obr obr obr
obr
uživatel 
heslo 
» Registrace autora
» Zapomněli jste heslo?
obr
obr obr obr
obr
» Novinky
» Právě vyšlo
» TOP 20 díla
» Články
» Literární almanach
obr
obr obr obr
obr
» Próza
» Poezie
» Výstřely do tmy
» Příručka publikování
» TOP 20 autoři
» Vyhledávání
obr
obr obr obr
obr
» Workshopy 
» Fórum 
» SASPI Chat! (1)
» FAQ
obr
obr obr obr
obr
» Knihovna autorů SASPI
» Redaktoři on-line
» Technická podpora
» SASPI team
» Odkazy
» Spolupráce
» Knihkupectví
"To, co vychází ze srdce, nebývá nikdy směšné."
F. Caballero
obr
obr počet přístupů: 2915787 obr

Adresa SAS E-mail © SAS Obecně platná pravidla Nápověda obr

:: Na SASPI.cz je právě 39721 příspěvků, 5825 autorů a 392949 komentářů :: on-line: 3 ::
obr

:: Bezpracný zisk ::

Příspěvek je součásti sbírky / knihy: Příhody lidí i nelidí
 autor pedvo publikováno: 18.03.2014, 17:18  
 

                                                BEZPRACNÝ ZISK

      Několik policistů různých věků i šarží přešlapovalo nad mrtvým mužem, ležícím zády na jakémsi širokém, hustě děrovaném prkně.
      „Může být po smrti tak pět hodin,“ soudí doktor, „přesněji později. Už si ho můžu otočit?“
      Fotograf kývl hlavou. On tu končí, jeho dílo přijde na řadu také až později, takže doktor se může podívat mrtvole na záda.
      „Několik bodných ran, různě hlubokých, ale ne nožem. Jako hřebík, nebo tak něco. Pár smrtelných, ale nějaká sotva na kůži, to teda nevím…“
      „Tak kdo tu něco ví?“ otočil se jeden z policistů k lidem, kteří stáli poblíž. Byli to obyvatelé maringotek, stojících tu v houfu, protože se nacházíme mezi světoběžníky, křižujícími naši vlast s houpačkami a podobnými atrakcemi. Jsou zřejmě upřímně vyděšeni, zdá se, že obětí se stal nějaký místní oblíbenec.
      „To ví každej,“ ozval se podsaditý chlapík, „on tu líhával, dycky říkal, že jde upadnout do tranzu a nic ho nevzbudilo. Děti ho všelijak trápily, skákaly po něm, ale jeho to ani nevzbudilo. Pak říkal, ať je necháme, že prej jsou sůl.“
      „Koření,“ opravil ho někdo.
      „Jo, koření života. Ony toho pak samy nechaly, ale on fakt nikdy neměl ani škrábnutíčko.“
      „A co by ho mělo poškrábat?“ zvídá jeden z policistů.
      „Ale vždyť to bylo plný hřebíků! Ty díry jsou po hřebíkách, to byl náš fakir, on na tom dělal vystoupení, míval sukces, a co uměl se špagátem!“
      „To si nikdo ničeho nevšiml? Vždyť je bílý den a je to tu všem na očích!“
      Skupinka jednotně vrtí hlavou. Zdá se, že by rádi pomohli, ale nikdo opravdu nic neví.
      „Já jsem si všim až tý krve na prkně, jinak by nikdo nevěděl nic do teďka, až by měl vystoupit.“
      Policisté odnesli prkno s tělem stranou. Objevila se jáma, či spíše štola, vedoucí zprvu přímo dolů. Pak se stáčela do rovna a vedla k nedalekému svahu, tvořícímu břeh potoka. Tam opravdu objevili hromadu hlíny a otvor, zející z travnatého srázu.
      „Jasně,“ dohadují se policisté, „zdola vytahal hřebíky. Dokud je jich dost, tak se váha těla rozloží a dá se na nich ležet. Jakmile jich plno ubylo, tak těch pár posledních už ho neudrželo.“
      „Ale proč tak divně? Kdyby ho támhle odněkud picnul, tak to bylo raz dva. Udělat takovou díru, to už přece vydá!“
      „A vytahal úplně všechny, to už je úplný nesmysl.“
      „Co pes?“
      „Ten ho ztratil v potoce. Kdoví kde vylezl, jsou tu cesty, silnice, půldne času…“
      „Takže normálně: styky, známí, rodina, ženské, s kým kdy seděl u piva a tak dál. Lidi vypadaj, že by mohli povídat, tak se snad něco dozvíme.“
                                                       * * *
      Lojzík udiveně mžoural ze svého doupátka, které si vlastnoručně zbudoval v polozbořeném domku ve stráni. Klidný plácek mezi maringotkami, kde líhal ten potrhlý fakir na prkně s hřebíky byl plný lidí, dokonce i policajty je tam vidět.
       „Ještěže jsem si pospíšil,“ libuje si Lojzík spokojeně, „teď už by se mi to asi nepovedlo, tolik lidí, to bych si netrouf.“
      Má důvod být spokojen, ve sběrně prodal bedýnku hřebíků, a musel to být nějaký extra materiál, sumička je nad očekávání pěkná a pokryje jedno slušné posezení při pivku i s nějakým tím párečkem. Je odtud vidět i hemžení ve městě, lidé chodí po obchodech, muži čekají na ženy před dveřmi krámů, starostí mají plné zuby. Brzy ráno musí do práce; tou dobou Lojzík tvrdě spí, ani ho nenapadne, aby pracoval. Když nemá, ukradne si. Co mu chybí; penízek se vždycky najde, i když občas se skutečně nedostává, ale pracovat? Není lepší se k něčemu dostat zadarmo? Stačí zapřemýšlet a je to doma. Tamhle bylo ještě včera prkno plné hřebíků. Kde jsou ty hřebíky? Večer nažbluňkají Lojzíkovi do bříška. Pravda, trochu si hrábnul do hlíny, bude se muset umýt, než půjde. Taky ruce trochu bolí, ale do večera je to pryč, ještě si trochu poleží. Přece jen vrtal kolik hodin. Lojzík ještě zalétl pohrdlivým pohledem k ulicím s uhoněnými obyvateli. Ženuška, práce. On by tak žít nemohl. Ještě tak tu ženušku by možná snesl, ale práce? Do práce by ho nikdo nedostal.


 celkové hodnocení autora: 96.8 %

výborné chvalitebné dobré dostatečné nedostatečné Ohodnoťte příspěvek!

přidat autora k oblíbeným 
 hodnotilo celkem autorů: 0 komentovat příspěvek 
 autorské hodnocení: 0.0 uložit příspěvek 
 známka poroty: 2.0 tisk příspěvku 
 počet komentářů: 5 zaslat vzkaz autorovi 
 počet shlédnutí od publikace: 10 výpis autorského hodnocení 
 
:: Komentáře k příspěvku ::
 m2m 20.03.2014, 11:44:39 Odpovědět 
   Mně tam narovinu vadí to přeskakování časů. Minulej, přítomnej, minulej, přítomnej, atd.

Přešlapovali, ale už najednou teď soudí, a hned nato se ten policajt otočil, a pak zase hned skupinka vrtí hlavou.
Tak odehrává se to v přítomnosti, nebo v minulosti?

Časy se střídají, když se příběh například odehrává ve dvou i více časových rovinách, apod. Střídání časů v příběhu, který se odehrává na jednom místě v jednom čase je podle mě zaprvý hloupý, zadruhý zbytečně matoucí.

Ale tak samozřejmě, pokud se to tobě takhlenc líbí, piš si časy, jak chceš.


Jinak asi souhlasím s Šímou, absurdita tam cítit je, ale není to tak výrazný, chtělo by to podle mě text rozpracovat aspoň trošičku, ať ta pointa vynikne, anebo - možná i lépe - pointu schovat třeba do závěrečných řádků.
Toť můj názor.
 ze dne 21.03.2014, 14:08:19  
   pedvo: Dík za přínosný komentář. Děj je samozřejmě v minulosti, to sem tam zaběhnutí do přítomného času je taková vypravěčská záležitost, mělo by to trochu dodat ději spád. Já to zřejmě používám víc, než je zdrávo, už se mi dostalo nějakých výtek. Zkouším se krotit. K dalšímu celkem nic, měla to být jen taková blbůstka, proto jsem to nerozvíjel. Ahoj
 Šíma 18.03.2014, 17:17:41 Odpovědět 
   Zdravím.

Z téhle práce by mohla být docela príma "detektivka" se zajímavou pointou... Jen kdyby ses více rozepsal, víc zamotal hlavu nejen policistům, ale i čtenářům. Dotvořit atmosféru a přimět čtenáře k zamyšlení. Vrahem přeci nemusí být vždy "zahradník". Ovšem, pokud není tento text myšlen jako taková "momentka" s překvapivým koncem na závěr. Náš Lojzík je docela zajímavá persona. Nehledě na fakt, že náš fakír prostě přišel k újmě díky nenechavým prstům Lojzy, který byl nejspíše bezdomovcem... (co je doma, to se počítá a kdo neokrádá druhé, okrádá rodinu). Pardon, jen se zamýšlím nad zápletkou příběhu.

Celkový dojem je alespoň z mé strany krapet rozporuplný. Načrtnuto máš dobře, zdá se, žes z textu nevytřískal vše (vyždímat jako hadr). Jenže... autorský záměr je autorský záměr. Mezi námi, chvílemi se mi zdálo, zda je vůbec Lojzík člověkem, ale pšt! ;-)

Co mi padlo do oka?
=============

-- Několik policistů různých věků i šarží přešlapovalo nad mrtvým mužem, ležícím zády na jakémsi širokém, hustě děrovaném prkně. -- ... různých věků i šarží ... (pozor na správné slovní tvary a přiléhavé popisy)

-- „Může být po smrti tak pět hodin,“ soudí doktor, „přesněji později. Už si ho můžu otočit?“ -- ... přesněji později ... (píšeš česky a nebo svahilsky)

-- „Tak kdo tu něco ví?“ otočil se jeden z policistů k lidem, kteří stáli poblíž. -- (opravdu by se takhle zeptal profesionál? vyznívá to skorem jako nějaká parodie na vyšetřování)

-- Večer nažbluňkají Lojzíkovi do bříška. -- nažbluňkají ??? (brrrr, naskakuje mi husinec - nepoužívej zdrobněliny, todle přeci není pohádka pro malé děti)

Tož tak...

Hezký den a múzám zdar.
 ze dne 19.03.2014, 14:26:37  
   Šíma: Zdarec.

Napsal jsem jen svůj názor, jak na mne Tvá povídka zapůsobila a nemyslím si, že by šlo o "blbost", jak sám píšeš, že bych mohl i tuto povídku takto hodnotit. Ona ta absurdita tam cítit jde, jen si myslím, žes nedal více prostor onomu vyšetřování a také našeho hrdinovi, který sbíral nějaký ten "železný šrot", aby měl několik chechtáků na pivo. Povídku jsem pochopil (po obsahové stránce), jen mám pocit, žes mohl více přitvrdit a využít potencionál námětu...

K mým poznámkám (jde jen o můj názor):

- různých věků - různého věku ??? (já to chápu, tady jde o vlastní vyjádření, netvrdím, že mám pravdu, prostě každý z nich byl jinak starý)

- přesněji později - (příliš stručné, možná matoucí) - přesněji se vyjádřím později

- "Tak kdo tu něco ví?" - jako by se policista ptal školáků a ne dospělých (pokud tam nebyly jen děti, prostě mi ta otázka nesedí - je taková "neprofesionální", aspoň takto vyznívá, ale já nejsem policista, jakoby ten člověk byl lenivý vyjádřit se přesněji a tak, aby to každý pochopil, opět jde takto položenou otázku pochopit, ale mohla by být vyslovena v jiném smyslu, např.: "Neví někdo z vás, co se tu vlastně stalo?")

- nažbluňkají - (co se této zdrobněliny týče, ano, nejde o dogma, ale pokud je toto téma myšleno alespoň krapet vážněji a nejde o příběh pro děti a mládež, spíše bych to tam nedával, opět můj názor)

Tož tak... Chceš-li mít tento text postaven takto, máš na to právo, ty jsi autor, já tu jen čtu a vyslovuji svůj názor. Měl jsem však pocit, žes sis mohl s povídkou pohrát více a postavit ji tak, aby tam ona myšlenka zbytečné smrti vynikla více a třeba jsi poukázal i na myšlenkové pochody a činy všech zainteresovaných osob - je mi jasné, že z této kratičké povídky nechceš mít rovnou detektivní příběh, asi jsem se prostřednictvím svého zamyšlení vydal špatným směrem...

Hezký den.
 ze dne 19.03.2014, 13:32:43  
   pedvo: Dík za komentář s obšírnými poznámkami. Takže k nim: Policisté nebyli stejně staří a měli různé hodnosti. Je to vyjádřeno správným slovním tvarem a popis je dostačující. Nevím, jestli je málo či hodně přiléhavý, z tvé poznámky to nevyplývá.
Nejsem si jist, jestli by se ve svahilštině právě takhle vyjádřil doktor, když chce říct, že přesněji určí dobu úmrtí až později.
Kolem stáli lidé, kteří zcela jistě měli něco společného s obětí. Když chce policista zjistit, jestli někdo z nich něco ví, zeptá se jich, kdo něco ví. Nevidím důvod, proč by se profesionál měl ptát nějak jinak, ale je to možné. Naštěstí se mám kde zeptat, zkusím to.
Lojzík ty hřebíky prodal a večer si za to dá pivo. Je spokojen a to nažbluňkání do bříška ve spojitosti s tím, že jde o hřebíky mělo zavánět humorem. Nepoužívat zdrobněliny není žádné dogma. Tady je to namístě a já to přece neobejdu jen proto, že se to nedělá.
S tou parodií na vyšetřování máš pravdu. Čekal jsem spíš výtky toho rázu, že je to blbost, tohle se takhle nemohlo stát a podobně. Je to záměrně absurdní – ohromná dřina, fatální následky a „výdělek“ pár piv. Nic víc jsem tomu dát nemínil, přesně jen tu momentku, jak píšeš. Tak to je vše, ahoj.
obr
© 2005-2016 by Matěj Novotný & Filip Kotora | Všechna práva vyhrazena
 
 
Va?e literatura MFantasy Literární.cz - Server s českou literaturou Art & Design - Roman K?bus
 
Partneři: Gastrokritik, Antikvariát Kačur
 
St?hnout SASPI.cz toolbar! RSS zdroj
obr obr obr
obr
Mr Solaiman
(15.1.2021, 11:53)
VNVNVNM
(8.1.2021, 09:15)
albert lisy
(8.1.2021, 06:41)
andrerushell
(7.1.2021, 12:46)
obr
obr obr obr
obr
Kapitola třetí:...
Nick Květenský
Jak to začalo
PavelKastl
7. Pryč od Lemp...
pilot Dodo
obr
obr obr obr
obr

Černý jezdec - Ruka spravedlno...
Annún
obr
obr obr obr
obr
Liter?rn? almanach SASPI
Aktuální číslo LA...
obr
obr obr obr