obr obr obr
obr
uživatel 
heslo 
» Registrace autora
» Zapomněli jste heslo?
obr
obr obr obr
obr
» Novinky
» Právě vyšlo
» TOP 20 díla
» Články
» Literární almanach
obr
obr obr obr
obr
» Próza
» Poezie
» Výstřely do tmy
» Příručka publikování
» TOP 20 autoři
» Vyhledávání
obr
obr obr obr
obr
» Workshopy 
» Fórum 
» SASPI Chat! (1)
» FAQ
obr
obr obr obr
obr
» Knihovna autorů SASPI
» Redaktoři on-line
» Technická podpora
» SASPI team
» Odkazy
» Spolupráce
» Knihkupectví
"Polibek je krásný vynález přírody, jak zastavit řeč, když už jsou slova zbytečná."
Ingrid Bergmanová
obr
obr počet přístupů: 2915449 obr

Adresa SAS E-mail © SAS Obecně platná pravidla Nápověda obr

:: Na SASPI.cz je právě 39666 příspěvků, 5755 autorů a 391119 komentářů :: on-line: 7 ::
obr

:: Výměnný program ::

Příspěvek je součásti workshopu: Výměnný program
 autor Harpyje publikováno: 01.02.2015, 19:01  
Posílám vyprávění jednoho z aktérů tohoto programu. Ty zápisky byly nalezeny náhodou a prosím laskavé čtenáře o schovívavost. Byl to jen obyčejný čert, školy nemaje:)
 

„Svět je vzhůru nohama, to vám povídám…jako, že jsem čert, tak přísahám na čertovský kopyto, že to tak je.

Už to není co to bejvávalo. Dneska je všecičko jináč. Buď stárnu, nebo fakt nevím, ale čím dál víc se přistihuju při myšlence, že nejenom dole, ale i tam nahoře, maj pěknej bordel.

Co pracuju tady, tedy myslím tím hlavní kotelnu v tomhle sektoru a přikládám a přikládám, aby ostatní čertoviska měla zahřáto pěkně pod zadnicí, tak mám dost času na to, abych sepisoval svý paměti. Vono se rozumí, že to dělám, páč jsem hlava děravá a co nenaškrtám brkem na papír, tak prostě zapomenu a nejni.

No, a jak tak sepisuju všelijaký ty paměti, tak se mi náhle vybavila vzpomínka na jednu věc. Myslím, že se to tehdá jmenovalo nějak jako : Výměnný program. No a já byl zřejmě nějakou chybou vybrán, jinak si to neumím vysvětlit a jednoho takového programu se zúčastnil.

A tím začala moje čertovská hvězda padat strmě dolů až sem, páč jsem tu prostě za trest“…

Výměnný program

Stálo na letáčku, sepsáno obyčejným písmem, nikterak zdobným. Pod názvem byl uveden termín konání a předpokládaný počet účastníků. Velká komise musela vybrat vhodné adepty, kteří byly velice důkladně lustrováni, aby nedošlo k nežádoucím situacím. Tím nežádoucím se myslela politická dohra, která by mohla mít pro obě strany nedozírné následky. Chápejte, takový velvyslanec z pekla na exkurzi v nebi… Už to samo o sobě nejde brát na lehkou váhu, taková věc se musí dobře ošetřit, jinak by bylo zaděláno na pěkný problém. V rámci dobrých vztahů mezi nebem a zemí, tedy peklem, bylo každých sto let vysláno nejen z pekla, ale i z nebe, několik takových účastníků. Byla to tradice i pocta, která měla svoji neodmyslitelnou váhu na obou stranách.

A posledně se stala malá chybička, malé nedopatření a místo vybraného adepta, který měl slibný profil a možnost dalšího profesního růstu v pekelném společenství…vyslalo peklo někoho úplně jiného.

KOTELNA – sektor D36

„Tak, kde sem to sakra přestal…á, že jsem tu za trest. No to se rozumí, že za trest, páč jsem se tenkrát zakoukal a vzplanul, až mi málem uhořela oháňka.

Představte si to, procházím se jednoho dne, myslím, že to byl předposlední den mého pobytu tam nahoře…po oddělení KOMUNIKACE a v tom se to stalo.

Ale ještě než to dopovím, tak tam nahoře mají různá oddělení, nejenom to komunikační. Maj tam taky fajnovou nemocnici, ústavy pro choré anděly, myslím tím choré na hlavy – vono se nedivte, ne nadarmo se říká, že každý smrtelník, tedy člověk, má svýho anděla strážnýho, no a víte jaká to musí bejt fuška? Tedy pro ty anděly? Se ani nedivim, že jim šplouchá na maják a musej se uzdravovat. Lidi jsou strašný, co vám budu povídat… No a taky tam maj moc fajnovou výrobnu na cukrovinky. Nic lepšího jsem doteď nejed…až se mi sbíhaj slíny v hubě, když na to tak vzpomínám…pusinky, jo, sněhový andělský pusinky, to je ten správný název. Ach jo, to byly časy.

Ale dost vo mlsu, kde jsem to jen…a, v tom komunikačním … jsem spatřil tu nádheru, až sem málem oslep a zemřel pod tím vším návalem štěstí. To se vám ani nedá popsat. Ta bytost proplula kolem mě a někam spěchala předat nějakou důležitou zprávu. A pak se vrátila na své místo ve vestibulu a dlouze se na mě zadívala…v tom momentě jsem věděl, že je se mnou konec, tedy ne definitivní, ale jasně konec klidnýho chrápání. Voni totiž ti andělé ani nemusí mluvit nahlas, všemu rozumíš tak nějak sám a já najednou věděl a vnímal něco tolik krásnýho, něco co jsem nikdá za celý svůj bídný život nezažil.

LÁSKU a zřejmě nebeskou, to dá rozum.

Já ani nevím, voni asi nemaj vyhraněný pohlaví a je to stejný jako u nás…prostě je anděl a čert. Ale záleží vůbec na tom? A já nešťastník chlupatá sem se zakoukal do anděla a to byl můj konec a taky začátek tohohle všeho. To vám povídám, nikdo by mě už tam nahoru nedostal ani heverem…

A že je mi tu smutno, bez něho, toho anděla. Sem tu sám, jenom přikládám a musím poslouchat ty odvedle, jak dělaj kravál...Aha, to sem ještě nenapsal. Tady dole, v tomhle sektoru je ta největší spodina a kaliště všeho, nač si jen vzpomenete. Se rozumí, že i peklo má svojí administrativu a řád. Jináč by to prostě nešlo. I tak je tu bordel, ale řízenej a to je velkej rozdíl. Co maj říkat tam nahoře, nemyslím v nebi ale přímo na zemi. Lidi. Jak já je bytostně nesnáším…tak ty lidi to tam maj co stokrát, ale tisíckrát horší než tady. Panuje tam pěknej chaos, už zase válčej na východě evropy, dobře jim tak.

A že nemaj někde co do huby? Taky dobře, se obecně ví, že jich je mraky a tak se to musí nějak regulovat. Tuhle zase máme zprávy, že v Africe vypukla nějaká hrozná a ničivá nemoc, nebo že se rozpíná jedno fanatický a sektářský náboženství a celý svět se ho začíná bát. A měl by, vim co píšu. Říkám si, ale, že v pekle máme přece místa dost.

No a abych zase nezapomněl, tak ty odvedle musím taky vysvětlit. Máme tady na poschodí jednu obrovskou místnost. Nikdá tam nikdo z nás běžných nevstoupil. Takže se neví, jak je to vlastně velký. Říká se jí ARCHIV duší. No a tam uvnitř, tam to taky pěkně vře. Ne jako v kotli, to by bylo hodně blbý přirovnání, ale jinak. Celé dny tu musím poslouchat nějakého němčoura Adolfa jak tu vykřikuje a chvástá se o svých schopnostech a zásluhách. Musím se mu někdy smát až se za břicho popadám – to dotah hodně daleko, magor jeden. A to může bejt rád, že neskončil jako příchuť v ďabelké směsi, kterou tu vlastně vyrábíme . To je ale přísně tajný, takže bych vo tom neměl ani písmeno naškrabat, ale když už to je venku, tak čert to vem.

Pak taky musim napsat, že tím bordelem nahoře, jsem myslel na to, že tu máme jedno „veřejné tajemství“. Nevím, při kterém výměnném programu k tomu tehdá došlo, ale jisté je, že jim tam v nebi chybí jeden anděl a voni o tom ani nevědí…No, a ten anděl je u nás a snaží se napravovat naše duše. Možná je to všecko nějaká kamufláž a bude třeba tajnej špion, co já vim.Ten anděl visí nad jednou vstupní branou do pekel a vítá nové příchozí…už samo o sobě to vypovídá, že je ňákej divnej a nahoře by ho asi dali nadobro pěkně stranou a do ústavu.
Ale to nejni moje starost, to je na vedení. Vedení, to je taky divný. Nejen u nás. Tady i nahoře, nikdá nikdo neviděl toho nejvyššího. Tím myslím Lucifera nebo pána boha…ale tvrdí se, že je to od samého začátku záhada nad záhadu. Pravda, dlabanec máme, pelech taky a systém nějak funguje, takže já do toho fušovat radči nebudu. Já tu sem od přikládání a aby kotelna fungovala.

Jo, ta depeše nebo co to bylo…no, jak nesla ta moje bytost andělská…vim co tam v ní stálo. Bylo tam, že se sesílá na zemi celkem devět zázraků, jednoho nástupce Dalajlámy, tři nadaný (ještě nenarozený duše) přes vědu a léčitelství a nějakýho proroka či co. Tak to vidíte, ti nahoře strkaj pracky a čenich, tedy nos do všeho. A nevím, jestli je to dobře. Nechal bych to na těch lidech, ne? Fuj, příšerně mi smrděj a nesnáším je , stejně skončej skoro všichni u nás, tak voco se snažej…

To u nás je to něco jinýho. Taky nejsme pozadu, se ví. My, ale nepomáháme, my úmyslně škodíme, protože ta verbeš na zemi, stejně za nic nestojí. A tak ne po sto letech, nejsme blbý, ale častěji, sesíláme pohromy. Víte, čas utíká poslední dobou nějak rychlejc a tak na to musíme reagovat stejně.

Minulý týden jsme dali do pohybu malým šťouchem zemské desky a bude zase plno zemětřesů. A z toho bude taky pěkná mela…tři sopky a neřeknu kde, budou chrlit plno lávy a obloha se zatahne…to bude krása, škoda, že to nikdá neuvidim.

Musim pro dnešek končit, něco se děje“…

NARUŠITEL !!!, NARUŠITEL !!! hlásalo poplašné zařízení poblíž sektoru D36.

Místnost nesoucí název ARCHIV duší byla odpečetěná a ten největší křikloun na útěku.


 celkové hodnocení autora: 94.6 %

výborné chvalitebné dobré dostatečné nedostatečné Ohodnoťte příspěvek!

přidat autora k oblíbeným 
 hodnotilo celkem autorů: 3 komentovat příspěvek 
 autorské hodnocení: 1.0 uložit příspěvek 
 známka poroty: [ - ] tisk příspěvku 
 počet komentářů: 23 zaslat vzkaz autorovi 
 počet shlédnutí od publikace: 33 výpis autorského hodnocení 
 
:: Komentáře k příspěvku ::
 petulin 07.02.2015, 22:29:30 Odpovědět 
   Zdravím :)
Moc hezké vyprávění zdánlivě pomateného čerta, který přeskakuje od příběhu k příběhu, ale je vlastně docela chytrý :) Zajímalo by mě, co se dělo po spuštění poplachu a jestli se ještě čert někdy setkal se svým andělem :)
Pěkné
P
 ze dne 09.02.2015, 12:03:33  
   Harpyje: Děkuji moc za přečtení a koment:)
 čuk 04.02.2015, 9:55:17 Odpovědět 
   Zábavné, ale smrdí čertovinou: čert je velice bystrý a k tomu satirik a kritik současné lidské epochy. Je i sympatický svou zásadovostí, neb je v karanténě ( co kdyby se z něho vyklubal dvojitý agent - i to je možná interpretace dvojité výměny) A ta bipolarita má své spojovací podhoubí. Teď už víme, jak to na světě chodí, komu za co vděčíme a že nás čerti dráždí, abychom zcela nezlenivěli, neb i s lidmi je to dost nalevačku. A že se nemáme těšit na nebe, a budeme-li dost nenápadní, bude nám v pekle lépe (ale i v karanténě je lépe než v kotli (kotel si vymysleli ti až úplně nahoře). Velmi se mi líbilo, řečeným i skrytým.
 ze dne 04.02.2015, 15:06:40  
   Harpyje: Děkuji ti mnohokrát za tvůj čas a přečtení a hezké komentárium:) Zdravím tě.
 Adam Javorka 03.02.2015, 22:27:36 Odpovědět 
   Ahoj Marcelko! No to je príjemné a podarené! Aj s čertom...
 ze dne 04.02.2015, 8:23:01  
   Harpyje: Zdravím Adama přes takovou dálku:) Volám ..." Děkuji" za zastavení, přečtení a hezká slova:)
 Apolenka 03.02.2015, 18:33:33 Odpovědět 
   Ten tvůj čert, Marcelko, si mě vyloženě získal. Vážně sympaťák. Každý odstavec mě něčím pobavil a chválím i závěr. Napsáno vkusně a s přehledem... v sektoru D36 jsem si užila. :))
 ze dne 04.02.2015, 8:21:35  
   Harpyje: Milá Apolenko, děkuji mnohokrát a pozdravuji.
Můj čertík je obyčejný čertík - pořád se mu něco nelíbí a mrmlá. V mnohém jsme si podobni. Díky moc za přečtení a jsem ráda, že se ti to líbilo:)
 phaint 03.02.2015, 15:36:50 Odpovědět 
   Hezky se to četlo díky slangové mluvě hlavního čerta a řadě trefných detailů (konečně vím, proč má můj anděl strážný občas výpadky - léčí se někde na hlavu, chudák...) Akorát ty chybky mi tam občas přišly před oko, a to i takové jako Evropa s malým E, nebo podobně pojatý Němčour ... ;) Ale nikdo nejsme neomylnej, to ti nahoře i dole vědí nejlíp!
 ze dne 04.02.2015, 8:19:20  
   Harpyje: Děkuji ti za přečtení a komentář. Cením si toho:)
 Cyrano 02.02.2015, 18:09:41 Odpovědět 
   Odpověď na příspěvek od uživatele: Cyrano ze dne 02.02.2015, 11:54:48

   Jsem rád, že se Ti to líbilo' :-(Jen tohle WSko jsem nedal...:-(
 Cyrano 02.02.2015, 11:54:48 Odpovědět 
   Odpověď na příspěvek od uživatele: Cyrano ze dne 01.02.2015, 21:34:59

   Taky mám rád teplíčko
a tak volím peklíčko,
jednak mám též hříšnou duši
a pak, moje srdce tuší,
že za branou peklíčka
mám protekci čertíčka!
Tajně doufám, že snad ráda
uvítá tam kamaráda.
Nač se v nebi nudit sám?
Peklo ze života znám...
:-)
 ze dne 02.02.2015, 12:11:00  
   Harpyje: Tak to je dobrý, člověče - tleskám.
 Cyrano 01.02.2015, 21:34:59 Odpovědět 
   Je to hezký, i když to nebe jsi trochu odbyla. Ale chápu, peklo je Ti bližší...:_)
 ze dne 02.02.2015, 11:33:27  
   Harpyje: Zdravím Cyrana: ano, nebe je nebe...zřejmě tam zebe...to peklo je věc jiná... v teple se líp zpívá:)
Ano, je to pravda, povahy hříšné jsou mu blíž. Díky za koment a známku:)
Dlouho jsem nepublikovala a tak jsem ráda, že se "něco" zrodilo.
 Loretten 01.02.2015, 20:47:26 Odpovědět 
   Zvláštní. Čekané i nečekané. Peklo a čertovo vzpomínky fajn. I ten zajímavý pohled na to, že je peklo clekem tajemná ázležitost s tajným archivem a podobně...snad by se mi jen víc líbilo, kdyby tam byl víc popsát vztah čerta a anděla. :) Jinak hezké, samozřejmě.
 ze dne 02.02.2015, 11:30:38  
   Harpyje: I tobě díky za návštěvu a čas:)
 Nat Danielová 01.02.2015, 19:54:17 Odpovědět 
   Tak tedy musím říct, že jsem se vážně pobavila. Líbilo se mi to, od každého tam bylo trochu - no o pekle trochu více.
Hezké! Nat
 ze dne 02.02.2015, 11:29:44  
   Harpyje: Nat: I tobě ze srdce děkuji za přečtení a komentárium a jsem moc ráda, že ti to přišlo i vtipný. Ne každý má pro tento smysl humoru/podání pochopení:)
 Svetla 01.02.2015, 19:30:48 Odpovědět 
   Řekla bych, že jsem se dozvěděli dost o tom, jaké to mají v pekle od čerta, ale o té druhé straně, jak to mají v nebi, tam bylo poskrovnu. I tak se mi text jako celek líbil.
 ze dne 02.02.2015, 11:28:17  
   Harpyje: Svetla: díky za přečtení a komentík. Jak to chodí v nebi se někteří z nás přesvědčí...takže to je tajemství:)
 Šíma 01.02.2015, 19:07:21 Odpovědět 
   Zdravím.

Takové čertovsky akční povídání se špetkou humoru. Áda zase tropí lumpárny? ;-) Že pozdravuji toho čerta!

šíma (hříbek)
 ze dne 02.02.2015, 11:26:50  
   Harpyje: Šímo, hříbečku, děkuji moc za koment. Starého čerta budu pozdravovat..."psst" jsme stále v kontaktu, takže nebude problém:)
obr
© 2005-2016 by Matěj Novotný & Filip Kotora | Všechna práva vyhrazena
 
 
Va?e literatura MFantasy Literární.cz - Server s českou literaturou Art & Design - Roman K?bus
 
Partneři: Gastrokritik, Antikvariát Kačur
 
St?hnout SASPI.cz toolbar! RSS zdroj
obr obr obr
obr
Victor Lancel
(24.2.2020, 14:11)
karin.kimberly
(13.2.2020, 19:55)
Wade Milbot
(8.2.2020, 22:42)
wavawe6611@bizcomail
(8.2.2020, 06:04)
obr
obr obr obr
obr
6. Lemplové
pilot Dodo
Pejsek
Joe Care
Sama?
asi
obr
obr obr obr
obr

Gembler
pilniczek
obr
obr obr obr
obr
Liter?rn? almanach SASPI
Aktuální číslo LA...
obr
obr obr obr