obr obr obr
obr
uživatel 
heslo 
» Registrace autora
» Zapomněli jste heslo?
obr
obr obr obr
obr
» Novinky
» Právě vyšlo
» TOP 20 díla
» Články
» Literární almanach
obr
obr obr obr
obr
» Próza
» Poezie
» Výstřely do tmy
» Příručka publikování
» TOP 20 autoři
» Vyhledávání
obr
obr obr obr
obr
» Workshopy 
» Fórum 
» SASPI Chat! (1)
» FAQ
obr
obr obr obr
obr
» Knihovna autorů SASPI
» Redaktoři on-line
» Technická podpora
» SASPI team
» Odkazy
» Spolupráce
» Knihkupectví
"Je jen jediné štěstí v životě: milovat a být milován."
George Sandová
obr
obr počet přístupů: 2915589 obr

Adresa SAS E-mail © SAS Obecně platná pravidla Nápověda obr

:: Na SASPI.cz je právě 39870 příspěvků, 5780 autorů a 392019 komentářů :: on-line: 1 ::
obr

:: Bažina III. ::

 autor Jera Igor publikováno: 25.09.2014, 0:38  
 

V mestečku bez Harolda to šlo dolu vodou. Lekár im síce nedokázal pomôcť ani predtým, ale teraz ľudia cítili že v tom zostali sami. V tejto bezradnej situácii sa utiekali k modlitbám. Prosili bohov Bažiny, aby im prinavrátili stratené zdravie. Čakali na zázrak.

Po pár dňoch od Jackovho zmiznutia, zomrel jeho syn Erik a po ňom začali postupne zomierať aj ostatní obyvatelia Middleshieldu.
Elizabeth ochorela tiež. Jej chorobu a žiaľ nad stratou milovaného syna, však sprevádzali aj výčitky. Erik nebol Jackov syn. Muž, ktorého ľúbila a zdieľala s ním spoločný život, riskoval pre chlapca, ktorý nebol jeho. Ľutovala, že sa v mladosti dopustila nevery.
Skutočný Erikov otec zomrel už pred pár rokmi, ale ona Jackovy aj tak pravdu povedať nedokázala.
Dokonca ani vtedy, keď odchádzal hľadať liek so slovami, že syna zachráni. Elizabeth si nedokázala celé roky odpustiť túto zradu. Nevládala už ďalej žiť. Skutočnosť, že sa jej manžel vydal na takú riskantnú cestu, pre chlapca, ktorý ani nie je jeho vlastným, ju neskutočne ničila a ťažila.

Rybári, odchádzali zavčas ráno za obživou. Ako vždy, si šli najskôr vypožičať čln.
Preľakli sa, keď uvideli Elizabeth, ako nehybne sedí pred domom Longheadovcov. Hlavu mala opretú o stenu domu. Jej krvou podliate oči smerovali k oblohe. Na rukách mala zaschnutú krv od rezných rán. Nebolo pochýb, že si ich spôsobila sama. Nôž, určený na vykosťovanie rýb, jej ležal pri nohách. Telo už začínalo zapáchať, keď ho vystreli na zem a utierali rany. Mŕtvy musel byť vždy pred vložením do zeme čistý. Očistenie tela vyjadrovalo očistenie od hriechov, potom už mohla duša prejsť na druhú stranu, kde ju už očakávali bohovia.
Odniesli Elizabeth o kus ďalej, na miesto, kde Longheadovci pochovávali svojich predkov. Do kamenistej zeme vedľa nedávno pochovaného Erika vykopali plytkú jamu, do ktorej ženu uložili a kopcom zahrnuli kamením.
V Middleshielde sa nerobili verejné pohreby, ak človek zomrel, pochovala ho iba blízka rodina na svojom pozemku.
Elizabeth však už žiadnych príbuzných nemala a tak sa tejto úlohy zhostili rybári, ktorý mali Longheadovcov vo veľkej úcte.

Smrť chodila od domu, k domu. Svoju kosu nešetrila nad ženami ani deťmi. Z mestečka sa postupne vytrácali ľudia. Ulice zostávali čoraz prázdnejšie, zatvárali sa krčmy aj dielne.
Šťastie a radosť sa z mestečka vytratili. Iba raz za čas, sa ozvali srdcervúce výkriky žien, ktoré oplakávali svojich drahých.


 celkové hodnocení autora: 90.0 %

výborné chvalitebné dobré dostatečné nedostatečné Ohodnoťte příspěvek!

přidat autora k oblíbeným 
 hodnotilo celkem autorů: 0 komentovat příspěvek 
 autorské hodnocení: 0.0 uložit příspěvek 
 známka poroty: 2.0 tisk příspěvku 
 počet komentářů: 1 zaslat vzkaz autorovi 
 počet shlédnutí od publikace: 3 výpis autorského hodnocení 
 
:: Komentáře k příspěvku ::
 Šíma 25.09.2014, 0:38:02 Odpovědět 
   Zdravím.

Když se tak zamýšlím nad příběhem a jeho dějem (nejen nad tím, jak popisuješ samotné události), napadá mne, že může mít samotný příběh ještě další rovinu - tu, která může vyvěrat mezi řádky, jak tomu bývá i u jiných textů, kupříkladu "Krysař" od V. Dyka.

Tvé městečko postihla stará kletba a nebyl ušetřen jediný člověk (bez ohledu na věk a pohlaví). Buď tento příběh skončí úmrtím posledního obyvatele, nebo se stane něco, co odvrátí katastrofu a Middleshield se tak nestane město duchů...

Kdysi jsem viděl adaptaci románu od S. Kinga "Bouře století", co když i v tomto případě někdo chce dostát svého slibu, respektive, požaduje aby mu byl zaplacen dluh, za který mohou jiní (jiná generace), jako v hororu "Mlha", kdy přímořské městečko napadnou přízraky námořníků, kteří kdysi zemřeli díky zradě a chamtivosti...

Přijde po této části nějaké "velké finále" (zemře poslední obyvatel a kletba bude naplněna), nebo se děj bude ubírat docela nečekaným směrem? Prozatím to s hrdiny nevypadá růžově. Ona tíživá atmosféra je vidět i v této části. Když se jeden zamyslí nad tou nemocí (nákazou), může mít i docela "prozaičtější důvod"? Mikroorganismy (viry, a podobně), například díky absence kanalizace a přispění počasí, které s sebou přináší bezvětří, mlhy a smog...

Pokračování možná překvapí, byť je tato kapitola poměrně krátká, a přestože popisuje jen události v městečku, čtenáři budou mít v paměti události na ostrově (kdo za tím může stát a proč). Odpovědi prozatím nepřicházejí. Proč obyvatelé neodešli? Nebylo kam jít? Kdo by jen tak odešel z rodného města vstříc nejistotě (bez střechy nad hlavou, práce a pomoci blízkých). Je řešením zemřít na onu podivnou nákazu, co když však před ní není úniku?

Slovenskou gramatiku nehodnotím.

Hezký den a múzám zdar.
obr
© 2005-2016 by Matěj Novotný & Filip Kotora | Všechna práva vyhrazena
 
 
Va?e literatura MFantasy Literární.cz - Server s českou literaturou Art & Design - Roman K?bus
 
Partneři: Gastrokritik, Antikvariát Kačur
 
St?hnout SASPI.cz toolbar! RSS zdroj
obr obr obr
obr
Sericho
(13.7.2020, 08:23)
biceps
(11.7.2020, 21:54)
Iriska
(1.7.2020, 12:30)
Tala
(25.6.2020, 10:23)
obr
obr obr obr
obr
Posel smrti VI:...
Lukaskon
AndrDdog
Profesor Bartoloměj
JEDNA noc
Semtex
obr
obr obr obr
obr

Krtčí problém
baacinka
obr
obr obr obr
obr
Liter?rn? almanach SASPI
Aktuální číslo LA...
obr
obr obr obr