obr obr obr
obr
uživatel 
heslo 
» Registrace autora
» Zapomněli jste heslo?
obr
obr obr obr
obr
» Novinky
» Právě vyšlo
» TOP 20 díla
» Články
» Literární almanach
obr
obr obr obr
obr
» Próza
» Poezie
» Výstřely do tmy
» Příručka publikování
» TOP 20 autoři
» Vyhledávání
obr
obr obr obr
obr
» Workshopy 
» Fórum 
» SASPI Chat! (1)
» FAQ
obr
obr obr obr
obr
» Knihovna autorů SASPI
» Redaktoři on-line
» Technická podpora
» SASPI team
» Odkazy
» Spolupráce
» Knihkupectví
"Osud si cestu najde."
Vergilius
obr
obr počet přístupů: 2916012 obr

Adresa SAS E-mail © SAS Obecně platná pravidla Nápověda obr

:: Na SASPI.cz je právě 39822 příspěvků, 5843 autorů a 393393 komentářů :: on-line: 0 ::
obr

:: Účast na změně ::

Příspěvek je součásti workshopu: Mimikry
Příspěvek je součásti sbírky / knihy: Taky mě štvou (Politické příběhy)
 autor Lišče publikováno: 21.11.2014, 0:27  
Před sepsáním tohoto textu jsem si prošel fejetony besední, satirické a polemické. Zvolil jsem si polemicky zaměřený fejeton. Nakolik se povedl nedokáži posoudit. Nikdy jsem fejetony nepsal.
 

Změna patří k životu, to bezesporu. I když bychom často rádi, aby zůstalo vše při starém, tak to prostě nejde. Občas máme možnost změnu přímo ovlivnit, aby se ubírala aspoň trošku podle našich očekávání. Jenže mnohdy se na to vykašleme a pak to dopadá všelijak. Pak se jenom divíme, co se to zase děje.

Není tomu tak dávno kdy každý z nás měl možnost svou troškou přispět ke změně. Člověk přitom napadá a má to smysl? Tohle prolétne hlavou nejednomu z nás. Jsem jen jednotlivec. V mase národa se ztratím jako sen, který se vypaří s ranním zazvoněním budíku. Je to přirozené. Jenže pokud je člověk při změně aktivní, aspoň má pak pocit, že to zkusil. Zapojil se.

Změny byly a budou, tak proč bych se jich měl aktivně účastnit? Zvláště, když mám dát svůj hlas někomu koho vůbec neznám? Co, když si pak pudu jen sypat popel na hlavu, že to nebyla dobrá volba? Pochybnosti a jistoty, to je to, oč při tom běží. Vycházíme ze zkušeností a ty spojené se změnami sebou nosívají škaredé přívlastky jako zklamání, či neúspěch. Ale jak známo, kdo neriskuje nic nezíská.

Volba byla na jednu stranu velmi pestrá a na tu druhou stranu nebylo vlastně koho zvolit. Každý se snažil zaujmout, každý volil jiný způsob jak se přiblížit voličům. Jak se přiblížit vám i mně. Přesto se s nimi tváří tvář většina z nás nikdy nesetká. Popravdě, za to jsme i rádi. Ovšem ten vyvolený na nás bude zprostředkovaně civět pak celé roky a nezbavíme se ho. A v tom okamžiku bychom si měli uvědomit kde jsme se na počátku této změny ocitli a jak jsme se zachovali.

U této volby není největší výhodou to kdo, je lidem nejsympatičtější, kdo je lidem nejblíže. To je jen zdání. Vítězem je ten, kdo má nejlepší mimikry. Kdo dokáže využít nejlépe manipulaci s dojmem vůči voličům. Kdo ze sebe dokáže udělat někoho jiného než kým je, někoho koho lidé budou ochotni zvolit. Je otázkou zda je to tak správně. To si musí každý posoudit podle svého svědomí, podle svých morálních zásad.

A tak ať už jsme volili nebo ne, změna nastala. I proto platí nyní výrok, který se těžko skousává. „Zvolili jste si mě sami.“ A Miloš Zeman je tak naším králem mimikry. Masku odhodil až na postě prezidenta České republiky. Nyní bez příkras ukazuje hrdě celému světu, co je skutečně zač.


 celkové hodnocení autora: 97.0 %

výborné chvalitebné dobré dostatečné nedostatečné Ohodnoťte příspěvek!

přidat autora k oblíbeným 
 hodnotilo celkem autorů: 5 komentovat příspěvek 
 autorské hodnocení: 1.2 uložit příspěvek 
 známka poroty: [ - ] tisk příspěvku 
 počet komentářů: 24 zaslat vzkaz autorovi 
 počet shlédnutí od publikace: 31 výpis autorského hodnocení 
 
:: Komentáře k příspěvku ::
 Samuel W. Tasanowski 31.12.2014, 14:03:57 Odpovědět 
   Zajímavý příspěvek. Ať už je Miloš jakýkoliv politik, je to hlavně člověk a to asi voliči jaksi pozapomněli. Odjakživa to byla kontroverzní postava, ať již v civilním nebo politickém životě. Co se týče voleb, je jen na každém, jak se k nim postaví a jak se jednou smíří s tím, že v životě jednotlivce prakticky nic nezmění. Nicméně, spisovatelé by měli být ve svých dílech apolitičtí (pokud se tedy politiky přímo netýkají), protože nikdy nevíme dne, kdy se vrátí nějaký nedemokratický systém a jeho cenzura nežádoucích děl. Ve fejetonech se moc nevyznám, ale toto mě oslovilo a líbilo se mi to.
 ze dne 31.12.2014, 17:26:47  
   Lišče: Díky za zastávku i u tohoto kontroverznějšího příspěvku.

Byl to trošku úlet (toto sepsat), ale taky reakce na tehdy aktuální další událost alá hlava státu.
 Bob Cileček 14.12.2014, 12:27:20 Odpovědět 
   Proto nemám rád politiku. A volby? jsou jenom proto aby se mohl jednotivec být v prsa - "JÁ JSEM TO ŘÍKAL" tomu, kdo to říkal jinak a špatně.
 Kaunaz Isa 26.11.2014, 23:47:34 Odpovědět 
   Na tyto konkrétní volby si pamatuji až moc dobře... Ale dosti politiky.
Trochu mi v první části chyběla větší konkretizace - nebylo mi úplně jasné, kterou účast na změně budeš mít na mysli. Osobně jsem tipoval buď rok 1989, nebo poslední komunální volby (protože jsou nejčerstvější).
Text se mi i tak líbil.
 Šíma 26.11.2014, 14:36:00 Odpovědět 
   Zdravím.

Tenhle textík klame tělem už sám o sobě, jako kdybys žil za dob Rakouska-Uherska a napsal jej tak, aby Tě nezavřeli! ;-) Souhlasím však s obsahem tohoto textu (co se politiky a pohledu na věc týče). I politici a politické strany dnes a denně klamou tělem - sliby = chyby. Sliby se slibují a "blázni" (myšleno dočista expresivně) se radují... Uf. Říkal jsem si, že je tento text docela "vlažný", že mu chybí náboj a tak dále, ale... Jdu si jej přečíst ještě jednou. Kdybych se zabýval více politikou, napsal bych, že se náš pan prezident vážně vybarvil (a to jsem jej také volil - viz menší zlo). Když nikde nic není, ani peklo nebere... Ale buďme autory a ruce pryč od politikaření.

Hezký den a múzám zdar.
 ze dne 26.11.2014, 15:20:22  
   Lišče: Díky, za nakouknutí a to okolo. :)
 Jarda 24.11.2014, 20:40:30 Odpovědět 
   Dzravím.

Pustit se do politiky není lehké. Musí z toho být cítit jistá fakta, ne jen polemika. Z počátku, jsem nevěděl, kdo je přetřásán? Zda politici či voliči. A on to pan Zeman. Co mi nesedělo, že jsem zvyklý na politiku ve fejetonu masírovanou ironií a sarkasmem. Zde je to úvaha a kritika prezidenta. Poukázání v závěru na mimikry naší hlavy státu mi nesedí. M. Z. neodložil masku, je stále stejný jako byl. Nyní v čele státu jsou jeho vlastnosti více zřetelné.

Trochu připepřit, někde malinko založit a dílo by bylo dobrou pračkou na MZ. A to tak má být. No ne?
 ze dne 24.11.2014, 22:51:18  
   Lišče: Díky za návštěvu a koment.

Vzhledem k tomu, že si Zemana všímám od roku 89, kdy byl dost k vidění, než se stáhl z politiky, tak si troufnu tvrdit, že určitě není stejný jaký byl.

A během posledních voleb ať už byl jakkoli ukladný, (volby byly celkem svinstvo), tak pořád to bylo něco jiného. Ty věci co si dovoluje posléze, jsou promyšlené... vyšlo mu to.

On byl zřetelný po celé devadesátá léta, ale bylo to dost o něčem jiném :)

Ale je fakt, že jsem nehodlal být moc peprný. Už se mi to v životě několikrát nevyplatilo. A opletačky s policii bych nikomu nepřál a to fakt kvůli blbostem. Fejeton mi za to rozhodně nestál.

Jak už jsem zmínil fejetony, nejsou můj šálek. Přečetl jsem jich kupu i od klasiků, a nezaujaly. Takže to neřeším :)
 Pinocchio 22.11.2014, 14:59:00 Odpovědět 
   Ahoj, no tak celou dobu při čtení jsem se snažil přijít na to, kam tím vlastně míříš. Vůbec v tom nespatřuji nic z fejetonu... a to, světe div se, vůbec nemám ponětí, co to takový fejeton je. Tím myslím, že bych ho nejspíš nedokázal napsat. Vidím zde akorát zkreslený pohled, žádná nadsázka, nic, co by mě zaujalo. A ten Zeman to zabil úplně... To jo, to teda jo.
 ze dne 22.11.2014, 15:13:48  
   Lišče: Díky za návštěvu.

Koukám, že to fungovalo, jak jsem zamýšlel aspoň u některých čtenářů, což je fajn.

Zkreslený pohled je věc názoru, mě z toho komentáře vychází zrovna toto o jeho pisateli. Ale nebrat nijak vážně, to jsou jen dojmy.

Nadsázka do tohoto podle mne nepatří, je to čistě popis reality. Ať už si ji připouštíme nebo ne. :) A fejetony maji dle dostupne literatury stovky podžánrů, odchylek od těch tří hlavních hlaviček. Taky je všechny neznám.

Nelze se zavděčit všem, to chce klid. Beru že se nelíbilo, to je normální. Taky se mně kdeco nelíbí :)
 phaint 21.11.2014, 20:00:33 Odpovědět 
   Politika je hodně vděčné téma, to je na celou knížku fejetonů! No a Zeman na trilogii :(( a tragédii k tomu.
Kladla bych si otázku, jak mohu pohnout dějinami, je-li jedna volba za 18 a druhá bez 2 za 20, ale to sem nepatří ;) (K volbám chodím!) A taky přemýšlím, nakolik jsou předvolební boje skutečnými mimikrami (tedy splynutím s okolím), nebo jestli spíš nejde o rektální alpinismus ve snaze vlísat se do přízně občana...
Naplnění příslušnosti k polemickému fejetonu nejsem s to posoudit; a není to kratší než 1 NS? Bohužel jsem viděla v textu řadu chyb v interpunkci i jinde, takže mi to zkazilo jinak dobrý dojem.
 ze dne 21.11.2014, 20:49:37  
   Lišče: Díky za návštěvu.

Běžně o politiku nezavadím, ale některé věcí mě zkrátka rozohní.

O volbě bez vhodné volby, jsem psal nyní v komentáři níže. Je to vždy dilema a lidé se s tím vyrovnávají po svém.

Co se týče normostrany, tak já obvykle píšu víc megalomansky, tady jsem se krotil. Normostranu (1800), ale mám dodrženou 1835 znaků bez mezer, 2239 znaků s mezerami :) Na tyto věci si dávám pozor a texty píšu v přednastaveném formátu, takže to mám svým způsobem automatizované.

Co se týče chyb, interpunkce atd. To budeš mít u mých textů věčný problém. Korektora nemám a sám si s tím neporadím. Snaha o to byla soustavná po desítky let, ale nepokročil jsem ani o píď. A je mi jasné, že se mi dostanou na tohle opět stejné argumentace, jako od desítek lidí z minulosti. Jen do mně :)
 florian 21.11.2014, 19:54:27 Odpovědět 
   Napsané je to rukou, tedy hlavou, zkušenou; skoro bys mě přesvědčil, že to vidíš správně, až do finále, jenže... jak se zachovat coby volič, když se ve druhém kole musím rozodovat mezi dvěma kandidáty, a ani jednoho z nich nemusím? Bude to správné rozhodnutí, nepůjdu-li volit, nebo bude správnější, když to hodím tomu, který se mi v té chvíli bude jeví jako menší zlo? A jakou mám - z dnešního pohledu - jistotu, že ten druhý kandidát by byla bývala lepší volba?
Tak jsem se pokusil o jakousi "polemiku", nevím zda to byl právě šťastný nápad :)))
 ze dne 21.11.2014, 20:37:16  
   Lišče: Díky za návštěvu a polemizování.

O tom, že nebylo koho vybrat tam byla narážka, že zároveň není koho zvolit. Je to prostě dilema, někdo se jím zabývá někdo ne.

Tohle dilema, kdy je treba zvolit to lepsi jen z toho spatneho mam prakticky denne v praci. Kdy musim lidem posilat to lepsi z toho odpadu, co tam máme... I toto je bezne ve vice urovnich lidkseho zivota.
 Svetla 21.11.2014, 19:46:41 Odpovědět 
   Přesně jak píše Apolenka. Ne každý je pro politická témata. Ta jsou většinou k naštvání.

Co se týče závěru - nemyslím si, že by Miloš Zeman odhodil masku, náhodou - je pořád stejný. Myslím, že to není úplně tak dávno, ale přesto to spadá do doby, kdy prezidentem nebyl, otituloval poslance jako posrance. Sice je vulgární, ale má názor a rozhodně by nikde neusnul.
 ze dne 21.11.2014, 20:29:46  
   Lišče: Já taky nejsem na politická témata. Stejně tak na zneužívání, na deviace, vraždy ve školách atd. Jen nad tím nezavírám oči a většinou mě to děsně naštve. Běžně o tom ovšem nepíšu.

Tohle dílko se dost vymyká všemu, co jsem kdy napsal...
 Apolenka 21.11.2014, 19:15:35 Odpovědět 
   Pustit se do politického fejetonu není jednoduché. Vyžaduje to zkušenost i odvahu... lidé jsou různí, názory se liší, všem se nezavděčíš. Ale s tím už autoři počítají.
Myslím, že zadání jsi splnil, s obsahem souhlasím, líbilo se mi to.
 ze dne 21.11.2014, 20:26:23  
   Lišče: Já se o politiku běžně nezajímám, ale aktuální dění mě silně štve. Občas jsem z něj silně vytočený, tak jsem to zpracoval takto, abych to ze sebe trochu dostal.

O tom zavděčení, to je běžný fakt. Já s tím počítal, že téma nebude moc čtenářsky přijatelné. Sám to nemám rád, ale to neznamená že and tím zavírám oči. Stejně jako jakékoliv jiná ožehavá témata v životě kolem nás.

Díky za návštěvu.
 Svetla 21.11.2014, 14:55:53 Odpovědět 
   Ahoj, tak tvuj prispevek jsem cetla, jak jsem ti psala. Pointa tam je, to je dobre, ale lisi se od meho nazoru, takze abych zustala objektivni, radeji nehodnotim. ;)
 ze dne 21.11.2014, 15:01:46  
   Lišče: Díky, za koment. No, klidně se do mě pusť. Tohle fejetonové psaní nebyl můj šálek kávy, kterou ostatně taky prakticky nepiju. Pro mě to bylo slovní hraní, dle toho jak jsem si to sepsal. To, že to za moc nestojí, už je věc další :)
 čuk 21.11.2014, 9:21:49 Odpovědět 
   Tématem jsou mimikry politické, v závěru je konkretní případ. Jak je před volbami (ale i mnohdy po volbách) lze odhalit, to je oč tu běží. Zde je dobrá rada drahá. Neb lidé se bohužel snadno dávají opít rohlíkem demagogické povahy (byť dotyčný se před volbami dost odhaloval, ale mnoho lidí to špatně četlo). Téma aktuální, potřebné, apelující, možná že mohl být konkretní příklad více vykreslen s přidáním satiry resp.více faktů. Občasné odlehčení často pomůže zvýraznit vážnost.
 ze dne 21.11.2014, 10:04:25  
   Lišče: Díky za komentář a podněty o věci o které by se to dalo vylepšit.

Já původně chtěl do toho dát prvky satiry, poodlehčovat to. Strávil jsem nat ím nějaký čs dumáním, jenže tím bych odhalil finále a to jsem upřednostnil před vším ostatním... takže to dopadlo jak to dopadlo.
 Harpyje 21.11.2014, 8:25:18 Odpovědět 
   Zdravím Lišče:) Na to, že je to poprvé, tak dobré ne?
Celou dobu mi při četbě unikalo v podstatě o co vlastně konkrétně jde... no a jak má asi správně být - rozuzlení na závěr. A s tím nejde dělat nic jiného, než naprosto souhlasit:)
1.H.
 ze dne 21.11.2014, 10:00:23  
   Lišče: Úplně poprvé (psaní fejetonu) to bylo zřejmě ve škole, ale to už si vůbec nepamatuju. Od té doby poprvé pokus o fejeton.

Je fakt, že jsem se snažil hlavně o to, aby čtenář až do závěru v podstatě netušil o co jde, abych do něj hustil a přitom neprozradil. Jsem rád, že to ten efekt má. A zároveň tím upozornit...

A důvod utajování byl prostý, protože jsem měl mimikry pojmuté jako součást pointy, tak jsem se snažil to tajit. Trošku paradox, když od tématu stejně mimikry každý očekává, ale snad ne v takové podobě, jak jsem to nakonec podal.

Aspoň jsem to zkusil :)
obr
© 2005-2016 by Matěj Novotný & Filip Kotora | Všechna práva vyhrazena
 
 
Va?e literatura MFantasy Literární.cz - Server s českou literaturou Art & Design - Roman K?bus
 
Partneři: Gastrokritik, Antikvariát Kačur
 
St?hnout SASPI.cz toolbar! RSS zdroj
obr obr obr
obr
Ammes
(10.5.2022, 19:50)
Míra Zdanovec
(26.4.2022, 15:45)
Novalie
(12.12.2021, 23:06)
stromeček
(7.12.2021, 21:05)
obr
obr obr obr
obr
Halucinogen
Peter Madness
Když zavřu oči ...
Gar
Omráčená marock...
Polly
obr
obr obr obr
obr

Intoxication
MrsSelfDestruct
obr
obr obr obr
obr
Liter?rn? almanach SASPI
Aktuální číslo LA...
obr
obr obr obr