obr obr obr
obr
uživatel 
heslo 
» Registrace autora
» Zapomněli jste heslo?
obr
obr obr obr
obr
» Novinky
» Právě vyšlo
» TOP 20 díla
» Články
» Literární almanach
obr
obr obr obr
obr
» Próza
» Poezie
» Výstřely do tmy
» Příručka publikování
» TOP 20 autoři
» Vyhledávání
obr
obr obr obr
obr
» Workshopy 
» Fórum 
» SASPI Chat! (1)
» FAQ
obr
obr obr obr
obr
» Knihovna autorů SASPI
» Redaktoři on-line
» Technická podpora
» SASPI team
» Odkazy
» Spolupráce
» Knihkupectví
"Osud si cestu najde."
Vergilius
obr
obr počet přístupů: 2916108 obr

Adresa SAS E-mail © SAS Obecně platná pravidla Nápověda obr

:: Na SASPI.cz je právě 39836 příspěvků, 5847 autorů a 393429 komentářů :: on-line: 0 ::
obr

:: Edice Superbůh - Čas ::

Příspěvek je součásti sbírky / knihy: Ke smazání
 autor PavelKastl publikováno: 05.03.2014, 0:21  
 

Čas (spíše) neexistuje (než existuje). (Částečně) Existuje jen pokračování nějakého děje v jiné části Všeorganizmu, než ve které začal a/nebo se původně odehrával (což subjekty živé přírody vnímají jako stárnutí a lidé tomu říkají čas), ale zároveň (částečně) neexistuje ani to, protože vše má ve Všeorganizmu svojí určitou, neměnnou pozici (jako jednotlivé frejmy ve filmu, z nichž každý je sám o sobě stojícím obrazem, ale přitom všechny dohromady kompletním dějem).
Podívejte se na Všeorganizmus & Prastvořitele, jsou pořád stejní a uvnitř nich spíše není, než je, to, čemu vy lidé říkáte čas. A protože jsou hlavně oni, čas spíše není, než je.

*********

Když už jsem zmínil čas, zmíním se i o vracení se v něm. Například někomu je šedesát let a ve čtyřiceti letech měl autonehodu. A on se čistě teoreticky vrátí těsně před dobu té nehody a zabrání jí. Ale i když to udělá, ta nehoda, které zabránil, se přesto stane. Nebo vlastně stane i nestane zároveň.
Děj - průběh života toho muže - by se po odvrácení té nehody musel totiž rozvětvit a jít dvěma větvemi. V první by tu autonehodu měl (co se jednou ve Všeorganizmu stalo, nekonečněkrát se v něm opakuje, protože je stále stejný) a ve druhé by jí neměl.
Pokud by se tak stalo, tak vzhledem ke skutečnosti, že je Všeorganizmus stále stejný a všechny děje se v něm neustále opakují, by v něm toto navrácení se v čase, zabránění nehodě a rozvětvení děje také muselo být věčně a nekonečněkrát se v něm opakovat. A co z toho vyplývá, si snad domyslíte sami.


 celkové hodnocení autora: 80.0 %

výborné chvalitebné dobré dostatečné nedostatečné Ohodnoťte příspěvek!

přidat autora k oblíbeným 
 hodnotilo celkem autorů: 0 komentovat příspěvek 
 autorské hodnocení: 0.0 uložit příspěvek 
 známka poroty: 3.0 tisk příspěvku 
 počet komentářů: 1 zaslat vzkaz autorovi 
 počet shlédnutí od publikace: 5 výpis autorského hodnocení 
 
:: Komentáře k příspěvku ::
 Šíma 05.03.2014, 0:19:20 Odpovědět 
   Zdravím.

Další část z úvah o "superbohu" (jako entitě ve které všichni žijeme), čili Tvého pohledu na věc (ovšem, zde může jít o filosofii více rozšířenou, jak mezi vědci tak mezi mysliteli). Nakonec jeden nikdy neví, jak přesně náš vesmír funguje - byť se zdá, že věda na vše již našla odpovědi (opak může být pravdou).

Co mi vadí? Stručnost. Co je vůbec čas? Jde o konstantu? Existuje nebo neexistuje? Stále žijeme v přítomnosti, přestože stárneme. I svět stárne, opotřebovává se, stejně tak slunce i samotný vesmír. Co je potom čas? Jak se na něj dívá fyzika? Jak se na něj dívají filosofové a učenci nevědecky založení? Co je minulost a co budoucnost? Jak se na toto máme jako laikové dívat? A co to vše znamená vůči tomu, co popisuješ a co nás převyšuje?

Tvůj pohled je takový, že ty prostě předpokládáš, že všichni ostatní vědí, o čem píšeš a nevysvětluješ dané příklady či skutečnosti dostatečně dopodrobna, aby to každý čtenář pochopil. Můžeme existovat v tomto (či jiných vesmírech) vícekrát? Může každé naše "já" žít jiný život? A pokud ano, jak často se budou dané skutečnosti, které náš život utvářejí - opakovat? Není Tvé vysvětlení krapet zevšeobecňující? Vždyť čas si berou na paškal nejen hlavy pomazané, ale i spisovatelé a tvůrci filmů (sci-fi a podobně). A to nejen ve smyslu možného cestování času a kauzality (viz příčina a následek).

Čas je slůvko mnohokrát skloňované a možná pro superboha jako nadřazenou bytost neexistuje, protože on sám žije v jakémsi bezčasí, ale todle je jen můj osobní dohad, protože byť si sám myslím, že reinkarnace existuje (to si ji jen katolická církev zakázala, aby mohla prosadit a hlavně vysvětlit či zdůvodnit - sebeobětování na kříži - nic proti Ježíši, jeho víra v Otce musela být neskutečně silná, také v nás lidstvo, ovšem těžko říci, kde začíná a končí osobní prožitek - a kde začíná a končí propaganda). Tak...

Teď koukám, že můj komentář bude delší než samotný Tvůj textík. Čas letí a proto budu muset jít zase o dům dál... Na práci šotků Překlepníčků jsem dnes nehleděl, spíše mne zajímala forma a obsah tohoto dílka.

Hezký večer a múzám zdar.
obr
© 2005-2016 by Matěj Novotný & Filip Kotora | Všechna práva vyhrazena
 
 
Va?e literatura MFantasy Literární.cz - Server s českou literaturou Art & Design - Roman K?bus
 
Partneři: Gastrokritik, Antikvariát Kačur
 
St?hnout SASPI.cz toolbar! RSS zdroj
obr obr obr
obr
YellowSkye
(29.7.2022, 08:38)
IndigovaRuze
(24.7.2022, 09:11)
Bath
(14.7.2022, 15:52)
Personal Mastery
(8.7.2022, 13:20)
obr
obr obr obr
obr
Návštěva restau...
Centurio
(Revoluční rok)...
Rebekka
Kelvin II
Charles
obr
obr obr obr
obr

Kapitola 8
dark_stuff
obr
obr obr obr
obr
Liter?rn? almanach SASPI
Aktuální číslo LA...
obr
obr obr obr