obr obr obr
obr
uživatel 
heslo 
» Registrace autora
» Zapomněli jste heslo?
obr
obr obr obr
obr
» Novinky
» Právě vyšlo
» TOP 20 díla
» Články
» Literární almanach
obr
obr obr obr
obr
» Próza
» Poezie
» Výstřely do tmy
» Příručka publikování
» TOP 20 autoři
» Vyhledávání
obr
obr obr obr
obr
» Workshopy 
» Fórum 
» SASPI Chat! (1)
» FAQ
obr
obr obr obr
obr
» Knihovna autorů SASPI
» Redaktoři on-line
» Technická podpora
» SASPI team
» Odkazy
» Spolupráce
» Knihkupectví
"Láska je povídka v citoslovcích."
C. Baudelaire
obr
obr počet přístupů: 2915579 obr

Adresa SAS E-mail © SAS Obecně platná pravidla Nápověda obr

:: Na SASPI.cz je právě 39859 příspěvků, 5778 autorů a 391981 komentářů :: on-line: 1 ::
obr

:: Výměnný pobyt ::

Příspěvek je součásti workshopu: Výměnný program
Příspěvek je součásti sbírky / knihy: Literární jednohubky!
 redaktor Šíma publikováno: 01.02.2015, 4:03  
Zdravím všechny vespolek a abych řekl pravdu... Tento textík je směsicí poezii i prózy. Tu je veden ve verších a tu zase zní stroze! Takže na rytmus nehleďte... Zdravím své šotky a doufám, že se bude aspoň trochu líbit. ;-)
 

Bylo, nebylo... Jisté je, že jednoho dne došly nervy všem jak v Nebi tak v Pekle. A byla to panečku mela! Tahanice... Andělé i čerti vyváděli jako malé děti, že prej se mají tam ti dole a nahoře líp, než tam ti nahoře a dole. Čerti si lebedí v teploučku a andělé musí makat, aby ty nedokonalé lidské tvory uchránili od hříchu.

I sešel se Luciper se svatým Petrem, pánbůh zrovna neměl čas, a sjednali se, že udělají dvěma bytostem možnost výměnného pobytu. Víc by jich Nebe ani Peklo stejně nesneslo. No, pomyslete na to, kdyby bylo Peklo plné andělů a Nebe plné čertů! Kam bychom přišli? Pánbůh s námi a zlé pryč.

A stalo se.

Jeden malinkej čertík a jeden malinkej andílek dostali poukázky na desetidenní pobyt u konkurence. Abyste byli v obraze: dva týdny je moc a týden zase málo. Sice se ti dva ničemu nepřiučí, ale postačí to, aby byl na obou stranách sjednán pořádek, vlk se nažral a koza zůstala celá. Hotovo a šmytec!

Jak to celé dopadlo? Spadlo Nebe? Bylo Peklo rozmetáno na kousky? Dali se čerti na modlení a s andělů se stali holobrádci? Ale... Potkali se u Nebeské brány, pod dohledem svatého Petra, který má v držení klíče od Království nebeského! Malý andílek a čertík si podali ruce, vyměnili poukázky a hurá každý ke konkurenci. Zvědavost je prevít a nedá pokoj, dokud nedosáhne svého!

A protože jsou naši milí a zlatí návštěvníci dva a já jako vyprávěč jen jeden, budu se muset rozhodnout, o kom vám budu vyprávět dřív, přeci se nerozdvojím... A korunou si taky hodit nemůžu, protože žádnou u sebe nemám. Fakt ne! Jednu kapsu mám prázdnou a druhou vysypanou, a proto nezbývá, než vám to povídat na přeskáčku...

Ale zpátky k oné velké výměně! Proč? Ono dodnes není jisté, zdali nešlo i malinkou sázku! Ale oč se tehdy Luciper s Petrem vsadili to ani sám pánbůh netuší, a že ví panečku věcí...

„Andílku náš maličký, podívej na naše dušičky, pěkně se v kotlích vaří,“ sváděly andílka lepé čertice. „Pročpak se náš andílek tak kysele tváří? V Peklíčku máme sice smrádeček, ale teplíčko. A na modlení tu nikdo není! A dobře se tu vaří!“

Anděl pokrčil ramínky a spolu se strejdou Luciperem dál kráčel tou neutěšenou krajinou podzemní říše samotného Belzebuba. Ano, jídla tu bylo habaděj, ale jej pálila ústa, ba přímo huba. Jak se měl náš malý ďáblík? Jen co prošel Nebeskou bránou, dostal na něco chuť a dal si malý gáblík. Jenže nebeská mana a svěcená voda není pro rohatého čerta, na velikost a stáří nehleďme. I přes tu okázalou nádheru musel zůstat o hladu a žízni, byť byl u všech svatých v přízni. Víte jak kočka mává ocasem, když se naštve? Jak s ním pak mává čert? Kroutil s ním na strany o sto pět!

„Copak, milý brachu?“ zeptal se jej archanděl Gabriel. „Tolik krásy, tolik lásky, jídla a pití co hrdlo ráčí... Žádné hříchy ani pokušení, o tom přeci nebe není a ty jsi smutný jako ďas!“

„Mám hlad,“ řekl čertík. „To tu nemáte kus pořádného žvance?“

„Co jí čerti? Pro čertíka tu jídlo ani pití není,“ souhlasil Gabriel. „Za těch deset dní snad hlady neumřeš...“

„Tu výměnnou poukázku aby sám ďas spral!“ zamračil se ďáblík. „Ještě abych se kvůli tomu dal na modlení!“

„Čert a modlit se,“ přitakal archanděl, „jsem ještě, pravda, neviděl... Já musím pádit, tak se zatím měj!“

Gabriel byl alibista, a tak nechal ďáblíka o samotě, ať si poradí sám. A co náš andílek? Co v říši hříchu a neřesti, jak se měl? Luciper jej provedl tím nejlepším, co po ruce měl. Utrpění a kvílení bylo na každém kroku, i náš malý andílek se začal bát, trochu... Z rostoucí hrůzy mu bledl jeho bílý šat, viděl se už u Nebeské brány, říkal si, že tu výměnu neměl brát. K čemu je andílkovi pobyt v samotném Pekle? Vidíte? I mně už z toho hlava měkne a začínám psát ve verších! Budliky, budliky, aby to čert spral, že já to vyprávění taky bral!

Nakonec z toho byla jedna velká katastrofa. Z ostudy si ušili kabát, Luciper i svatý Petr. Anděl v Pekle a ďáblík v Nebi, to je jako voda a oheň. To pro našince není. Jak se lepí hříchy na tvora bez hříchu? A co hříšná bytost v zemi, kde hříchu není? Na jedné straně se ctnosti nenosí, na druhé je jich dosti, mnohdy přímo k zlosti. Den ubíhal za dnem. Čertovi kožich bledl, ocas mu pelichal a rohy se mu šoupaly... Andílek na tom nebyl lépe, křídla mu zplihle visely na zádech a jeho bílý šat vzal za své. Stane se snad velká proměna? Bude z čerta anděl a čert z anděla?

Zastavme se nad tím, nevědomost přeci hříchu nečiní, a je prý sladká, ale udělat z čerta bytost bez hříchu a naopak, na to je i síla Nebe i samotného Pekla krátká. A tak, aby bylo zachováno dekorum a nikdo si z ostudy neudělal kabát, vydali se oba návštěvníci na zem, mezi prostý lid, prej že si jdou něco lidského zahrát... Snad dámu, šachy nebo piškvorky! Oba byli k nepoznání, čertík kdesi ocas nechal a andělovi upadla křídla!

„Tak jak jsi dopad?“ zeptal se andílek čertíka.

„Neslavně, stejně jako ty!“ přitakal čertík andílkovi.

„Peklo pro mne není,“ řekl andílek smutně.

„Pro mne zase Nebe,“ souhlasil čertík rezolutně.

„Myslím, že si dáme oba, malou dovolenou na zotavení,“ zamračil se andílek.

„Musím s tebou souhlasit, výměna pro nás není!“ řekl čertík. „Mi upadl ocas a tobě shořela křídla...“

„Pravda, slyšel jsem, že ses dal skorem na modlení,“ pousmál se andílek.

„Z Otčenáše dostal jsem pětku!“ souhlasil čertík. „To raději budu přikládat pod kotlem, než abych strávil v Nebi ještě jeden den!“

„Souhlasím s tebou, milý brachu, do Pekla už nevkročím, žádného strachu...“

A tak se stalo, že ta velká sázka... Byla prostě v háji. Na neutrální půdě sešli se pak oba hráči, Luciper i svatý Petr, nechť pánbůh odpustit jim ráčí... Potíž však byla v tom, že andělovi už křídla nenarostla a co s čertem bez ocasu? A tak se stalo, že se ti dva dali dohromady, a pobývali mezi lidmi, aby se všem, kteří sice ctností oplývají, ale chovají se jako Peklo samo, říkalo: anděl s ďáblem v těle!

Nesmějte se! Zle je! Nebe i Peklo spojilo své síly... Bude konec světa? Kdo ví, moji milí. Stále si tu veršuju, vyprávím, co se stalo a v duchu tiše vím, že je toho málo! Jen o trochu více, nežli tisíc slov, ale řekněme si to na rovinu, byť mé vyprávění nemá chybu, je v něm sranda, šprým a občas i nějaký ten rým... Co jiného říci mám? O tom, jak se k nám, na zem snesli dva vyslanci z obou stran? Z Nebe i Pekla, a netušil to pán ani kmán. Dali se ti dva do radostného tance, sváděli mladé děvy i starce, a dělali takový bordel a nepořádek, že popudili i samotného pánaboha. Má výpověď je tedy strohá!

Nejdřív byli dva... Andílek a ďáblík. Pak už byl jen jeden... Chundelatý malý rarach, ze kterého šel trochu strach, ani ryba ani rak! Dva malé růžky, kousek ocásku a na zádech, tam kde měl mít anděl křídla, jen dva kusy provázku. A tak se ti dva stali, bez svého přičinění, posly obou světů, a doufejme, že se nepletu, když vám řeknu, že v každém z nás je kousek Pekla i kousek Nebe. Proto občas hřešíme a občas nás zebe na duši, když něco děláme, co nám nesluší...

Chápete? A omluvte mou mluvu, tu si veršuji, tu jen lepím slůvka. Ale mluvit o tom není žádný med! Ještě dneska mám v kapse obě poukázky! Že prej na lázeňský pobyt! Deset dní blaženého pobytu! V Nebi či Pekle, extra třída, s obousměrnou jízdenkou! Ale mezi námi, je to bída. Ani oba světy totiž nejsou dokonalé! Na jedné straně lesk a na druhé bída! Nebe, Peklo, Ráj? Co vás nemá...

A abych nezapomněl, pokud vás zajímá, kým že jsem, já... veliký vyprávěč, kterému ještě huba neupadla, když o tom tak mluvím... Ono totiž, co se doma uvaří, to se taky doma sní. Jenže, když něco uvaříte s čerty a s anděly, není to pak mnohdy k jídlu. A víte z čeho pánbůh dělá lidi? Prý z moduritu! Jakápak hlína?

Jsem jaký jsem. Jsem duchem, jsem svědomím a také slepičí prdelkou, protože co nevím, to nepovím, ať mě za to pánbůh nepotrestá! Jsem ctnost sama, jsem i ďáblova nevěsta. A víte co mne nejvíc štve? Že když se rozpovídám, nevím, kdy přestat! Tak já jdu... A nezapomeňte na mé vyprávění o malém andílkovi a čertíkovi, kteří na okamžik věřili, že by mohli změnit svět! Nebo jsem se splet a vykládám vám zase jiný příběh... O čem? Nebo o kom? Či snad o tom? Co bylo... Nebylo... Mohlo být a není!

Ale to je zase jiný příběh...


 celkové hodnocení autora: 96.8 %

výborné chvalitebné dobré dostatečné nedostatečné Ohodnoťte příspěvek!

přidat autora k oblíbeným 
 hodnotilo celkem autorů: 3 komentovat příspěvek 
 autorské hodnocení: 1.0 uložit příspěvek 
 známka poroty: [ - ] tisk příspěvku 
 počet komentářů: 25 zaslat vzkaz autorovi 
 počet shlédnutí od publikace: 39 výpis autorského hodnocení 
 
:: Komentáře k příspěvku ::
 Dědek 08.02.2015, 12:21:37 Odpovědět 
   Příjemné čtení. Nebe, Peklo, občas si vyzkoušíme obojí.
 ze dne 08.02.2015, 16:35:56  
   Šíma: Díky, Dědku. ;-)
 Jarda 07.02.2015, 18:00:18 Odpovědět 
   Odpověď na příspěvek od uživatele: Jarda ze dne 07.02.2015, 14:14:30

   Mne starému matematikovi, tu něco nesedí. Ve výpisu hodnocení jsou autoři dva, hodnotilo autorů 3, průměr 2. Ještě před chvílí v autorské hodnocení byli autoři tři, z toho jeden hodnotil 4-kou.

Podle mne to je rozhodně na lepší než průměrnou trojku.
 ze dne 08.02.2015, 11:51:47  
   Šíma: O.O ;-)
 Jarda 07.02.2015, 14:14:30 Odpovědět 
   Dzravím!

Dílo není špatný, ale četl jsem od Šímy poutavější a mnohem lepší text. Kde je tvůj pěkný způsob podávání dialogů, jako máš například v 'Ohnivých jazycích'?

Chtěl jsem se vyjádřit k té čtyřce v autorském hodnocení. Jistě známka někoho druhého neubírá na čtivosti díla, jen kazí průměr. Zavání to tu nějakou podivnou něšťastností. Hodnocení 4 by mělo být doprovázeno komentářem. Apelujme na to!
 ze dne 07.02.2015, 17:20:19  
   Šíma: P.S. Myslíš, že je tento textík minimálně na trojků? (viz průměr) Proč ne? Každý má právo na hodnocení a vyjádření se, v čem se mu zdá, že to skřípe! ;-)
 ze dne 07.02.2015, 17:18:55  
   Šíma: Díky, Jardo. Možná je toto ws i mou "rychlovkou"! ;-) Kostka ledu mou laťku vysadila docela vysoko, stejně jiné lepší texty a já se občas "podlezu"! ;-) Dík za zastavení a komentík!
 čuk 03.02.2015, 16:33:18 Odpovědět 
   Řekl bych, že je text někdy žoviální. Víc bych povžoval za pravděpodobné, že oba se vrátili do pekla, neb tam je měli čím pohostit.A pokud zůstali mezi lidmi, měly být jejich vlivy víc technicky rozebrány.
 ze dne 04.02.2015, 13:07:53  
   Šíma: Nedotažené, že jo? Občas jsou mé múzy lenivější... Díky, čuku! ;-)
 phaint 03.02.2015, 15:30:24 Odpovědět 
   Tak já nevím... nějak mám pocit, že ti nesedlo téma? Je to hravé a zábavné, o to nic, ale vím moc dobře, že umíš mnohem lepší!!! Tak jak řekl císař Mozartovi "Příliš mnoho not", tak i mě napadlo "Příliš mnoho slov"... nebo já mám nečtecí náladu a neumím tam najít to pravé.
 ze dne 04.02.2015, 13:07:08  
   Šíma: Ukecaný šíma! ;-)))
 Svetla 03.02.2015, 13:29:41 Odpovědět 
   Zdravim, Simo, tak ja jsem tady asi jako jediny skarohlid, ale nemusis se bat, znamkovat nebudu, a kdyby ano, urcite by to nebylo horsi nez prumer, ale na jednicku to nevidim.

Takze: dle meho nazoru mas velmi nevyrovnana dila, nektere rychlovky naprosto uzasne, viz Kostka ledu, ktera nema nejmensi chybu, a pak upadas do ukecanosti, viz tento text. Ukecanost neni spatna sama o sobe, ale ceho je moc, toho je prilis. A pak me tady jeste vadi, ze pouzivas az moc frazi, takze to pak postrada nejakou literarni hodnotu. Pet poslednich odstavcu mi prijde nadbytecnych.

Text se jako celek necte spatne, ale v tech poslednich 5 odstavcich nepises nic noveho, je tam vlastne uz obsazeno, co uz vime z predchoziho vypraveni.
 ze dne 03.02.2015, 14:08:04  
   Šíma: Díky, Svetlo! ;-) Každý názor se počítá, stejně tak konstruktivní kritika!!! ;-)

šíma (hříbek)

P.S. Přeci jen jde o rozpustilou šímovinu... Mezi námi, okecat jsem to musel, páč ani tak jsem nedosáhl (zřejmě) limitu tří NS, ale pšt! ;-)
 Apolenka 02.02.2015, 18:49:38 Odpovědět 
   Tvůj rozpustilý text, Šímo, bylo příjemné číst. Ty když se rozpovídáš, je to vždy jen ku prospěchu.
Šotky jsem nehlídala, ale "křídla mu zplihle visely(a!) na zádech" se nedalo přehlédnout. :))
 ze dne 03.02.2015, 0:14:53  
   Šíma: Zdravím.

Jsem plně v autorském režimu a jsem rád, že jsem rád! :-P Mé kritické já je mimo provoz... Díky za šotky!!! ;-)

šíma (hříbek)
 Pelion 02.02.2015, 13:31:41 Odpovědět 
   Zdravím, Šímo, „moralisto“.
Každý z nás má svoje místo.

Anděl v Pekle? Ani žertem!
Čert má zůstat pouze čertem.

Staré „pravdy“ v novém hávu,
popletou nám vždycky hlavu.

Poetické zpracování,
Pelion se nad ním sklání.

Hezký den Ti přeji, chlape.
Ať Ti psaní pořád „šlape“.
 ze dne 03.02.2015, 0:15:24  
   Šíma: Dííííky! ;-)
 Harpyje 02.02.2015, 12:20:31 Odpovědět 
   Šímo moc hezké a milé. Líbí se mi tvá mluva ve verších a celkově to působí velice čtivě, hravě a pozitivně.
 ze dne 03.02.2015, 0:16:09  
   Šíma: Dík, snažil jsem se, aby tam byla jen samá pozitiva, přestože jde o Nebe a Peklo, s rájem nadohled... ;-)

šíma (hříbek)
 Loretten 01.02.2015, 20:54:53 Odpovědět 
   Rozhodně sympatická mluva vypravěče...i čertík s andílkem moc milí. Proč ne - hezké to je :)
 ze dne 02.02.2015, 11:37:32  
   Šíma: Dík za zastavení i komentík, jsem rád, že se líbilo.
 petulin 01.02.2015, 14:32:25 Odpovědět 
   Pěkné pozdravení :)

Pěkně se jim na to "vyprdli" :D Text je velmi poutavý a rychle odsýpá :) Jak řekla Nat, také na mě z toho dýchá hravost. A já si rád hraju :) Takže mně se to moc líbí :)

Petulin
 ze dne 01.02.2015, 19:08:24  
   Šíma: Dík za zastavení a komentík. Jo, jo, jak řekla jedna paní: "Já se na to vyprdnu, velebnosti!" ;-)))

zdraví šíma (hříbek)
 Nat Danielová 01.02.2015, 14:10:55 Odpovědět 
   Zdravím - možná, že i poprvé za svoji existenci zde? - Šímu :-)

Předně bych chtěla říct, že na mne tento příběh dýchnul laskavostí a hravostí, což je mi sympatické.
Zajímavá forma, dobře se čte a kde si úplně chrochtám jsou odsazené texty pro větší přehlednost, to je super.

Každý ať zůstane tam, kam patří a nežene se nikam jinam, pak by mohl dopadnout jako tito chudáci.

Fajn veršíky, do textu nenásilně vložené.

Hezké rozuzlení, líbilo. Nat
 ze dne 01.02.2015, 19:09:14  
   Šíma: Děkuji za zastavení a komentík. Těško říci, zdali mi tento text diktovali andělé, nebo sám ďábel! ;-) Je to taková všehochuť, jsem rád, že se líbilo.

zdraví šíma (hříbek)
obr
© 2005-2016 by Matěj Novotný & Filip Kotora | Všechna práva vyhrazena
 
 
Va?e literatura MFantasy Literární.cz - Server s českou literaturou Art & Design - Roman K?bus
 
Partneři: Gastrokritik, Antikvariát Kačur
 
St?hnout SASPI.cz toolbar! RSS zdroj
obr obr obr
obr
Iriska
(1.7.2020, 12:30)
Tala
(25.6.2020, 10:23)
crook
(24.6.2020, 21:22)
Dany
(21.6.2020, 15:45)
obr
obr obr obr
obr
Vzkaz do vesmír...
2N.Thuy
Osamělé pití
Láďja
FABIEL - Anděl ...
Danny Jé
obr
obr obr obr
obr

Odi et amo 8
Mon
obr
obr obr obr
obr
Liter?rn? almanach SASPI
Aktuální číslo LA...
obr
obr obr obr