obr obr obr
obr
uživatel 
heslo 
» Registrace autora
» Zapomněli jste heslo?
obr
obr obr obr
obr
» Novinky
» Právě vyšlo
» TOP 20 díla
» Články
» Literární almanach
obr
obr obr obr
obr
» Próza
» Poezie
» Výstřely do tmy
» Příručka publikování
» TOP 20 autoři
» Vyhledávání
obr
obr obr obr
obr
» Workshopy 
» Fórum 
» SASPI Chat! (1)
» FAQ
obr
obr obr obr
obr
» Knihovna autorů SASPI
» Redaktoři on-line
» Technická podpora
» SASPI team
» Odkazy
» Spolupráce
» Knihkupectví
"Naděje je paměť, která touží."
Honoré de Balzac
obr
obr počet přístupů: 2915622 obr

Adresa SAS E-mail © SAS Obecně platná pravidla Nápověda obr

:: Na SASPI.cz je právě 39719 příspěvků, 5791 autorů a 392130 komentářů :: on-line: 1 ::
obr

:: Proměna ::

 redaktor čuk publikováno: 18.12.2006, 14:39  
Povídka o skryté řeči
 

Proměna.
Dům stál uprostřed sutin jako vykotlaná stolička v bezzubé dásni. Otvorem v rozbitých dveřích jsem se protáhl dovnitř. Prázdno, jen oprýskané zdi a vrstva cihlového rumu. Ze stěny pomalované nápisy trčel zbytek dřevěného zábradlí. Lesklo se, ohlazeno dotyky lidských dlaní a přitahovalo mě podivnou silou. Asi proto, že dírou ve zborcené střeše nahlížel měsíc v úplňku a v matném kuželu jeho světla vířily drobné zlatavé částečky.
Udělal jsem dva kroky po schodišti k střešnímu otvoru. Kamenný schod se pode mnou zakymácel, levou rukou jsem se chytil dřeva vystupujícího ze zdi. Zazněl tón, jako by pianista přejel po klaviatuře pianina. Zeď se jemně rozechvěla. V dlani jsem ucítil teplé prsty. Z dřevěného těla zábradlí začaly vyrůstat lidské ruce. Snad všechny ty, které se ho kdysi dotýkaly. Kývaly na mne, lomily se v tragickému gestu. Jiné se vesele pitvořily. Byly i takové, co mi vyprávěly své příběhy, bylo zvláštní, že jsem jim rozuměl.
Pravou rukou jsem jim odpovídal, řečí, jež se vynořila odkudsi z hloubi mé osobnosti. Byl to velmi zvláštní rozhovor, nepřeložitelný do slov a přece dojímající. Snad tím, že minulost se vracela nečekanou cestičkou. Minulost lidí, kteří zemřeli nebo které osud rozvál do neznámých koutů světa. Všichni však byli poznamenaní duchem tohoto chátrajícího domu tak jako oni poznamenali jej.
Když se přízračné ruce - mé společnice - odmlčely, spojily se jedním gestem. Stisk v mé levé dlani zesílil. Věděl jsem, že se ty ruce, ty prsty, stydí. Jinak by se na mapě zdi objevily obrysy tváří, které k nim patřily. Čekaly. O cosi mě prosily. Dlaněmi sepnutými jako k modlitbě.
Věděl jsem, co mám dělat. Pohladil jsem vyhlazenou plochu dřeva a cítil, jak odpovídá sotva znatelnými dotyky. Klaviatura se rozezněla dávno zapomenutou písní končící drsným akordem smutného chorálu nebo vyčítavé hudební litanie. Sevřel jsem břevno zábradlí a veškerou svou silou jsem ho vytrhl ze zdi. Zcela jasně jsem uslyšel hluboký vzdech ulehčení.
Měsíc nade mnou zašel za mraky, živé ruce v mých dlaních byly opět jenom dřevem. Poslepu jsem dotápal ke dveřím a protáhl se jejich otvorem do opuštěné ulice.
Nevím, jak jsem došel ke svému domku, nevzpomněl jsem si, která představa či bludné světýlko mě předtím dovedly k onomu zpola zřícenému domu.
Kus dřevěného zábradlí jsem položil na vybetonovaný plácek přede dveřmi. Ráno jsem hledal ten dům podobný vykotlané stoličce. K poledni jsem cestu k němu našel. Místo zdí jsem však spatřil jen hromadu sutin, ze které se zvedaly poslední obláčky prachu pocházející ze zborcených zdí. Pyrotechnici nebo jsem to byl já, kdo v noci narušil zbytek statiky stavby?
Příští noc opět svítil měsíc. Na zahradě jsem vykopal hlubokou jámu a do ní zasadil to podivné dřevo, jako se zasazuje mladý stromek. Celý duben jsem tenhle kus zakulaceného břevna zaléval a ošetřoval, naštěstí je má zahrada chráněna vysokým živým plotem, jinak by mě sousedé považovali za podivína.
Den po noci, kdy se znovu objevila na nočním nebi luna v úplňku, jsem vyšel do jarního jitra. Dřevo zábradlí se změnilo v mladý stromek, na jehož větvích ševelily svěží zelené listy. Nejprve jsem si myslel, že jde o nějaký žert, mám dost takových kamarádů- recesistů a pokrčil jsem rameny.
V noci mě cosi probudilo. Do rámu okna se významně usmíval úplněk. Přehodil jsem přes sebe plášť a vyšel do zahrady. Větve a listoví ...to jsou přece lidské ruce! Kynuly mi, a když jsem přistoupil blíž… Zvláště jedny, velice jemné, mě něžně pohladily po tváři, s nevyslovenými slovy díků za všechny. Sedl jsem si pod strom do trávy a poslouchal příběhy, které mi předtím nedopověděly. A pak po všechny noci v úplňku, celý rok.
V knize, kterou jsem za dnů psával, jsem zachytil zmizelé osudy sametovým svěže zeleným inkoustem. Pár čtenářů v nich pozná vylíčení svého života.
Většina duší však teprve teď bude schopna uzavřít svůj uzlíček vin i dobrých skutků a konečně dojít míru. A jejich ruce klidu..


 celkové hodnocení autora: 98.8 %

výborné chvalitebné dobré dostatečné nedostatečné Ohodnoťte příspěvek!

přidat autora k oblíbeným 
 hodnotilo celkem autorů: 3 komentovat příspěvek 
 autorské hodnocení: 1.0 uložit příspěvek 
 známka poroty: 1.0 tisk příspěvku 
 počet komentářů: 7 zaslat vzkaz autorovi 
 počet shlédnutí od publikace: 17 výpis autorského hodnocení 
 
:: Komentáře k příspěvku ::
 Teréza Nebeská 05.05.2007, 19:19:12 Odpovědět 
   Nemám co k tomu říct. Došla slova...
 ze dne 05.05.2007, 19:43:50  
   čuk: Moc děkuju za hodnocení
 Maura 18.12.2006, 23:38:39 Odpovědět 
   Na takovou romantiku mne vždycky dostaneš. Skvělá věc, nemá jedinou chybu, která by narušila souvislý dojem.
 ze dne 05.05.2007, 19:44:46  
   čuk: jsem moc rád za tvá slova
 amazonit 18.12.2006, 16:31:10 Odpovědět 
   krásná slova, v krásných spojeních, vše tak přirozeně souznící, jemné, takové snivě průzračné
 ze dne 05.05.2007, 19:45:20  
   čuk: já se přímo rdím. Díky
 Luciena 18.12.2006, 14:39:45 Odpovědět 
   Je to takové snové... přízračné... ale ta atmosféra se mi zamlová stejně jako celý podivný příběh. Jako bych měla zase o trochu blíže k zemi kouzel a zázraků.
obr
© 2005-2016 by Matěj Novotný & Filip Kotora | Všechna práva vyhrazena
 
 
Va?e literatura MFantasy Literární.cz - Server s českou literaturou Art & Design - Roman K?bus
 
Partneři: Gastrokritik, Antikvariát Kačur
 
St?hnout SASPI.cz toolbar! RSS zdroj
obr obr obr
obr
Lusi
(12.8.2020, 12:36)
bizparsan
(10.8.2020, 12:15)
couture
(10.8.2020, 11:12)
Virgoacp
(8.8.2020, 09:18)
obr
obr obr obr
obr
Strážci světů-D...
Skullka
Reborn
Gorr GrimWolf
Narábanie
Paradoxx
obr
obr obr obr
obr

Dračí stezka (11.kapitola)
Jackie Decker
obr
obr obr obr
obr
Liter?rn? almanach SASPI
Aktuální číslo LA...
obr
obr obr obr