obr obr obr
obr
uživatel 
heslo 
» Registrace autora
» Zapomněli jste heslo?
obr
obr obr obr
obr
» Novinky
» Právě vyšlo
» TOP 20 díla
» Články
» Literární almanach
obr
obr obr obr
obr
» Próza
» Poezie
» Výstřely do tmy
» Příručka publikování
» TOP 20 autoři
» Vyhledávání
obr
obr obr obr
obr
» Workshopy 
» Fórum 
» SASPI Chat! (1)
» FAQ
obr
obr obr obr
obr
» Knihovna autorů SASPI
» Redaktoři on-line
» Technická podpora
» SASPI team
» Odkazy
» Spolupráce
» Knihkupectví
"Všechno, co vidíme nebo v co věříme, je jen pouhým snem ve snu."
E. A. Poe
obr
obr počet přístupů: 2915549 obr

Adresa SAS E-mail © SAS Obecně platná pravidla Nápověda obr

:: Na SASPI.cz je právě 39820 příspěvků, 5772 autorů a 391816 komentářů :: on-line: 1 ::
obr

:: Sporná úroveň kvality dětských časopisů ::

Příspěvek je součásti sbírky / knihy: Úvahy o živote
 autor markus publikováno: 15.02.2014, 14:44  
Otevřený dopis rodičům, pedagogům a redakcím všech dětských a mládežnických časopisů: Milí rodiče, učitelé a vychovatelé, listovali jste si v nějakém z časopisů, určených vašim dětem? Já nedávno ano a upoutalo mě tam něco neblahého, na základě čehož vznikla nutnost napsat tento dopis. Co takového to bylo?
 

Na předposledních stránkách onoho časopisu mi "udeřili" do očí dvě fotografie nějaké ze současných moderních zpěvaček. Takové fotografie můžeme vídat téměř ve všech časopisech, které ve snaze "držet krok s dobou" velmi rádi prezentují nejaktuálnější módní trendy odvážného odhalování tělesných vnad různých hvězd a hviezdiček současného showbyznysu. Nicméně se skutečností, že se s něčím podobným setkám i na stránkách časopisu určeného dokonce i nižším věkovým kategoriím dětí, s takovou skutečností jsem opravdu nepočítal. A navíc, pokud na jedné z fotografií byl vyzývavě smyslný vzhled zmíněné zpěvačky podpořen i její necudným gestem ruce!

Na základě takových skutečností si je člověk chtě nechtě nucen položit otázku, do jaké míry si pracovníci redakcí různých mládežnických periodik vůbec uvědomují svoji odpovědnost za vše, co prostřednictvím svých časopisů předkládají tvárlivým duším dětí a dorůstající mládeže. Je snad opravdu až tak moc nemoderní vyžadovat od každého, kdo má na mládež určitý dosah a vliv, aby ji ovlivňoval a formoval především hodnotami pozitivního a konstruktivního charakteru? Vždyť o co žalostnější a ubožejší je reálná, žitá skutečnost, o to intenzivněji a cílevědomější by mělo být úsilí všech lidí, zodpovědných za výchovu dětí a mládeže, aby se do nich všemožným způsobem vštěpovali pouze vyšší ideály hodné pojmu "člověk", s jejichž naplněným nitrem by ve své dospělosti změnily tento zkažený svět k lepšímu.

No a kromě nezbytné čestnosti, laskavosti, lidskosti a mnoha jiných dobrých vlastností, které musí být v dětech podporovány a rozvíjeny by tam určitě neměla chybět ani mravnost! Mravnost, jako úcta, v tomto konkrétním případě k ženě, jejíž tělo by rozhodně nemělo být dráždivým a smyslným způsobem vystavovány na odiv nejnižšímu, přímo živočišnému zájmu opačného pohlaví.

Z tohoto pohledu je opravdu sporné, zda podobné ušlechtilé ideály může našim dětem nabídnout pěvecká hvězda, která sice na jedné straně obsazuje přední místa hitparád, ale na druhé straně buduje svůj "image" na provokativním odhalování vlastního těla.

A pokud bychom měli být opravdu upřímnými, takový ostrý rozpor mezi perfektními profesionálními výkony a nezřízeným osobním životem, vulgárním vyjadřováním i celkovým chováním se projevuje téměř u převážné většiny "hvězd" současného show byznysu. Z takového, hlubšího pohledu je opravdu málokterá z nich ve skutečnosti hodna toho, aby se kolem ní vytvářela gloriola "hvězdy", jejíž fotografie si budou děti jako nějaký ideál a vzor lepit do svého pokoje.

V podceňování těchto skutečností je skryté hluboké podceňování osobnosti dítěte, protože dítě je mnohem vnímavější než se domníváme. Je totiž schopné vyciťovat i věci skryté hluboko pod povrchem a spolu s prezentováním osob, v nějaké činnosti výjimečných, přijímá i vše ostatní, co z danou osobností souvisí. Tímto způsobem se mu přímo do krve dostává pokřivený model struktury lidské osobnosti, u níž je prvořadý úspěch, a to za každou cenu, i s využitím jakýchkoli prostředků - i nemorálních, pokud nám to k onomu úspěchu může napomoci.

Dítě si nakonec uvědomí, že k cestě k úspěchu je možné bez zábran využít všeho, co se nabízí. I nemravnosti, jako na oněch zmíněných fotografiích "hvězd", i vulgárnosti, i egoismu, nečestnosti, lži, podvodu a podobně. Ne, děti nejsou hloupé! Citlivě vnímají skutečnost v její komplexnosti takovou, jakou ona opravdu je! Pouze dospělí jejich zvyknou podceňovat.

Copak opravdu něco takového má být cílem dětských a mládežnických časopisů? Snad není povinností jejich redakcí být stejně citlivými ve vnímání reality jako děti samotné, pro které je časopis určen? Nebylo by naopak mnohem přínosnější odkrývat a demaskovat mělkou prázdnotu uctívání "hvězd", které si to jen velmi málo zaslouží?

Samozřejmě že není možné a není to ani chtěné, abychom mládeži nemluvili o realitě takové, jakou je, nicméně je nanejvýš nezodpovědné, když se řekne "A" a neřekne "B"! Neboť právě toto by mělo být náplní mládežnických časopisů - mluvit skutečnou pravdu o životě, vniknout pod povrch, odhalit prázdnotu, strhnout falešné, třpytivé pozlátko a ukázat skutečné, pravé ideály a kvality, opravdu hodné následování. V tomto se skrývají obrovské, ale žel nevyužité výchovné možnosti dětských a mládežnických časopisů, jejichž povinností by mělo být ovlivňování vývoje mladé generace směrem k pozitivnějším hodnotám.

Vždyť v podstatě duše dítěte je jako úrodné pole, do kterého máme právě my dospělí povinnost zasít to nejkvalitnější osivo, které čisté dětské nitro, jak úrodná zem příjme a umožní mu růst, aby po letech, až nastane čas, přineslo bohatou úrodu, přinášející radost vychovatelům, učitelům, rodičům a celé společnosti.

Je však vrcholně nezodpovědné, pokud do této panenské půdy dětských duší sází někdo, ať už z nevědomosti nebo ignorance plevel ! Takové něco je doslova zločin, neboť tato úrodná půda příjme všechno stejně, dobré i špatné a vše v ní pak roste, aby přineslo své plody. Dítě totiž ještě nemá vybudovanou pevnou hierarchii hodnotového systému a absorbuje v prosté důvěře všechno.

Prvořadou povinností lidí, kteří mají možnost formovat osobnost dítěte je jednoznačně napomáhání ke správnému vývoji jeho tvořící se hierarchické hodnotové struktury, schopné reálné rozpoznávat správného od nesprávného a dobrého od zlého. Toto je prvořadou a nejzásadnější povinností nás dospělých ve vztahu k dětem!

Vše, o čem bylo mluveno samozřejmě nesouvisí jen s nějakými inkriminovanými fotografiemi, nacházejícími se v určitém konkrétním mládežnickém časopise. Souvisí to s celkovou koncepcí, obsahovou náplní a grafickou úpravou všech časopisů, určených dětem a mládeži, které by v žádném případě neměly odrážet současný úpadek, ale aktivním způsobem vést děti a mládež ke skutečným, vysokým lidským hodnotám.

Zbývá tedy doufat, že přece jen dojde k hlubšímu zamyšlení kompetentních, k přihlédnutí na výše uvedené skutečnosti a ke kvalitativnímu posunou obsahové struktury mládežnických periodik směrem nahoru. Tím bude moci dojít k tomu, že vysoká a vědomě udržována míra pozitivity jejich obsahu bude pozitivním způsobem ovlivňovat vývin, správné formování a zdravý osobnostní vývoj dětí i dorůstající mládeže. Právě toto je totiž cíl, o který bychom my dospělí měli ve vztahu k naší mládeži s plnou zodpovědností všichni společně usilovat. Jinak jim budeme dávat kameny místo chleba!


 celkové hodnocení autora: 92.4 %

výborné chvalitebné dobré dostatečné nedostatečné Ohodnoťte příspěvek!

přidat autora k oblíbeným 
 hodnotilo celkem autorů: 0 komentovat příspěvek 
 autorské hodnocení: 0.0 uložit příspěvek 
 známka poroty: 2.0 tisk příspěvku 
 počet komentářů: 1 zaslat vzkaz autorovi 
 počet shlédnutí od publikace: 12 výpis autorského hodnocení 
 
:: Komentáře k příspěvku ::
 Šíma 15.02.2014, 14:42:54 Odpovědět 
   Zdravím.

Tak mne napadlo... Nebylo to v "bravíčku"? Jméno časopisu psát nebudu, aby toto nevyniklo jako nechtěná reklama. Hned mne napadla jedna už odrostlejší hvězda (nejen dívčí idol ženského pohlaví), která nejen hraje, ale i zpívá, a poslední dobou se krapet utrhla z řetězu...

Ono je to dneska těžké, protože na děti a mládež z různých strany vystrkuje růžky nejen nahota (a určitá perverznost), ale také násilí (a další aspekty dnešního velmi konzumního způsobu života). Stačí si pustit bednu (TV), zabrousit na netu či se podívat do novin a časopisů.

Dnešní způsob vedení života (či jeho prožívání) se od života před desítkami let velmi liší. Co by asi o nás a naší existenci řekly naše prababičky? Sodoma a Gomora. (Bez legrace a bez urážky). Těžko však kohokoliv a cokoliv soudit, tady bude onou první a poslední instancí (nejen ve věci výchovy) rodina (zejména rodiče dětí a mládeže), aby se touto institucí nestala pouliční parta, což by bylo zcela jistě pro dotyčné jedince tou začínající cestou "do pekla".

Pokud bychom se měli poohlédnout po obsahu dotyčných časopisů... Co je dnes IN a co není? Sláva je prý jen polní tráva (či polní travou). Dnes jsou dotyčné hvězdičky (nejen na plakátech) slavné, zítra po nich nemusí štěknout ani ten pomyslný pes. Avšak i za takto krátkou chvíli mohou na naše děti zapůsobit (v dobrém i zlém)... V tomto pojetí by pak tento text mohl na patřičné osoby apelovat, otázkou je, zdali by jej brali v potaz.

Ale dost úvah, v jádru jsme nebyli ani my jiní, když jsme byli mladí, nakonec tehdy byla jiná doba a výchova dětí a mládeže se brala jinak a více ideologicky, než je tomuto dnes. Co je pak lepší? Vymývání mozků od dětství (viz života v rámci budování zítřků) nebo dnešní pohled na život? Když se nad tím jeden pozastaví, nejspíše neměla mládež tolik času na lumpárny, protože onu výchovnou roli přebírala nejen škola, ale i zájmové kroužky a časopisy (s patřičným ideologickým proškolením). Neřekl kdysi jeden herec v jednom nejmenovaném filmu: "Mravnost nadevše!"

Jak tento text hodnotit? Nejspíše jde o druh úvahy, takové to postěžování si nad současným stavem věcí. Ani já zde však nejsem proto, abych tu moralizoval či kohokoliv vychovával. Jak tedy hodnotit tuto práci? Prozatím zůstanu u své dvojky, byť toto může vyznívat z mé strany čistě alibisticky.

Pokud bychom zůstali u úvahy, chybí mi zde pohled i z druhé strany (oněch náctiletých členů naší společnosti, kteří prožívají své vlastní životy po svém, včetně jejich názorů a pohledů na věc, byť každého z nás nejspíše napadne, že si myslí, že my starší vo tom nic nevíme a jsme vedle jak ta jedle).

Ono i nakonec vlastní publikace dotyčných časopisů je nejen o svědomí redakce a jejího vedení. Ruku na srdce, na výchově dětí se přeci nepodílí jen rodina (a rodiče) v rámci onoho výchovného působení, ale také prostředí, ve kterém děti žijí, včetně okolní lidské společnosti (i s jejími výdobytky - ať už jde o onen "kulturní pohled" v rámci naší "západní civilizace", či zrychleného životního tempa, kdy na nic není čas, a děti pak vychovávají časopisy, televize a kamarádi, aby dotyční pak přebírali názory druhých bez toho, aby byli schopni posoudit jejich celkový dopad). Je jiná doba, kdo je bez viny, ať první hodí kamenem...

Hezký den a múzám zdar.

P.S. Tu a tam by se našla i práce tiskařských šotků Překlepníčků, pozor na ně! V rámci celkového vyznění jde více o pohled na danou problematiku v rámci postojů a názorů autora (i co se objektivního hodnocení týče), ale i tak bude zajímavé sledovat případné názory a postřehy čtenářů, kteří s tímto názorem a postoji mohou (a nebo i nemusí) souhlasit... ;-)
obr
© 2005-2016 by Matěj Novotný & Filip Kotora | Všechna práva vyhrazena
 
 
Va?e literatura MFantasy Literární.cz - Server s českou literaturou Art & Design - Roman K?bus
 
Partneři: Gastrokritik, Antikvariát Kačur
 
St?hnout SASPI.cz toolbar! RSS zdroj
obr obr obr
obr
TheaK
(16.5.2020, 11:57)
Ka
(11.5.2020, 21:51)
BukBird
(3.5.2020, 22:07)
Kakofonie Osudu
(2.5.2020, 20:00)
obr
obr obr obr
obr
Dívčí tlachání
Visla
Osud prostých o...
D. V. S.
Smrt
Máquè (Vrabčák)
obr
obr obr obr
obr

Krychle
Alan de la Pont
obr
obr obr obr
obr
Liter?rn? almanach SASPI
Aktuální číslo LA...
obr
obr obr obr