obr obr obr
obr
uživatel 
heslo 
» Registrace autora
» Zapomněli jste heslo?
obr
obr obr obr
obr
» Novinky
» Právě vyšlo
» TOP 20 díla
» Články
» Literární almanach
obr
obr obr obr
obr
» Próza
» Poezie
» Výstřely do tmy
» Příručka publikování
» TOP 20 autoři
» Vyhledávání
obr
obr obr obr
obr
» Workshopy 
» Fórum 
» SASPI Chat! (1)
» FAQ
obr
obr obr obr
obr
» Knihovna autorů SASPI
» Redaktoři on-line
» Technická podpora
» SASPI team
» Odkazy
» Spolupráce
» Knihkupectví
"V pohromách se většinou z přátel stávají nepřátelé."
Caesar
obr
obr počet přístupů: 2915550 obr

Adresa SAS E-mail © SAS Obecně platná pravidla Nápověda obr

:: Na SASPI.cz je právě 39823 příspěvků, 5773 autorů a 391827 komentářů :: on-line: 2 ::
obr

:: Vidět Neapol a zemřít ::

 redaktor Šíma publikováno: 14.04.2014, 18:12  
Úryvek z připravované knihy... Šotkům zdar! ;-)
 

      Zvolna svítalo.
      Nebe už nebylo černé. Hvězdy pomalu bledly. I světla pod horou dostávala poněkud slabší nádech, jakoby jim s příchodem slunce ubývalo sil. Foukal studený vítr. Pohrával si s jeho vlasy, které mu trčely zpoza kulicha. Ta vlněná věc na jeho hlavě byla zároveň jediným předmětem, který mu zůstal po jeho ženě, drobné zrzce, jež tolik miloval. Bohužel jej opustila příliš mladá. Pousmál se a myslel na to, zdali se ještě někdy uvidí, třeba v jiném životě...
      Otřásl se chladem a rozhlédl se kolem. Mimo skučení větru nic jiného neslyšel. Tady na vrcholku nad městem nesídlila žádná zvěř. Dokonce nezahlédl jediného ptáka nad mořem. Snad i příroda ještě dospávala. Fauna, i flóra, čekala na první sluneční paprsky, které probudí celý svět do nového dne. Co přinesou příští hodiny? Minuty? A vteřiny? Vytáhl z batohu termosku s kávou. Ještě byla vlažná. Nalil si černou tekutinu do umělohmotného kelímku a postavil jej na jeden z kamenů, který byl natolik plochý, že se na něm udržel.
      Znovu se zachvěl.
      Tentokrát měl pocit, že nejen zimou. I hladina kafe v kelímku se chvěla očekáváním. Možná za to mohl vítr, který divoce proudil kolem muže i termosky s kávou. Batoh vedle muže spadl nezúčastněně na zem a cosi se z něj vysypalo. Byla to krátkovlnná vysílačka. Nikdo se však neozval. Nečekal také žádný hovor, nosil ji jen ze zvyku. Ještě chvíli a vyjde slunce. V zálivu spatřil několik světel. Zřejmě šlo o nějakou nákladní loď nebo trajekt, který se chystal nabrat ranní dávku lidí s automobily. I okolní ostrovy přestala ozařovat světla přístavů a osad. Nebe znachovatělo a chybělo už jen málo, aby se sluneční kotouč vyhoupl nad obzorem.
      Ne však nad mořem, ale nad pevninou!
      Západ ještě tonul v temnotě, zatímco východní obloha zvolna měnila barvu. A pak to přišlo. Náhle, jakoby ve zpomaleném filmu se i severozápadní obzor rozzářil oslepujícím světlem. Světlo se šíří prostorem rychleji nežli zvuk. Dříve, než k němu dorazila tlaková vlna, ucítil i otřesy půdy. Několik kamenů se s rachotem začalo kutálet z hory dolů po svahu. Zmizely v šeru, zatím co se k hoře blížila podivně zabarvená mračna, jež se nepodobala ničemu lidskému.
      Ne, nad městem nevybuchla atomová puma, ale něco mnohem horšího a mocnějšího. Časovaná bomba, o které lidé dávno věděli, jen netušili, kdy dojde k její inicializaci. Ovšem, příroda lidské bytosti opět uvedla v omyl. K výbuchu nedošlo tam, kde by mělo, ale jinde, na místě, kde to obyvatelé nejméně očekávali.
      Díval se a ohromeně vyčkával, zda temná mračna namíchaná s rudým nachem nedorazí i k němu. Avšak vrcholek hory byl ušetřen. Město pod jeho nohama rázem zmizelo. Dokonce zmizel i celý záliv se všemi ostrovy.
      Domy, továrny, přístavy i lodě přestaly rázem existovat! A s nimi i lidé...
      Il tempo e finito.*
      Tlaková vlna jej jen porazila na zem. Batoh zmizel kdesi za jeho zády. Dole pod horou se v divokém rachotu a rudé záři, která přicházela odněkud z druhé strany zálivu, honil čert s ďáblem. A on viděl před očima všechny své přátele, kteří v jediné vteřině zemřeli. Možná, možná se stal jediným člověkem, který v této oblasti přežil, alespoň prozatím...
      Dolce vita...**____________________________
* Čas vypršel.
** Bezstarostný život...

Poznámka: netuším, zda SASPI "žere" i "e" s obrácenou čárkou v rámci diakritiky (viz italština), tak jsem jej tam nedal...


 celkové hodnocení autora: 96.8 %

výborné chvalitebné dobré dostatečné nedostatečné Ohodnoťte příspěvek!

přidat autora k oblíbeným 
 hodnotilo celkem autorů: 0 komentovat příspěvek 
 autorské hodnocení: 0.0 uložit příspěvek 
 známka poroty: [ - ] tisk příspěvku 
 počet komentářů: 22 zaslat vzkaz autorovi 
 počet shlédnutí od publikace: 32 výpis autorského hodnocení 
 
:: Komentáře k příspěvku ::
 Kondrakar 09.08.2014, 14:03:08 Odpovědět 
   Njn, supervulkány (Neapol, Yellowstone a jiné) jsou časovanou bombou, která ve chvíli výbuchu nezná bratra.

Docela hezky se to četlo, i když to bylo dost krátké, což ovšem nemusí být úplně na škodu.
 ze dne 09.08.2014, 14:53:33  
   Šíma: Zdravím.

Jde o prolog z knihy, kterou píšu už pěkně dlouho a jen bůh ví, kdy ji dopíšu! ;-) S katastrofami není žádná legrace...
 Dandy518 01.08.2014, 2:41:24 Odpovědět 
   31. 07. 2014

E-e… jen tak jsem text prolétl. Pak jsem si řekl, že bych neměl úryvek odbýt a přečetl jej ještě jednou. Zabýváš se detaily a příběh má zajímavý nápad, přestože je klišé – opět nějaká katastrofa.
 ze dne 01.08.2014, 12:18:17  
   Šíma: Zdarec.

Přesně, opět nějaká katastrofa. Co je nejhorší, tadle hrozí i v reálném životě. Vidět Neapol a zemřít! Mají tam tři sopky, zhruba tři miliony lidí si žije jen tak na sudu s prachem. Ale kam by měli jít. Není otázkou, zdali k tomu dojde, ale kdy... Kniha je stále rozepsaná, jde mi to jako psovi pastva! ;-)))

P.S. Nedivím se, úryvky se hodnotí těžko a máš pravdu, je tam klišátko na klišátku... Měl jsem ho nechat také zemřít! ;-)
 Šíma 10.05.2014, 21:47:14 Odpovědět 
   Na mém webu již tento rozepsaný román nenajdete, musel jsem přeorganizovat své stránky (z důvodu nedostatku místa - co do objemu dat), abych tam mohl narvat jiné věci... Takže veškerá nedopsaná próza šla k šípku... Do šuplíku (s tím, že se na tom bude - časem - pracovat).
 Jujacek 21.04.2014, 10:34:27 Odpovědět 
   To musí být zážitek, stát si takhle na vrcholku a vidět zkázu, hrůza to jo, ale na druhou stranu, to musí být zážitek :D :) těžko soudit takhle. Je to jen takové lehké nakousnutí :) Ale čtivé...
 ze dne 21.04.2014, 12:05:39  
   Šíma: Ahoj, ano, úplně lehké a nic neříkající nakousnutí... Dík za zastavení a komentík.
 Vanessa Kuzníková 17.04.2014, 20:54:51 Odpovědět 
   Odpověď na příspěvek od uživatele: Vanessa Kuzníková ze dne 16.04.2014, 11:01:13

   mám ráda obézní lidi, jsou více v pohodě... tak bal a obaluj...
 ze dne 17.04.2014, 21:41:45  
   Šíma: Ahoj, mám cca 20 kilo nadváhy! ;-))) To je to "sedavé zaměstnání".

Teď nemám na psaní čas, možná později (květen, červen), bůh ví jaké to bude o prázdninách (jsem strejda na hraní)... A také děvečka pro všechno... Takže tak. Líbí se mi Tvá poznámka: "tak obaluj, obaluj". Provedu! ;-)
 Vanessa Kuzníková 16.04.2014, 11:01:13 Odpovědět 
   Aaaaa, tady se to hádá.
No, jestli je to ukázka, tak je to ukázka, i přes to si hodnocení zaslouží.

Zřejmě chce Šíma zjistit zda je to čtivé a zajímavé a já mohu za sebe říci, že určitě ano. Trošku mi to připomíná ten novej film o zkáze Pompejí, ale pokud to bude v moderní době a nebude to až moc lyrické a když tam Šíma narve trošku toho napětíčka, jak to umí jen on, ráda si knihu přečtu. HOWGH
 ze dne 16.04.2014, 14:24:18  
   Šíma: Za šotky (i ve svém komentáři) se omlouvám! ;-) Prevíti...
 ze dne 16.04.2014, 11:38:47  
   Šíma: Dík za zastavení a komentík. Práce postupuje pomalu, ale přece. Něco na způsob Pompejí v moderní době... Ano, o to smutnější, že za vším je politika, chamtivost a korupce.

P.S. V dnešní době stojí mnoho obydlí v zakázané zóně, doslova na svazích Vesuvu, ostrůvek Ishia je také obydlený, stejně tak okolí Flegrejských polí. Všude jsou nejen památky, ale i lázně, letoviska, hotely a v centru toho všeho přelidněné město Neapol, které neřídí stát ale (prý) mafie. A jako by toho nebylo málo, stojí Neapol cca ve středu pomyslného trojúhelníku: Vesuv, Ishia, Campi Flergrei (všechny tři oblasti jsou spícími vulkány). Ráj na okraji Pekla? Potřebuju zpětnou vazbu, práce je to na dlouhé lokty, zatím sestavuju hrubou kostru s nejnutnějším. Až bude příběh hotový, obalím je víc než masem a šlachami... ;-)
 Šíma 15.04.2014, 14:36:00 Odpovědět 
   Pro zvědavé čtenáře: příběh je ve výstavbě, část hrubého děje (obaleného jen nejnutnějším) je možné pročíst zde: http://psimik.sweb.cz/texty.htm (vloženo nejen pro autorizaci textu, viz zpětná vazba).
 Loretten 15.04.2014, 13:00:46 Odpovědět 
   Odpověď na příspěvek od uživatele: Loretten ze dne 15.04.2014, 7:01:28

   Tak když už jsi mě z toho tak hloupě obvinil, tak já ti to tedy zkritizuju. Je to málo lyrické, ani tý epiky tam moc není. Název z děje nemohu pochopit a neznám italštinu, nechápu, dávám špatné hodnocení. ;) Ale já píšu gangsterky, takže to bych si vymýšlela - dolce vita neznamená jen bezstarostný život, ale také sladký, pohodlný a naplněný. ;) Tak třeba i tohle. A pokud tu mluvíš o nějakém hodnocení za účelem poškození, nevím kdo tu poškodil koho první. ;) Kdo komu strhal píli a práci, přemýšlení a úsilí. Snad ti to takhle stačí.
Arrivederci.
 ze dne 15.04.2014, 17:30:00  
   Ekyelka: Toto není adekvátní slovní komentář, požadovaný OPP - proto byla známka 4 smazána.
Loretten, než se příště rozhodneš po udělení takto nízké známky, připrav si nejprve podrobný komentář, ve kterém vypíchneš všechny nedostatky daného textu. Komentáře a známky neslouží k pomstě za vymyšlená příkoří (neboť přesně to obsahují tvá slova typu "nevím, kdo tu poškodil koho první" - očividně si neuvědomuješ, že ti Jezdce v bouři vydal ten nejhodnější a nejvlídnější redaktor).
 ze dne 15.04.2014, 14:26:47  
   Šíma: A co se italštiny týče, tu se také učím! ;-)))
 ze dne 15.04.2014, 14:24:38  
   Šíma: Mezi námi, mám za sebou už nějaký ten text (a pátek), jen na SASPI jsem viděl cca 17 a půl tisíce textů (poezie a prozy), vložil víc jak 17 tisíc komentářů a víc jak šest a půl tisíce známek... Čtu od prvního stupně ZŠ, píšu od střední. Nehraju si jen na svém písečku, už sedm let pomáhám autorům na SASPI, dělám betareadera, stínového i normálního redaktora, píšu texty o tvůrčím psaní a dělám lidem rozbory jejich prací, myslíš si, že Tě chci jako autorku poškodit? Proč asi, když všichni ví, že autorům spíše nadržuji...

Nechci si tu honit triko. Nechci se omlouvat, pokud jsem Tě urazil, je mi to líto. Víš, chybí Ti více skromnosti a pokory (jako autorce). Dobrý autor se pozná hlavně podle toho, jak je skromný, a pozná se podle toho, jak jej hodnotí jiní čtenáři, ne podle toho, co si o sobě myslí on sám (dotyčný autor)... I já se mám ještě co učit.

Co si myslím já o Tobě? Že máš širokou slovní zásobu, že umíš psát a že Ti to píše, ale (stejně jako jiní) ani Ty nesmíš usnout na vavřínech!!! Já tu nejsem proto, abych poplácával autory po zádech. A mezi námi, mi na nějaké čtyřce nezáleží, dostal jsem jich už více (možná také v rámci onoho vrácení toho, co jsem dal jinde). Jenže já nemůžu zde jen tak rozdávat jedničky a pochvaly...

Měj se moc hezky. Loučím se s pozdravem slavného Terminátora: "Hastala vista, baby!" ;-)
 ze dne 15.04.2014, 14:16:35  
   Šíma: Ahoj, Lucie!

Ne, ne, ne, nehovořím o hodnocení za účelem poškození (mne či mého textu), ale o tom, že neznalost "paragrafů" neomlouvá (v tomto případě co se OPP týče).

Nemůžu tušit, zda ses nepřeklikla, či naopak si nemyslíš, že je můj text opravdu tak špatný (bez urážky, máš právo si to myslet, pokud máš pocit, že to není vono - napsáno polopaticky). Takže tak.

Víš, mám pocit, že jsi krapet uražená, že kážu vodu a piji víno... Nebo hřeším na úkor svého "chytračení" u cizích autorských textů, zatím co mé práce podle toho nevypadají... nejsou patřičně na úrovni. Nedělám ze sebe hogofogo, také jsem pouhým amatérem, jak už jsem uvedl v komentáři pod Tvým posledním textem... (nejsem rádoby spisovatel, ale prostě píšu - povídky, novely a podobně - a to od svých osmnácti)

Přeji hezký den.

P.S. Já také nemůžu rozhazovat čtyřky či pětky a nenapsat důvod... Uf. Ať se daří.
 Loretten 15.04.2014, 7:01:28 Odpovědět 
   Odpověď na příspěvek od uživatele: Šíma ze dne 15.04.2014, 1:13:28

   Huh?! Co? Koukám se dnes na stránky a vidím své jméno v komentáři? Co se stalo?
 ze dne 15.04.2014, 9:02:40  
   Šíma: Poznámka: Kdybys tam napsala: "šímo, druhým kecáš do psaní a sám píšeš jako školák na druhém stupni ZŠ!" - pochopil bych to... :-D
 ze dne 15.04.2014, 9:00:28  
   Šíma: Ahoj.

Mrkni do obecně platných pravidel provozu na SASPI, pokud dáš komukoliv (opakuji: komukoliv) čtverec, nebo kouli, pak to musíš zdůvodnit! ;-)

Třeba: je to slabé, vo ničem a nedá se to číst (apod.), ne že necháš u autora jen své číselné hodnocení a ať si to přebere...

Hezký den přeje šíma.
 Šíma 15.04.2014, 1:13:28 Odpovědět 
   Pro Loretten: Dovolím si ocitovat jeden z paragrafů OPP:

"Je zakázáno hodnotit díla známkou 5 a 4 bez udání důvodu v komentáři díla. Důvod k takovému hodnocení musí být v souladu s pravidly a musí po věcné stránce odpovídat úrovni díla. Jakýkoliv náznak odvetného hodnocení, tedy hodnocení za účelem poškození autora, bude vyhodnoceno jako velmi vážné porušení OPP Společenství. Tyto známky mohou být bez varování smazány."

(totéž platí i pro mne a kohokoliv jiného)
obr
© 2005-2016 by Matěj Novotný & Filip Kotora | Všechna práva vyhrazena
 
 
Va?e literatura MFantasy Literární.cz - Server s českou literaturou Art & Design - Roman K?bus
 
Partneři: Gastrokritik, Antikvariát Kačur
 
St?hnout SASPI.cz toolbar! RSS zdroj
obr obr obr
obr
ciernezviera
(4.6.2020, 01:54)
TheaK
(16.5.2020, 11:57)
Ka
(11.5.2020, 21:51)
BukBird
(3.5.2020, 22:07)
obr
obr obr obr
obr
Komu čo
Beduín
Každodennost
Opal
Stín v pavučině
Gar
obr
obr obr obr
obr

Nadějná budoucnost naší iluze
Tlapka
obr
obr obr obr
obr
Liter?rn? almanach SASPI
Aktuální číslo LA...
obr
obr obr obr