obr obr obr
obr
uživatel 
heslo 
» Registrace autora
» Zapomněli jste heslo?
obr
obr obr obr
obr
» Novinky
» Právě vyšlo
» TOP 20 díla
» Články
» Literární almanach
obr
obr obr obr
obr
» Próza
» Poezie
» Výstřely do tmy
» Příručka publikování
» TOP 20 autoři
» Vyhledávání
obr
obr obr obr
obr
» Workshopy 
» Fórum 
» SASPI Chat! (1)
» FAQ
obr
obr obr obr
obr
» Knihovna autorů SASPI
» Redaktoři on-line
» Technická podpora
» SASPI team
» Odkazy
» Spolupráce
» Knihkupectví
"Rozumný muž může být zamilován jako blázen, ale ne jako hlupák."
Rochefoucauld
obr
obr počet přístupů: 2915551 obr

Adresa SAS E-mail © SAS Obecně platná pravidla Nápověda obr

:: Na SASPI.cz je právě 39826 příspěvků, 5773 autorů a 391841 komentářů :: on-line: 1 ::
obr

:: Kdybych byl… ::

Příspěvek je součásti workshopu: Kdybych byl...
 redaktor Šíma publikováno: 21.05.2015, 14:46  
Omlouvám se za případné šotky, a doufám, že... že vás tato slůvka alespoň trochu osloví. Také máte potřebu snít o tom, jaké by to bylo, být čteným autorem? ;-)
 

Nevím jak vy, ale občas mám pocit, že jsem se ve svém životě docela minul, a to nejen povoláním. Možná jsem se narodil špatné matce, možná jsem se měl narodit v jiné zemi a v jiné době… Jaké by to asi bylo, být kupříkladu kolibříkem?

Přepadne mne slabá chvilka, a já najednou nejsem tím, čím jsem. Kým tedy jsem? Jaká krev ve mně koluje? Jaké zkušenosti a dovednosti mám? Jak se asi cítí někdo jiný? V jiném těle? Jsem ženou nebo mužem? Zvířetem nebo věcí? Vy můžete hádat, já to vím!

Prosím, nemyslete na prasečinky, tady nejde o sexuální fantazii, přestože být milovaným mužem nebo ženou není k zahození… Tady jde o mnohem více, být někým jiným, a žít jiný život. Že jsou na to televize nebo kino jako stvořené? Že si stačí přečíst knížku? Ale jděte, tady jde přeci zase o iluze někoho jiného!

Nejjednodušší by bylo stát se znovu dítětem. Kakat a čůrat do plenek, růst a snít. Děti mohou být v mrknutí oka kosmonauty, námořníky, vojáky či pohádkovými bytostmi. Nepotřebují k ničemu vysvědčení, průkazy a diplomy. Nač papírování a řehtání úředního šimla? Pche. Děti nemají přízemní sny, nechtějí se stát politiky, natož úředníky.

Také se těšíte? Žijete v očekávání? Jako při prvním rande? Při prvním… ano, sexu? Při objevování a bádání? V temných zákoutích našeho světa? Nebo v koutech naší duše? Jenže, tady žádná pravidla neplatí, protože se pohybujete v docela jiném světě. Tady nám škola ani výchova nepomůže! Suchaři odpustí!

Čím jsem chtěl být už jako dítě? Potrhlým vynálezcem...

Vynalézat věci, přístroje a stroje, které pomohou lidem v jejich každodenním lopotění. A snít jako vynálezce. Vnímat svým vnitřním zrakem to, co lidé ještě neznají a být těmi, kteří tyto věci budou používat. Není to vzrušující? Snít jako vysněná postava o tom, co by mohlo být a není? Nebo se rovnou vcítit do vlastních vynálezů!

Být raketou a vynášet lidi, i náklad, do vesmíru. Být bzučivou žárovkou a svítit lidem na cestu, na práci i na koníčky. Být vodovodním kohoutkem, otáčet se sem a tam, a pouštět vodu podle potřeby (za hlasitého skřípání). Nebo se stát parním strojem a pohánět vlaky a lodě do neznáma. Hu-hu!

Mohl bych se stát i slavným umělcem, který by psal fejetony o tom, jak se stát tím či oním člověkem. Skládat k sobě písmenka a ta do slov, která by něco znamenala, protože na počátku je vždy slovo, to může mít podobu myšlenky, která se může stát později skutkem.

Ono je to asi i v naší povaze, neustále se procházet v oblacích a stavět vzdušné zámky, ovšem na rozdíl od parašutistů nevlastníme padáky. O čem asi sní skokani na padácích? O pevné zemi? O pocitu z volného pádu? Určitě myslí na to, jak si nerozbít dršku a nerozplácnout se dole na zemi na atomy!

Tu a tam mne napadne, zdali chce být mravenec ptákem? Sova netopýrem? Myslí slon na to, jaké by to bylo, kdyby byl kupříkladu zebrou? I takový had, který prý kdysi přinesl Evě jablko poznání, může nadávat na svůj úděl, kdy se věčně plazí v prachu. Chtěli jste být někdy obyčejným zvířátkem? Štěkajícím psem nebo kočkou, která přede?

Jediná věc, která nás při snění nemusí trápit, je odpovědnost. Realita se snem se většinou nemísí a tak nám nakonec zůstane jen jedno, i přesto, že alespoň na okamžik okusíme, jaké to je, být někým jiným. Vlastně netušíme, jaké to je, protože to hlavní je v nás: jsme tím čím jsme, a jen naše sny, touhy a přání jsou tím, co nás žene v našich životech kupředu. Bože, stát se prchavou myšlenkou by bylo také príma!

Napadla mne ještě jedna věc, při tom bláznivém snění: Jaké by to asi bylo, stát se alespoň na malý okamžik bohem? Že je to čiré bláznovství? Co vás nemá, hrajeme přeci sami se sebou onu hru: jaké by to bylo, kdyby… Bůh mi odpusť.

Jediné co nechci, je, představit si, jaké by to bylo být čtenářem, který čte tyto řádky, protože takový sadomasochista zase nejsem!


 celkové hodnocení autora: 96.8 %

výborné chvalitebné dobré dostatečné nedostatečné Ohodnoťte příspěvek!

přidat autora k oblíbeným 
 hodnotilo celkem autorů: 4 komentovat příspěvek 
 autorské hodnocení: 1.0 uložit příspěvek 
 známka poroty: [ - ] tisk příspěvku 
 počet komentářů: 26 zaslat vzkaz autorovi 
 počet shlédnutí od publikace: 39 výpis autorského hodnocení 
 
:: Komentáře k příspěvku ::
 retro47 02.12.2016, 20:06:52 Odpovědět 
   Jako malý kluk jsem chtěl být horníkem a vymetal jsem prach pod masivním doulůžkem rodičů. Později jsem byl fascinován příběhy J. Vernea. V duchovním vývoji muže je popsáno, že kulminace výkonnosti trvá asi od 35 -50 roků. Pak jde dolů, a muž upadá do fáze zahořknutí. To končí pětašedesátkou. Tehdy se má stát opět dítětem, které už ví... Občas mám touhu si kupovat hračky - vláčky, autíčka a tak... Myslím, že snění není únikem z reality - která v podstatě je strašná... Kdybych byl Bohem, stvořil bych si ženu. Jen nevím, jak by to bylo s tím ostatním... :-)
 ze dne 02.12.2016, 22:21:04  
   Šíma: Stvořit si svou Evu z hlíny a žebra? ;-) Děkuji za milý komenář, asi se s léty vážně vracíme do svých dětských let... Hezký večer přeji.
 Eva Glgan 12.06.2016, 9:11:12 Odpovědět 
   Struna, kterou každý v sobě občas naladí ;-)
A nezáleží na věku, či pohlaví.
Ještě že máme své sny a fantazii...
 ze dne 12.06.2016, 11:59:06  
   Šíma: Díky za zastavení a komentík! ;-)
 Dědek 12.06.2015, 17:45:23 Odpovědět 
   Jsem sadomasochista když to čtu?
 ze dne 21.06.2015, 13:17:48  
   Šíma: Netuším, Dědku. o.o
Zdravím šíma.
 Jarda 25.05.2015, 19:48:55 Odpovědět 
   Dzravím.

Zajímavé zpracování tématu s podáním mnoha nakousnutých možností. Pro jejich množství vypadají nedotažené do konce.

Jak to na mne působí, zkusím vyjádřit přirovnáním: Jedu rychlíkem na krátké trati. Dívám se do okna ve kterém se míhá mnoho stromů domů postav a zvířat. Nestačím si je pořádně prohlédnout. Jakmile mne něco zaujme, je to rychle pryč a v okně se na krátko objeví zas něco jiného. Nakonec dojedu do konečné stanice, kde mi strojvedoucí řekne, že by nechtěl být jeho cestujícím.

Proč na konci Šímo pochybuješ o sobě? Jako bys měl špatné svědomí, že jsi to napsal rychlým brkem.
 ze dne 25.05.2015, 19:54:59  
   Šíma: Zdravím a děkuji za komentář... Ano, pochybuji nebo nepochybuji? Toť otázka... Snad se tento rychlík aspoň trochu líbil! ;-)
 phaint 23.05.2015, 17:07:59 Odpovědět 
   Odpověď na příspěvek od uživatele: phaint ze dne 23.05.2015, 17:06:42

   sado-maso, samozřejmě
 ze dne 23.05.2015, 21:13:27  
   Šíma: ;-)
 phaint 23.05.2015, 17:06:42 Odpovědět 
   "bejt v melodii tón a znít a ocelově zvonit, to bych si tak přál" Tak tohle mi táhlo hlavou, když jsem četla tvoje řádky. Ze všech textů mi tento asi vzal fantazii na špacír nejdál, takže o žádné sado-macho určitě při čtení nešlo! A kdoví, jak se rozptýlí naše atomy a co se z nás v dalším kole poskládá - třeba se sejdem v té žárovce nebo netěsném kohoutku a budem snít o tom, že příště bude líp... ;))
Není to echt fejeton, ale to ty víš, a myslím, že tě to nijak neruší ve spaní!
 ze dne 23.05.2015, 21:13:06  
   Šíma: Ano, a děkuji za zastavení a komentík! ;-)
 Maxx 21.05.2015, 22:56:08 Odpovědět 
   Já chtěl v dětství jezdit v karavanu a prodávat grilovaná kuřata :D Výhoda tohoto povolání spočívala v tom, že když by nechodili zákazníci, měl bych pořád co jíst...
Mimochodem, myslím, že jsem někde četl, že je v Bibli příběh o tom, jak si Bůh na jeden den vyměnil roli s člověkem... ? Pokusím se to dohledat.
 ze dne 21.05.2015, 23:45:51  
   Šíma: Dik za zastaveni a komentik. :-)
 Nat Danielová 21.05.2015, 22:03:13 Odpovědět 
   Šímo Šímo, ty jsi nás ale úplně "přezásobil" variantami, čím bys mohl být. Oceňuji tu dávku nápadů, máš představivost!
Chybělo mi nějaké zaměření na jednu věc - osobu, ta nabídka možností mi nějak nestačí, nedostala mě do zahloubání, vžití se, zamyšlení.
Pobavily mě poslední dva odstavečky - být Bohem anebo čtenářem Tvého dílka, to by možná stálo za tu fušku rozepsat, mohla by to být dobrá témata.

Nat
 ze dne 21.05.2015, 22:17:17  
   Šíma: Dík nejen za zastavení, ale i nápady! ;-)
 Tonyend 21.05.2015, 17:41:47 Odpovědět 
   Kdybych byl...To je také nekonečný příběh.
Kdo z nás nechtěl být tím nebo oným?
Je toho tolik, že rozumím tvému přecházení z místa na místo a jistě není stejně napsáno všechno.
 ze dne 21.05.2015, 20:29:27  
   Šíma: Dík za zastavení a komentík... ;-)
 Svetla 21.05.2015, 16:50:56 Odpovědět 
   Odpověď na příspěvek od uživatele: Alžběta ze dne 21.05.2015, 16:36:28

   Bětko, tak máš téma! Jdi do toho!!! Těším se:) Určitě to bude zas vtipné.
 ze dne 21.05.2015, 21:03:38  
   Šíma: Príma téma! ;-)

"Být nejčtenějším autorem..."
 Alžběta 21.05.2015, 16:36:28 Odpovědět 
   Taky mi to přijde mnoho skoků na mnoho stran, ale víš, co je škoda? Že jsi podrobně nerozepsal, jaké by to bylo být tím nejčtenějším autorem na celém světě - máš to v úvodu sice trochu trochu jinak, ale stejně, to by bylo téma!!! Škoda, že mě nenapadlo dřív ;-) Asi nemám tak bujnou fantazii ;-) Moji dva pravidelní čtenáři... no co dodat :-) ;-)
 ze dne 21.05.2015, 20:30:29  
   Šíma: Zdravím.

Ano, mám to trochu "rozhárané"... Kdybych byl nejčtenějším autorem... Že jsem právě toto nerozvedl? Možná schválně! ;-)
 Svetla 21.05.2015, 15:57:06 Odpovědět 
   Odpověď na příspěvek od uživatele: Svetla ze dne 21.05.2015, 15:04:03

   Ahoj, to zas až tak neva, že ti to ujelo někam jinam. Spíš je dost na škodu, že to je takové roztříštěné - u ničeho se pořádně nezastavíš a bereš to hodně hopem.
 ze dne 21.05.2015, 15:59:49  
   Šíma: Jj, má múza to chtěla prostě takové... Měl jsem to hodit na mašinfíru (to bylo mé druhé dětské přání) a bylo by to!!! ;-)
 Svetla 21.05.2015, 15:04:03 Odpovědět 
   Šímo, tak se dívám, že s názvem jsi byl stejně originální jako já, hihi. Co mi tady chybí - vybrat si jednu roli - Kdybys byl... a tím se zabývat. Takové zpracování je pelmel a nevím tedy pořádně, o co bys stál především, což zas až tak nevadí. Vadí však, že tu čtenář nemá možnost vžít se do dané osoby - představy. A je to fejeton? Toť otázka. Mám problémy ho poznat a napsat ho - to je ještě horší.
 ze dne 21.05.2015, 15:53:39  
   Šíma: Ahoj, myslím... mám dojem, že mi to zase ujelo (někam jinam)! O.O ;-)
obr
© 2005-2016 by Matěj Novotný & Filip Kotora | Všechna práva vyhrazena
 
 
Va?e literatura MFantasy Literární.cz - Server s českou literaturou Art & Design - Roman K?bus
 
Partneři: Gastrokritik, Antikvariát Kačur
 
St?hnout SASPI.cz toolbar! RSS zdroj
obr obr obr
obr
ciernezviera
(4.6.2020, 01:54)
TheaK
(16.5.2020, 11:57)
Ka
(11.5.2020, 21:51)
BukBird
(3.5.2020, 22:07)
obr
obr obr obr
obr
Aj ženy sa stri...
aegitalos
Nevím...
Aiurytjuel
...nový svet?
RiderOnTheCobweb
obr
obr obr obr
obr

O zahradním nábytku
SvaEl
obr
obr obr obr
obr
Liter?rn? almanach SASPI
Aktuální číslo LA...
obr
obr obr obr