obr obr obr
obr
uživatel 
heslo 
» Registrace autora
» Zapomněli jste heslo?
obr
obr obr obr
obr
» Novinky
» Právě vyšlo
» TOP 20 díla
» Články
» Literární almanach
obr
obr obr obr
obr
» Próza
» Poezie
» Výstřely do tmy
» Příručka publikování
» TOP 20 autoři
» Vyhledávání
obr
obr obr obr
obr
» Workshopy 
» Fórum 
» SASPI Chat! (1)
» FAQ
obr
obr obr obr
obr
» Knihovna autorů SASPI
» Redaktoři on-line
» Technická podpora
» SASPI team
» Odkazy
» Spolupráce
» Knihkupectví
"Většina lidí se domnívá, že láska znamená být milován. Avšak pravda je opakem: láska znamená milovat."
Erich Fromm
obr
obr počet přístupů: 2915449 obr

Adresa SAS E-mail © SAS Obecně platná pravidla Nápověda obr

:: Na SASPI.cz je právě 39664 příspěvků, 5755 autorů a 391100 komentářů :: on-line: 6 ::
obr

:: Na sekvoji orel sedí... ::

 autor Cyrano publikováno: 28.09.2014, 8:33  
Harpyje je druhý největší orlovitý dravec, pro kterého je právě lenochod vybranou pochoutkou. Do mytologie se dostala poté, co ji lidé objevili. A nyní je to i naše kolegyně a má kamarádka Harpyje, které tuto píseň věnuji. Zpívá se na melodii "Sedí sokol na javori..."
 

[:Na sekvoji orel sedí:]
na větev pod sebou hledí.

[:Na té větvi lenochod spí:]
podřimuje, o družce sní.

[:Lenochode, lenochode:]
je to s tebou jaksi bledé.

[:Harpyje na tebe chuť má:]
že miluješ, je jí putna.

[:Dneska chce tě k obědu mít:]
nebudeš víc pro lásku žít.

[:Ochromí tě drápy svými:]
duše tvá přejde v svět jiný.

[:Budeš v lenochodím ráji:]
tam harpyje prý nemají...


 celkové hodnocení autora: 98.2 %

výborné chvalitebné dobré dostatečné nedostatečné Ohodnoťte příspěvek!

přidat autora k oblíbeným 
 hodnotilo celkem autorů: 3 komentovat příspěvek 
 autorské hodnocení: 2.0 uložit příspěvek 
 známka poroty: 2.0 tisk příspěvku 
 počet komentářů: 15 zaslat vzkaz autorovi 
 počet shlédnutí od publikace: 24 výpis autorského hodnocení 
 
:: Komentáře k příspěvku ::
 javavia 04.10.2014, 22:17:39 Odpovědět 
   Odpověď na příspěvek od uživatele: javavia ze dne 03.10.2014, 22:55:47

   Ze staré známosti nedávám jedničky
raději napíši dvě či tři básničky:-)))
Ocenila jsem hlavně Tvůj důvod k napsání textu:-))
 javavia 03.10.2014, 22:55:47 Odpovědět 
   Milý Cyrano, umíš lepší, to bezesporu, ale jako odlehčení a ještě s věnováním pro Harpyji, proč ne...v tom je síla lidskosti, které si já cením a vážím...proto dávám 1
 ze dne 04.10.2014, 17:45:43  
   Cyrano: I Ty, Brutto? Ale já nechci žádné protekční jedničky ze staré známosti!;-)
 maja52 29.09.2014, 14:33:24 Odpovědět 
   V mém podvědomí je Harpyje už dávno, cením si bojovníků. Cením si i tvého, zajímavého, vybočení z tvé, vžité formy. Líbí se mi i důvod ... komu a proč. Odlehčím 4 jedničkou - a moc ráda. Ahojky.
 ze dne 04.10.2014, 17:41:45  
   Cyrano: Díky! Je zajímavé, kolika způsoby lze napsat, že jsem se tady moc nevytáhl. Ale snad dílko splnilo svůj účel: Sdělilo druhým, že Marcelka je fan človíček a doporučilo ji jejich pozornosti.?-)
 Harpyje 29.09.2014, 7:47:18 Odpovědět 
   Milý Cyráno, děkuji ti za projev lidské přízně a věnování. Za tvoji nejen odvahu ti uděluji "zaujatou" jedničku. Jistě, známe lepší dílka z tvé dílny, ale člověk musí umět rozlišovat.
Tohle je krásné a nevšední. Jsi prvním mužem/člověkem a hlavně BÁSNÍKEM, který mi věnoval část svých myšlenek a hlavně s tím šel ven napospas všemu. U mě jsi si kredit nesnížil, ba naopak a beru to jako hezkou poklonu. Ještě jednou DĚKUJI. Harpí:)
 ze dne 29.09.2014, 10:12:31  
   Cyrano: Milá Harpí!
Dělám jen to, co sám chci, co uznám a považuji za vhodné a k tomu není zapotřebí být nějak odvážný! Nepíšu, abych dostával protekční jedničky, takže čtverka od Silka, který jinde sebe sama označil za suchara a přesto se mým dílkem bavil,mne nemůže rozházet./Nemohu a ani nechci se každému zavděčit./ Jak jsem mu psal, šlo hlavně potěšit a rozptýlit Tebe a sdělit ostatním, že je tu jedna prima osůbka, která si zaslouží jejich pozornost a přízeň už jen tím, jaká je bojovnice! Mám to štěstí, že jsem Tě, byť jen krátce, mohl poznat naživo a přesvědčit se, že tu na nás nic nehraješ a jsi opravdu taková, jaká se zdáš být v písmenkách. Za to Ti patří můj obdiv i dík a jsem rád, že Tě mohu počítat mezi spřátelené duše.;--
 SiLK 28.09.2014, 17:15:04 Odpovědět 
   Ahoj,

nejsem asi vhodným člověkem k posuzování humornosti básniček a písňových textů, moc často mě totiž nepobaví. Tento text není výjimkou a vidím, že nepotěšil ani jinak dost shovívavé komentátory.
Vlastně se nemám čeho chytit. Vtipný moment by byl, pokud bych si na té sekvoji představil "naší" Harpyji...ano, to by mě pobavilo. Bohužel si ale myslím, že tato píseň patří spíše do osobní pošty.

Písňový text by měl znít. Tvé verše jsou však šroubované a pokud se v některých pasáží drží metra (trochej), tak ho vzápětí zase opouští. Líbí se mi, že se snažíš vytvářet nějaká pravidla a dodržovat je (8 slabik na řádek), dobré však je být důsledný do posledního detailu.

Orel-Harpyje sežere lenochoda, kterej jenom sní o lásce. Z čehož vyplývá, že kdo místo polehávání směřuje aktivně za svým cílem, ten vítězí.

Co se týče odpovědí na komentáře, je jasné, že tento text je opravdu spíše jen pro Harpyji a tím se pro nás ostatní (nebo tedy alespoň pro mě staví do podprůměru). Postrádám vtip i zvučnost.

4 T.
 ze dne 28.09.2014, 18:01:12  
   Cyrano: Máš pravdu, je to jen text hlavně pro pobavení naší Harpyje, kterou přece máš i ty rád. Jistě víš, že to trď nemá právě lehké, přesto neztrácí smysl pro humor a je jaká je. Za to jí patří můj obdiv! Myslel jsem, že i tímto způsobem na ni upozorním a dostanu ji do podvědomí ostatních...
Literární teorii neovládám, píšu jak cítím, nesvazován jamby, daktyly, trochejemi etc...;-)
 Apolenka 28.09.2014, 10:34:55 Odpovědět 
   Ahoj Cyrano, tvůj text je úsměvná hříčka a tak je taky třeba se na něj dívat, neboť naše Harpyje je přece jiná (upřímná a dobrotivá) než ta, co tu prezentuješ. Trochu taky přemýšlím nad rolí sokola. Promiň, ale už jsem od tebe četla lepší... tady dost pokulhává rytmus a v písňovém textu je hodně důležitý. Budu se těšit na nějaké ty TVOJE, které mám moc ráda.
 ze dne 28.09.2014, 17:42:47  
   Cyrano: Ahoj Api!
Tohle je fakt jen píseň inspirovaná tím, co jsem se dozvěděl o harpyjích. A samozřejmě vím, že ta naše Harpí není žádný predátor, ale prima človíček, navzdory tomu, co nedávno prožila a prožívá! Právě proto jsem se ji snažil rozptýlit a potěšit. Souvislost se sokolem je jediná: Dal jsem se inspirovat onou písní.;-)
Jinak si myslím, že zpívat se to dá!
Musel jsem si taky dát oraz od té milostné tvorby, někde už mi vyčetli, že jsem jak flašinetář! A mají pravdu: Tuzemák jsem vypil a flaši nět!;-*
 Tonyend 28.09.2014, 8:49:36 Odpovědět 
   Když se vznese na pralesem harpyje, tak opice vyhlásí poplach. Jestli loví i lenochody, to nevím, ale už pouhá představa "lovu" nehýbajícího se tvora se neslučuje s lovem jako takovým. Tolik k dravci a teď k psavci!
Pro tebe je důležitějším tohleto tvé vyznání věnované Saspi Harpyji, kterou zde rád vidím i já, než to, co chutná dravé harpyji v pralese.
 ze dne 28.09.2014, 12:20:47  
   Cyrano: Hej Toni!
Jak jsem naznačil už v odpovědi Čukovi, neměl jsem předtím ani páru, že existují nějaké skutečné Harpyje (to vím až od té naší a to o lenochodu jsem si vygooglil!) a pak jsem se jí žertem optal, nehrozí-li mi od ní nebezpečí, když jsem taky občas lenochod. Popsala mi v barvách, jak rve lenochtqqgagoda ze sekvoje a tak vznikla tahle píseň.;-)
Jinak i já ji tu rád vidím, je to fajn holka se smyslem pro humor (i černý!), který neztrácí i když to, co ji potkalo, by odrovnalo i chlapa zvíci Bivoje! A tak jí taky fandím! ;-)
 čuk 28.09.2014, 8:32:30 Odpovědět 
   Podle mytologie je harpyje napůl žena napůl pták. V básni mi chybí oslavování její ženské části (tady v básni se jen projevuje její žárlivost). Takže možná že lenochoda neuloví jen kvůli obědu a snad i kvůli nemravnému sexu. Nebo že by byla báseň varováním určeným tomu, kdo je v lenochoda personifikován? Neloví harpyje raději opice, co jsou asi větším soupeřem? Že by tato naše Harpyje byla také lenivá a troufla si jenom na lenochoda? To berte v žertu. Báseň je proklamativně žertovná, věnovací, takže v Harpyjině okruhu pobaví a bude brána jako pocta ( a o té ženské části promluví autor někde v soukromí?)
Sorry, dnes mám rozvernou povídací náladu.
Známka? Trochu mi vadí, že chybí pointa jako bývá v bajkách a taky lenochoda je mi líto. Zpěv by sice známku zlepšil, i reakce oslovené. Já však bráním oslovenou, jistě není tak cynicky materiální. Formálně mohl být verš a rým lepší (byť u tohoto druhu básnění to tak nevadí). Básničku jsem přečetl manželce, té se nelíbila, tak zhošuji známku.
 ze dne 28.09.2014, 11:53:02  
   Cyrano: Díky za podrobný a rozverný komentář. Proč jsi to ale četl manželce a nikoli zase té porotě tvých plyšových zvířat? Ženy jen zřídka rozumí našemu stylu humoru, i když na saspi máme štěstí na výjimky, namátkou mne napadá třeba Apolénka či právě Harpyje! ;-)
Jinak tohle není bajka, ale prostě písňový text. A že mytologická harpyje má svůj vzor v dravém ptáku, vím právě od Harpyje a z Wikipedie, stejně jako že uloví i lenochoda, ač ten se drží větve jak politik koryta. Trochu jsme o tom vedli řeč a já pak při poslechu "Sedí sokol na javori" spíchl tohle.;-)
obr
© 2005-2016 by Matěj Novotný & Filip Kotora | Všechna práva vyhrazena
 
 
Va?e literatura MFantasy Literární.cz - Server s českou literaturou Art & Design - Roman K?bus
 
Partneři: Gastrokritik, Antikvariát Kačur
 
St?hnout SASPI.cz toolbar! RSS zdroj
obr obr obr
obr
Victor Lancel
(24.2.2020, 14:11)
karin.kimberly
(13.2.2020, 19:55)
Wade Milbot
(8.2.2020, 22:42)
wavawe6611@bizcomail
(8.2.2020, 06:04)
obr
obr obr obr
obr
Kapitola I.
Lady Diabolus Mortem
Šedý Rabi - XI.
Peter Stumpf
Kdosi na tváři
kimberly1995
obr
obr obr obr
obr

Gembler
pilniczek
obr
obr obr obr
obr
Liter?rn? almanach SASPI
Aktuální číslo LA...
obr
obr obr obr