obr obr obr
obr
uživatel 
heslo 
» Registrace autora
» Zapomněli jste heslo?
obr
obr obr obr
obr
» Novinky
» Právě vyšlo
» TOP 20 díla
» Články
» Literární almanach
obr
obr obr obr
obr
» Próza
» Poezie
» Výstřely do tmy
» Příručka publikování
» TOP 20 autoři
» Vyhledávání
obr
obr obr obr
obr
» Workshopy 
» Fórum 
» SASPI Chat! (1)
» FAQ
obr
obr obr obr
obr
» Knihovna autorů SASPI
» Redaktoři on-line
» Technická podpora
» SASPI team
» Odkazy
» Spolupráce
» Knihkupectví
"Láska klade odpor jakémukoliv osudu."
Miguel de Cervantes y Saavedra
obr
obr počet přístupů: 2915622 obr

Adresa SAS E-mail © SAS Obecně platná pravidla Nápověda obr

:: Na SASPI.cz je právě 39719 příspěvků, 5791 autorů a 392129 komentářů :: on-line: 1 ::
obr

:: Panák ::

 redaktor čuk publikováno: 15.12.2006, 9:16  
Povídka poněkud sentimentální nebo pohádka poněkud všední
 

Panák
Malá sklepní místnost se nalézala ve starém polorozbořeném činžáku určeném k demolici, přístup k ní vedl spletí chodeb plných sutin a harampádí. V místnosti byly staré matrace pokryté roztrhanými dekami, několik beden s různými předměty, na zdech s oprýskanou omítkou bylo připevněno pár obrázků. Místností procházel parovod, od něhož se šířilo teplo. Snad proto se zdála být obydlenou a domáckou.
Starý vousatý muž, který se vyhrabal zpod přikrývek, si neříkal bezdomovec ale desperádo. Živil se vybíráním popelnic a prohrabováním skládek, což považoval za činnost užitečnou pro lidstvo: poněkud zmenšuje zbytečné ničení potravy a věcí.
Ten den měl v plánu navštívit skládku asi dvě stě metrů od okraje pustnoucího předměstí. Provedl průzkum, úlovek nebyl špatný. Nejvíc ho však potěšil nález tvrdého baculatého hadrového panáka s natrženou nohou, z níž se sypaly piliny. Ve svém příbytku panáka očistil a trhlinu na noze mu sešil, poté co ji vydesinfikoval dvěma doušky rumu. Panáka pak uložil na lůžko.
Před usínáním měl pocit, jakoby panák cosi šeptal. Snad mu otvíral přivřená dvířka do vzpomínek na mládí. Starému muži se usínalo lépe a jeho spánek byl klidnější, vždyť už ve svém brlohu nebyl sám.
A dny plynuly, téměř beze změny. Snad s jednou výraznější: starému muži se stále častěji objevoval na tváři úsměv. Jednoho večera byl panákův hlas naléhavější. „Zítra mě vezmi sebou, velice dobře se vejdu do levé náprsní kapsy tvého saka, toho tvýdového, co na tobě visí, ale to nevadí, taky potřebujeme všichni tři provětrat.“
Starý muž prohledal skládku ve strži na pokraji lesa a vydrápal se po strmější stěně nahoru, bylo horko, skládka zapáchala a zatoužil po vůni lesa. Dole před vjezdem na skládku zastavil velký automobil. Vystoupili tři chlapi. První nesl lopatu, druzí dva čtvrtého chlapa. První uviděl starce. V jeho ruce se objevila pistole, která bez váhání vystřelila. Stařec se skácel k zemi, ještě si všiml velkého otvoru na levé straně saka a pak ztratil vědomí. Scéna jako v levné gangsterce.
Stařec se probral za půl hodiny. Divil se, proč leží na okraji strže. Něco mu říkalo, že měl být mrtev. Štípl se do ruky. Bolelo to. Nebyl mrtev. Bolela ho příšerně hlava, na zadní straně nahmatal velkou bouli, ruku měl od krve. Stejně jako kámen, o který se při pádu uhodil. Proč upadl? Něco viděl, ale co? Co by mohl? Byl totiž poloslepý a na dálku nerozeznal skoro vůbec.
Když se konečně došoural do svého příbytku, sundal si sako, smutně si prohlédl roztřepenou díru na levé klopě. Vyndal z náprsní kapsy svého panáka. Panák měl rozervaný hrudník a hluboko v baculatém těle kulku z pistole. Ten večer nepromluvil. Byl mrtvý. Nejlepší přítel starci zemřel.
Pokud by někdo někdy potkal starce, jak se vrací s rancem domů, mohl by postřehnout v jeho ruce kytičku. Kdyby se mu podíval do očí, zjistil by, že jsou jasnější, že vidí lépe. Obráceny dovnitř. Byly v nich vzpomínky. A jiskřičky, které zahánějí pochyby o smyslu života.


 celkové hodnocení autora: 98.8 %

výborné chvalitebné dobré dostatečné nedostatečné Ohodnoťte příspěvek!

přidat autora k oblíbeným 
 hodnotilo celkem autorů: 3 komentovat příspěvek 
 autorské hodnocení: 1.0 uložit příspěvek 
 známka poroty: 1.0 tisk příspěvku 
 počet komentářů: 2 zaslat vzkaz autorovi 
 počet shlédnutí od publikace: 13 výpis autorského hodnocení 
 
:: Komentáře k příspěvku ::
 amazonit 16.12.2006, 16:41:54 Odpovědět 
   Lucieno, koukám, že jsme na tom podobně, taky jsem se domnívala, že ten panák je velký a on to byl ,,cvrček" jinak příběh je to takový cituplný, smutný, dojemný, je tam cítit taková touha po nějakém sblížení, nalezení ,,vztahu" třeba i s panákem....trošku mi to připomnělo film Trosečník s Tomem Hanksem, jak měl za parťáka ten balon..
nepíše se tvýd s měkkým i?
 Luciena 15.12.2006, 9:16:40 Odpovědět 
   Je to hezky dojemné. Jeden z těch příběhů, které si ráda přečtu čas od času znovu. Jen bych možná uvítala hned z kraje popisu panáka přiblížení, jak asi byl velký. Představovala jsem si docela velkou postavičku a on se mu zatím v pohodě vešel do saka :-)
obr
© 2005-2016 by Matěj Novotný & Filip Kotora | Všechna práva vyhrazena
 
 
Va?e literatura MFantasy Literární.cz - Server s českou literaturou Art & Design - Roman K?bus
 
Partneři: Gastrokritik, Antikvariát Kačur
 
St?hnout SASPI.cz toolbar! RSS zdroj
obr obr obr
obr
Lusi
(12.8.2020, 12:36)
bizparsan
(10.8.2020, 12:15)
couture
(10.8.2020, 11:12)
Virgoacp
(8.8.2020, 09:18)
obr
obr obr obr
obr
V kůži hlavy st...
Neluschka?!
Tábor - Tábor
Rebejah
...A znovu básn...
jiřička
obr
obr obr obr
obr

Dračí stezka (11.kapitola)
Jackie Decker
obr
obr obr obr
obr
Liter?rn? almanach SASPI
Aktuální číslo LA...
obr
obr obr obr