obr obr obr
obr
uživatel 
heslo 
» Registrace autora
» Zapomněli jste heslo?
obr
obr obr obr
obr
» Novinky
» Právě vyšlo
» TOP 20 díla
» Články
» Literární almanach
obr
obr obr obr
obr
» Próza
» Poezie
» Výstřely do tmy
» Příručka publikování
» TOP 20 autoři
» Vyhledávání
obr
obr obr obr
obr
» Workshopy 
» Fórum 
» SASPI Chat! (1)
» FAQ
obr
obr obr obr
obr
» Knihovna autorů SASPI
» Redaktoři on-line
» Technická podpora
» SASPI team
» Odkazy
» Spolupráce
» Knihkupectví
"Přítel je ten, kdo o vás ví všechno a má vás pořád stejně rád."
Elbert Hubbard
obr
obr počet přístupů: 2915928 obr

Adresa SAS E-mail © SAS Obecně platná pravidla Nápověda obr

:: Na SASPI.cz je právě 39806 příspěvků, 5841 autorů a 393365 komentářů :: on-line: 0 ::
obr

:: Kdybych byla... ::

Příspěvek je součásti workshopu: Kdybych byl...
Příspěvek je součásti sbírky / knihy: Svět mužů a žen
 autor Svetla publikováno: 21.05.2015, 14:47  
Jedná se pokud o fejeton a snad to i fejeton je. Budu mnohem raději, když použijete slovní hodnocení než známkování. Zajímá mě, co se vám na tomhle nelíbí, jak byste to vylepšili, a jak to zařídit, aby to byl příště úspěšný fejeton. Děkuji za přečtení a komentáře.
 

Často si povzdechnu z postele, jaké by to bylo, kdybych byla už v důchodu a měla peníze. Páni, to by bylo něco - být bohatou důchodkyní! Určitě bych po práci neležela v posteli a necítila bych se věčně jako vymačkaný citron. Vůbec ne! Cestovala bych, četla si knížky, na které jsem v mládí a celkově produktivním věku neměla čas, a nebo síly, protože práce, všední úkony a běžné žití tolik vyčerpává. Projezdila a prochodila bych celou Českou republiku a nevynechala bych ani jiné země, které mě lákají. Podívala bych se k pyramidám, prošla se po bezpečných místech Nového Zélandu a splnila si sen tím, že bych suchou i mokrou nohou obkroužila podél pobřeží Velkou Británii. Spala bych pod širákem v kvalitním spacáku, který bych si jako bohatá důchodkyně mohla dovolit, a vsávala chladný svěží mořský vzduch.

Když se nad tím tak zamyslím, vůbec se mi zdá, že ženy mají celkově těžší život než muži. Ač se mnozí z nich již do chodu domácnosti zapojují, stejně největší podíl pořád zbývá na ženu. Muže zkrátka po práci nečeká druhá, vesměs neplacená šichta. A kdo by potom z toho všeho nepadal na ústa nebo únavou přímo do postele? Přiznávám, že já rozhodně patřím k těm, co padají – do postele v oblečení a mnohdy se ráno divím, jak to, že nemám na sobě pyžamo?

„Jo, kdybych už tak byla v důchodu, to bych stihla věcí!“ povzdychnu si před svou téměř už dospělou dcerou.
Vyprskne smíchy: „Mami, ty bys stejně nebyla spokojená.“
Povytáhnu obočí údivem, co to slyším od svého pokladu, který celý svůj život hýčkám a opatruji. To je tedy vděku a úcty, no aspoň že je upřímná, jenže s tím nikam moc daleko v dnešním světě nedojde.
Vzmůžu se jen na chabou obranu: „Tak to mě teda, holka, neznáš!“
A zasním se, jaké by to bylo, kdybych byla chlap.

Kdybych byla muž, nemusela bych na své sny a touhy čekat až do důchodu. Ó ne, vůbec ne. Mohla bych je uskutečnit prakticky kdykoliv. Stačilo by mi pouze oznámit své ženě a dětem, že teď mě nějakou dobu neuvidí, protože potřebuji vypnout a zregenerovat a bylo by. Domácnost bez muže se zkrátka obejde mnohem lépe než bez ženy. Jenže já jsem žena a kvůli chlapským výhodám se na plastiku a změnu pohlaví rozhodně nechystám. Čekám, čekám jen na ten důchod – nejlepší etapu svého života, kdy si vynahradím, co jsem předtím nestihla.

A je to tu! Na tuhle chvíli jsem se tak těšila, ale přiznávám, že to tedy není žádné terno. Polykám po hrstech denně několik prášků, zdraví už není zdaleka takové, jaké bývalo. Celý člověk mě bolí, číst moc ani nemůžu, nevidím ani na blízko ani na dálku a brýle jsem si včera zalehla s takovou vehemencí, že se mi z nich vysypala skla. Ležím v posteli a sním o tom, jaké by to bylo, kdybych byla mladá.


 celkové hodnocení autora: 98.6 %

výborné chvalitebné dobré dostatečné nedostatečné Ohodnoťte příspěvek!

přidat autora k oblíbeným 
 hodnotilo celkem autorů: 1 komentovat příspěvek 
 autorské hodnocení: 1.0 uložit příspěvek 
 známka poroty: [ - ] tisk příspěvku 
 počet komentářů: 16 zaslat vzkaz autorovi 
 počet shlédnutí od publikace: 34 výpis autorského hodnocení 
 
:: Komentáře k příspěvku ::
 Apolenka 09.08.2015, 10:52:32 Odpovědět 
   Odpověď na příspěvek od uživatele: Apolenka ze dne 09.08.2015, 7:40:05

   Opravenka: Maledivy
 Apolenka 09.08.2015, 7:40:05 Odpovědět 
   Tak jsem tady, Světluš, a hezky tě po delší době zdravím. Vyzvala jsi čtenáře, aby poradili... popravdě se mi do toho nechce, s fejetony nemám žádnou zkušenost, ale budiž.
V podstatě se mi tvá práce líbí, hlavně ten časový střih... já osobně bych se ho držela, ale mladické sny bych radši zapsala jako vzpomínku, trochu bych je pokrátila, něco i přidala, ale jen pokud bych to mohla v kontrastu s realitou použít. Pak úderný střih a vystřízlivění v rozmluvě se svým druhým já. Momentálně mě napadlo toto:
Chtěla jsi cestovat? - Výborně, tak o víkendu zajedeš pohlídat vnoučata!
Že bys radši do světa? - Neblázni, vždyť neudržíš moč!
Na Maledivi? - Proboha! Víš, jak v těch plavkách vypadáš?!
Jo tobě už na tom nezáleží? - Dobře, tak ale za co, když jsi všechny úspory půjčila dětem?
To si radši zalez do postele a čti si! Však ses na to těšila.- Šedý zákal? Aha.
No nic, tak se aspoň pořádně vyspi. - Že tě všechno bolí a ne a ne zabrat? Vážně?
Tak to máš, holka, smůlu, vždyť tě čeká šichta! - No co, co! Jinak ten nájem neutáhneš!
Tak nějak bych na to šla já, ale ty to umíš líp.
Muže bych z toho vypustila a nechala si je na další prima fejeton.
 ze dne 10.08.2015, 7:48:35  
   Svetla: Api, ty to umíš mnohem líp. Tvoje verze je o dost lepší! Díky.
 Jarda 25.05.2015, 20:25:47 Odpovědět 
   Dzravím.

Líbí se mi. četl jsem to jedním dechem. Někde bych pár slov upustil, aby to nebylo ukecané. Omlouvám se, nenapadl mne jiný výraz. Rozhodně to nemyslím zle. Nejsem zdatný v psaní fejetonů, jsem rád, že někdy slátám povídku, ale musím říci, že za fejeton bych se tohle dílo nebál považovat. Na konci jsem se musel zasmát, protože často mne napadá myšlenka, jak budu mít v důchodu více času (pokud se ho dožiji) a užiju si ho. No, jenže ono to bude jinak. Budu rád, když se dobelhám do lékárny.
 ze dne 26.05.2015, 0:08:25  
   Svetla: Ahoj Jardo,

děkuji za pozitivní komentář. Tenhle text však sama pozitivně nevidím, jsem však ráda, že jsem se WSka zúčastnila, protože tvůrčí krize je hrozná věc. Ještě jednou díky a jsem ráda, že ses aspoň zasmál.
 phaint 23.05.2015, 16:35:48 Odpovědět 
   Líbí se mi ta myšlenka, že stále po něčem toužíme, a když to dostaneme, zjistíme, že ta tráva není tak zelená, jak se zdála předtím. A že je to kolikrát spíš trest za bezbožné přání...
Trochu ještě váhám s tím předposledním odstavcem, kdy se ústřední myšlenka rozdvojuje - kdybych byla stará, a najdenou kdybych byla muž... a pak rychlý konec.
Myslím, že jsi to trochu uspěchala -místo posledního odstavce mohlo být víc. Navíc, líčit příchod stáří tak, že "teď je ten den, kdy jsem stará" neodpovídá reaiitě. Stáří přichází plížívě, ta svině, a kolikrát si připadám jako ten osel, co se ženě za mrkví, aby už už byl v důchodě - a co pak s tím, když jediné, na co máš sílu, je dojít k doktorovi?!?
Řekla bych, že k fejetonu to má nakročeno dobře a mně se to dobře četlo, Dík.
 ze dne 23.05.2015, 18:01:51  
   Svetla: Ahoj, phaint. Děkuji za celkově pozitivní komentář. Ta myšlenka se mi též líbí. Jo, taky si myslím, že těmi muži jsem to zmatlala, teď už se nedá nic dělat.

A s tím stářím máš pravdu, jen mám pocit, že to zas až tak plíživé není, každý rok je znát, bohužel.
 Alžběta 22.05.2015, 8:51:21 Odpovědět 
   Milá Světlo,
O tom konci jsem ti už psala. Fakt je, že sama se na důchod těším a ty tužby si ho užít v sobě mám. Touhy popsat je snadné, neduhy a specifické polohy stáří jsou moc zajímavé a je škoda, že pro ně nezbyl prostor. Je to pěkné téma.
 ze dne 22.05.2015, 13:10:39  
   Svetla: Betko, treba to rozeberu nekdy jindy, jen jestli to nebude takove fnukani, to by byla skoda, ne?
 Doubravka 22.05.2015, 6:53:49 Odpovědět 
   Zajímavý a milý text. Dobře se to četlo.
 ze dne 22.05.2015, 13:09:47  
   Svetla: Dekuji za mily komentar.
 Nat Danielová 21.05.2015, 21:41:02 Odpovědět 
   Světlu, líbí se mi takové to rozuzlení fejetonu, že to neskončilo neutrálně - i když fejeton tak skončit může. Co mi vadilo je a ty to už víš ten přeskok do důchodového věku. Kdyby vzpomínala už jako důchodkyně na to, jak si zamlada dobu odpočinku malovala, přišlo by mi to přirozenější, ale je to jen můj názor.

Nic to ale nemění na tom, že ses úkolu zhostila velmi dobře!
 ze dne 22.05.2015, 1:30:56  
   Svetla: Nat, děkuji:)
 Šíma 21.05.2015, 16:12:01 Odpovědět 
   Zdravím.

Neblížíš se (prozatím ze všech textů, které jsem četl), nejblíže k fejetonu? Nejde tady přímo o úvahu, ani o povídkový žánr (ve stylu, co se stalo, a co kdo řekl), fejetony by (prý) měly být krátší (co do rozsahu), úderné, nemělo by se nad nimi příliš přemýšlet a neměly by utíkat k úvaze, stejně tak by měly být dostatečně šílené, aby reflektovalý na danou problematiku, hihihi!

šíma (hříbek)
 ze dne 21.05.2015, 16:15:39  
   Svetla: Ahoj Šímo, díky za zastávku. Tak že by to nakonec ten fejeton byl? Četli to (poté, co jsem to hodila k publikaci), 2 lidé a shodli se, že jim vadí ty skoky a hlavně ten závěr - kde je skok několika let. Jenže při psaní mi šlo o to, abych se držela jednoho tématu - (důchodkyně) - a to se mi myslím povedlo, a potom jsem tam chtěla mít nějakou pointu. A je to tedy o tom, že člověk si něco přeje a když se mu to přání splní, tak je pak stejně nespokojený.
 Svetla 21.05.2015, 15:12:43 Odpovědět 
   No, nic moc tedy:) Měla bys na tom psaní pořádně zamakat. Snad to vyjde příště o dost lépe. Držím pěsti!
obr
© 2005-2016 by Matěj Novotný & Filip Kotora | Všechna práva vyhrazena
 
 
Va?e literatura MFantasy Literární.cz - Server s českou literaturou Art & Design - Roman K?bus
 
Partneři: Gastrokritik, Antikvariát Kačur
 
St?hnout SASPI.cz toolbar! RSS zdroj
obr obr obr
obr
Novalie
(12.12.2021, 23:06)
stromeček
(7.12.2021, 21:05)
jeník
(7.12.2021, 01:25)
lucy11
(26.11.2021, 18:28)
obr
obr obr obr
obr
Iluze
Nikis
Od stvorenia, c...
aegitalos
Posel smrti V: ...
Lukaskon
obr
obr obr obr
obr

Hučí mi
alder
obr
obr obr obr
obr
Liter?rn? almanach SASPI
Aktuální číslo LA...
obr
obr obr obr