obr obr obr
obr
uživatel 
heslo 
» Registrace autora
» Zapomněli jste heslo?
obr
obr obr obr
obr
» Novinky
» Právě vyšlo
» TOP 20 díla
» Články
» Literární almanach
obr
obr obr obr
obr
» Próza
» Poezie
» Výstřely do tmy
» Příručka publikování
» TOP 20 autoři
» Vyhledávání
obr
obr obr obr
obr
» Workshopy 
» Fórum 
» SASPI Chat! (1)
» FAQ
obr
obr obr obr
obr
» Knihovna autorů SASPI
» Redaktoři on-line
» Technická podpora
» SASPI team
» Odkazy
» Spolupráce
» Knihkupectví
"Kdo žije z naděje, zemře hlady."
Walter Benjamin
obr
obr počet přístupů: 2915776 obr

Adresa SAS E-mail © SAS Obecně platná pravidla Nápověda obr

:: Na SASPI.cz je právě 39710 příspěvků, 5825 autorů a 392902 komentářů :: on-line: 0 ::
obr

:: Mimikry!? ::

Příspěvek je součásti workshopu: Mimikry
Příspěvek je součásti sbírky / knihy: Hra se slovy...
 redaktor Šíma publikováno: 21.11.2014, 0:24  
Příspěvek do workshopu (na Šímu neobyčejně krátký). Šotkům zdar.
 

      Mimikry jsou když...
      Víte vy, co jsou to vůbec mimikry? Ale teď nemám na mysli onu vlastnost ze světa zvířat, když to či ono zvíře vypadá jako neživá věc, zde kus haluzky, či dokáže splynout s okolním prostředím. Nenechte se mýlit, i my lidé docela dobře klameme tělem, a to hlavně dívky a ženy. Jenže...
      Ono to není zase tak jednoduché, jak se na první pohled zdá! Každý z nás totiž na sobě nosí nějakou tu masku a hraje tu či onu roli. Ne nadarmo se říká, že je svět jedno velké divadlo, a my všichni (každý člověk zvlášť) hrajeme svou roli. A ruku na srdce, nesnažíme se, abychom svůj kus zahráli co nejlépe? Jen kdyby ten velký režisér, který si říká Osud, naše herecké výkony řádně ocenil!
      Chyba lávky.
      Vemte si třeba takovou paní Veverkovou. Že ji neznáte? Nemusíte... Kdyby mohla, přinesla by do své zlaté klícky třeba i... Ano, řekněme si to na rovinu, třeba i hovno. Ona je nejen lakomá, ale i děsně šetrná a tak svůj byt plní kde čím, o čem si myslí, že by se to mohlo hodit, a co by mohlo být pro její budoucí život – i život její rodiny – důležité.
      Takový pán Zajíc, ten na hmotné statky kašle. Avšak o to více by rád obšťastnil kdejakou ženu ve svém okolí. Co na to paní Zajícová? To není důležité, nakonec, i špinavé prádlo se pere doma, a ne na veřejnosti. Zdali o tom ví, či neví, je přeci jen vedlejší. Co oči nevidí, srdce nebolí!
      Pan Prase zase myslí jen na svůj vlastní blahobyt, a také podle toho vypadá. Určitě půjde co nevidět na porážku... Co to povídám, zemře na infarkt nebo na mrtvici. A nebojte se, nemusí vám ho být líto. V žádném případě!
      Stačí se rozhlédnout okolo sebe, mohli bychom jmenovat desítky, stovky, ba co více, tisíce lidí, kteří své pravé já skrývají nejen za onou škraboškou, ale i za tím, jak se projevují vůči svému okolí. To pravé já, ať už je z křemene nebo čehokoliv jiného, úspěšně tají. Proč? Možná se bojí, že budou ostatním pro smích. Možná tak chtějí ukázat okolnímu světu, kde je ona pomyslná hranice mezi tím, co patří všem a tím, co patří jen jim.
      Mimikry.
      Jedno slůvko, které může znamenat vše, a nebo také nic. Přetvářka? A co když jde o mnohem více? Třeba o přežití? Nebuďme bláhoví, také patříme do skupiny savců, kteří žijí na této planetě. A pomineme-li všechnu tu technologii a další vymoženosti dnešní doby (kupříkladu daně, sociální a zdravotní pojištění), čím se lišíme od ostatních zvířat?
      To, že jsme obecně na vrcholku potravního řetězce neznamená, že se musíme nad ostatními povyšovat. Možná... Možná už se někdo z druhého, třetího či čtvrtého místa dere kupředu a stoupá výš, aby nás shodil dolů. Jednoho vládce vyměnil za jiného. Král je mrtev, ať žije král. Že o tom nevíte? Nevšimli jste si? Nemáte o tom ani páru? Pak to může znamenat jen jedno, mimikry oněch tvorů jsou lepší, než ty naše! Proč? Protože oni o nás vědí, zatím co my o nich nic...
      Je to k smíchu? K pláči? O čem že je zde řeč? No přeci o přizpůsobování se době, prostředí a situaci na jednom velkém bojišti, kterému se říká životní prostředí. Že je to jeden velký blábol? Zeptejte se dinosaurů! Mamutů a dalších vyhynulých druhů! Odpoví vám? Nikoliv, protože nemohou!
      A tím bychom mohli i ukončit náš krátký článek o tom... O čem vlastně? O paní Veverkové? O panu Zajíci? Ne! O vás... O mně... A o dalších lidech, kteří klamou nejen tělem, ale i myslí! A víte, co je největší legrace? Že můžeme klamat i sami sebe... Nevěříte? Věřte. Může za to realita. Co to je? Realita je... Ale to by bylo na další vypravování! Musí vám stačit, že je realita, ve které žijeme, podobná Matrixu.
      Ne, nezbláznil jsem se! To jen náš mozek, ten šílený lidský výpočetní stroj, dodává naší mysli jen zhruba deset procent toho, co vidíme, slyšíme, cítíme, prostě vnímáme všemi svými smysly. A nebo je to proto, abychom se z té reality prostě nezvencli. Možná i náš mozek klame „tělem“ a přetváří tu naši realitu k obrazu svému, aby byla pro nás více stravitelnější.
      Přeci jen, nejen nevědomost hříchu nečiní, ale i ono nalhávání si, že je vše v pořádku, a to nejen s námi, ale i s naším světem, je pro nás přijatelnější. Pamatujte na to, až budete hromadit majetek či jmění, až budete hodit za sousedovou kočkou (a teď nemyslím jeho Micu), či si žít na vysoké noze...
      Ono i osud klame tělem. Mate nás, abychom si mysleli, že tu budeme navždy a budeme se také mít lépe, také navždy! A o tom to také je, abychom zapomněli, že jsem smrtelní a vše si řádně užili...


 celkové hodnocení autora: 96.8 %

výborné chvalitebné dobré dostatečné nedostatečné Ohodnoťte příspěvek!

přidat autora k oblíbeným 
 hodnotilo celkem autorů: 11 komentovat příspěvek 
 autorské hodnocení: 1.2 uložit příspěvek 
 známka poroty: [ - ] tisk příspěvku 
 počet komentářů: 31 zaslat vzkaz autorovi 
 počet shlédnutí od publikace: 47 výpis autorského hodnocení 
 
:: Komentáře k příspěvku ::
 Kondrakar 28.06.2018, 22:32:01 Odpovědět 
   Co na to říct? Spoustu pravdy v tomto textu. Stavíme okolo sebe zdi, světu ukazujeme fasádu, abychom zapadli a lidi, kteří se ukazují jací skutečně jsou, odsuzujeme jako blázny.
 ze dne 28.06.2018, 22:43:08  
   Šíma: Jsem rád, že se líbilo.
 aegitalos 17.01.2015, 10:26:32 Odpovědět 
   Asi v r.1996 bežal v TV seriál náučných filmov od D.Morrisa. Tento vedec je etológ, o.i. pojednáva o správaní sa živočíšneho druhu homo sapiens. Pre mňa to bolo prelomové poslanie, svet našich absurdných činov dostal logické kontúry. Sme zvieratá akokaždé iné. Alebo: "Človek nevykazuje žiadny iný vzorec správania, aký by už v prírode nebol prítomný:" /J.Zrzavý, Jihočeská univerzita./ Pre ľudí by bol nekonečný šok, keby im bolo vysvetlené ich počínanie, ich kamufláž, ergo: mimikry. Také veci sa však nedajú "vysvetliť" slobodne, ale násilím: Násilím výuky na ZŠ. Zaviedol by som povinnú výuku etológie. Že čo by to prinieslo? Ešte sa o to nikto nepokúsil, náučné filmy či takéto články sú pre úzky okruh fajnšmekrov. Bohužiaľ. Preto treba ono násilie.
 ze dne 17.01.2015, 11:11:26  
   Šíma: Děkuji za zastavení a komentík! ;-)
 Kaunaz Isa 26.11.2014, 23:39:03 Odpovědět 
   Kolik jen takových paní Veverek a panů Zajíců pobíhá po světě...
Nápadů a myšlenek je tady na tři takové texty. A to je nejspíš i největší nedostatek celého díla - nedáváš čtenáři čas a prostor, aby si mohl jednotlivé úvahy řádně vychutnat.
Na druhou stranu, moc hezky ukazuješ, kolik se toho dá na dané téma vymyslet.

Inu, to ta moje subjektivita.
 ze dne 27.11.2014, 0:30:03  
   Šíma: Možná jde o jakousi komprimaci myšlenek ukecaného šímy! ;-)))
 ze dne 26.11.2014, 23:58:32  
   Šíma: Díky. ;-)
 Jarda 26.11.2014, 17:22:05 Odpovědět 
   Dzravím.

Tak Šímu jsem si nechal na konec. Má to spád a dobrou myšlenku. Líbí se mi výstižná příjmení s charakteristickými vlastnostmi. Pobavil mne pan Zajíc. Pak se to vše slévá v koktejl několika filozofických pohledů autora. Není to zamotané, dobře jsem se orientoval. Trefná myšlenka, jak všichni hrajeme mimikry, abychom si usnadnili bytí.
 ze dne 26.11.2014, 17:57:13  
   Šíma: Dík za zastavení a komentík.
 Arda 25.11.2014, 17:04:31 Odpovědět 
   Milý textík. Potěšil a přinutil k zamyšlení...
 ze dne 25.11.2014, 19:59:36  
   Šíma: Děkuji, jsem rád, že líbilo... ;-)
 Pinocchio 22.11.2014, 9:08:57 Odpovědět 
   Je to sice krátké, ale řekl bych, že autor přesně řekl vše, co říci chtěl. Nastřílel to jako hřebíky do latě a ta drží jak přibitá:))
A i pěkně rovně. Celek prostě o něčem vypovídá.
Hodnotím jedním bodem.
 ze dne 22.11.2014, 11:54:03  
   Šíma: Zdravím a děkuji. Co když jsem neměl po ruce pistoli na hřebíky, ale docela obyčejné kladivo? ;-))) Jsem rád, že líbilo. Je to prostě taková... šímovina. (ani ryba, ani rak, ale snažil jsem se, aby to bylo o něčem) Ještě jednou dík za zastavení a komentík.
 Pelion 21.11.2014, 23:00:20 Odpovědět 
   Zdravím, pane.

Workshopů se z jistých důvodů už delší čas neúčastním, ale to mně nebrání ke komentáři. Nebo snad ano? No proto...

K fejetonu (jak již bylo několikrát zmiňováno) je to blízko, krůček. Takhle svižný text mi bylo potěšením číst. Docela bych si text dokázal představit třeba v nějaké sobotní příloze.
Nemá se psát pouhé: líbilo.
Proto napíši jinak: líbilo.
Toť vše. Opatruj se.

Pelion
 ze dne 22.11.2014, 11:52:31  
   Šíma: Díky! ;-)
 phaint 21.11.2014, 20:57:57 Odpovědět 
   Příběh mě rozhodně pobavil, i filozofická myšlenka se vynořila ;) Jestli ono by lidstvo nemělo začít předstírat, že tady vlastně skoro není - pak by si ho jiné druhy cestou vzhůru po společenském žebříčku nemusely všimnout!?! A třeba bychom-někteří- přežili...
Nemyslím, že by to byl fejeton, chybí mi tam i nějaký ústřední motiv s pointou. A jako u několika dalších zvažuju, co vlastně to teda je... a jakou dát známku... když ono se to tak dobře čte.
(Jo, mimochodem - "Ono i osud klame..." nebo "On i osud ..."?? Já sama nevím, dávám k úvaze.)
 ze dne 22.11.2014, 11:51:54  
   Šíma: Díky za zastavení a komentář...

(také si nejsem jistý, zda jde o fejeton a... "on i osud"... jo jo)

šíma
 maja52 21.11.2014, 19:42:47 Odpovědět 
   Tvůj styl psaní se mi líbí. Zdravím.
 ze dne 21.11.2014, 20:06:25  
   Šíma: Děkuji (červenající se smajl). ;-)
 Apolenka 21.11.2014, 18:54:03 Odpovědět 
   Já si naopak myslím, že tento text má s fejetonem hodně společného... jen bych ho dříve uťala, klidně už za Matrixem (závěr mi přijde zbytečný). Chválím úžasný švih a živý kontakt se čtenářem. Moc se mi to líbilo.
 ze dne 21.11.2014, 20:08:00  
   Šíma: Díííky! Ještě zkrátit? Za těmi dynosaury? Protože nemohou... (a tečka) ;-)
 Svetla 21.11.2014, 14:45:39 Odpovědět 
   Zdravim, tento prispevek jsem cetla jako prvni. Fejeton to neni, ale spatne to take neni. Tak nevim, zda je tento komentar prinosny:)
 ze dne 21.11.2014, 15:28:21  
   Šíma: Díky i tak! ;-) Hlavně za zastavení a přečtení...
 florian 21.11.2014, 13:32:22 Odpovědět 
   Asi to není tak úplně fejeton, jak poznali odborníci, ale je to dobře napsané, fajn se mi četlo; děkuji za pěknou chvilku.
 ze dne 21.11.2014, 15:28:57  
   Šíma: Jj, nikdy jsem netvrdil, že jsem fejetonista! :-P Dík za zastavení a komentík...
 čuk 21.11.2014, 10:23:19 Odpovědět 
   Mně se líbí všestrannost pohledu a zamyšlení, do pojmu mimiker je zahrnuta i přetvářka či přizpůsobení se cílené nebo naopak existenčně nutné anebo naopak jako "svatá lež." Na příkladech je uvedeno i odhalování mimiker, z nichž některé jsou velmi chabé a banální. Nad textem mám pocit, že je toho snad moc najednou, snad zalichotím, že perla za perlou, ale nějak i do šířky, rozpovídaně. Systém postupů a návratů by mohl být více systematičtější a strukturovanější, se sofistikovanějšími příklady. Ale suma sumárum opakuji: líbilo se.
 ze dne 21.11.2014, 11:21:57  
   Šíma: Díky, čuku. ;-)
 Harpyje 21.11.2014, 8:47:20 Odpovědět 
   Zdravím Šímu:) Tak to se ti povedlo. Rozverné, vtipně přirovnávající...avšak jak píše Lišče - závěr je poněkud (neříkám a nemyslím hrozný)- prostě jakoby nedotažen. Nasadil jsi pěkný kvalt a do cíle doběhl tak udýchán:)
Hodnotím velice kladně, protože to má šmrnc a sympatický nápad.
1.H.
 ze dne 21.11.2014, 11:22:44  
   Šíma: Ano, už nejsem nejmladší, proto se už i občas zadýchám, díky za zastavení a komentík. ;-)
 Lišče 21.11.2014, 2:33:56 Odpovědět 
   Pozdrav z nory :)

Chjo, Šímo, Šímo. Houbo houbovatá :) První textík, který měl pěkně nakročeno k besednímu fejetonu a má k němu nejblíže z účastnících se textů. Ovšem, ty jsi se opět nechal unést do výšin a pak už to letělo nekontrolovatelně až k Matrixu a na míle daleko od fejetonu.

Na tebe opravdu krátký textík, ale i tak je to pořád slušná Šímovina. Jaksi ti uniklo, že fejeton by měl mít nějakou nabitou, nebo aspoň nějakou pointu. A ty jsi byl tak rozdováděný, že text skončil a přitom jakoby neskončil. Rozjezd pěkný, střed pěkný a zábavný, dojezd hrozný.

Jinak tvé postřehy, dojmy a úvahy o maskování se lidí rozhodně pobaví, tohle ty umíš. Jenže jako fejeton to, aspoň pro mě, nakonec neobstojí.
 ze dne 21.11.2014, 11:23:35  
   Šíma: Díky, šelmičko! ;-)
obr
© 2005-2016 by Matěj Novotný & Filip Kotora | Všechna práva vyhrazena
 
 
Va?e literatura MFantasy Literární.cz - Server s českou literaturou Art & Design - Roman K?bus
 
Partneři: Gastrokritik, Antikvariát Kačur
 
St?hnout SASPI.cz toolbar! RSS zdroj
obr obr obr
obr
Mr Solaiman
(15.1.2021, 11:53)
VNVNVNM
(8.1.2021, 09:15)
albert lisy
(8.1.2021, 06:41)
andrerushell
(7.1.2021, 12:46)
obr
obr obr obr
obr
NA KOPEČKU - &...
Oskar
Obludná chaloup...
Visla
Jednou
Petr polák
obr
obr obr obr
obr

Mlčky
BaD
obr
obr obr obr
obr
Liter?rn? almanach SASPI
Aktuální číslo LA...
obr
obr obr obr