další čtenáři.

Hezký den a plodné múzy (nejen pod stromečkem).
obr
© 2005-2016 by Matěj Novotný & Filip Kotora | Všechna práva vyhrazena
 
 
Va?e literatura MFantasy Literární.cz - Server s českou literaturou Art & Design - Roman K?bus
 
Partneři: Gastrokritik, Antikvariát Kačur
 
St?hnout SASPI.cz toolbar! RSS zdroj
obr obr obr
obr
Iriska
(1.7.2020, 12:30)
Tala
(25.6.2020, 10:23)
crook
(24.6.2020, 21:22)
Dany
(21.6.2020, 15:45)
obr
obr obr obr
obr
5. Kapitola
Lamprey
Oda na slunce
Akras
Renfieldův synd...
Doll
obr
obr obr obr
obr

Vězeň
Mathew
obr
obr obr obr
obr
Liter?rn? almanach SASPI
Aktuální číslo LA...
obr
obr obr obr