obr obr obr
obr
uživatel 
heslo 
» Registrace autora
» Zapomněli jste heslo?
obr
obr obr obr
obr
» Novinky
» Právě vyšlo
» TOP 20 díla
» Články
» Literární almanach
obr
obr obr obr
obr
» Próza
» Poezie
» Výstřely do tmy
» Příručka publikování
» TOP 20 autoři
» Vyhledávání
obr
obr obr obr
obr
» Workshopy 
» Fórum 
» SASPI Chat! (1)
» FAQ
obr
obr obr obr
obr
» Knihovna autorů SASPI
» Redaktoři on-line
» Technická podpora
» SASPI team
» Odkazy
» Spolupráce
» Knihkupectví
"Většina lidí se domnívá, že láska znamená být milován. Avšak pravda je opakem: láska znamená milovat."
Erich Fromm
obr
obr počet přístupů: 2915688 obr

Adresa SAS E-mail © SAS Obecně platná pravidla Nápověda obr

:: Na SASPI.cz je právě 39805 příspěvků, 5808 autorů a 392455 komentářů :: on-line: 2 ::
obr

:: Říše zla ::

 autor Alenka1993 publikováno: 29.11.2014, 10:12  
Pokus na určité téma.
 

Středobodem říše zla byla černá díra. Tím se ovšem celé vyšetřování jenom zkomplikovalo. Hasiči přijeli k požáru pozdě a vyšetřovatele trápily střevní potíže. Ohořelé kusy nábytku, navíc, někdo narychlo naházel na jednu hromadu, čímž se zkomplikovalo určení místa, kde stála ukradená pokladna. Někdo tvrdil, že to bylo v sektoru A5, jiný, že to bylo v sektoru A6. Nastalo všeobecné dohadování. Vypilo se několik lahví vína a ve vedlejší místnosti proběhla soulož. Tím se měla celá věc za vyřízenou. Opadlo napětí a lidé se rozešli do svých bytů.
Případ se, ale musí objasnit, halekal, druhý den, správce na domovní schůzi. Nemůžou se tady ztrácet pokladny a zapalovat byty jen tak. Musíme najít viníka. Načež se pozvracel.
Vyšetřovatel stál v místnosti a myslel na vepřové koleno. Od včerejší události nejedl a ve smrduté místnosti měl pocit prázdnoty. Na hlavu mu z promáčeného stropu kapala voda a v kalužích už viděl zárodky pulců. Musí si pospíšit, než to tady všechno pohltí.
Byt patřil účetnímu Hodanovi, který na všechny otázky, odpovídal úpěnlivým zasténáním. Stál bos v rohu místnosti a nemohl si na nic vzpomenout, neboť předchozího večera, se opil tak, že ztratil nejen své boty, ale i své myšlenky. Lidem to nevadilo, protože se domnívali, že kopii má uzamčenou doma v pokladně. Ale teď, když o všechno přišel, působil trapným dojmem a v sousedech způsoboval nedůvěru. Byla to nedůvěra k jeho osobě, sytému, celé říši. Musí se co nejdříve uklidit. Nebude to těžké. Nemá myšlenky, jeho nohy jsou holé a pulci už jsou téměř vylíhlí.
V kanceláři účetních, naproti Hodanovu místu, seděl jeho rozdvojený kolega. Myšlenky mu poletovaly nad hlavou a vzájemně se napadali. Nepůsobilo to dobrým dojmem a lidé v kanceláři na něho hleděli podezíravě. Netrvalo dlouho a přišlo na něj udání.
Zavalitý vyšetřovatel, právě vylizoval zbytky bramborového salátu, které mu popadali na stůl, když k němu přivedli rozdvojeného účetního. Ten se zmateně díval chvíli do rohu, chvíli na strop, občas se nervózně usmál, nebo vypláznul jazyk. Vyšetřovatel ukázal na židli a přitom olíznul zbytek salátu ze rtů a zamlaskal.
Účetní se jmenoval Poh. Byl hubené vysoké postavy, plachý a zamlklý. Vždycky záviděl Hodanovi lehkost, s jakou navazoval kontakty. Chtěl být ve společnosti chtěný a oblíbený, ale všechny jeho pokusy končily nezdarem. Skoro každé jeho zapojení se do hovoru ve společnosti, končilo jejím rozprchnutím. Téměř nikdo, jak se snažil rychle ze sebe dostat větu, mu nerozuměl. Nezřídka se stávalo, že větu musel i třikrát opakovat, než dotyčný porozuměl.
Nyní seděl před komisařem, který si ho nedůvěřivě prohlížel. Na každou jeho otázku odpovídal dvakrát. Nejprve sám za sebe a potom se v něm ozval Hodan. Netrvalo dlouho a komisaři došlo, že není něco v pořádku. Byl ovšem natolik tupý, že si myslel, že jde pouze o duševní onemocnění, a nechal Poha dopravit do místního blázince na vyšetření. Tam mu stanovili diagnózu a izolovali.
Hodana sežrali pulci. Komisaři, který vyšetřoval krádež, se udělalo lépe. Běžel do řeznictví a snědl tři řízky. Případ se odložil a sousedé si odplivli.


 celkové hodnocení autora: 94.8 %

výborné chvalitebné dobré dostatečné nedostatečné Ohodnoťte příspěvek!

přidat autora k oblíbeným 
 hodnotilo celkem autorů: 3 komentovat příspěvek 
 autorské hodnocení: 1.0 uložit příspěvek 
 známka poroty: 1.5 tisk příspěvku 
 počet komentářů: 5 zaslat vzkaz autorovi 
 počet shlédnutí od publikace: 15 výpis autorského hodnocení 
 
:: Komentáře k příspěvku ::
 Svetla 19.12.2014, 11:36:50 Odpovědět 
   Jednu hrubku vypichl uz cuk, ja jen jeste dodam, ze v prvni tretine textu je nadbytek carek ve vetach.

Tyhle texty nejsou mym salkem kavy, ale ma to neco do sebe. Zajimavy text.
 Lišče 30.11.2014, 21:42:28 Odpovědět 
   Pozdrav z nory :)

No tohle je tedy něco na hlavu. Myšleno v tom, aby se to nějak dalo uchopit, pochopit, propojit. Sled událostí a styl popisu je velmi výživný a nedává čtenáři žádný prostor. Rovnou jej to vhodí do humusu :) a drží v něm až do konce. Kdy to čtenáře zase vyplivne a nechá tupě zírat na poslední tečku textu.

Ne vše mi sedělo, ale celkově se mi to dosti líbilo, hlavně svou atmosférou, pojetím.
 ze dne 01.12.2014, 7:01:26  
   Alenka1993: Děkuju za komentář. Vždycky mě potěší něčí zájem.
 čuk 29.11.2014, 10:11:22 Odpovědět 
   Zvláštní způsob absurdního přehánějícího humoru s obrazy breughelovskými a pocitem tak trochu á la F. Kafka. Svět je vychýlen do šílenosti s výraznou tupostí. Psáno hutně. Svět zla je především v té nevšímavosti k pulcům a lhostejnosti k spravedlnosti. Pobavilo mě. Sympatická pro milovníky hutných detailů je vyšší frekvence výskytu jídla i zažívacích potíží. Ono odplivování si je symbolické. Vlastně i text je symbolický. Stačilo ubrat rysy přehánění a jsme tady u nás v našem světě.
Napadali mělo být napsáno s y.
 ze dne 01.12.2014, 6:56:53  
   Alenka1993: Děkuju za komentář. Sama se v tom někdy ztrácím.
P.S. Za pravopis se omluvám.
obr
© 2005-2016 by Matěj Novotný & Filip Kotora | Všechna práva vyhrazena
 
 
Va?e literatura MFantasy Literární.cz - Server s českou literaturou Art & Design - Roman K?bus
 
Partneři: Gastrokritik, Antikvariát Kačur
 
St?hnout SASPI.cz toolbar! RSS zdroj
obr obr obr
obr
Filion
(14.10.2020, 22:49)
Koala
(14.10.2020, 20:43)
Barbuch S. D.
(14.10.2020, 07:48)
Burik
(12.10.2020, 18:11)
obr
obr obr obr
obr
Invaze
Pán Amberu
Čas svěží
Kuba77
Spravedlnost (3...
Petr Seth
obr
obr obr obr
obr

Lavór
sumus
obr
obr obr obr
obr
Liter?rn? almanach SASPI
Aktuální číslo LA...
obr
obr obr obr