obr obr obr
obr
uživatel 
heslo 
» Registrace autora
» Zapomněli jste heslo?
obr
obr obr obr
obr
» Novinky
» Právě vyšlo
» TOP 20 díla
» Články
» Literární almanach
obr
obr obr obr
obr
» Próza
» Poezie
» Výstřely do tmy
» Příručka publikování
» TOP 20 autoři
» Vyhledávání
obr
obr obr obr
obr
» Workshopy 
» Fórum 
» SASPI Chat! (1)
» FAQ
obr
obr obr obr
obr
» Knihovna autorů SASPI
» Redaktoři on-line
» Technická podpora
» SASPI team
» Odkazy
» Spolupráce
» Knihkupectví
"Chceš realizovat své sny? Probuď se!"
Joseph Rudyard Kipling
obr
obr počet přístupů: 2915733 obr

Adresa SAS E-mail © SAS Obecně platná pravidla Nápověda obr

:: Na SASPI.cz je právě 39654 příspěvků, 5807 autorů a 392676 komentářů :: on-line: 1 ::
obr

:: Voda živá ::

Příspěvek je součásti workshopu: Oblíbená píseň
 redaktor Šíma publikováno: 25.05.2014, 10:02  
Text je napsaný na motivy písně Anety Langerové - „Voda živá“. Originální písňový text slouží jen jako kulisa k samotného ději a určitým způsobem jej doplňuje (v rámci zadání WS) a je napsaný kurzívou. Všechna práva k tomuto textu jsou vyhrazena. Mezi námi, jde o pěknou píseň. Šotkům zdar. P.S. Link na Youtube: http://www.youtube.com/watch?v=PX1QsCjyg44 (VEVO) - autorku jsem kontaktoval, avšak bez odpovědi...
 

"Když končí se den a usne má zem,
pak na malou chvíli
Vrací se zpět můj niterní svět,
co osud tvůj sdílí
Do všech světových stran,
do všech koutů co znám…
volám"


Noc přišla příliš brzy. Než se nadála, propadla se do šera a pak do temnoty. Denní ptáci přestali zpívat. Denní živočichové zalezli do svých doupat, aby je vystřídali noční tvorové. Lovci, kteří se neorientují pouze zrakem, čichem a sluchem. Predátoři obdaření ultrazvukovými lokátory a tepelnými senzory. S posledními slunečními paprsky se do ticha džungle probudily příšery. S prázdným žaludkem a nikdy neutuchající chutí po krvi, kterou dokázal otupit snad jen denní spánek.

"Když přichází noc, tak cítím jak moc,
tvé světlo mi schází
Promítne krátce svůj stín někde v dálce,
tvá duše se ztrácí
Zdá se nezbylo nic,
jenže čím dál tím víc..."


Stála po kolena v podivné trávě. Vlastně šlo o jakousi formu mechu, který byl sice poddajný, ale alespoň prozatím její nohy nevěznil ve svém objetí. Krvácela z různých ran. Její dříve bělostná uniforma, vlastně kombinéza pro práci v džungli, byla nyní srocená krví... Bolest necítila, vzala si silná sedativa a také antibiotika. Lékárnička a malá osobní zbraň bylo to jediné, co se jí podařilo zachránit z vraku letounu. Pokoušela se najít nějaké orientační body, ale noc přišla příliš rychle na to, aby dokázala určit svou polohu.

"Ve mně navždy zůstává
Tvoje voda živá
Uvnitř odpočívá
Čistá a důvěřivá"


Na rukou i nohou, dokonce i na břiše ji tlačily obvazy, které pomalu nasakovaly její krví. Jako pomyslní upíři vysávaly z jejího těla další a další životodárnou tekutinu. Nepomohla ani sada nanobotů, těch maličkých mikroskopických tvorečků, kteří měli stabilizovat její vnitřní zranění a zacelit největší rány. Připadala si jako cedník. S otupělou a roztřesenou myslí a tělem chvějícím se strachem. Tady na docela neznámé planetě, v bůh ví jakém to vlastně souhvězdí, a příliš daleko od domova. Měli namířeno k jedné z opuštěných základen. Bohužel nedoletěli. Snad je zasáhl blesk nebo jakýsi druh energetického záření. Nakonec to bylo jedno, protože výsledkem bylo zřícení doprostřed pralesa, kde si život se smrtí doslova podává ruce.

"Ve mně navždy zůstává
Tvoje voda živá
Tiše odplouvá
Čistá a důvěřivá"


Kdesi za jejími zády zašumělo křoví. Tichý a nenápadný zvuk, při kterém jednomu naskočí husí kůže. A co bude teď? Otočila se po zvuku se zbraní nataženou k výstřelu. Ale žádný útok nepřicházel, namísto toho zašustělo křoví na opačné straně. Hrají si se mnou? Zamyslela se. Jsem lovenou zvěří? Obětí? Jak dlouho tu přežiju? Jeden den na této planetě se rovnal dvěma dnům pozemským. Noc zde trvala čtyřiadvacet hodin. Tak dlouho v temnotě pralesa bez přístřeší a ohně nepřežiju... Po čele jí stékal pot. Určitě cítili její strach. Byl tak hmatatelný. Pohlédla vzhůru, ale nad hlavou měla jen koruny staletých velikánů. Připadala si jako v žaludku velké příšery. Odkud to asi přijde?

"Když končí se den a usne má zem,
nevnímám čas
Vrací se zpět můj niterní svět
snad probudí nás
Zdá se nezbylo nic,
jenže čím dál tím víc ..."


Něco se jí otřelo o stehna. Něco proběhlo kolem ní... Tu jedním a pak zase druhým směrem. Nejspíše to žádný domácí mazlíček nebyl. Tvor byl však velmi rychlý. Zřejmě si svou budoucí oběť teprve očichával a studoval. Otáčela se kolem své vlastní osy, a stále mířila zbraní do temnoty. Její dech byl snad rychlejší než tlukot srdce. Zemřeš tady! řekla sama sobě. Budeš něčí večeří, krávo jedna! Copak ti to stálo za to? Letět sem a cokoliv si dokazovat? Jsi jen blbá bloncka, která se chce vyrovnat chlapům. A teď tě na nějaké podělané planetě sežere nějaký podělaný predátor...

"Ve mně navždy zůstává
Tvoje voda živá
Uvnitř odpočívá
Čistá a důvěřivá"


S každou další kapkou jí ubývalo sil. Musela si dřepnout, aby se udržela na nohou. Snížila svou výšku, ale to nic neznamenalo. Myslela na to, že by mohla utíkat, ale neměla kam. Široko daleko byl jen nekonečný prales se spoustou stromů, lián, křovisek a vysoké trávy. Kdyby byl den, viděla by různě zbarvené květy, ale v noci zde nebylo nic k vidění. Dokonce i šerý svit hvězd zůstal kdesi nad vysokými korunami stromů. Co bude dnes k večeři? uslyšela ve své hlavě. Jen jediný chod a nás je tolik! Na každého zbude jen ždibíček, snad aspoň nějakou tu kostičku olízneme! Ztuhla strachy. Nebyla schopna jediného pohybu. Ze všech stran se začal ozývat další a další šum, jak se trávou, keři a liánami prodírali další lovci.

"Ve mně navždy zůstává
Tvoje voda živá
Tiše odplouvá
Čistá a důvěřivá"


Sežerou tě zaživa! říkala si v duchu. Křičela. Ale ne nahlas. Cítila je všude kolem sebe. Dívali se na ni svými vědoucíma očima. Ale stále neútočili. Připadala si jako na talíři. Z které strany se do mne pustí? Sedla si na zem. Nehýbala se. Jen se bezradně ohlížela. Situace byla více nežli beznadějná! Jsem už mrtvá! říkal si. Jsem mrtvá, jen už o tom nevím! Šelest ustal, ale ona je podvědomě cítila. Možná si její stav mysli vychutnávali. Možná čekali, až adrenalin v její krvi pořádně zapracuje. Tedy v krvi, která v ní ještě zůstala. Začínala si připadat malátně. Ještě chvíli a upadne na zem. Bože, ať je to rychlé!

"Ve mně navždy zůstává
Tvoje voda živá
Uvnitř odpočívá
Čistá a důvěřivá"


Než se propadla do temnoty, dali se lovci do pohybu. Poslední co slyšela, bylo jen kratičké zašustění. Hop a skok. Bolest však nepřicházela. Neměla ruce. Neměla nohy. Neměla ani trup. Žádnou hlavu. Žádné myšlenky. Prostě nebyla. Nic necítila. Propadla se do podivného stavu. Její tělo pro ni přestalo existovat. Zůstala jen její duše. Tělesnou schránku možná právě nyní roztrhali oni podivní lovci. Byla hluboká noc. A temný prales. A ona zůstala v něm. Svou titěrnou duševní schránkou vyplňovala maličký kousek lesa. Připadala si jako plamínek ve tmě. A pak, pak spatřila další a další plamínky. Zaradovala se, že zde není sama.

"Ve mně navždy zůstává
Tvoje voda živá
Tiše odplouvá"


Kdo jste? Kde to jsem? Co se se mnou stalo? Neodpovídaly, jen tiše tančily kolem ní. Plamínky bez svící. Duše zemřelých, které zde v pralese zanechaly svá těla. Trvalo to hodnou chvíli, než jednotlivé plamínky přestaly tančit a hopsat. Pak se shlukly do jednoho většího plamene a ten dostal podobu člověka. Mrtví nemluví, proto spolu komunikovali v podobě myšlenkových impulzů. Nikdy netušila, že být mrtvá je taková zábava. Svět kolem ní naráz ožil. Už nebyl tak temný a nelítostný. Změnil se. Peklo se proměnilo v Nebe. Pak ji vzaly mezi sebe, aby spolu s ní zmizely kamsi v temnotě nočního pralesa. A její tělo? Maso? Šlachy? Kosti? Vše bylo roztrháno, rozebráno a rozneseno do všech světových stran. Nezůstala ani kostička. A kdesi na nebi po ní a jejím týmu marně pátrala celá letka dalších strojů, zatímco její duše tiše odplouvala na věčnost...

___________________________________________
Zdroj: http://www.pisnicky-akordy.cz/aneta-langerova


 celkové hodnocení autora: 96.8 %

výborné chvalitebné dobré dostatečné nedostatečné Ohodnoťte příspěvek!

přidat autora k oblíbeným 
 hodnotilo celkem autorů: 7 komentovat příspěvek 
 autorské hodnocení: 1.1 uložit příspěvek 
 známka poroty: [ - ] tisk příspěvku 
 počet komentářů: 25 zaslat vzkaz autorovi 
 počet shlédnutí od publikace: 50 výpis autorského hodnocení 
 
:: Komentáře k příspěvku ::
 aegitalos 18.01.2015, 14:49:35 Odpovědět 
   Odpověď na příspěvek od uživatele: aegitalos ze dne 17.01.2015, 10:30:27

   Uvažujem iba ráno o 5h, potom už som vygumovaný. Nemám doma web, tak si musím zaujímavé poviedky skopírovať na kľúč, ale najradšej vytlačiť. Papier je priateľ, displej ma znervózňuje.
 ze dne 19.01.2015, 11:55:54  
   Šíma: Zdravím.

Číst z obrazovky je únavne, já už ani na ty knihy nevidím! ;-)))

Jj, kniha nejlepší přítel (po psovi) člověka. Ať se daří.
 aegitalos 17.01.2015, 10:30:27 Odpovědět 
   Celý čas som to typoval na sen. Ale nakoniec nie, má to byť odkaz na dušu. Na niečo mimo naše telo. Nie, nemyslím si, že existuje čosi ako duša. Ba aj podľa odborníkov /neurológov - aspoň niektorých/ je naše vedomie ilúziou. Je ilúziou, že nejaké vedomie máme. My konáme a myslíme iba to a tak, ako musíme. Áno, i slobodná vôľa je čistá ilúzia. Sme takí iluzionisti.
 ze dne 17.01.2015, 11:12:17  
   Šíma: Dík za zastavení a komentík!

P.S. Líbí se mi Tvůj způsob uvažování. ;-)
 Kondrakar 07.08.2014, 22:41:37 Odpovědět 
   Zvláštní. Nevím co si o tom myslet. Příběh je čtivý, zajímavý, ale divný?

Co mě zaujalo: její uniforma byla srocená krví. Pod pojmem srocená (srotit se) si představuji množství čehokoliv (atomů, lidí, věcí atd) daných dohromady (srocených). Lépe by sedělo: zbrocená.
 ze dne 08.08.2014, 11:05:31  
   Šíma: P.S. Ono je vše podřízeno zadání WS, takže asi tak... ;-) Kdyby se jeden nad tímto textíkem zamyslel, tak to skorem nemá hlavu ani patu, protože chybí vše před touto událostí (ať už jde o seznámení s prostředím, hrdiny, i samotným dějem). Ale musel jsem to napsat právě proto, nejen proto, že se mi písnička líbí, ale pasovali mi to do celkového vyznění... Ještě jednou dík za zastavení a komentík.

P.S. Poslední dobou nemám čas na psaní a znáš to, když člověk s něčím přestane, tak se v tom už nezdokonaluje... Takže jako autor přešlapuji a vlastně dohromady nic nedělám. ;-)
 ze dne 08.08.2014, 0:47:14  
   Šíma: Zdravím.

Podivně napsaný příběh, že jo? Díky za tip: zbrocená.

Hezký večer a múzám zdar.
 Dandy518 01.08.2014, 2:41:37 Odpovědět 
   31. 07. 2014
Zželelo se mi hlavní hrdinky, alespoň že našla věčný klid a mír.
 ze dne 01.08.2014, 12:14:27  
   Šíma: Ahoj, jsem hrozný lump, takhle ji nechat sežrat, ale hodilo se to k písni mé oblíbené zpěvačky (či interpretky). Snad se líbilo! ;-)
 Jarda 31.07.2014, 17:19:19 Odpovědět 
   Dzravím.

Dříve jsem měl rád hodně sci - fi, ale protože je ho v posledních letech všude plno, leze mi na nervy. To ale neznamená, že by toto dílo bylo špatné. Líbí se mi prokládání slok a nepřímo filosoficky předložený názor autora, co je duše. Šíma tu pěkně roztančil slova.
 ze dne 31.07.2014, 19:53:46  
   Šíma: Děkuji. ;-)
 Mariana Há 06.07.2014, 4:31:25 Odpovědět 
   Šímo, četla jsem Tvojí povídku jedním dechem. Měl jsi velmi dobrý nápad s tím prokládáním textem písně. Psaní zdar. Mariana
 ze dne 06.07.2014, 11:05:55  
   Šíma: Díky, jsem rád, že se líbilo! ;-)
 maja52 31.05.2014, 14:10:27 Odpovědět 
   Povídka mě velmi zaujala ( ač prózu na monitoru nemusím ). Sci - fi mám ráda a vkusně jsi to doplnil slovy písně, kterou mám také ráda. Palec nahoru, ahoj.
 ze dne 31.05.2014, 20:34:37  
   Šíma: Díííky! ;-)
 Loretten 29.05.2014, 14:13:20 Odpovědět 
   Sci-fi, k tomu Langerová a ještě takové trošku psycho! No páni. Zrovna k tomuhle bych si sice představila namísto Vody živé spíš Welcome to the Jungle od Guns'n'Roses, ale proč ne! Vážně se mi to líbilo.

Ale rozhodně si nemusela nadávat za to, že se chtěla vyrovnat chlapům. Hah. Ostatně ani chlap by v takové džungli dlouho nepřežil.
 ze dne 29.05.2014, 14:22:24  
   Šíma: Díky za zastavení a komentík! ;-)
 Vanessa Kuzníková 26.05.2014, 13:49:34 Odpovědět 
   Zajímavé sci-fi.
Anetku mám ráda i její písničky. Ale o téhle jsem měla naprosto jiné představy.
V životě by mě nenapadlo, že by tohle, napsal zrovna Šíma.
Gratuluju, moooc hezounké. Včetně toho "masakru".
 ze dne 29.05.2014, 14:22:42  
   Šíma: Jsem rád, že se líbilo! ;-)
 Brblalu 26.05.2014, 8:48:49 Odpovědět 
   Ahoj,
moc zajímavé pojetí, nikdy jsem netušila, že Aneta zpívá takhle akční písničky :D
Fakt hezká povídka.
 ze dne 29.05.2014, 14:23:05  
   Šíma: Díky. ;-)
 Pelion 25.05.2014, 13:25:13 Odpovědět 
   Zdravím, pane.

Určitě si teď myslíš – sakra, Pelion! To zase bude kritika. Mám to zapotřebí? Nemám!
Zklamu Tě – nic nebude.
No… tedy… pár drobností mě zarazilo. Např.

… neznámé planetě, v bůh ví jakém to vlastně souhvězdí… - nejsem si jistý, jestli se nepíše „bůhví“

V následujících větách bych použil uvozovky, pokud ne, pak za vykřičník či otazník velké písmeno.
V posledním příkladu Ti uteklo „a“ – říkal si/říkala si.

Zemřeš tady! řekla sama sobě. Co bude dnes k večeři? uslyšela ve své hlavě. Sežerou tě zaživa! říkala si v duchu. Jsem už mrtvá! říkal si.

Povídka se mi líbila. Nápad, trocha toho napětí a pak ten poetický závěr. Pěkná práce.
Vidět, že Šíma miluje sci-fi a sci-fi miluje Šímu.
Hezký den přeji.

Pelion
 ze dne 29.05.2014, 14:23:24  
   Šíma: Díky, pane kolego! ;-)))
 Arda 25.05.2014, 11:02:22 Odpovědět 
   Přenesla jsem se do jiného světa. Písničku mám moc ráda a nyní mi poskytla nový pohled na věčnost...
 ze dne 29.05.2014, 14:23:45  
   Šíma: Jsem rád, že zaujalo! ;-)
obr
© 2005-2016 by Matěj Novotný & Filip Kotora | Všechna práva vyhrazena
 
 
Va?e literatura MFantasy Literární.cz - Server s českou literaturou Art & Design - Roman K?bus
 
Partneři: Gastrokritik, Antikvariát Kačur
 
St?hnout SASPI.cz toolbar! RSS zdroj
obr obr obr
obr
Wayne
(1.12.2020, 18:26)
jessyjason0321
(1.12.2020, 07:37)
ab0nd
(28.11.2020, 20:04)
p8aefwimsg
(28.11.2020, 18:36)
obr
obr obr obr
obr
Vidím
drobek
Zmizme
Ukos Písmák
K22TC - Mrtvoln...
Thorpe
obr
obr obr obr
obr

Ježeček
Lara
obr
obr obr obr
obr
Liter?rn? almanach SASPI
Aktuální číslo LA...
obr
obr obr obr