obr obr obr
obr
uživatel 
heslo 
» Registrace autora
» Zapomněli jste heslo?
obr
obr obr obr
obr
» Novinky
» Právě vyšlo
» TOP 20 díla
» Články
» Literární almanach
obr
obr obr obr
obr
» Próza
» Poezie
» Výstřely do tmy
» Příručka publikování
» TOP 20 autoři
» Vyhledávání
obr
obr obr obr
obr
» Workshopy 
» Fórum 
» SASPI Chat! (1)
» FAQ
obr
obr obr obr
obr
» Knihovna autorů SASPI
» Redaktoři on-line
» Technická podpora
» SASPI team
» Odkazy
» Spolupráce
» Knihkupectví
"Rozumný muž může být zamilován jako blázen, ale ne jako hlupák."
Rochefoucauld
obr
obr počet přístupů: 2915661 obr

Adresa SAS E-mail © SAS Obecně platná pravidla Nápověda obr

:: Na SASPI.cz je právě 39760 příspěvků, 5802 autorů a 392280 komentářů :: on-line: 1 ::
obr

:: Zimní ::

 autor Profesor Bartoloměj publikováno: 22.02.2014, 11:51  
 

Dva gramy nad rámec štěstí mi rozostřují vzpomínky a po bláznivé spirále chladného kouře mě vrhají zpět. Na začátku jsi byla Ty. Slovo. Má imaginární láska. Na konci zůstal jen vítr se svým prasečím smíchem a zbytkové teplo unikající z těla.

Hejna černých vran se mi povalují v hlavě jak přízračná améba. Utěsňují prostor. Na hezké věci si už pomalu nevzpomínám. Po kapsách mi zvoní zuby. Tok času se mi přilepil na tvář a s tupou škodolibostí dává najevo své vrásčité opovržení.

Po poli proběhl pes. Na krátký okamžik cítím jeho teplo. Na víčka se mi lepí sen. Jeho. Nebo můj?

Ležím sám na studené dlažbě a lačně hltám mateřské mléko, co odkapává z kohoutku. Vzrůstající nervozita mně zalézá pod nehty. Odolávám. Hvězdy se na nebi břeskně páří a osvětlují moji beztvarou tvář. Okamžik se pro mě stává neuchopitelným. Obludně velká postava škaredého novorozence se zrcadlí na béžových kachličkách. Sahá na mě. Myslel jsem, že seš to ty. Mám strach.

Krystalicky čisté utrpení obalilo mé nahé tělo. Dopíjím poslední doušek levné pálenky. Palčivá bolest ustupuje do pozadí. Mráz mi šeptá do uší Tvoje jméno. Opět usínám.

Nikdo tě nebude milovat tak jako já, říkáš. Propadl jsem se do epicentra noci. Doprovází mě Tvůj tichý ryk. Už nemůžeš ani plakat. Opustil jsem Tě, protože jsem chtěl zachovat ideál lásky. Můžeš mi to odpustit? Odjela jsi a už jsem Tě nikdy neviděl.

Soumrak pomalu doléhá na siluetu mé prokřehlé postavy. Husté sněžení snášející se z nebe bere od úst i poslední nadějí ukrytou hluboko ve zbytcích pulzující krve. Bílé ticho kreslí v barvě smrti na bělma hasnoucích očí a rozlézá se po kůži jak gangréna. V dálce se tříští ozvěna kostelního zvonu. Je Štědrý večer.

Už se na Tebe těším.

Em.


 celkové hodnocení autora: 92.6 %

výborné chvalitebné dobré dostatečné nedostatečné Ohodnoťte příspěvek!

přidat autora k oblíbeným 
 hodnotilo celkem autorů: 0 komentovat příspěvek 
 autorské hodnocení: 0.0 uložit příspěvek 
 známka poroty: 1.0 tisk příspěvku 
 počet komentářů: 4 zaslat vzkaz autorovi 
 počet shlédnutí od publikace: 19 výpis autorského hodnocení 
 
:: Komentáře k příspěvku ::
 Profesor Bartoloměj 22.02.2014, 22:08:34 Odpovědět 
   Hezky jsi to napsal! :-)
 Profesor Bartoloměj 22.02.2014, 14:25:02 Odpovědět 
   Díky za uveřejnění a komentář. Tvůj úsudek byl správný. :-) Opravdu jsem to myslel jako reminiscenci umírajícího člověka, kterému se v agónii přicházející smrti mísí vzpomínky se sny.
P. S: O šotcích taky nic nevím, obzvláště s přihlédnutím k tomu, že o nich opravdu nic nevím! :-D Takže se za případné prohřešky vůči pravopisu všem omlouvám, nebil v tom zlý úmysl. :P
 ze dne 22.02.2014, 15:37:19  
   Šíma: Šotek tiskařský - alias šotek Překlepníček - obecná výmluva na zbrklost nebo "neschopnost" (myšleno v dobrém) autora opravit (či odstranit) chyby ve svém textu. Jenže... Někdy se autor snaží, seč mu síly stačí a přesto je v jeho textu jejich práce znát, ať už jde o překlepy či nedoklepy. Šotkové často zneužívají i autorovy indispozice - kupříkladu přisleplosti (viz Šíma). Na šotky je dobrá jak kontrola pravopisu, tak pozornější pročtení, nebo betareader, popřípadě znalosti gramatiky. Biolit, jed na krysy a další jsou na šotky neúčinné (zbraně). Lepší je koště, případně i TNT, ovšem tady hrozí i újma autorovi. ;-))) (tolik "Šímova encyklopeide - viz tiskařský šotek")
 Šíma 22.02.2014, 11:51:20 Odpovědět 
   Zdravím.

Na první pohled by se mohlo jednat o určité pozastavení, nejen nad stavem mysli našeho hrdiny a jeho nazírání na svět (i vlastní prožitky), ale také by mohlo jít o dopis určený jeho protějšku. Hezky obrazný text se pohybuje kdesi nedaleko poetické formy, přestože je vedený veskrze prozaickou formou. Ale užité popisy dotvářejí v textu zajímavé nálady a pocity, ať už se s hrdinou děje cokoliv. Naneštěstí, naše životní realita nekoresponduje s tou literární, protože u nás není po zimě ani památky. Ve Tvém podání se zima zajímavě prolítá s popisovanou fiktivní realitou (jako vyjádření určité momentky, kdy se vyprávěč ohlíží a rozhlíží okolo sebe, a snaží se popsat, čeho všeho je součástí). Něco z té zimy zde určitě v textu je, otázkou je, komu je tento "dopis" adresován... snad ne paní Zimě? ;-) Na práci šotků jsem nekoukal a ani mne nic vážného neplesklo do tváře.

Hezký den a múzám zdar.

P.S. Na okamžik jsem nabyl dojmu, že by mohlo jít i o vyjádření "umírání", kdy se realita tříští s nebytím a mísí se s fantasmagorickými sny (či výjevy v mysli) hrdiny. Pak by celá práce vyzněla až příliš smutně (kupříkladu i v rámci umrznutí, protože pomoc není na blízku)... Ale to jen na okraj.
obr
© 2005-2016 by Matěj Novotný & Filip Kotora | Všechna práva vyhrazena
 
 
Va?e literatura MFantasy Literární.cz - Server s českou literaturou Art & Design - Roman K?bus
 
Partneři: Gastrokritik, Antikvariát Kačur
 
St?hnout SASPI.cz toolbar! RSS zdroj
obr obr obr
obr
APV
(18.9.2020, 13:40)
xcvx
(9.9.2020, 11:54)
Alexandr Heartless
(7.9.2020, 14:47)
houseofcandy
(7.9.2020, 12:01)
obr
obr obr obr
obr
Burknini! Lekce...
markus
Opera
Akras
Arn Dresko VII....
jindra
obr
obr obr obr
obr

..příběh nového začátku
Mája
obr
obr obr obr
obr
Liter?rn? almanach SASPI
Aktuální číslo LA...
obr
obr obr obr