obr obr obr
obr
uživatel 
heslo 
» Registrace autora
» Zapomněli jste heslo?
obr
obr obr obr
obr
» Novinky
» Právě vyšlo
» TOP 20 díla
» Články
» Literární almanach
obr
obr obr obr
obr
» Próza
» Poezie
» Výstřely do tmy
» Příručka publikování
» TOP 20 autoři
» Vyhledávání
obr
obr obr obr
obr
» Workshopy 
» Fórum 
» SASPI Chat! (1)
» FAQ
obr
obr obr obr
obr
» Knihovna autorů SASPI
» Redaktoři on-line
» Technická podpora
» SASPI team
» Odkazy
» Spolupráce
» Knihkupectví
"Naděje je sen bdícího."
Aristoteles
obr
obr počet přístupů: 2915693 obr

Adresa SAS E-mail © SAS Obecně platná pravidla Nápověda obr

:: Na SASPI.cz je právě 39806 příspěvků, 5809 autorů a 392469 komentářů :: on-line: 2 ::
obr

:: Příběh (ne)obyčejného hradomilství ::

 autor Wheelies Devotee publikováno: 19.01.2015, 9:06  
Poodhaluji zde svou duši a svůj vztah ke svému koníčku a vědecké disciplíně, které bych se chtěl jednou intenzivně věnovat. Proto studuji.
 

Příběh (ne)obyčejného hradomilství

Hrady jsou můj život, můj životní styl, moje láska, hrady mě fascinují, dělají mě šťastného, s hrady jsem spjat tak neodmyslitelně, jako moře s pobřežím, jako hory s nížinou a jako hradba s bránou.
Jsem hradomil, milovník historie, jíž jsou tito statní silní chlapíci němými svědky, historie, jež z nich přímo sálá. Jsem tak trochu blázen, romantik, co miluje tajemno zřícenin, co věří v hradní strašidla a existenci pokladů ve sklepeních, je nadšený z vyčerpávajícího výšlapu na hradní kopec, kde nalezne byť jen pár zarostlých zdí.
Hrady jsou mi jako droga, vidět hrad je pro mě nezkrotná touha a vzrušující zážitek, Něco jako narkomanova jízda po šňupnutí lajny.
Zažívám v jejich zdech věci, které berou dech, představuji si ušlechtilé rytíře, sličné panny a many, co kladou čerstvou otavu pod prevéty.
Zažívám ve své mysli budování hradů, od výběru místa stavby, přes stavbu bergfritu a donjonu, vylámání příkopu a vyhloubení studny po vysvěcení hradní kaple a postavení hradního pivovaru.
Nezabývám se však hrady jen jako romantik a pouhý turista, můj vztah k těmto starým kamenným monumentům je mnohem hlubší, přímo vědecký, jsem kastelolog. A chtěl bych být jednou opravdu dobrý kastelolog. Jít ve šlépějích takových hradomilů a hradologů jako byl August Sedláček, Dobroslava Menclová anebo bůh kastelologů, můj modla Tomáš Durdík. Jak těžké pro mě je, že jsem se nestihl setkat s tímto znamenitým člověkem.
A jak, že to všechno začalo? Tehdy v mých šesti letech, když jsem s rodiči navštívil opočenský zámek. Od té doby jsem rodiče stále dokola bombardoval otázkou: „Kdy pojedeme zase na nějaký hrad, nebo zámek?“ Architektura se mi stala magnetem, nejvíce však hrady. A tak jsem se stal milovníkem těchto staveb. Jistou roli možná sehrál i zámek v Nových Hradech u Litomyšle a nad ním se vypínající hradní vrch s pozůstatky husitského hradu, jež byl celé mé dětství ústředním bodem krajiny, kterou jsem spatřoval z okna mého pokoje.
Hrady a zámky mě zcela pohltily, naučil jsem se číst, abych mohl hltat knihy o nich. Ještě ani číst jsem neuměl a znal jsem jich tucty.
Teď jsem na univerzitě, na fakultě filozofické, studuji historii a mým vzorem se stal profesor Musil, kastelolog, čeká mě zkouška z kastelologie, zařadím se jednou po bok takových kapacit jako je on a výše zmínění?


 celkové hodnocení autora: 74.0 %

výborné chvalitebné dobré dostatečné nedostatečné Ohodnoťte příspěvek!

přidat autora k oblíbeným 
 hodnotilo celkem autorů: 1 komentovat příspěvek 
 autorské hodnocení: 2.0 uložit příspěvek 
 známka poroty: 2.0 tisk příspěvku 
 počet komentářů: 4 zaslat vzkaz autorovi 
 počet shlédnutí od publikace: 14 výpis autorského hodnocení 
 
:: Komentáře k příspěvku ::
 phaint 19.01.2015, 16:55:34 Odpovědět 
   Jako literární dílo mě to upřímně řečeno neoslovilo. Nicméně z toho dýchá takový zápal a nadšení pro věc, že je mi hodnota umělecká téměř ukradená ;) Dělám v muzeu, takže zápal pro tyhle věci celkem chápu (takhle hrad Malenovice, znáš :))?? Bude dobře, když některý z hradů jednou skončí v tak oddaných rukou vedených nadšeným srdcem! Doufám, že zkoušku z kastelologie dáš(ani jsem netušila, že se něco takového dá studovat...)
Vzhledem k tomu, že Saspi není o hradech, ale literatuře, tak 2.
 ze dne 20.01.2015, 18:36:32  
   Wheelies Devotee: No ale ovšem, Malenovice, krásná ukázka v jádře gotického hradu s plášťovou zdí, barokně upravený. Řekněme, že se jedná o vůbec nejlépe dochovaný takový hrad u nás, ostatní jsou zříceninami. Nedávno mě překvapil návrh na přestavbu zlínského zámku, docela ošklivá moderní přístavba teda. Doufám, že se proti tomu zlínští rezolutně vyhradí. Nestuduji přímo kastelologii, studuji Prezentaci a ochranu kulturního dědictví, ale kastelologie je jedním z předmětů zimního semestru, byl jsem pro ní zapalený již od puberty, je to opravdu můj obrovský koníček. :) Díky za komentář.
 čuk 19.01.2015, 9:04:32 Odpovědět 
   Téma osobního koníčku, svým způsobem odborné obsese zpracované deskriptivním a nehumorným způsobem přesahuje rámec t.zv. krásné literatury. Nemůžeme zkoumat, proč se tak stalo, hledat psychologické kořeny. Ale přesto se čtenář může nad textem zamyslet a získat zněho něco nového pro sebe. Inspirovat může ono zaujetí pro určitý obor poznání. Autor a zprostředkovaně i čtenář může v tomto oboru uplatnit svou fantazii, trochu si něco prožít: od romantického poetického pohledu či estetického vjemu až po pokusy zrekonstruovat historii dějů, ale i osudy dávno mrtvých lidí, v té "zkamenělé knize minulých dějů". Mohou to být nejen poznatky a představy a báje, ale třeba pár kamínků k poznání našich předchůdců. Při literárním přístupu k oboru lze psát nejen vědecké a populárně vědecké texty, ale i psychologickou a dobrodružnou literaturu s historickými kontexty. Odlišil bych je od hledání bulvárních poznatků, kde na vytrženého faktu se vytváří historický bulvár, který se tváří jako realita a znejisťuje skutečné poznání. Proto příliš nevěřím časopisu History. Můj padesátce se blížící syn sbírá knihy o historii význačných míst v naší zemi je takovým "tulákem po památkách a hradech" a sbírá ty vydávané pamětní emblémy, které lze koupit na většině památek. Proto mne zajímá i tvůj názor a rozpovídal jsem se nad textem, který by vlastně striktně vzato neměl být publikován (třeba pod nálepkopu osobní reklamy). Známka se těžko dává, měla by být z hlediska zaměření serveru spíše horší. Předpokládám, že nám napíšeš něco šťavnatějšího, příběh či zajímavá srovnání, s oddělením faktů od domýšleného, čí vymýšleného, co by pasovalo do kategorie umělecké prózy nebo poezie. Koníček i zaměstnání to musí být hezké (jak dalece je do tohoto studia vplétána archeologie?). Známku ber jako orientační.
 ze dne 20.01.2015, 18:38:49  
   Wheelies Devotee: Díky za komentář pane čuku. Ano archeologie je nezbytnou součástí kastelologie, lze z ní poznat mnoho o povaze a vývoji objektu. :)
obr
© 2005-2016 by Matěj Novotný & Filip Kotora | Všechna práva vyhrazena
 
 
Va?e literatura MFantasy Literární.cz - Server s českou literaturou Art & Design - Roman K?bus
 
Partneři: Gastrokritik, Antikvariát Kačur
 
St?hnout SASPI.cz toolbar! RSS zdroj
obr obr obr
obr
Emmajackson2711#
(23.10.2020, 08:22)
Filion
(14.10.2020, 22:49)
Koala
(14.10.2020, 20:43)
Barbuch S. D.
(14.10.2020, 07:48)
obr
obr obr obr
obr
Umělý člověk
Pantagruel
VII.
Marek Dunovský
L+L (10) - Požá...
An!tta
obr
obr obr obr
obr

Slečny
Jeroným Večer
obr
obr obr obr
obr
Liter?rn? almanach SASPI
Aktuální číslo LA...
obr
obr obr obr