obr obr obr
obr
uživatel 
heslo 
» Registrace autora
» Zapomněli jste heslo?
obr
obr obr obr
obr
» Novinky
» Právě vyšlo
» TOP 20 díla
» Články
» Literární almanach
obr
obr obr obr
obr
» Próza
» Poezie
» Výstřely do tmy
» Příručka publikování
» TOP 20 autoři
» Vyhledávání
obr
obr obr obr
obr
» Workshopy 
» Fórum 
» SASPI Chat! (1)
» FAQ
obr
obr obr obr
obr
» Knihovna autorů SASPI
» Redaktoři on-line
» Technická podpora
» SASPI team
» Odkazy
» Spolupráce
» Knihkupectví
"Ženy jsou jako sny - nikdy nejsou takové, jaké bys je chtěl mít."
Luigi Pirandello
obr
obr počet přístupů: 2915613 obr

Adresa SAS E-mail © SAS Obecně platná pravidla Nápověda obr

:: Na SASPI.cz je právě 39710 příspěvků, 5787 autorů a 392097 komentářů :: on-line: 1 ::
obr

:: Dotek minulosti ::

 autor Gauin publikováno: 05.02.2014, 22:42  
Krátký pokus o povídku, pojednávající o cestování časem :)
 

Kráčel jsem po prašné a neudržované cestě směrem do nejbližšího města. Auto jsem nechal pár mil za sebou kvůli poruše motoru. Ironií bylo, že auto bylo před třemi dny v opravě. Stopovat nemělo cenu, protože zde projelo minimum aut. Bylo příšerné vedro a v krku mi vysychalo. Doufal jsem, že dorazím do města dříve než padne tma. Měl jsem s sebou jen doklady a peníze. Mobil byl naneštěstí vybitý. Pokračoval jsem v úmorné cestě, která směřovala do mírného kopce a dále dolů do většího údolí. Z dálky jsem zahlédl, že údolí není opuštěné, ale rozkládá se zde několik budov připomínající westernové městečko. To mi přišlo velmi zvláštní, protože zde nic takového být nemělo. Vydal jsem se tedy do městečka, abych zjistil, zda tam nemají telefon nebo něco k pití. Zaujal mě salon „U sedmi krásek“, který se nacházel hned na kraji. Už jsem chtěl vstoupit, když mě najednou zastavil starší honák v klobouku, který se vypotácel ven. Měl značně popito, a proto jsem musel volit slova opatrně: „Zdravím pane, parádní kostým. Je zde možnost se občerstvit?“ Honák dobytka se na mě nechápavě podíval, plivl mi na botu a odpotácel se ke kádi s vodou, do které strčil hlavu. Zaskočilo mě to tak, že jsem se nezmohl na slovo a raději vstoupil prudce do salonu. Uvnitř seděli lidé v kovbojském, kteří popíjeli whisky nebo hráli karty. Ihned se otočili a zkoumavě si mě prohlíželi. Nevšímal jsem si jich a zamířil rovnou k baru. Za pultem stál osmahlý chlapík střední postavy, v ústech žvýkací tabák. „Co si dáte?“ řekl.
„Venku je vedro k padnutí. Dal bych si vychlazené pivo. A máte zde telefon? Potřebuji si zavolat, protože se mi rozbilo auto a mobil mám vybitý.“
Chlápek se na mě znuděně podíval: „Máme jen teplé pivo, ostatní věci zde nevedeme.“ Zklamaně jsem odpověděl: „Nevadí, beru i to teplý.“
Chlápek se nedůvěřivě podíval na bankovky, které jsem mu dal. „Co to má bejt?, tohle nejsou prachy. Dej mi pravý prachy nebo vypadni“ To už moje nervy posilněné horkem nevydržely a začal jsem mu nadávat a křičet na celé kolo. Vtom mě popadl muž s šerifskou hvězdou na prsou a byl jsem vyhozen z salonu. Šerif mi řekl, ať nenarušuji klid města a klidím se pryč. Naštvaný a vyčerpaný jsem si sedl do stínu blízko stájí a usnul. Probudil mě policista, který naštěstí projížděl kolem. Ptal se mě, zda jsem v pořádku. Okolo již žádné městečko nebylo a já byl opřený o strom. Řekl jsem, že celkem ano a požádal ho o vodu, protože žízeň byla nepředstavitelná. Poté jsem vyprávěl o tom, co se mi přihodilo. Po skončení mé příhody jsem čekal, že budu strážcem zákona prohlášen za blázna s halucinacemi. Policista se na mne však podíval s zděšeným výrazem ve tváři a povídá: „Na počátku 19. století tady skutečně bylo městečko, ale nechápu, jak jste se v něm mohl ocitnout o téměř 150 let později. Nejste ovšem první, kdo mi pověděl, že se mu podobná příhoda stala.“ Teď už mi bylo vše jasné. Nemohl jsem tomu ale stále uvěřit.
„Odvezu Vás do nemocnice, aby vás prohlédli. Byl jste na té výhni dlouho.“
Policista mi pomohl na nohy a doprovodil mě k autu, které nás odvezlo do města.


 celkové hodnocení autora: [ - ]

výborné chvalitebné dobré dostatečné nedostatečné Ohodnoťte příspěvek!

přidat autora k oblíbeným 
 hodnotilo celkem autorů: 0 komentovat příspěvek 
 autorské hodnocení: 0.0 uložit příspěvek 
 známka poroty: 1.5 tisk příspěvku 
 počet komentářů: 1 zaslat vzkaz autorovi 
 počet shlédnutí od publikace: 7 výpis autorského hodnocení 
 
:: Komentáře k příspěvku ::
 Šíma 05.02.2014, 22:41:13 Odpovědět 
   Zdravím a vítám na SASPI.

Máš čtivý styl, škoda jen, že ses více nerozepsal...

Na okamžik jsem myslel na krátké povídky O. Batličky (český autor povídek a novel, umřel za války tuším v koncentračním táboře - dal se k odboji).

Začátek je príma, uvede čtenáře do příběhu, pak se děj zvrtne a náš hrdina se ocitá mimo svou realitu a čas. Konec vyšumí krapet do prázdna, ale nakonec (možná) není už ani co říci, hrdina povídky se do města přeci jen dostane (policejním vozem).

Nebylo by možné z textu vytřískat ještě více? Přidat atmosféru a více napětí, takhle je to spíše více "telegraficky". Ovšem i tak má čtenář možnost (alespoň na malou chvíli) spolu s hrdinou okusit věci mezi nebem a zemí. Nevyužitý potencionál?

Na práci šotků Překlepníčků jsem nekoukal, nic mne nepraštilo vyloženě do nosu. Možná bych textík rozdělil do odstavců (jednoduchý SASPI editor však nežere formátovací značky lepších editorů textů, muselo by se to udělat "ručně", ať už prázdným řádkem, nebo html tágem [tab] který se napíše před text, jež má reprezentovat nový odstavec, ve výsledku se pak text odsadí o několik úhozů vpravo).

Pozor také na přímou řeč, pokud je to možné, měla by začínat vždy na novém řádku, pokud nenavazuje na popisný text před ní (kupříkladu po dvojtečce).

Ovšem nemůžu říci, že jsem se v textu ztrácel. Spíše jsem byl natěšený, jak by to dopadlo, kdyby šerif hrdinu zavřel do basy? Nakonec by jej mohl i najít policista, třeba i více zmátořeného, než tomu je v originále... Ale tady záleží na úhlu pohledu a autorském záměru! ;-)

Hezký večer a múzám zdar.

P.S. Jako taková "črta", či první verze to není špatný text...
obr
© 2005-2016 by Matěj Novotný & Filip Kotora | Všechna práva vyhrazena
 
 
Va?e literatura MFantasy Literární.cz - Server s českou literaturou Art & Design - Roman K?bus
 
Partneři: Gastrokritik, Antikvariát Kačur
 
St?hnout SASPI.cz toolbar! RSS zdroj
obr obr obr
obr
Magdaléna Verneová
(5.8.2020, 19:54)
Vopica
(28.7.2020, 10:58)
jeewangarg
(27.7.2020, 13:46)
Bláha
(21.7.2020, 08:19)
obr
obr obr obr
obr
Othello
ropnej vrt
Ztracená - Sezn...
Trenz
Osud prostých o...
D. V. S.
obr
obr obr obr
obr

Vzkazy pro anděla
Haisenberg
obr
obr obr obr
obr
Liter?rn? almanach SASPI
Aktuální číslo LA...
obr
obr obr obr