obr obr obr
obr
uživatel 
heslo 
» Registrace autora
» Zapomněli jste heslo?
obr
obr obr obr
obr
» Novinky
» Právě vyšlo
» TOP 20 díla
» Články
» Literární almanach
obr
obr obr obr
obr
» Próza
» Poezie
» Výstřely do tmy
» Příručka publikování
» TOP 20 autoři
» Vyhledávání
obr
obr obr obr
obr
» Workshopy 
» Fórum 
» SASPI Chat! (1)
» FAQ
obr
obr obr obr
obr
» Knihovna autorů SASPI
» Redaktoři on-line
» Technická podpora
» SASPI team
» Odkazy
» Spolupráce
» Knihkupectví
"Láska neotáčí světem."
F. Jones
obr
obr počet přístupů: 2915728 obr

Adresa SAS E-mail © SAS Obecně platná pravidla Nápověda obr

:: Na SASPI.cz je právě 39863 příspěvků, 5817 autorů a 392663 komentářů :: on-line: 3 ::
obr

:: Moje první trofej ::

 autor VcelaMarla publikováno: 28.02.2014, 12:46  
Aneb "Když jsem byla malá.."
 

Fantazie je mocná zbraň, kterou si člověk musí pěstovat a šlechtit, nebo jeho duše umře. Nejvíc se takovému pěstění dopřává v době dětství. V tomhle krásném období lidského života si člověk může bez výčitek okolí vozit v kočárku panenky, tahat za sebou na špagátku dinosaury, lítat po domě polonahý s indiánskou čelenkou, učit slepice mluvit, nebo si osedlat psa.
I já jsem si všech takových činností užívala dosyta. Když mě však všechny postupem času omrzely. Našla jsem si novou libůstku, ke které mě dovedl kamarád Jirka. S jeho pomocí se obroušené prkýnko stalo kulovnicí, stará, zelená, doma nalezená kšiltovka se proměnila ve vkusný myslivecký klobouk a Jirkův starý oříšek Dax byl náhle v mých očích loveckým psem. Scházeli jsme se tak nějak obden. Obcházeli jsme po lese, dělali důležité pochůzky, kontrolovali ptactvo a lesní zvěř, do pusy sbírali maliny a do kapes houby. Lesy mezi Plhovem a Babím byly naším revírem.
Jako každý správný myslivec jsem i já chtěla mít trofej. Umluvili jsme se tedy, že půjdeme střelit srnce, který se večer co večer pásl na louce u Smrčiny.
Sešli jsme se v 6 hodin u Našeho dubu a vyrazili dobře známou lesní cestičkou přes temné smrkové lesíčky a kouzelné lesy listnaté. Když jsme přišli na pole a měli před sebou oni louku u Smrčiny jako na dlani, pátrali jsme očima, kde je náš lovecký cíl.
Nezklamal. Byl tam. V celé své kráse se tam popásal statný srnec s krásným parožím. Plížíme se k němu. Když od něj v trávě ležíme slabých sto metrů, řekne Jirka: „ teď je tvůj, běž“. A tak se plazím po zemi, nejlépe jak dovedu, tajně jako slon a rychle jako želva. Zkrátka dělám, co můžu. Věřím,že se tak plazívají všichni myslivci, věřím své dřevěné zbrani, věřím Jirkovi, věřím, že srnec padne k zemi. Věřím plně tomu okamžiku.
Usoudím, že jsem dost blízko. Zkontroluju cíl. Nabiju. Namířím. Odjistím. Namířím znovu. A pálím. Prásk! Slyším ten výstřel a vidím srnce na zemi.
Vůbec mi nevadí, že to byl výstřel, pro efekt, z Jirkovy staré kapslové pistolky ani, že srnec ve skutečnosti odběhl někam směrem k jezírku.
Já tam stojím. Hrdě, neohroženě a vítězoslavně. Užívám si svůj triumf.
Ačkoliv jsem později poznala, že myslivost není pranic pro mě, zvíře bych v životě nestřelila, stejně se mi na to krásně vzpomíná. A přesto, že to není žádný extra příběh, je to přesně to, co se mi vybaví, řekne-li se „Když jsem byla malá“. Protože dětství je o fantazii. A především o fantazii, stejně tak, jako by měl být náš celý život.


 celkové hodnocení autora: [ - ]

výborné chvalitebné dobré dostatečné nedostatečné Ohodnoťte příspěvek!

přidat autora k oblíbeným 
 hodnotilo celkem autorů: 0 komentovat příspěvek 
 autorské hodnocení: 0.0 uložit příspěvek 
 známka poroty: 2.0 tisk příspěvku 
 počet komentářů: 1 zaslat vzkaz autorovi 
 počet shlédnutí od publikace: 6 výpis autorského hodnocení 
 
:: Komentáře k příspěvku ::
 Šíma 28.02.2014, 12:45:05 Odpovědět 
   Zdravím a vítám na SASPI.

Fantazie! Ano, můžeme si ji užívat nejen jako děti, kdy se nám ji nikdo nesnaží brát či vnucovat svůj vlastní pohled na věc. Není krásné vracet se do času dětství, ve kterém můžeme být tím, čím jen chceme být? Až dospějeme, nebudou již pro nás dětské hry tím pravým ořechovým, lidé by se na nás mohli dívat jako na blázny (v případě hraní si s dětmi však toto nevadí). Ale i zde můžeme svou fantazii vyjádřit slovy, obrazy či jinak. Pak můžeme sbírat ony pomyslné trofeje. Fantazie nezná hranic a zde souhlasím, že je dobré si ji pěstovat po celý život, třeba i v rámci koníčka - zájmu. Stačí se jen ohlédnout kolem sebe, kolik lidí ji zúročilo ve svých dílech... Ale to je zase jiný příběh.

Textík se jeví být spíše úvahou než jen prostým povídáním. Celkově vyznívá poněkud prvoplánově, protože se zaobírá jedním tématem a to z jednoho úhlu pohledu. Ale to nevadí. Tato práce je přeci jen kratičkým zamyšlením nad tím, co má každý z nás v sobě, ale ne každý toto bohatství dokáže využít. Po technické stránce pozor na číslovky, mnohdy je lepší je vypsat slovy (přestože v podobě číslic tak hezky razí v textu), pozor na překlepy (pomůže pozornější pročtení, kontrola pravopisu nebo betareader). Pozor také na přímou řeč - pomohou pravidla, strýček Gooogle, nebo dobrá kniha (tam to snad také "nepokazili").

Hezký den a múzám zdar. Ať se daří.
obr
© 2005-2016 by Matěj Novotný & Filip Kotora | Všechna práva vyhrazena
 
 
Va?e literatura MFantasy Literární.cz - Server s českou literaturou Art & Design - Roman K?bus
 
Partneři: Gastrokritik, Antikvariát Kačur
 
St?hnout SASPI.cz toolbar! RSS zdroj
obr obr obr
obr
ab0nd
(28.11.2020, 20:04)
tester42
(28.11.2020, 19:21)
p8aefwimsg
(28.11.2020, 18:36)
jameswick11
(28.11.2020, 18:30)
obr
obr obr obr
obr
Sni a budeš sní...
Govrid
Návrat do zimy
Daymare
Pokušení
Suneatress
obr
obr obr obr
obr

Lakmé
Filip Vávra
obr
obr obr obr
obr
Liter?rn? almanach SASPI
Aktuální číslo LA...
obr
obr obr obr