obr obr obr
obr
uživatel 
heslo 
» Registrace autora
» Zapomněli jste heslo?
obr
obr obr obr
obr
» Novinky
» Právě vyšlo
» TOP 20 díla
» Články
» Literární almanach
obr
obr obr obr
obr
» Próza
» Poezie
» Výstřely do tmy
» Příručka publikování
» TOP 20 autoři
» Vyhledávání
obr
obr obr obr
obr
» Workshopy 
» Fórum 
» SASPI Chat! (1)
» FAQ
obr
obr obr obr
obr
» Knihovna autorů SASPI
» Redaktoři on-line
» Technická podpora
» SASPI team
» Odkazy
» Spolupráce
» Knihkupectví
"Nic nezničí lásku tak jako ženin smysl pro humor."
Oscar Wilde
obr
obr počet přístupů: 2915612 obr

Adresa SAS E-mail © SAS Obecně platná pravidla Nápověda obr

:: Na SASPI.cz je právě 39708 příspěvků, 5786 autorů a 392089 komentářů :: on-line: 0 ::
obr

:: Věci ::

 redaktor čuk publikováno: 24.12.2006, 0:40  
Povídkové podobenství
 

Věci
Obchodní dům vypadal jako železobetonová prosklená krychle a stál na hlavní třídě. Prodávali zde jen věci pro muže, od tkaničky do bot, až po horolezecké náčiní. Uzavřen po skončení prodejní doby zářil do temnoty, kordon policistů zamezoval přístupu zvědavců. Část jich čekala, aby shlédla unuděně drsné kriminalisty, krev a zraněného či mrtvého člověka, část tušila erotickou senzaci. Noční hlídač na obchůzce totiž uviděl v druhém patře nahé mužské tělo, rozsvítil budovu a zavolal policii.
Dotyčný nahý muž ležel na koberci a nejevil známky života. Věci, lépe řečeno zboží, ho sledovaly svýma neočima. Nafukovací panna muže nezištně zahřála kyprým tělem, hustilka na kopací míč zavedla umělé dýchání. Muž otevřel oči a posadil se. Pochytal ve vzduchu se vznášející otazníky, takto odpověděl:
„Již jsem byl přehlcen hnusnými pohledy lidí. Propichovaly mne, podsouvaly nečestné myšlenky, nutily mě zařadit se do fuj her o přitakání a spotřebě. Vy, věci dosud neprodané, jste čisté, avšak čeká vás zotročení a ušpinění. Teď však jste mými bratry i sestrami. Svlékl jsem se hanbou, abyste nevěděly, že jsem také já byl otrokářem. A hlubokou meditací, do které jsem upadl, jsem vás chtěl probudit.“
Nejchytřejší z věcí odpověděla neslovy, v překladu do lidské řeči: „Rádi sloužíme lidem moudrým, kteří si nás váží a pečují o nás. Bohužel však takových je poskrovnu.Ty však, muži, hodláš mezi námi najít útočiště?“
„Rozhovorem s vámi míním dospěti k radě. Například vám mohu vyprávět o vašich rodičích, o vašem zrození, neb původ každého je jiný. Pravda bude asi někdy bolestná, ale vy všichni jste nádhernější květů. Já nechci, abyste se mi oddaly, ne, proto jsem nepřišel, jen toužím se vám poklonit a poděkovat.“
„Díky patří tobě. Nahý ovšem nemůžeš zde přežít ani chvíli. Přijdou zřízenci a zavřou tě do márnice nebo do blázince. Nech nás jednat po našem.“
A věci se daly do chvatného díla, povzneseny svým dárcovstvím, už ne coby zboží. Ponožky se navlékly na mužovy nohy, trenýrky a tričko na trup. Na ně se přitiskly kalhoty a zapnulo sako. Na hlavě se usadil klobouk, na nose brýle. Figurín ve vitríně se odsunul, podal muži ruku a ustavil ho do manekýnské pozice.
Ať se policisté snažili sebevíce, nahého muže nenašli. Odešli s prázdnou, ani nic neukradli, načež nakonec rozehnali dav čumilů.
Po nocích muž věcem vyprávěl o jejich vzniku i o tom, jak by se k lidem měly chovat, aby si přitom zachovaly vlastní duši. Také věci mužovi mnohé sdělily a v mnohém ho poučily. A jak si za dnů počínaly! Seskupovaly se umně, aby aranžéři nezjistili, že jeden manekýn je zde navíc a aby manko v ustrojení muži darovaném nebylo objeveno.
Po týdnu muž sestoupil s vitríny a zadním východem odešel z obchodního domu. Měl báječný pocit. Spousta věcí, jež v obchodním domě poznal, a byla z něho odnesena jako zboží, ho na ulicích zdravila a usmívala se. Vždyť žil s jejich bratry i sestrami. A on věděl, co ony do svých pánů po nocích kouzlí. Sám zase pro své oblečení a věci pořádal večírky, vedl s nimi dlouhé disputace. Měly ho rády. A on brzy začal pozorovat, že lidé na ulicích jsou nějak hodnější.
Pak chodil do obchodního domu, oblečen, za plného provozu, a opět setrvával ve spojení s věcmi. Děkoval jim znovu a zapřádal hovory. Kupodivu prodavači toho podivína zde strpěli, vždyť obrat prodeje vzrostl, počet reklamací výrazně poklesl, zákazníci odcházeli spokojenější.
Muž se poté seznámil s dívkou podobného založení, a byli spolu. Dvojité večírky! Neboť: dál o tři bloky stál obchodní dům s věcmi jen pro ženy. Nu což!
A svět a jeho obyvatelé se začali zlepšovat z té nečekané strany. Jde to!


 celkové hodnocení autora: 98.8 %

výborné chvalitebné dobré dostatečné nedostatečné Ohodnoťte příspěvek!

přidat autora k oblíbeným 
 hodnotilo celkem autorů: 1 komentovat příspěvek 
 autorské hodnocení: 1.0 uložit příspěvek 
 známka poroty: 1.0 tisk příspěvku 
 počet komentářů: 3 zaslat vzkaz autorovi 
 počet shlédnutí od publikace: 14 výpis autorského hodnocení 
 
:: Komentáře k příspěvku ::
 Nicolette-badin 24.12.2006, 19:38:16 Odpovědět 
   Fakt zajímavé. Nikdy jsem nic podobného nečetla, ale docela se mi to líbí;). Zajímavý pohled na věc;)
 amazonit 24.12.2006, 5:33:32 Odpovědět 
   s dudditsem nesouhladím jen v jednom -ne tentokrát to bude čistá, ale opět to bude čistá:o))
je to skvělé, originální, neustále ve svýh dílech překvapuješ, mě hlavně výběrem témat a když jsou pak tak dobře zpracovaná je mi opravdu velkým potěšením tvá díla číst
 duddits 24.12.2006, 0:40:03 Odpovědět 
   Jako vždy dobře napsané, okořeněné všudypřítomným nádechem vtipu… Myšlenka zajímavá a dá se přebrat různě (alespoň mě víc vysvětlení napadalo).
Zkrátka, tentokrát to bude čistá ;)
obr
© 2005-2016 by Matěj Novotný & Filip Kotora | Všechna práva vyhrazena
 
 
Va?e literatura MFantasy Literární.cz - Server s českou literaturou Art & Design - Roman K?bus
 
Partneři: Gastrokritik, Antikvariát Kačur
 
St?hnout SASPI.cz toolbar! RSS zdroj
obr obr obr
obr
Vopica
(28.7.2020, 10:58)
jeewangarg
(27.7.2020, 13:46)
Bláha
(21.7.2020, 08:19)
Mišo
(20.7.2020, 09:20)
obr
obr obr obr
obr
Dva životy - Ka...
Trenz
Lekníny
Lilitka
Dno
Beduín
obr
obr obr obr
obr

Stačí trochu
Euridika
obr
obr obr obr
obr
Liter?rn? almanach SASPI
Aktuální číslo LA...
obr
obr obr obr