obr obr obr
obr
uživatel 
heslo 
» Registrace autora
» Zapomněli jste heslo?
obr
obr obr obr
obr
» Novinky
» Právě vyšlo
» TOP 20 díla
» Články
» Literární almanach
obr
obr obr obr
obr
» Próza
» Poezie
» Výstřely do tmy
» Příručka publikování
» TOP 20 autoři
» Vyhledávání
obr
obr obr obr
obr
» Workshopy 
» Fórum 
» SASPI Chat! (1)
» FAQ
obr
obr obr obr
obr
» Knihovna autorů SASPI
» Redaktoři on-line
» Technická podpora
» SASPI team
» Odkazy
» Spolupráce
» Knihkupectví
"Většina lidí se domnívá, že láska znamená být milován. Avšak pravda je opakem: láska znamená milovat."
Erich Fromm
obr
obr počet přístupů: 2915372 obr

Adresa SAS E-mail © SAS Obecně platná pravidla Nápověda obr

:: Na SASPI.cz je právě 39507 příspěvků, 5743 autorů a 390398 komentářů :: on-line: 2 ::
obr

:: Zkažené ovoce západní demokracie ::

Příspěvek je součásti sbírky / knihy: Úvahy o živote
 autor markus publikováno: 20.06.2015, 11:43  
Zkusme se podívat na některé významné momenty zahraničně politického dění z nestandardního úhlu pohledu. A sice z hlediska reálného ovoce, které lidem přinesly. A to na základě známé věty, která říká, že po jejich ovoci je poznáme. Jaké je tedy ono ovoce, které přineslo toto dění běžným, obyčejným a jednoduchým lidem?
 

Podívejme se takto na události v Iráku, Libyi a Ukrajině, protože v nich můžeme najít mnoho společných styčných bodů. Ve všech případech se totiž jednalo o státy, které nebyly ve svém původním směřování výrazně prozápadně orientované. V Iráku a Libyi se z našeho západního pohledu nacházeli diktátoři, utlačující vlastní národy, a to až takovým způsobem, že se to stalo jedním z důvodů k jejich odstranění. Tím měly být tamní občané zbaveni utrpení, měla jim být přinesena svoboda a zachovávání lidských práv, zaručeno aplikováním demokracie západního typu.

Jako bojovníci za osvobození lidu zpod jha diktátorů začali tedy USA a jejich západní spojenci válečné akce, jejichž deklarovanými cíli byly pouze ty nejušlechtilejší ideály. No a teď, z odstupem času můžeme objektivně posoudit, jaké to přineslo ovoce.

Irák a Libye jsou země, ve kterých byla cíleným bombardováním systematicky ničena infrastruktura. Kromě obrovských materiálních škod měl ozbrojený zásah za následek i velké množství mrtvých, zraněných a zmrzačených.

V Iráku byla dosazena prozápadní vláda, avšak tento stát se stal státem vysoce nestabilním, plným ozbrojených konfliktů a sektářského násilí.

V Libyi vznikly dvě vlády a dva parlamenty, soupeřící mezi sebou. Kromě toho se zde nachází plno různých teroristických skupin, které hájí se zbraní v ruce své kmenové nebo náboženské zájmy. Situace v zemi nemá daleko od naprosté anarchie.

Pokud se podíváme na stav životní úrovně obyvatelstva, stav lidských práv a úroveň demokracie, toto všechno zaznamenává obrovský propad, Životní úroveň šla prudce dolů, demokracie a lidská práva jsou pouze iluzí v zemích, ve kterých se každodenně musíte bát o holý život.

Jaké je tedy reálné ovoce, které ozbrojené akce USA a jejich západních spojenců přinesly? Zničená infrastruktura, tisíce mrtvých, přetrvávající násilí a uplatňování práva silnějšího, rapidní propad životní úrovně a absolutní nefunkčnost demokracie západního typu. Národy Iráku a Libye byly vojenským zásahem USA a jejich západních spojenců vrženy o třicet, ne-li o víc let dozadu. A pokud bychom se zeptali běžných, obyčejných lidí, kdy jim bylo lépe, ne jen jim, ale i nám musí být jasné, že určitě za Husajna či za Kadáffiho.

Nikdo tím samozřejmě netvrdí, že neexistovaly určité věci, s nimiž se nedalo u těchto takzvaných diktátorů souhlasit, ale na druhé straně se zkusme objektivně podívat na to, co způsobil západ svým násilným řešením. Pokud totiž bylo tehdy špatně, dnes je mnohem hůř! Došlo k mnohonásobnému zhoršení životní situace obyvatelstva, bylo zabito a zmrzačeno množství lidí, už ani nemluvě o materiálních škodách.

Stručně vyjádřeno, ovocem jednání USA a západních spojenců je zkáza a destrukce! Ušlechtilé záměry a důvody, proč byly vojenské zásahy nezbytné je jedna věc, ovšem zcela rozvrácené země jako trpké ovoce těchto záměrů je věc druhá.

No a Ukrajina je něco velmi podobného. I tam před tím vládl režim Viktora Janukovyče, který nebyl západu nakloněn. Kvůli korupci byl tento režim násilím svržen a do vlády v Kyjevě se dostali lidé orientovaní prozápadně.

Co však je toho důsledkem a jaké to přineslo ovoce? Výsledkem a ovocem násilně dosazené prozápadní vlády je občanská válka, aktivace neofašistických elementů, tisíce mrtvých a ekonomicky zruinovaná země.

Pokud se tedy máme podívat čistě objektivně pouze na ovoce, které přineslo prosazování prozápadní orientace na Ukrajině, tak jde o ovoce nesmírně trpké, představující obrovský propad životní úrovně obyvatelstva. Jeho mužská část je ještě navíc neustálými mobilizacemi hnána do nesmyslné války.

Po jejich ovoci je poznáte! V případě Iráku, Libye a Ukrajiny přinesla násilná aplikace západních hodnot zkázu a zmar namísto požehnání!

Pokud bylo za Husajna, Kadáffiho a Janukovyče špatně, je nyní lépe? Pokud ale není lépe, ale naopak dokonce mnohonásobně hůř, o čem to svědčí? O čem to napovídá?

Realita nám ukazuje, že ovoce násilného šíření demokracie a takzvané správné prozápadní orientace se jeví jako něco mimořádně zkaženého a zlého! Je to cosi podobného tomu, jako když byly kdysi dávno šířeny křesťanské ideály ohněm a mečem. Stejně je i dnes ohněm, mečem a importovanými revolucemi šířena takzvaná demokracie.

Po jejich ovoci je poznáte! Vězte tedy, že dobrý strom nemůže v žádném případě přinášet špatné ovoce. Dobý strom přece přináší pouze dobré ovoce! Špatné ovoce však musí nutně pocházet ze špatného stromu! Jinak to přece není vůbec možné!

A ještě něco bychom si měli uvědomit. A sice upozornění, skryté ve slovech: Dávejte si dobrý pozor na ty, kteří k vám budou přicházet jako beránci, avšak uvnitř jsou to draví vlci!

Za dravého vlka a za synonymum všeho zla je dnes západem považováno Rusko. Avšak USA a jeho západní spojenci sami sebe staví do pozice mírotvorců a vynucovacích orgánů demokracie a lidských práv. Oni jsou těmi dobrými a tuto velkou a vznešenou pravdu svorně každodenně šíří všechny jim poplatné média. A prostí lidé, podléhající médiím, jsou ve své naivitě přesvědčování o naší západní dobrotě a o agresivním a zvlčilém Rusku.

Kdyby ale většina naší populace nepodlehla západnímu, konzumnímu způsobu života, kdyby se většina našich spoluobčanů nestala ateisty a materialisty, pak by se asi byli přece jen schopni zamyslet nad známými slovy, které nás varují: Dávejte si velký pozor na ty, kteří se tváří jako beránci, ale uvnitř jsou to draví vlci!

Draví vlci, kterým jde pouze o svůj vlastní prospěch a kterým všechno to ostatní, všechny krásné a ušlechtilé řeči o demokracii a lidských právech slouží jen jako zastěrka jejich skutečných úmyslů. A ty úmysly už ani nejsou skryté, ale otevřeně poznatelné podle ovoce, které přinášejí. Vždyť přece po tomto ovoci je můžeme dokonale poznat! Můžeme poznat, že jsou schopni jako vlci na kusy roztrhat celé národy, za účelem vlastních mocenských a kořistnickými cílů, řka přitom pouze o ušlechtilých ideálech.

Kdo proto není v dnešní době vysloveně slepý, musí za vším tím líbivě ušlechtilým, co se prezentuje navenek vidět jako na dlani skrytou a shnilou vnitřní podstatu bezohledné chamtivosti a světovládně mocenských záměrů.

Avšak žel zdá se, že svět je plný hluchých a slepých, kteří proto, aby se oni sami měli dobře drží ústa a krok, a svým alibismem schvalují zvlčile zvrácený systém, jehož součástí se svým mlčením stávají.


 celkové hodnocení autora: 92.4 %

výborné chvalitebné dobré dostatečné nedostatečné Ohodnoťte příspěvek!

přidat autora k oblíbeným 
 hodnotilo celkem autorů: 0 komentovat příspěvek 
 autorské hodnocení: 0.0 uložit příspěvek 
 známka poroty: 2.5 tisk příspěvku 
 počet komentářů: 4 zaslat vzkaz autorovi 
 počet shlédnutí od publikace: 33 výpis autorského hodnocení 
 
:: Komentáře k příspěvku ::
 Poustevník 23.06.2015, 17:15:36 Odpovědět 
   Přišel jsem sem náhodou a článek ani pořádně nepřečetl. A proč taky, když podobné články, ať z té či oné strany, nemají jiný smysl, než udělat ze mě vola. Mně postačí tento přehled:
1914 - napadením Srbska je do války zatažen jeho spojenec - Rusko, je z toho světová válka
90. léta 20. stol. - na bombardování Srbska Rusko nereaguje, je slabé.
2014- Nezdá se, že by Rusko zesílilo, vypadá to tak, že by hranice NATO mohly být hranicemi Ruska a Sevastopol americkou základnou. Mohu mít radost z toho, že Rusko samo zakouší, co dělalo jiným,ale to je tak všechno. Všechno ostatní už tak veselé není. Dočkám se ochrany jako státní pašík, kdyby se něco semlelo?
 Veo Ochmanek 23.06.2015, 16:39:30 Odpovědět 
   No... když už bojovníci za ruskou pravdu dorazili i na saspi... je to asi fakt v pr...eli toto...

Nemám sílu se k tomu vyjadřovat a ani nechci. Snad jen v jednom ti dám za pravdu: američani mají poněkud neblahý zvyk zavádět někam demokracii bez širší představy toho, jak by to tam v konečné fázi celé mělo vypadat. Je to vidět v Iráku, je to vidět v Afghanistánu... sundal se vždycky nějaký arcilotr typu Sadám nebo Mubarak, ale s následně vzniklým mocenským vakuem si už nebyl nikdo schopen poradit.

Mluvíš něco o "neonacistických elementech" (a jo, to nepopírám, nějaké procento neonácků mezi dobrovolníky a nejspíš i mezi protestanty z Majdanu se určitě najde) ale co skvělá matička Rus? Vždyť to je jedno celé velké prohnilé hnízdo nácků a fašounů, kteří se dodnes nesrovnali s rozpadem SSSR.

Howgh, na tohle fakt nemám sílu ani chuť. A především to nechci řešit TADY. Každý ať si svoje ideologie nechá na svůj blog a na sociální sítě. Protože nejde tu ani tak o obsah, jako spíš o "diskuze", které tyhlety texty ZÁKONITĚ vždycky vyvolají.

Pohádat se můžem kdekoliv jinde. Saspi nechť zůstane oázou klidu. A že si někdo myslí, že je Putin frajer? No ať si to myslí, ale ať mě s tím neotravuje, stejně jako já ho neotravuju s tím, že si myslím opak. :)
 Demonarchia 23.06.2015, 13:19:41 Odpovědět 
   Nebudu hodnotit obsahovou stránku příspěvku, neboť se myslím mírně míjí se směřováním SASPI alespoň tak, jak jej chápu já a věřím, že i většina přispěvatelů, neb sem chodím načerpat něco hezkého, potěšit se krásou tvorby ostatních a ne bojovat za svou pravdu a skrze ni za spásu světa. Nicméně si dovolím jednu poznámku k "Kdo proto není v dnešní době vysloveně slepý...", poprosil bych tě, aby jsi se takovýchto formulací pokusil vystříhat, neboť tím apriori napadáš kohokoliv, kdo má odlišný názor, chápu, že jsi zřejmě přesvědčen o své svaté pravdě, nicméně pravda velmi často není zdaleka tak černobílá a vypadá různě z různých úhlů pohledu.
 SiLK 20.06.2015, 11:42:41 Odpovědět 
   Ahoj,

ačkoliv se tento článek a úvaha hodí spíše na blog, není důvod, abychom si ho nerozebrali po formální stránce.

Několik gramatických a pravopisných chyb a překlepů není nic zásadního. Čtenář si s nimi poradí, ale do příště bude lepší být pozornější. Úvaha přisuzuje politiku šíření demokracie Spojenými státy zkaženému ovoci a vidí v něm imperialismus. Na můj vkus je použit tento motiv příliš často a tlak na čtenářovo uvažování je veden tak, že text negraduje a tlačí až příliš na pilu po celé své délce.

Argumentačně je úvaha poměrně silná, srovnání životní úrovně všech státu před a po zásahu USA může být zajímavým vodítkem, který donutí se čtenáře zamyslet, uznání chyb předchozích diktátorů by mohlo být ještě silnější, dodalo by na důvěryhodnosti a dobré víře čtenářů o autorově objektivitě.

Text by neměl být ve své argumentaci tolik agresivní, spíše se více zaměřit na faktické stránky problému, argumentačně lze použít spoustu dat a citací, které by text ozvláštnili. Nelíbí se mi přesvědčovací metoda typu : "Kdo proto není v dnešní době vysloveně slepý..."

Vyslovovat na danou problematiku názor mi nepřísluší, ale uvažování nad okolním světem i v rámci událostí posledních dní (dnes bys pravděpodobně i toto silně použil) je zajímavé.

T.
obr
© 2005-2016 by Matěj Novotný & Filip Kotora | Všechna práva vyhrazena
 
 
Va?e literatura MFantasy Literární.cz - Server s českou literaturou Art & Design - Roman K?bus
 
Partneři: Gastrokritik, Antikvariát Kačur
 
St?hnout SASPI.cz toolbar! RSS zdroj
obr obr obr
obr
Livinginthedream
(7.12.2019, 22:31)
Antonio
(25.11.2019, 23:53)
Albína Alba
(25.11.2019, 01:02)
Amy
(23.11.2019, 22:43)
obr
obr obr obr
obr
Prameny rozumu,...
dcera syonska
Legenda o Stíno...
Máquè (Vrabčák)
L+L (2) - Rada
An!tta
obr
obr obr obr
obr

Proč padá listí... ?
Popelka
obr
obr obr obr
obr
Liter?rn? almanach SASPI
Aktuální číslo LA...
obr
obr obr obr