obr obr obr
obr
uživatel 
heslo 
» Registrace autora
» Zapomněli jste heslo?
obr
obr obr obr
obr
» Novinky
» Právě vyšlo
» TOP 20 díla
» Články
» Literární almanach
obr
obr obr obr
obr
» Próza
» Poezie
» Výstřely do tmy
» Příručka publikování
» TOP 20 autoři
» Vyhledávání
obr
obr obr obr
obr
» Workshopy 
» Fórum 
» SASPI Chat! (1)
» FAQ
obr
obr obr obr
obr
» Knihovna autorů SASPI
» Redaktoři on-line
» Technická podpora
» SASPI team
» Odkazy
» Spolupráce
» Knihkupectví
"Nic nezničí lásku tak jako ženin smysl pro humor."
Oscar Wilde
obr
obr počet přístupů: 2916112 obr

Adresa SAS E-mail © SAS Obecně platná pravidla Nápověda obr

:: Na SASPI.cz je právě 39836 příspěvků, 5847 autorů a 393429 komentářů :: on-line: 0 ::
obr

:: Příběh (ne)obyčejného hradomilství ::

 autor Wheelies Devotee publikováno: 19.01.2015, 9:06  
Poodhaluji zde svou duši a svůj vztah ke svému koníčku a vědecké disciplíně, které bych se chtěl jednou intenzivně věnovat. Proto studuji.
 

Příběh (ne)obyčejného hradomilství

Hrady jsou můj život, můj životní styl, moje láska, hrady mě fascinují, dělají mě šťastného, s hrady jsem spjat tak neodmyslitelně, jako moře s pobřežím, jako hory s nížinou a jako hradba s bránou.
Jsem hradomil, milovník historie, jíž jsou tito statní silní chlapíci němými svědky, historie, jež z nich přímo sálá. Jsem tak trochu blázen, romantik, co miluje tajemno zřícenin, co věří v hradní strašidla a existenci pokladů ve sklepeních, je nadšený z vyčerpávajícího výšlapu na hradní kopec, kde nalezne byť jen pár zarostlých zdí.
Hrady jsou mi jako droga, vidět hrad je pro mě nezkrotná touha a vzrušující zážitek, Něco jako narkomanova jízda po šňupnutí lajny.
Zažívám v jejich zdech věci, které berou dech, představuji si ušlechtilé rytíře, sličné panny a many, co kladou čerstvou otavu pod prevéty.
Zažívám ve své mysli budování hradů, od výběru místa stavby, přes stavbu bergfritu a donjonu, vylámání příkopu a vyhloubení studny po vysvěcení hradní kaple a postavení hradního pivovaru.
Nezabývám se však hrady jen jako romantik a pouhý turista, můj vztah k těmto starým kamenným monumentům je mnohem hlubší, přímo vědecký, jsem kastelolog. A chtěl bych být jednou opravdu dobrý kastelolog. Jít ve šlépějích takových hradomilů a hradologů jako byl August Sedláček, Dobroslava Menclová anebo bůh kastelologů, můj modla Tomáš Durdík. Jak těžké pro mě je, že jsem se nestihl setkat s tímto znamenitým člověkem.
A jak, že to všechno začalo? Tehdy v mých šesti letech, když jsem s rodiči navštívil opočenský zámek. Od té doby jsem rodiče stále dokola bombardoval otázkou: „Kdy pojedeme zase na nějaký hrad, nebo zámek?“ Architektura se mi stala magnetem, nejvíce však hrady. A tak jsem se stal milovníkem těchto staveb. Jistou roli možná sehrál i zámek v Nových Hradech u Litomyšle a nad ním se vypínající hradní vrch s pozůstatky husitského hradu, jež byl celé mé dětství ústředním bodem krajiny, kterou jsem spatřoval z okna mého pokoje.
Hrady a zámky mě zcela pohltily, naučil jsem se číst, abych mohl hltat knihy o nich. Ještě ani číst jsem neuměl a znal jsem jich tucty.
Teď jsem na univerzitě, na fakultě filozofické, studuji historii a mým vzorem se stal profesor Musil, kastelolog, čeká mě zkouška z kastelologie, zařadím se jednou po bok takových kapacit jako je on a výše zmínění?


 celkové hodnocení autora: 74.0 %

výborné chvalitebné dobré dostatečné nedostatečné Ohodnoťte příspěvek!

přidat autora k oblíbeným 
 hodnotilo celkem autorů: 1 komentovat příspěvek 
 autorské hodnocení: 2.0 uložit příspěvek 
 známka poroty: 2.0 tisk příspěvku 
 počet komentářů: 4 zaslat vzkaz autorovi 
 počet shlédnutí od publikace: 14 výpis autorského hodnocení 
 
:: Komentáře k příspěvku ::
 phaint 19.01.2015, 16:55:34 Odpovědět 
   Jako literární dílo mě to upřímně řečeno neoslovilo. Nicméně z toho dýchá takový zápal a nadšení pro věc, že je mi hodnota umělecká téměř ukradená ;) Dělám v muzeu, takže zápal pro tyhle věci celkem chápu (takhle hrad Malenovice, znáš :))?? Bude dobře, když některý z hradů jednou skončí v tak oddaných rukou vedených nadšeným srdcem! Doufám, že zkoušku z kastelologie dáš(ani jsem netušila, že se něco takového dá studovat...)
Vzhledem k tomu, že Saspi není o hradech, ale literatuře, tak 2.
 ze dne 20.01.2015, 18:36:32  
   Wheelies Devotee: No ale ovšem, Malenovice, krásná ukázka v jádře gotického hradu s plášťovou zdí, barokně upravený. Řekněme, že se jedná o vůbec nejlépe dochovaný takový hrad u nás, ostatní jsou zříceninami. Nedávno mě překvapil návrh na přestavbu zlínského zámku, docela ošklivá moderní přístavba teda. Doufám, že se proti tomu zlínští rezolutně vyhradí. Nestuduji přímo kastelologii, studuji Prezentaci a ochranu kulturního dědictví, ale kastelologie je jedním z předmětů zimního semestru, byl jsem pro ní zapalený již od puberty, je to opravdu můj obrovský koníček. :) Díky za komentář.
 čuk 19.01.2015, 9:04:32 Odpovědět 
   Téma osobního koníčku, svým způsobem odborné obsese zpracované deskriptivním a nehumorným způsobem přesahuje rámec t.zv. krásné literatury. Nemůžeme zkoumat, proč se tak stalo, hledat psychologické kořeny. Ale přesto se čtenář může nad textem zamyslet a získat zněho něco nového pro sebe. Inspirovat může ono zaujetí pro určitý obor poznání. Autor a zprostředkovaně i čtenář může v tomto oboru uplatnit svou fantazii, trochu si něco prožít: od romantického poetického pohledu či estetického vjemu až po pokusy zrekonstruovat historii dějů, ale i osudy dávno mrtvých lidí, v té "zkamenělé knize minulých dějů". Mohou to být nejen poznatky a představy a báje, ale třeba pár kamínků k poznání našich předchůdců. Při literárním přístupu k oboru lze psát nejen vědecké a populárně vědecké texty, ale i psychologickou a dobrodružnou literaturu s historickými kontexty. Odlišil bych je od hledání bulvárních poznatků, kde na vytrženého faktu se vytváří historický bulvár, který se tváří jako realita a znejisťuje skutečné poznání. Proto příliš nevěřím časopisu History. Můj padesátce se blížící syn sbírá knihy o historii význačných míst v naší zemi je takovým "tulákem po památkách a hradech" a sbírá ty vydávané pamětní emblémy, které lze koupit na většině památek. Proto mne zajímá i tvůj názor a rozpovídal jsem se nad textem, který by vlastně striktně vzato neměl být publikován (třeba pod nálepkopu osobní reklamy). Známka se těžko dává, měla by být z hlediska zaměření serveru spíše horší. Předpokládám, že nám napíšeš něco šťavnatějšího, příběh či zajímavá srovnání, s oddělením faktů od domýšleného, čí vymýšleného, co by pasovalo do kategorie umělecké prózy nebo poezie. Koníček i zaměstnání to musí být hezké (jak dalece je do tohoto studia vplétána archeologie?). Známku ber jako orientační.
 ze dne 20.01.2015, 18:38:49  
   Wheelies Devotee: Díky za komentář pane čuku. Ano archeologie je nezbytnou součástí kastelologie, lze z ní poznat mnoho o povaze a vývoji objektu. :)
obr
© 2005-2016 by Matěj Novotný & Filip Kotora | Všechna práva vyhrazena
 
 
Va?e literatura MFantasy Literární.cz - Server s českou literaturou Art & Design - Roman K?bus
 
Partneři: Gastrokritik, Antikvariát Kačur
 
St?hnout SASPI.cz toolbar! RSS zdroj
obr obr obr
obr
YellowSkye
(29.7.2022, 08:38)
IndigovaRuze
(24.7.2022, 09:11)
Bath
(14.7.2022, 15:52)
Personal Mastery
(8.7.2022, 13:20)
obr
obr obr obr
obr
Jar
Cehlo
Odpuštění
Lukasa
Dívčí tlachání
Visla
obr
obr obr obr
obr

Třída Speciál
Dědek
obr
obr obr obr
obr
Liter?rn? almanach SASPI
Aktuální číslo LA...
obr
obr obr obr