obr obr obr
obr
uživatel 
heslo 
» Registrace autora
» Zapomněli jste heslo?
obr
obr obr obr
obr
» Novinky
» Právě vyšlo
» TOP 20 díla
» Články
» Literární almanach
obr
obr obr obr
obr
» Próza
» Poezie
» Výstřely do tmy
» Příručka publikování
» TOP 20 autoři
» Vyhledávání
obr
obr obr obr
obr
» Workshopy 
» Fórum 
» SASPI Chat! (1)
» FAQ
obr
obr obr obr
obr
» Knihovna autorů SASPI
» Redaktoři on-line
» Technická podpora
» SASPI team
» Odkazy
» Spolupráce
» Knihkupectví
"Mír je jen nemocná válka, čekající na své uzdravení."
Gandalf
obr
obr počet přístupů: 2915546 obr

Adresa SAS E-mail © SAS Obecně platná pravidla Nápověda obr

:: Na SASPI.cz je právě 39814 příspěvků, 5772 autorů a 391781 komentářů :: on-line: 2 ::
obr

:: Hopsky! Hopsky! ::

 autor Petr Kuncl publikováno: 25.03.2015, 8:53  
Krátká surrealistická povídka o tom, jak to dopadá, když se vám uprostřed noci v ložnici objeví obří nechutně roztomilý chundelatý králíček.
 

Hopsky! Hopsky!

Uslyšel jsem to znovu! Už třetí noc mi něco hopskalo za dveřmi. Co to jen může být? Unaveně jsem postupně vysoukal své rozespalé tělo zpod peřiny a odklopýtal se ke klice. Pomaloučku, polehoučku jsem pootevřel dveře a nahlédl do kuchyně.

Hopsky! Hopsky!

Krucifix, co to jen může být! Nesnáším ten zvuk. Navozuje mi asociace ohyzdných zakrslých králíčků. Nesnáším králíčky.

Hopsky! Hopsky!

Tentokrát se to už ozvalo opravdu blízko. A z jiného směru! Bleskově, rychleji než by se dalo od rozespalého člověka očekávat, jsem se otočil a...! Dolní čelist mi zazvonila o podlahu, jak jsem nechápavě zíral na toho odporného tvora přede mnou. Na zadních tlapkách tam jak cirkusový pinč panáčkoval asi dvoumetrový "králíček" se sklopenýma ušima, které si předními packami čistil způsobem, který by určitě kdokoli jiný nazval rozkošným. Obluda si všimla, že ji pozoruji, a pomalu se postavila na všechny čtyři. Zírali jsme na sebe dobrých pět minut. Pak ji to přestalo bavit, tak naklonila hlavu ke straně a pravou zadní se podrbala za uchem.

Hopsky! Hopsky!

Přiblížilo se to ke mně tak moc, že jsem cítil jeho dech na tváři.

"Ještě jednou si hopskni a je po tobě!"

Hopsky! Hopsk-!

To už mě fakt to obludárium nasralo! Sebral jsem nejbližší těžkou věc, kterou jsem našel a mrštil jí přímo na jeho čumák. S dvoumetrovým kolosem to jen mírně otřáslo a nechápavě se na mě podíval. Tmou zasvítily jeho rudě zářící oči a bělostná zubiska.

Hopsáááá!

Vrhlo se přímo na mě a zarylo mi ostré hlodáky do pravé paže. Zařval jsem bolestí a oslepl v dešti krve, který se mi hrnul z ruky. Ta potvora mi ji prokousla skrznaskrz! To už jsem byl vážně vytočený. Nějakým zázrakem se mi podařilo vymanit se zpod těžkého bělostného kožichu, skočit na postel a strhnout od tamtud svuj dřevěnný boken.

Vyrazil jsem okamžitě kupředu, svou jedinou zbraň držíc v nezraněné ruce. "Králíček" na nic nečekal a připravil se k obraně. Proklouzl jsem pod jeho vystřelující packou, uklouzl po zkrvavených parketách a uhodil se o roh stěny do hlavy. Pro králíka byl pokoj příliš malý na to, aby se mohl rychle otočit, proto jsem získal trochu času. Vše jsem viděl jakoby zpomaleně. Krev řinoucí se mi z rány a unášející s sebou všechnu mou sílu a život, vířící kožich odporného králíčka, dřevěný meč, který mi byl vlastně k ničemu... PRÁSK!

Schytal jsem ránu prackou a ucítil na tváři bodavou bolest, jak mi drápky zohyzdily obličej. "No co, trocha krve navíc se v tomhle binci ztratí," říkal jsem si.

Teď jsem byl na řadě já! Rozmáchl jsem se mečem proti znovu se blížící tlapě a silně do ní udeřil. Králíček s bolestí v očích odskočil a ochomenou končetinu si tisknul k sobě. Podíval jsem se na svou zbraň a zjistil, že je zlomená. Přibližně v půli dřevěné čepele nyní zářil ostře ulomený konec plný zohýbaných třísek. Zjišťoval jsem, že si s chladnokrevným úsměvem na zkrvavené tvaři uvědomuji co dál. Nečekal jsem, až se králíček vzpamatuje a připraví se k dalšímu boji. Z posledních sil jsem se odrazil a s hlasitým výkřikem se vrhl přímo do víru zářících chlupů na jeho bříšku. Špičatý dřevěný konec se do kožichu zaryl jako osikový kůl do těla upíra! Vysílen jsem padl vedle chroptící králíčkovy mrtvoly a cítil, jak proud krvavé říčky z mé paže slábne... KAP, KAP, KAP.

Nesnáším ten zvuk!

Dobrou noc, děti.


 celkové hodnocení autora: [ - ]

výborné chvalitebné dobré dostatečné nedostatečné Ohodnoťte příspěvek!

přidat autora k oblíbeným 
 hodnotilo celkem autorů: 0 komentovat příspěvek 
 autorské hodnocení: 0.0 uložit příspěvek 
 známka poroty: 2.5 tisk příspěvku 
 počet komentářů: 2 zaslat vzkaz autorovi 
 počet shlédnutí od publikace: 8 výpis autorského hodnocení 
 
:: Komentáře k příspěvku ::
 Tonyend 25.03.2015, 11:30:24 Odpovědět 
   Nejsem nadšenec sci-fi, ale strašně rád sním a sny mívám, no, prostě jiné.
Jednou mi někdo vyprávěl jak se setkal s mořským prasetem a to že mělo ocelový rypák, dalo se to poslouchat, ale odnesl jsem si z toho jen to, že mi jednou někdo vyprávěl o ...
A to je málo, stejně jako Hopsky!
 čuk 25.03.2015, 8:52:21 Odpovědět 
   Sen je snad odrazem bojových scén z různých hororových sci-fi videí a filmů. Ono hupsky a představa králíčka je do úvodu vložena, jako sen ve snu: další snová představa králíčka a jeho aburdního zvuku. Snad proto, aby se dětský posluchač naladil na to, že uslyší něco příjemného, aby v závěru byl vystrašen. Ostatně: Králíček je psán v uvozovkách, bylo pouze nepřiléhající označení netvora z polospánku. Myslím, že na surrealistickou povídku je to málo na povídku pro děti moc- jízlivé: "dobrou noc" pro takto vystrašenou dětskou mysl! Jako "nenálepkovaný text" je text poněkud kusý, s nevýraznou pointou, ani originalita není vysoká, jako by v závěru chybělo vstup do reálu (dám příklad: šel jsem si omýt krvácející ruku, vodovodní kohoutek kapal, omyl jsem si údajnou ránu, voda však krví nezčervenala, Ty zvuky KAP, KAP, KAP způsobila kapající voda. Vrátil jsem se do své ložnice, byla prázdná, koberec byl neposkvrněn, hledal jsem otisky stop, a zjistil jsem...dál už by se dalo pokračovat různě)
obr
© 2005-2016 by Matěj Novotný & Filip Kotora | Všechna práva vyhrazena
 
 
Va?e literatura MFantasy Literární.cz - Server s českou literaturou Art & Design - Roman K?bus
 
Partneři: Gastrokritik, Antikvariát Kačur
 
St?hnout SASPI.cz toolbar! RSS zdroj
obr obr obr
obr
TheaK
(16.5.2020, 11:57)
Ka
(11.5.2020, 21:51)
BukBird
(3.5.2020, 22:07)
Kakofonie Osudu
(2.5.2020, 20:00)
obr
obr obr obr
obr
Černé oči v pís...
DorQuendi
Orel 2- třetí k...
Sirnis
Ve znamení kord...
Zirvith Snicket
obr
obr obr obr
obr

Co skýtá
Jiří Ondra JL"
obr
obr obr obr
obr
Liter?rn? almanach SASPI
Aktuální číslo LA...
obr
obr obr obr