obr obr obr
obr
uživatel 
heslo 
» Registrace autora
» Zapomněli jste heslo?
obr
obr obr obr
obr
» Novinky
» Právě vyšlo
» TOP 20 díla
» Články
» Literární almanach
obr
obr obr obr
obr
» Próza
» Poezie
» Výstřely do tmy
» Příručka publikování
» TOP 20 autoři
» Vyhledávání
obr
obr obr obr
obr
» Workshopy 
» Fórum 
» SASPI Chat! (1)
» FAQ
obr
obr obr obr
obr
» Knihovna autorů SASPI
» Redaktoři on-line
» Technická podpora
» SASPI team
» Odkazy
» Spolupráce
» Knihkupectví
"Na lásku není jiný lék než ještě víc lásky."
Ludovico Ariosto
obr
obr počet přístupů: 2915543 obr

Adresa SAS E-mail © SAS Obecně platná pravidla Nápověda obr

:: Na SASPI.cz je právě 39807 příspěvků, 5772 autorů a 391766 komentářů :: on-line: 1 ::
obr

:: UNAVEN ::

Pro hlasování musíte být přihlášen(a)!
 autor aegitalos publikováno: 03.09.2014, 18:08  
Život na jazyku...
Prepáčte mi češtinu, neovládam českú gramatiku.
 

UNAVEN


Na webu nic zajímavé, před sebou ješte tolik hodin z dne... Chodí kvúli tomu do knihovny – kvúli poště. Kdysi ji nosily zdarma domú, teď by musel dát deset tisíc za počítač plus pravidelné poplatky.
„Knihy si nebudete brát?“
„Ne, já sem již přečetl všechno.“
Byla to pyšná slova, proto mezi dveřmi ještě dodal:
„Přečetl sem stovky knih. Každá další mne nudí.“
Nevěděl jí vysvětlit, v čem je problém. Nevěděl to vysvětlit ani sobě. Je v nich cosi nepravdivé, strojené. Ano, optimismus.
Na ulici pak pokračoval:
Optimismus je mor, který se v literatuře pěstoval celá staletí povinně. Bojovat a žít! Takový je předpis.
Měl plné zuby bojování... Je takový výrok: Socialismus byl odpočinek od konkurenčního boje.
Je strašně unaven. Na smrt! Naučil se civět do země. Jde po ulici a hledí dva metry před sebe. Pomáhá to úžasne: nevidí ty stupidní reklamy, nevidí ty tváře věřící v dobro, nemusí zdravit známé a příbuzné. O to horší je pak příchod domú, když se zobudí z letargie, někdy ani nedokáže mluvit. Kdo ví, kde je hranice, od jakého bodu již se hlasivky neaktivují? Ale... to samozřejmě není o hlasivkách. Svúj bod dávno překročil. Ne v jeden pošmourný den, ale v prúběhu marnosti několika let – když se dílo vypařilo a zústal jen sdělaný člověk, když optimismus ukázal, jak je podlý a odmítá platit dluhy.
Tak je to v dnešní době: není dúležité, kolik makáš, ale na které straně si. V minulosti dokázal dřít dvanáct hodin denně. A opravdu dřít, žádná ulévárna! Teď, když vidí pojišťovacího panáka v tom kvádru, vyholenej jako hovno, pěknoučký, zdravoučký, jak žvaní ty nesmysly! Ne, to by nemoh, takové práce není schopen. Lhát je šíleně namáhavé, především lhát sobě...
Do čeho se pustit? Aby se nehlásil žaludek, nervy, ani hřbet od „poníženě děkuji“? Kde vzít odvahu lhát sobě, že už to nemúže být lepší? Nohy jdou, klopají o zem, vpravo i vlevo, nakupují, volí, telenovely, heppy endy. A co pak? Je již ráj? Kde sa to stalo a kdy, že jeho k tomu nepozvaly? Zapoměly ho stáhnout z nucených prací. Bylo to jako stavat pyramidu od vrchu. Nejdřív špičku a pak pod ní strkat kameny. Je na dně!
A lásky, ty jak? Má je sečtené. Jedna, dvě, tři... skrátka x. Žádné nepřibývají, již dávno. A je rád, protože ten výbuch citú – to je nepořádek v hlavě, to je bordel! A pak, když uklidí, je mu zima a nechá se kopat do zadku. Rád by třeba mluvil, ale když slyší: květy, příroda, holínky, kamoška, barva na vlasy, nevěra, závěsy, ložnice, koberec, nový nábytek... to sou takové pitomosti! Co je to za zvíře, ta žena? Je to vúbec náš živočišný druh?
A děti... jo, to je nejtěžší téma. Jen co přestanou lézt po čtyřech, začnou se stavět na zadní. Děvčata se předvádějí a klučiny, ty se snaží vypudit tátu z trúnu. Usilují o to v každý prkotině. Jako by otec byl jejich sokem v boji o mámu. Debilní příroda, zase chce bojovat! A že vítězí, to je jasný, kdo by chtěl bojovat přes kopirák... Otec je ten, kdo dává, matka je ta, co bere a děti tomu velí. Směšné!
Už vyschnul pramen slov. Dnes mlčí. A jde: dva metry před sebe, zvyšek až po obzor má přečtený. Kdo by ještě četl knihy, ty sračky?
V prodejně masa se postavil ke spišským párkúm. Prodavačka nikde. Po něm pak přišla paninka, co má ráda slova. Postavila se rovnou k pokladně. Pak prodavačka.
Paní bez pardónu začala mluvit. To a támhle to, dvacet deka a nakrájet, prosím.
„Já sem byl tady první!“ zařval na ní. „Rozumíte?! První!“
Neřval na ní, ale na ty kvanta knih, na lásku, pravdu a optimismus, na ty blbosti, co nezanechají ani tolik stopy, co moucha na okně.
Paní se zařadila za něj. Bez slova. Najednou se vypařil její optimismus a všechna slova za celý život neměla váhu toho mlčení, když čekala, až na ní přijde řada.


 celkové hodnocení autora: 97.2 %

výborné chvalitebné dobré dostatečné nedostatečné Ohodnoťte příspěvek!

přidat autora k oblíbeným 
 hodnotilo celkem autorů: 1 komentovat příspěvek 
 autorské hodnocení: 4.0 uložit příspěvek 
 známka poroty: 3.0 tisk příspěvku 
 počet komentářů: 5 zaslat vzkaz autorovi 
 počet shlédnutí od publikace: 18 výpis autorského hodnocení 
 
:: Komentáře k příspěvku ::
 Jera Igor 13.09.2014, 20:54:39 Odpovědět 
   Odpověď na příspěvek od uživatele: Šíma ze dne 03.09.2014, 18:05:19

   Ahoj.

Ja by som slovenský text aj rád prečítal.
Neviem či je problémom v jazyku, odsekoch alebo v priamej reči. Mne samému to dáva zabrať. :) Písať sa stále učím.

Ale, keď som začal čítať tvoj príspevok, tak som v tom mal guláš. Skúšal som to čítať znova a znova. Stále je to ale to isté, neviem sa v tom vyznať. Prepáč za moju kritiku.
 ze dne 13.09.2014, 21:47:42  
   Šíma: Zdravím.

Napsal jsem jen, jak na mne příběh působí a co z něj cítím, tedy určité znechucení životem, které pronásleduje našeho hrdinu, nic nepomáhá a vše jej "sere", jeho přístup k životu a smysl života se pak odráží i v jeho myšlení, možná nechce být tím hodným občanem a touží po změně (po revoltě). Ono i samotný název hovoří za vše...

Hezký večer a múzám zdar.

P.S. Jinak jsem i pro slovenskou tvorbu na SASPI. ;-)
 Šíma 03.09.2014, 18:05:19 Odpovědět 
   Zdravím.

K perexu... Pokud máš problémy psát česky - přestože kdysi si byla oba jazyky docela blízké (čeština vs. slovenština), zkus psát svou rodnou řečí. Myslím, že si Tvé texty čtenáři i dnes přečtou ve Tvém rodném jazyce. A ta slovenština (nakonec) tak hezky zní (jsem Čechoslovákem - půl napůl)...

K textu... Být unaven životem, přizpůsobováním se, kladením kompromisů, namísto aby jeden šel za svým, to všechno může naši mysl (i ducha) řádně zdeptat. Náš hrdina má zřejmě už dost všeho, co na něj na každém rohu doráží a vyžaduje si své pozornosti. Je tady však malý problém, nežije sám ve vakuu, ale s ostatními lidmi ve společnosti, ve svém městě, zemi (a vlastně i na celé planetě). Protože každý z nás spolu s sebou tahá jakousi bublinu (svůj osobní prostor), do kterého nepustí vše, hlavně to, co se mu nelíbí (pokud zrovna k tomu není nucen - viz výchova, rodina, škola, partnerský život a podobně). Sázím na malou osobní vzpouru, která vyvěrá určitého znechucení, pak bych tento textík mohl i zařadit do škatulky "psychologická próza". Co se týče práce šotků Překlepníčků, zkus opravdu psát ve slovenštině a uvidíš, že bude Tvůj text (i vyjádření toho, o čem že tento příběh je) docela o něčem jiném...

Hezký den a múzám zdar.
 ze dne 05.09.2014, 11:23:10  
   Šíma: Zdarec.

Na SASPI publikují i slovenští autoři, kteří píší svým rodným jazykem... ;-)

Je hezké občas slyšet slovenčinu, žmurk!!!
 ze dne 05.09.2014, 9:02:17  
   aegitalos: Ahoj, Šíma! Beriem k srdcu dobre mienené rady. V slovenčine na českom portáli to však asi nepôjde, sám si čechoslovák, preto logicky chceš čítať text v tej silnejšej verzii, lebo obe verzie ovládaš. Drvivá väčšina Čechov však slovenské texty nečíta, je na to prieskum. Na české portály som sa obrátil preto, lebo tých slovenských je žalostne málo, a ešte k tomu sa na Slovesku takmer nečíta, nepredávajú sa knihy, kultúra je mŕtva. Vyše 20 rokov som sa jú skúšal zdvihnúť z prachu, stálo ma to kus života a kusisko premrhaných peňazí. Teda: preto tá čeština.
Inak text sa musí "uživiť" sám, ak má chyby... no čo už. Nabudúce bude lepšie - bude líp!
obr
© 2005-2016 by Matěj Novotný & Filip Kotora | Všechna práva vyhrazena
 
 
Va?e literatura MFantasy Literární.cz - Server s českou literaturou Art & Design - Roman K?bus
 
Partneři: Gastrokritik, Antikvariát Kačur
 
St?hnout SASPI.cz toolbar! RSS zdroj
obr obr obr
obr
TheaK
(16.5.2020, 11:57)
Ka
(11.5.2020, 21:51)
BukBird
(3.5.2020, 22:07)
Kakofonie Osudu
(2.5.2020, 20:00)
obr
obr obr obr
obr
Dopis Austrálii...
xanti
Na výspě civili...
Kondrakar
JMELÍ
Tilda
obr
obr obr obr
obr

Kosmické hlasy I.
Jáchym Vostřický
obr
obr obr obr
obr
Liter?rn? almanach SASPI
Aktuální číslo LA...
obr
obr obr obr