obr obr obr
obr
uživatel 
heslo 
» Registrace autora
» Zapomněli jste heslo?
obr
obr obr obr
obr
» Novinky
» Právě vyšlo
» TOP 20 díla
» Články
» Literární almanach
obr
obr obr obr
obr
» Próza
» Poezie
» Výstřely do tmy
» Příručka publikování
» TOP 20 autoři
» Vyhledávání
obr
obr obr obr
obr
» Workshopy 
» Fórum 
» SASPI Chat! (1)
» FAQ
obr
obr obr obr
obr
» Knihovna autorů SASPI
» Redaktoři on-line
» Technická podpora
» SASPI team
» Odkazy
» Spolupráce
» Knihkupectví
"Láska je svátost, kterou je potřeba přijímat na kolenou."
Oscar Wilde
obr
obr počet přístupů: 2915372 obr

Adresa SAS E-mail © SAS Obecně platná pravidla Nápověda obr

:: Na SASPI.cz je právě 39507 příspěvků, 5743 autorů a 390398 komentářů :: on-line: 1 ::
obr

:: Posel smrti VIII: O Peklu ::

Příspěvek je součásti sbírky / knihy: Posel smrti VIII - Lovkyně
 autor Lukaskon publikováno: 16.12.2014, 13:39  
Osmá série došla své poloviny a tak následuje stručná rekapitulace nejdůležitějších informací, jež se týkají Pekla.
 

Peklo jako celek


Proč je to tak složité?!
SS: Ehh, to se ptáš mě? Já můžu říct jen to, že Peklo není ani zdaleka tak složité jako ten bordel tady nahoře. Ale jak to tam dole vlastně funguje… čert ví.
KG: Peklo bylo stvořeno kdysi dávno bytostí zvanou Stvořitel anebo též Vládce. Řekla bych, že pro jeho potomky je to hlavně Vládce, pro ty ostatní Vládce i Stvořitel. A potomky Stvořitele jsou JEN Samael a Lilith. Oni byli zrozeni, kdežto Azazel byl stvořen. Je to i logické, nakonec Azazel neměl žádnou z těch 'ctnostných' funkcí souvisejících s dušemi a Stíny živých bytostí. On měl jen tvořit armádu ze surovin, které mu Samael a Lilith dodají. Měl bránit Peklo před případnými rozbroji nebo útoky zvenčí. Dnes ale můžeme Azazela posadit do řady vedle Samaela a Lilith, nakonec kdo má pod sebou armádu, má automaticky moc.
PS: Je hrozné pomýšlet na to, že na téhle planetě existuje ještě další svět. Objevení Ameriky bylo pro mnohé úžasnou novinou. Teď je to obdobné. Je to jako kdyby lidstvo teprve teď začalo zjišťovat, že existuje ještě jeden světadíl.

Máme tu Peklo, ale kde je Nebe?!
SS: Dobrá otázka. Možná, že když se postaví USS Enterprise, vymyslí nadsvětelný pohon, sežene se Kirk, Spock a další a vyrazí se vstříc černotě vesmíru, jednoho dne lidé narazí na oblast zvanou Nebe, kde posedává nudný stařík a místo sledování sitcomu v televizi, shlíží na náš svět.
KG: Základní otázka zní takto: Za předpokladu, že Nebe existuje, kde se nachází? Peklo je nějaký hmatatelný svět v nitru planety. Představuji si ho jako gigantickou jeskyni naplněnou dýchatelným vzduchem, která je kdesi v plášti zeměkoule. Ale samozřejmě existují tu určité síly zvané magie. Jak je fyzikálně vysvětlit, to vážně netuším. Jak vysvětlit, že mě Shaira dotykem zbavila nemocí a omladila buňky mého těla? Pokud má něco jako Nebe existovat, pak musí mít zcela určitě hodně společného s onou magií. Ale pokud mám odpovědět, nakolik věřím v existenci Nebe, řeknu, že vůbec.
PS: Nebe existuje minimálně v nitru každého z nás. Každý z nás si v sobě nese kousek Boha, protože on nám umožnil tu žít - my jsme jeho děti, obrazně řečeno.
SS: Fakt? A kdo teda stvořil Stvořitele? Zatím se mi snáz věří tomu, že půlka světa, co Boha uctívá a hledí kvůli tomu k Nebi, by se měla spíše dívat pod nohy.

Popíráte tedy existenci jiných světů na jiných planetách?
SS: Ne, ne tohle ne! Klingoni, Romulani, Borgové,… někde tam přece být musí! Jinak Star Trek nedává smysl!
KG: Nemám jediný rozumný důkaz o mimozemském životě. Ale ještě před deseti lety jsem neměla jediný rozumný důkaz o existenci Pekla...
PS: Nové technologie, nové živočišné druhy, nové země k objevování… máme tohle všechny stovky kilometrů pod námi.

Jak se dá do Pekla dostat?
SS: Tak tohle náhodou vím a ne - nemusíš se kvůli tomu chovat zle. Do Pekla můžeš jít skrze Černé zrcadlo, to je takový portál u nás pod zámkem. Vlezeš tam a portál se na osm hodin znepřístupní, to znamená, že z Pekla můžeš odejít až po osmi hodinách a do té doby si tě Lilith určitě všimne anebo tě rovnou zmasakrují její Stíny. Ale hlavně tenhle mechanismus slouží k tomu, aby do Pekla najednou nevpadla Americká armáda a nechtěla tam roznášet demokracii. Hele, Kasumi, škoda, že něco takového nemá každá země, co? Pak je druhý vstup a to skrze Bránu Pekel. To je zajímavé místo někde hluboko pod námi. Dá se tam dostat řadou portálů, co jsou rozmístěné všude možně a..."
KG: Všude ne. Samael netvořil portály v Americe. Ta kdysi patřívala Lilith."
SS: No jasně, ale jinak je těch portálů všude strašně moc. Jenomže spousta z nich je za ta léta rozbitá anebo ztracená. Jo anebo taky hlídaná takzvaným Hlídačem portálu. To je Samaelův netvor, kterého vyrobil z duší lidí. A aby toho nebylo málo, na průchod portálem potřebuješ ještě černou kouli - vzácný artefakt, se kterým se mimo jiné dají hrát kuželky. A další průser je v tom, že vpadnout do Pekla skrze Bránu Pekel je dost riskantní, protože Samael to tam asi hlídá. Teda hlídá to z Pekla a ne ze samotný Brány - ta je dneska prázdná. A pak je ještě Azazelův vstup a to Studna kostí v Shambale. Ale jak to vlastně funguje, to nám Shaira ještě neprozradila.
KG: A samozřejmě se do Pekla dostaneš i v případě, že zemřeš. Pak už se ale nedá mluvit o člověku z masa a kostí. Smrt člověka anebo i jiné dostatečně vyvinuté živé bytosti způsobí rozdělení jeho podstaty na duši a takzvaný Stín. Duše, kterou má každý z nás sobě, putuje z našeho světa skrze Bránu do Pekla, zatímco Stín se po smrti automaticky vytváří za zrcadlem, čili přímo v Pekle. Pokud zapojím trochu mystičnosti, představím si Černé zrcadlo jako odraz našeho světa a Stín jako odraz člověka v zrcadle.
PS: Je hrozné vědět, že smrt není konečná a že po ní poputujeme do Pekla. Je hrozné nad tím přemýšlet. Celá tisíciletí lidé věří v posmrtný život a teď, když jsem zjistila, že skutečně existuje, běhá mi z toho mráz po zádech.

Kdo Peklu vládne?
SS: No přece Stvořitel! Pff, to už jsme jednou probíraly!
KG: Ne, Stvořitel už nevládne - už dlouho ne. To jeho děti a Azazel z vůle Stvořitele vládnou a protože nevládnou zrovna dobře, Stvořitel rezignoval a teď prakticky nezasahuje do dění v Pekle.
PS: Bůh odvrátil svoji tvář od dětí, které nenaplňovaly jeho představy. Klasický příběh.
SS: Takže fotřík na své děti sere a oni se chovají jako spratci. A teď otázka - může za to fotřík nebo ty děti?

Samael a Lilith? To jsou ti z bible?
SS: Ti dva jsou v bibli? Fakt?! Já vlastně bibli nikdy nečetla, ale něco jsem o ní slyšela. Prý slušný bestseller. Ale jestli tam nestříká krev, neřinčí zbraně a nejsou tam obrázky, pak to není nic pro mě.
KG: Samael jako padlý anděl a Lilith jako Adamova pokušitelka? Co k těm nesmyslům více říct? Ve starém Egyptě bylo Slunce považováno za boha Ra, který vyplouvá každé ráno na oblohu ve svém korábu. Biblické příběhy jsou to samé - špetka pravdy, zbytek kecy.
PS: Bible má v sobě spoustu pravdy, ale od doby, co jsem poznala Peklo, mám pocit, že té pravdy je najednou čím dál méně.Samael

Kdo je Samael?
SS: Zase já? Ale já ho nikdy neviděla. Pro mě je to... pan bubák.
KG: Je to vyšší démon, jeden ze tří takových, tedy pokud nepočítám Shairu. Kdysi oplodnil Eleonoru Akvitánskou a ta mu porodila dva syny - první z rodu Gordonů, Marcuse a Mordreda. Pokud to vezmu do důsledku, má dcera v sobě má geny nejen starobylého královského rodu, ale i démona. Prý se to ale nijak neprojevuje - šílenství Gordonů nezpůsobil jejich původ, ale kletba, nebo spíše Samaelova temná magie. Ano, Samael i když vystupuje jako primitivní imbecil, disponuje magickými schopnosti. Těmi klasickými disponuje každý démon. Mluvím tu třeba o schopnosti léčit. Ale pro jiné vyšší démony je nemožné jakýmkoli magickým způsobem ovlivnit ty, jež v sobě nosí krev jiného démona. Proto tehdy Samuel nemohl být vyléčen Shairou, ani Lilith či Azazelem, ale jen a pouze Samaelem. To samé platí pro mou dceru - nikdy ji nebudu moci zajistit věčné mládí, protože odkaz předka si v sobě stále nese.

V době Marcuse a Mordreda vládl Samael Bráně Pekel a převáděl duše zemřelých skrze bránu do Pekla, kde je využíval jako surovinu pro tvorbu netvorů. To ale skončilo v momentě, kdy ho zradil vlastní syn, Mordred, a probodl ho. Vyšší démoni mohou být definitivně zničeni pouze dole v Pekle a Brána Pekel mezi Peklo jako takové nepatří. Samael se tedy vrátil do Pekla a nemohl zpět, protože Mordred Bránu uzavřel. Samaelovy zdroje se přerušily a duše lidí se po jejich smrti jednoduše rozpadaly. Neplatí to pro všechny, nakonec duše člověka, který má velmi silné pouto s něčím na povrchu planety tu zůstane až do doby, kdy se pouto přeruší. Takže například zemřelá žena zůstane se svým neochvějně milovaným manželem zde a odejdou až spolu. Málokdy ale k něčemu podobnému může dojít.

Samael se k moci vrátil a to mým přičiněním. Provedla jsem rituál, který démona vrátil zpět na jeho místo. Nešlo o to, že bych chtěla vyvolat démona. Chtěla jsem jen něco dokázat, mít nějaký cíl a za ním si jít. Nikdo netušil, co se doopravdy přihodí. Samael okamžitě doplnil stavy hlídačů portálů a ti lovili Samuela po Black Mirror. Díky mě neuspěli a Samael opět padl, tentokrát mojí rukou. Co je mi známo, Samael je vinou naštvaného Stvořitele zbaven většiny moci i své armády. Ani Stvořitel se nemohl dívat na to, jak jeho syn už podruhé ztratil své postavení a tentokrát vinou toho samého člověka, který ho přivedl k moci. Taková ironie. Samael je troska, kdežto já jsem naopak postrachem Pekla.
SS: Jo, Kasumičko, jsi fakt postrach. Hlavně když žvaníš a žvaníš a... já tu nemám polštář. Uvědomuješ si ale, že do všech těch průserů jsi nás namočila ty?!"
KG: Nebýt těch 'průserů' nemusely bychom nikdy potkat Shairu a ta by nám nedala věčné mládí. Všechno má svá pro a proti.
PS: A to sis nikdy nepřála, aby to všechno bylo jinak, aby ses nikdy nepostavila Peklu do cesty?
KG: Přála jsem si spoustu věcí - třeba nikdy nesloužit v Yakuze nebo neztratit své děti a Samuela... Mohu s tím dnes dělat to samé jako s přáním vyhnout se Peklu - smířit se s tím.

Co Samael dokáže?
SS: Podle Kasumičky už nic.
KG: To není pravda! Stále má magickou moc. A stále může být přivolán na své místo. Jeho poslední pokus o něco podobného souvisel s mojí dvojnicí, pamatujete? Nejprve sehnal u Lilith vhodný Stín a nakukal mu, co potřeboval. Poté mi věnoval artefakt zvaný Slza krve. Je to zajímavá věc, která slouží jako nádoba na Stíny. Díky Stínu je možné stvořit svoji kopii, která sice nemá klasickou duši, ale jinak si v ničem nezadá s obyčejnými lidmi. A navíc vlastní Stín dodává té bytosti něco navíc - osobnost člověka, ze kterého Stín vzešel. To ovšem za předpokladu, že Stín není příliš starý a že pouta s jeho původním životem nejsou dávno zapomenuta. Ale Samael vyhledal mladý Stín, který v sobě nesl jasný odraz člověka, z něhož vzešel. A tak se mě Izumi s mými schopnostmi pokusila přemoci, aby následně s mými vědomostmi vyvolala Samaela a předhodila mě jemu. Samael je stále nebezpečný a je mazaný!
SS: Žvásty, Kasumi. Samael dohrál, protože na vyvolání Samaela je třeba znát Pekelné písmo, aby bylo možné přečíst ty klikyháky na Bráně Pekel. Ale luštění Pekelného písma bylo v té knize, kterou jsi před lety ukradla z Shaiřina kláštera, pamatuješ? Kniha shořela spolu se zámkem a tak Pekelné písmo nikdo nezná.
KG: Znám ho já a bude ho znát každá moje dvojnice. Navíc ho zná Shaira a každý z Pekla. To je hodně možností na další rituál. S Bránou Pekla se to má takto - na vyvolání Samaela stačí přečíst vyvolávací formuli - velmi snadné. Na vypuzení Samaela je ale nutné jej nejen porazit, ale také pomocí jiného rituálu Bránu uzavřít, protože jinak se Samael po uzdravení okamžitě vrátí zpět. Bohužel uzavření brány vyžaduje tři základní věci - pět magických klíčů, uzavírací formuli a krev Samaela nebo krev jeho potomků a navíc mužských potomků. Nemáme ani jedno z toho. Pokud bude Samael vyvolán, nikdo a nic ho nedostane zpátky."
PS: To je hrozná myšlenka. Proto jsi Strážcem portálů Kasumi, že ano?
KG: To je funkce udělovaná papežem. Církev se portálů obávala, ale zároveň byla zvědavá, takže je nechtěla zničit, pouze zapečetit a hlídat. Mým úkolem je ale především zabránit v návratu Samaela. Napadají mne dva způsoby - Bránu napěchovat výbušninami anebo ještě lépe - Samaela zabít tam dole.

Brána je tedy křižovatka?
SS: Je to křižovatka smrti.
KG: Na Bránu se dá dostat z každého funkčního portálu. Nicméně z Brány je možné vycestovat pouze do jednoho z šesti portálů na Black Mirror. A pak je samozřejmě možné být třeba na Islandu, otevřít portál, vejít na Bránu Pekel a vrátit se otevřeným portálem zpět na Island. S trochou nápadů je možné využít Bránu jako zkratku, křižovatku anebo jako poštovní schránku.
PS: Využíváme technologie Pekla ve svůj prospěch. Tohle je první krok k tomu stát se jimi.
KG: Vrať se do své Namibie a začni využívat jen tu technologii, kterou vynalezli lidé tvé země. Do konce života neslezeš ze stromu!Lilith

Kdo je Lilith?
SS: Lilith znám. Je to černá, vysoká, rohatá démonka. Jo a taky má ocas.
KG: Je to vládkyně světa Stínů. Velmi mocná, velmi nebezpečná a velmi prohnaná. Má pod sebou armádu Stínů, které vězní, ovládá a využívá jako surovinu do Místa moci - stroj schopný stvořit vše, co si jen lze představit.
PS: Stvořit vše... jak je možné, že už nevládne celému Peklu?
KG: Lilith je stále pod Stvořitelem, který ji a vlastně kteréhokoli tvora může zbavit moci. Navíc Lilith si ráda hraje na svém písečku a po stále větší a větší moci netouží. To ale neznamená, že to není prvotřídní bestie.
SS: Možná jsi na ni zbytečně zlá. Zachránila mi život! A vrátila ti oko a...
KG: A taky mě o něj připravila. Zadržuje Stín Samuela a odmítá mi ho vydat. Kdysi tvrdila, že Samuela vyléčí, ale vědomě lhala. Je to svině!

Co Lilith dokáže?
SS: Toho je... Tak už jsme řekly, že ovládá Stíny, ale taky může léčit jako každý jiný démon. Navíc může nahlížet do budoucnosti. Panečku...
KG: Budoucnost… díky tomu také získala Curu - jediného člověka, který je dole v Pekle a je svobodný. Prý se ty dvě milují..."
SS: Lesby nebo zoofilky, co myslíš Kasumi?
KG: Cura je nebezpečná. Musíme na ni dávat pozor.Azazel

Kdo je Azazel?
SS: Vemte kozla, člověka, sloního ptáka, fůru chlupů, no a máte Azazela.
KG: Mocichtivá zrůda. Ovládá Prince Pekla a to je problém. Princů je celkem sedm a na rozdíl od jiných bytostí se mohou volně procházet po světě. Každý Princ zosobňuje jednu vlastnost, ze kterých si příznivci té ukřižované svině udělaly smrtelné hříchy. Princ lakomství - Mammon..."
SS: Nemluvme o něm! Ten parchant zničil celý můj život.

Kdo jsou Princové Pekla?
SS: Ale no tak! Nechceš se zeptat třeba na děj pátého dílu čtvrté série seriálu Star Trek Voyager? O tom bych mohla mluvit třeba hodinu!
KG: Princové Pekla jsou verbíři. Nabízejí lidem smlouvy - upíšeš se vlastní krví, čímž získáš moc, kterou ti Azazel propůjčí, jenomže až zemřeš, nerozdělíš se na duši a Stín, nýbrž se přesuneš přímo k Azazelovi. A on z tebe vytvoří vojáka armády. Navíc Princové mohou člověka posednout a ovládat ho, pokud se jim podaří prorazit jeho vůli. Příběhů o posednutí i upsání se Peklu je všude spousta a není divu - to Princové Pekla jsou bytosti, se kterými lidé na povrchu přicházejí nejčastěji do kontaktu.
PS: Peklo je tu s námi od chvíle, kdy lidé začali psát svoji historii. Ta představa, že Alžběta Báthoryová, Johann Faust a mnozí další skutečně upsali sami sebe Peklu... Stálo jim to za to?

A jací Princové tedy jsou? A co umí?
SS: Jdi do háje! Eh, tak dobře. Mammon byl démonem lakomství. Byl to vytlemený skřítek, zdánlivě neškodný, ve skutečnosti smrtící. Z kláštera na Black Mirror jsem loni odnesla knížku s rituály na oslavu Azazela. V tom klášteře totiž byla svatyně jemu zasvěcená - mohl se tam zjevit a kázat svým lidem a stejně tak se tam mohla zjevit jeho žena Lilith."
KG: O poutu mezi nimi až později.
SS: Jo jasně, ať se to neplete. Prostě já knížku vzala a Azazel se nasral. Poslal na mě Mammona a i když ho Lilith vyřídila, před smrtí mě posedl. Jeho tělo chcíplo, ale on skončil ve mně. Zprvu si se mnou nemohl poradit, ale přesedlal na mé dítě, které úplně zničil. A než jsem ho porodila, vrátil se zpět do mě. Kdybych dítě porodila a Mammon zůstal v něm, už by na mne nemohl, jenomže ta kurva dobře věděla, co dělá. Během porodu jsem byla slabá a on mě konečně porazil. Pak mě začal ovládat. Tahal mě smyšleným světem a já ztrácela spojení s realitou. Převzal iniciativu a definitivně nade mnou získal moc. Vytlačil mě z mého vlastního těla! A-a pak...
KG: Ale díky Shaiře se povedlo přimět Azazela, aby Mammona z těla Sakury stáhnul. Tím byl Princ zničen, protože se neměl kam vrátit. Druhý na řadě byl Leviatan - Princ závisti. Velký mořský had, který se pasoval do role Boha. Vládnul chudým a nemajetným domorodcům na Pulau Ular ale Derek a Helga ho zničili. Nabízí se možnost, že i on někoho před smrtí posednul. Ale Helga je teď mrtvá, a pokud Derek zešílí a postřílí své chlebodárce, já budu jedině spokojená.
PS: Pak tu byl Belzebub - princ obžerství. Ovládal mouchy, které pro něj prohledávaly svět, zatímco on byl v Pekle. To on byl poslán na mě. Měl za úkol zabít Lovkyni, ale nepovedlo se mu to.
SS: Jo a pak tu máme duo - Belfegor čili Princ lenosti a Asmodeus, Princ smilstva. I tahle dvojka žere hlínu. Hej, Kasumi, vždyť ty jsi nezabila ještě žádného! Máš poslední dvě šance!Shaira

Kdo je vlastně Shaira a proč je důležitá?
SS: Ehh, sestřičko...
KG: Je to dcera Lilith a Azazela. Dítě, které oba rodiče spojuje poutem. Spojení umožňuje kupříkladu Lilith navštěvovat svatyně svého muže, ale především jim dává společný život - zemře jeden, zahyne i druhý. U nás se jakési spojení provádí svatbou, ale ani narození dítěte rodiče nijak nepoznamená. U démonů je to trochu jinak... Shaira je to pouto a její smrt vrátí věci do starých kolejí. Teď to ale Lilith i Azazelovi vyhovuje - mají jeden druhého v hrsti.
PS: Početí z rozumu? Místo na lásku tam nikdy nebylo?"
KG: Možná u Lilith. Ta z dcery pomocí místa moci vytvořila téměř člověka a Shaira odešla žít ven. Usadila se v Shambale, kde kdysi žili netvoři Azazela. Ano, před mnoha lety vyslal své armády na povrch. Jenže na takovou dálku nemohl udržet vůle vojáků na uzdě a oni se bouřili. Příkladem toho je Asgard, ale možná i Shambala a další říše.

Myslím, že už to začínám chápat. Ještě jedna věc - co se stane, když bude Stvořitel zničen?
SS: Ehh, zchlastáme se jako nikdy?
KG: Je příliš brzo přemýšlet nad tím, když Peklo stále drží pohromadě.
PS: Pokud zničení Pekla nepovede do ráje, pak poznám, že to, v co jsem celý život věřila, jsou jen nesmysly. Nic to ale nezmění na tom, že pomůžeme celému lidstvu i světu.

LT: Tak dobře. Pojďme těm parchantům nakopat zadky.
SS: Amen.


 celkové hodnocení autora: 99.0 %

výborné chvalitebné dobré dostatečné nedostatečné Ohodnoťte příspěvek!

přidat autora k oblíbeným 
 hodnotilo celkem autorů: 0 komentovat příspěvek 
 autorské hodnocení: 0.0 uložit příspěvek 
 známka poroty: 1.0 tisk příspěvku 
 počet komentářů: 2 zaslat vzkaz autorovi 
 počet shlédnutí od publikace: 5 výpis autorského hodnocení 
 
:: Komentáře k příspěvku ::
 Šíma 16.12.2014, 13:14:24 Odpovědět 
   Zdravím.

Pěkně sepsáno, informativně a ještě to prostřednictvím dialogu hezky zapadá do příběhu. Takové interview s hrdinkami o tom, co je a co není Peklo...

Hezký den a múzám zdar.

P.S. Na chvíli jsem nad těmi zkratkami z dvou čísel dumal, co že to je, než mi došlo, že jde o iniciály našich hrdinek... ;-)))
 ze dne 17.12.2014, 13:36:46  
   Lukaskon: Děkuji za komentář a hodnocení,
dlouho jsem zvažoval, jak tuhle kapitolku pojmout, aby podala informace a zároveň nenudila. Myslím, že výsledek je vcelku dobrý. Časem dojde i na další speciální kapitolky, ale ty budou zcela jiného charakteru.
obr
© 2005-2016 by Matěj Novotný & Filip Kotora | Všechna práva vyhrazena
 
 
Va?e literatura MFantasy Literární.cz - Server s českou literaturou Art & Design - Roman K?bus
 
Partneři: Gastrokritik, Antikvariát Kačur
 
St?hnout SASPI.cz toolbar! RSS zdroj
obr obr obr
obr
Livinginthedream
(7.12.2019, 22:31)
Antonio
(25.11.2019, 23:53)
Albína Alba
(25.11.2019, 01:02)
Amy
(23.11.2019, 22:43)
obr
obr obr obr
obr
Listopad - až -...
weitinger
Síla celku zvít...
markus
Neboj sa a ži!
Viollet
obr
obr obr obr
obr

Proč padá listí... ?
Popelka
obr
obr obr obr
obr
Liter?rn? almanach SASPI
Aktuální číslo LA...
obr
obr obr obr