obr obr obr
obr
uživatel 
heslo 
» Registrace autora
» Zapomněli jste heslo?
obr
obr obr obr
obr
» Novinky
» Právě vyšlo
» TOP 20 díla
» Články
» Literární almanach
obr
obr obr obr
obr
» Próza
» Poezie
» Výstřely do tmy
» Příručka publikování
» TOP 20 autoři
» Vyhledávání
obr
obr obr obr
obr
» Workshopy 
» Fórum 
» SASPI Chat! (1)
» FAQ
obr
obr obr obr
obr
» Knihovna autorů SASPI
» Redaktoři on-line
» Technická podpora
» SASPI team
» Odkazy
» Spolupráce
» Knihkupectví
"Rozumný muž může být zamilován jako blázen, ale ne jako hlupák."
Rochefoucauld
obr
obr počet přístupů: 2915615 obr

Adresa SAS E-mail © SAS Obecně platná pravidla Nápověda obr

:: Na SASPI.cz je právě 39712 příspěvků, 5787 autorů a 392106 komentářů :: on-line: 1 ::
obr

:: František a noc ::

 redaktor čuk publikováno: 30.12.2014, 20:32  
Příspěvek do Rychlovky s tématem: "Je noc a všude vypadla elektrika."
 

František měl tmavé noci rád.
Připomínaly mu verše jeho oblíbeného básníka Vítězslava Nezvala:
„Noc, průvod rakví bez bubnů, noc marná karavana.“ Anebo pociťoval zvláštní náladu, kdy „ze stonásobných arkýřů zní temný hukot pian.“

František nikdy v noci nespal.
František si ale nikdy nerozsvěcel ani se nedíval do noci. Poslouchal noc. Představoval si ji pod zavřenými víčky, noc v novoluní i noc, v které se prochází měsíc se zástupem svých pážecích hvězd, kdy „noc převrhla svůj zlatý úl nad sady večerů.“

V noci si v polosnění četl v knize vzpomínek, v které se rozsvěcovaly hvězdy a pomrkávaly na něj, jako by byl neviditelným hvězdářem nebo pastevcem jejich stád.

V noci snil, že se stal motýlem, který poletuje nad prosluněnou loukou, od jednoho barevného květu ke druhému. U Vladimíra Holana se naučil psát v noci. Netroufal si básnit o motýlech, raději si povídal s duší Hamleta a objevoval temno v ní. Říkal si, kéž by ji bylo možno prosvítit. Včas. Nestalo se.

V noci i maloval obrazy. Hustými barvami vytvářejícími na plátně reliéfy. Když své obrazy hladil jemnými prsty, promlouvaly k němu všemi barvami, od jara až do zimy.

Ale nejraději sochařil. Lidské obličeje se vylupovaly z beztvaré formovací hlíny podle psychologické povahy jejich nositelů. Byly to tváře dosud se na světě nevyskytující, jakoby z jiné krásné i podivné pohádky. Uměl vymodelovat i busty skutečných lidí, lidí, které miloval. Kdysi dávno s touto prací skončil, když ta nejmilovanější odešla navždy a ostatní se roztratili do daleka.

Tato noc byla nějaká zvláštní. Začala sice pískotem, o kterém nevěděl, proč se tak děje. Pak nastala noc tichá, přímo stísněná a úzkostlivá, jako by v ní obcházelo nebezpečí a lidé se zakřiknutě uzavírali do sebe, s pocitem, že nejsou obdarováváni, ale naopak opouštěni, že se zmenšují, že se jejich svět kolem nich smrskává,
Takové zvláštní noci měl rád, i když se vyskytovaly velice zřídka. V nich se jeho obzor naopak rozšiřoval a on cítil, že byť opuštěný, může v duchu rozzářit svůj svět jako čarovnou lampu, tak, jak to druzí nedovedou. Že se vyrovnává ostatním lidem, že je dokonce předčí. Trpce se usmál nad tímto pocitem.

Zaslechl krátký dialog za stěnou:
„Spi Máňo, je noc a vypadla elektrika a oni to nejsou v elektrárně štont spravit.“
„Když je tma, je každá kočka černá, Pepčo, pojď sem, teď neuvidíš, jak jsem ošklivá.“

František se pousmál, tentokrát veseleji. Představil si pohlazení. Pohladil i svou tvář. Napadlo ho: je-li v něm světlo a on je v denním světle slepý, proč by nemohlo být i v jiném slepém člověku světlo? Snad dovede vystoupit na povrch, kde ho jemné prsty přečtou.

Odložil štětec a paletu, přejel lehkými dotyky po namalovaném obrazu – ta dívka jistě musí být krásná- a usedl k psacímu stroji. Napsal Brailovým písmem. „Milá neznámá, kdy se sejdeme? Mé dotyky na vaší tváři mi řeknou, že jste opravdu krásná. A spojí-li se dvě vnitřní světla, dvě vnější tmy zmizí.“
František byl romantik. Vytvářel si iluze, kterým věřil. Které mu pomáhaly žít. Ale já věřil, že se tak, jak napsal, opravdu stane. Stalo se.

V té době jsem byl listonošem, odnášel jsem Františkovy dopisy na poštu a přinášel mu navoněné odpovědi. Docela jsem se naběhal. Až do doby, kdy dopisy ustaly a na Františkových dveřích se objevila dvě jména. Pravda pravdoucí, vždyť jsem mu vizitku sám vlastnoručně napsal. Pod dvě křestní jména a jedno příjmení, vybodkované Brailovým písmem jsem je vytvořil svým nejumnějším krasopisem.
Františkův obraz dívky i Františkovu živou ženu jsem viděl, nebyly krásné. Na první pohled. Ale když se člověk uměl dívat a pozorněji se zadíval…


 celkové hodnocení autora: 98.8 %

výborné chvalitebné dobré dostatečné nedostatečné Ohodnoťte příspěvek!

přidat autora k oblíbeným 
 hodnotilo celkem autorů: 9 komentovat příspěvek 
 autorské hodnocení: 1.0 uložit příspěvek 
 známka poroty: [ - ] tisk příspěvku 
 počet komentářů: 19 zaslat vzkaz autorovi 
 počet shlédnutí od publikace: 19 výpis autorského hodnocení 
 
:: Komentáře k příspěvku ::
 Svetla 24.01.2015, 23:38:15 Odpovědět 
   No, ano, máš pravdu. Ta předchozí rychlovka mi leží v žaludku :) Zdá se mi prostě, že se k tobě vůbec nehodí.
 Svetla 24.01.2015, 17:41:32 Odpovědět 
   Tenhle příspěvek v rychlovce na mě zapůsobil a jsem ráda, že neobsahuje vulgarity - ať už obsahové nebo slovní. Nevím proč, ale na něco takového jsem prostě háklivá.
 ze dne 24.01.2015, 23:29:27  
   čuk: Díky za pochvalu. Byl jsem asi napomenut za předchozí rychlovku. Někdy napíšu i o vulgárním životě, neb někdy takový i bývá.
 Tomanová Nicol 09.01.2015, 14:18:31 Odpovědět 
   Krásný dvojsmyslný text, patří k tomu nejlepšímu co jsem četla, je plný jinotajů, ale myslím, že i další Vaše texty jsou takové, musím si je přečíst, hezký den
 ze dne 09.01.2015, 19:38:01  
   čuk: Děkuji moc za příznivý ohlas. Moje ostatní texty nejsou povětšině takové, bohužel, jen někdy se daří.
 Apolenka 03.01.2015, 21:20:10 Odpovědět 
   Tvé texty jsou lyricko-psychologickými dramaty. Vždy jdou do hloubky, vždy se zabývají kvalitou vědomí a života... kdybych to v některém tvém dílku nenašla, asi by mi to chybělo. Tvůj hrdina, vyrovnaný se svým hendikepem, v noci ožívá a nakonec najde své životní štěstí... hezký konec. Možná jsi Františkovi vtiskl i něco ze sebe. Je to opět moc krásná povídka, milý čuku. K tobě se budu vždy ráda vracet.
 ze dne 04.01.2015, 6:09:33  
   čuk: Děkuji ti Apolenko, za tvůj koment a pochopení, To že se ti líbí, je svým způsobem spojením na dálku, z té lepší stránky citu. Tak by to mělo mezi autory a čtenáři být. Vážím si tvé citlivosti. Určité povznesení nad realitu má kouzlo, ale jsou provázky, které je stahují zpátky do pragmatické reality. Važme si záblesků krásy, které k nám přicházejí, třeba jen ve tmě a na dálku.
 obaleč 02.01.2015, 9:49:15 Odpovědět 
   Jsem stejného mínění jako kolega florian. Ahoj:-)
 ze dne 04.01.2015, 6:02:52  
   čuk: Tvá gloska mě stejně potěšila jako ta Florianova. Díky
 Lišče 02.01.2015, 6:45:16 Odpovědět 
   Pozdrav z nory :)

Jak jsem slíbil u rychlovky, tak zde předkládám obšírnější komentář.

Už v druhém odstavci to získává takový tajemný nádech a přitom trošku oslavný. Celé to upozorňuje na vnímání noci úplně jinak, než jsme běžně zvyklí. Nehledě na to, že ji utiskujeme osvětlením a pokud možno ji ignorujeme, natož abychom se ji pokoušeli hlouběji vnímat.

Je to i taková niterná zpověď o vlastní cestě, kterou jiní nevidí. A to právě proto, že si rozsvěcejí a tím slepnou, aniž si to uvědomují.

Je to o vyobrazení dvou světů, dvou pohledů jež se nikdy nesetkají. Protože jeden vyžaduje světlo na úkor tmy a i se bojí tmy. A pro druhého je tma přívětivou kamarádkou s níž funguje v soužití a o světle jen sní, ale ne na úkor tmy, ale spíše tak, že by tu tmu ono světlo okrášlilo.

Je v tom vidět hranice, která se těžko překonává.Leč listonoš v závěru poskytuje ono přemostění, propojení. Které je možné, ale jen z jedné strany, protože ta druhá má cestu uzavřenou a přesto se nebojí. Ta první má cestu otevřenou a přesto ji nevnímá a nebo se jí vyhýbá.
 ze dne 04.01.2015, 6:01:34  
   čuk: Vřelé díky za trefný rozbor a empatii. Jen dodám, že přemostění mohlo být i z druhé strany: když jsou on ao na rovnocenní, on a ona nevidomí. Jak láska může být svým způsobem snová a zvláštně něžná.
 florian 31.12.2014, 14:01:43 Odpovědět 
   Věru tak, "správně vidíme srdcem; co je důležité, je očím neviditelné". Asi to nebude citát přesný, ale pan Exupéry by mi jistě prominul.
Rád jsem přečetl a se závěrem se potěšil :)
 ze dne 31.12.2014, 17:28:35  
   čuk: Díky. Tvůj koment na můj text je výstižný a potěšil mne.
 Samuel W. Tasanowski 31.12.2014, 12:25:11 Odpovědět 
   těžko bych mohl popsat, jak to na mě zapůsobilo, přesto si myslím, že každý kdo má srdce a city to uvidí stejně jako já a někdo z nich to snad bude umět vyjádřit :-) pěkné!
 ze dne 31.12.2014, 13:43:07  
   čuk: Děkuji moc za přečtení, a pokud můj text kladně zapůsobil, tak mě to velmi těší.
 maja52 31.12.2014, 0:13:44 Odpovědět 
   Milé dílko. Zprvu trochu posmutnělé, ale s dobrým koncem - a tak to má být. Stálé zdraví do dalšího roku ti přeji.
 ze dne 31.12.2014, 6:54:40  
   čuk: Tobě taky přeji, a se ti splní vše, co si přeješ. A ať tě mé komenty nezarmucují, ale pomáhají nebo alespoň pobaví.
Děkuji za přečtení.
 čuk 30.12.2014, 23:43:46 Odpovědět 
   Milý Adame, také pro Tebe a Tvé blízké vše to nej nej do roku 2015.- Dík za přečtení, pochvalu a příznivý komentář.
 Adam Javorka 30.12.2014, 21:30:24 Odpovědět 
   Jirko, milý pane, zdravím ťa a prajem skvelý a úspešný Nový rok! Vidíš, čo si spôsobil, hoci som asi prvý konzument, aj tak som rád, lebo si napísal príjemné dielko a máš môj obdiv. Byť bez zraku a sluchu a nebodaj aj iného, to je zlé, ale človek, ktorý stráca svoje srdce a svedomie a aj úctu k iným, to je to najhoršie...
obr
© 2005-2016 by Matěj Novotný & Filip Kotora | Všechna práva vyhrazena
 
 
Va?e literatura MFantasy Literární.cz - Server s českou literaturou Art & Design - Roman K?bus
 
Partneři: Gastrokritik, Antikvariát Kačur
 
St?hnout SASPI.cz toolbar! RSS zdroj
obr obr obr
obr
Magdaléna Verneová
(5.8.2020, 19:54)
Vopica
(28.7.2020, 10:58)
jeewangarg
(27.7.2020, 13:46)
Bláha
(21.7.2020, 08:19)
obr
obr obr obr
obr
Portrét hraběnk...
Doll
Vlastní rukou
BrunoHolly
L+L (6) - Kompl...
An!tta
obr
obr obr obr
obr

Touhy v děšti
Merien Jasmine
obr
obr obr obr
obr
Liter?rn? almanach SASPI
Aktuální číslo LA...
obr
obr obr obr