obr obr obr
obr
uživatel 
heslo 
» Registrace autora
» Zapomněli jste heslo?
obr
obr obr obr
obr
» Novinky
» Právě vyšlo
» TOP 20 díla
» Články
» Literární almanach
obr
obr obr obr
obr
» Próza
» Poezie
» Výstřely do tmy
» Příručka publikování
» TOP 20 autoři
» Vyhledávání
obr
obr obr obr
obr
» Workshopy 
» Fórum 
» SASPI Chat! (1)
» FAQ
obr
obr obr obr
obr
» Knihovna autorů SASPI
» Redaktoři on-line
» Technická podpora
» SASPI team
» Odkazy
» Spolupráce
» Knihkupectví
"Nic nezničí lásku tak jako ženin smysl pro humor."
Oscar Wilde
obr
obr počet přístupů: 2915550 obr

Adresa SAS E-mail © SAS Obecně platná pravidla Nápověda obr

:: Na SASPI.cz je právě 39823 příspěvků, 5773 autorů a 391824 komentářů :: on-line: 2 ::
obr

:: Žabomyší války ::

Příspěvek je součásti sbírky / knihy: Sbírka fejetonů sarkasmem políbených
 autor Nexis publikováno: 14.07.2015, 9:14  
Krátké pojednání o problému neproblému, který mé srdce momentálně tíží nejvíce. ;-)
 

Co člověk, to názor. Pokud se pár lidí sejde, hrozí, že dojde k rozepři, často kvůli banalitě, která by leckomu žíly netrhala. Jako vše má však i tato problematika své ale. Uveďmě si příklad: V hospodě se sejde parta kamarádů s tím, že si navzájem představí nováčka, který by se k jejich skupince štamgastů a násosek rád přidal. Jediný, komu není cizí, je ten, kdo ho přivedl. Přemluvil tedy své souputníky, aby po něm nepožadovali úspěšné absolvování přijímacího rituálu, který se svou obtížností mohl směle rovnat přijímacím zkouškám na Harvard. Očekáváním napjatí páprdové se tedy div nemohou přetrhnout o nejlepší místo u okna, aby na onoho tajemného narušitele jejich symbiózy mohli pohledět jako první. Háček se však objeví ihned po příjezdu jeho rozhrkané Škodovky, která na těch nějhorších místech, tedy pod předními a zadními světly, pyšně nese poznávací značku. Ta ale není jen tak ledajaká, je pražská. A je úplně jedno, jestli se nacházíme v Brně nebo v Jihlavě – na Pražáky se dívají skrz prsty všude. Možná se pletu, naší českou dolinu jsem ještě celou neprocestovala, takže se třeba najde místo, kde ctihodného Pražáka obdarují neskromnou almužnou a přivítají jej s otevřenou náručí, ale ruku na srdce. Nikdy jsem se nesetkala s tak vstřícným přijetím, jsem si jistá, že obyvatel hlavního města bývá u většiny maloměšťáků či vesničanů spíše tolerován, někde i trpěn. Proč tu ale všechno tohle zmiňuji? Protože mě to jednoduše s... Ne. Jsem díky tomu hluboce znepokojená a rozmrzelá, vytočená a frustrovaná. Libuji si v nadnesených výrazech, stejně tak, jako si Brňáci libují v šikanování nevinných a ubohých Pražáků.
V první řadě je třeba si ujasnit rozdíly. Ptáte se, jaké rozdíly má vlastně ta malá, hloupá holka, která o životě neví pranic, a akorát nás tu krmí svými nervydrásajícími žvásty, které nemají hlavu ani patu, na mysli? Není Pražák jako Pražák, respektive, ne všechny občany žijící na území matičky Prahy je povoleno takto označovat. Tím nenarážím na nedotknutelné hlavy politiků, kteří jsou chráněni sádelnatou vrstvou zákonů a jiných literárních paútvarů, k jejichž rozluštění je třeba vyvolat ducha pana Champolliona. Obecná definice slova Pražák zní následovně: Neurvalý, obtížný, parazitující tvor, který nestydatě vysává životní energii ze všech, kteří zcela nevyhovují jeho zájmům, teoriím a požadavkům. Ačkoli to možná zní jako výtah z encyklopedie hmyzu, není tomu tak. Zkráceně je tedy Pražák ten, jemuž Brňáci (slovo má stejný význam, jako označení výše zmíněného živočišného druhu) kameny s láskou a železnou pravidelností ničí auto. Na druhé straně barikády stojí Pražan či Brňan – čestný občan daného města, který s lítostí či útrpnou lhostejností přihlíží tomu, jak se jeho soused rasí s otcem rodiny, která právě dorazila k chodníku před činžákem. Pro některé to může být důvodem nechápavého poklepání na čelo, jiný zvolí drastičtější metodu v podobě demonstrativní sebevraždy, další zájemce může mazaně zažádat o přepis místa narození. (V takovém případě bych si ono lejstro nejspíše přilepila na čelo. -pozn. autora) Proč se však tyto dvě skupiny lidí tak nenávidí? Nikdo to s určitostí neví, neznáme ani krédo každého z nich, podle něhož se řídí a z jehož významu by se dalo rozluštit, odkud pramení ta neutuchající nenávist, která je tu snad už po staletí. Je obecně známo, jak jsou Pražáci arogantní, a to pouze kvůli tomu, že pocházejí z města, kde je vše, a posmívají se vesničanům, kteří nedisponují ničím. Na mysli mám hmotné statky, jako například kabelky od Gucciho, či nejnovější telefony. Toto zboží prostě v konzumu nenajdete a nezachrání vás ani podpultový prodej, ani možnost prošlých výrobků tlejících za regály ve změti prachu a pavučin.
Jak bych ale měla tento průjem emocí zakončit? Jednoduše. Odstěhuji se do Švýcarska, kde budu konflikty naší malé zemičky sledovat s dalekohledem, hezky z povzdálí, a s poťouchlým úsměvem na rtech. Já totiž neinklinuji ani k jedné z těchto sort, přestože jsem se v Praze narodila a žila tam téměř celý svůj dosavadní život. Jsem totiž Pražan, nikoli zavrženíhodný Pražák a svou čest střežím kdesi na vesnici, přičemž na našem rodinném autě hrdě trůní středočeská poznávací značka. Ačkoli se na pražsko-brněnské rozepře dívám s chápavým úsměvem, ve skrytu duše se chvěji strachy z toho, kdy třetí světová válka propukne i tam, kde teď žiji já. Kdo ví, komu se Středočeši zprotiví. To pak budu mít spoustu práce se stěhováním a výměnou občanského průkazu, protože trvalé bydliště je dnes otázkou života a smrti (pro méně otrlé zde mám méně drastické alternativy: práce a vyhazovu, bytu či ubytovny/ulice...).
P.S.: Očekávám dopisy s výbušninami.


 celkové hodnocení autora: 96.6 %

výborné chvalitebné dobré dostatečné nedostatečné Ohodnoťte příspěvek!

přidat autora k oblíbeným 
 hodnotilo celkem autorů: 0 komentovat příspěvek 
 autorské hodnocení: 0.0 uložit příspěvek 
 známka poroty: 1.0 tisk příspěvku 
 počet komentářů: 4 zaslat vzkaz autorovi 
 počet shlédnutí od publikace: 14 výpis autorského hodnocení 
 
:: Komentáře k příspěvku ::
 Jenny 29.07.2015, 21:18:41 Odpovědět 
   Nexis, bylo to fajn čtení, ještě se vrátím, fejetony mi zrovna nejdou, takže :-)
jinak co se týká zmíněného v textu, podle mýho je tohle všechno otázka sebevědomí, ne jen v ČR městech :-)

rivalita těch dvou (měst) mi je známa, ale jednou je jedno město hlavním a tudíž... :-)
je to prostě na úsměv a tečka.
:-)
 Bob Cileček 19.07.2015, 9:09:42 Odpovědět 
   Je pravdou, že článek je dost čtivý, ovšem ne převratný, je to jenom text popisující stávající nálady mezi Pražáky a ostatními regiony. Musím samozřejmě konstatovat, že si za to povětšinou můžou Pražáci sami. Příklad – Svého času jsem dělal v hospodě a jednou si přisedl k výčepu jeden Pražák. Už po několika pivech jsem si vyslechl, jak za hranicí Prahy jsou všichni vesani. Nakonec z něho vylezlo, že je v Praze už šest nebo sedm let. Další – Jel jsem přes Prahu z Ústí a na hranici Prahy vyplivla navigace samozřejmě jsem trochu zakufroval. Když jsem to vykládal jednomu Pražákovi, tak se na mě podíval jako na blbce (s tím svým HELéÉ) a ve zkratce mi popsal, jak jsem měl jet tudy a tudy, potom přes Nuselák a pak na dálnici na Brno (Už nevím, jestli to vůbec říkám dobře.) a ještě dlouho na mě hleděl jako na nesvéprávného. K samotnému článku, šlo by to ještě popíchnout o vztazích mezi Pražáky a Slováky, za federace, či za Československé republiky bylo by to ještě ostřejší, ještě, že jsme tady my Moraváci. Jinak dobře napsané, ale všeobecně známé.
 čuk 14.07.2015, 9:13:53 Odpovědět 
   Zábavně a chytře napsaný text. Zdá se mi že náš národ lze označit i jako fobický snadno za meze aproximující a bez rozmyslu generalizující (Pražák = bohatec, nafoukanec, mocipán - neb Praha je symbolem státní moci i nemoci, sídlem panstva). V textu je nejen satira, ironie a humor, ale i moudro a skrytá reflexe o situaci s migranty, vyvolávají oprávněné výhrady, ale i neprávněné xenofobie. Styl je dobrý, humor inteligentní a věcný. Takže dedukuji, že určitě musíš pocházet od nás zez Plzně anebo že ducha jiskříš pravidelným pitím plzeňského.)
 ze dne 14.07.2015, 12:28:53  
   Nexis: Děkuji. Pochvala mě vážně zahřála u srdce, hlavně kvůli tomu, že jsem čistokrevný Pražan. O:) Na tom pivu ale něco bude. ;)
obr
© 2005-2016 by Matěj Novotný & Filip Kotora | Všechna práva vyhrazena
 
 
Va?e literatura MFantasy Literární.cz - Server s českou literaturou Art & Design - Roman K?bus
 
Partneři: Gastrokritik, Antikvariát Kačur
 
St?hnout SASPI.cz toolbar! RSS zdroj
obr obr obr
obr
ciernezviera
(4.6.2020, 01:54)
TheaK
(16.5.2020, 11:57)
Ka
(11.5.2020, 21:51)
BukBird
(3.5.2020, 22:07)
obr
obr obr obr
obr
Opičie slzy
aegitalos
Neboj se
Istarwen
Spoločne to zvl...
Gardenboy
obr
obr obr obr
obr

Nadějná budoucnost naší iluze
Tlapka
obr
obr obr obr
obr
Liter?rn? almanach SASPI
Aktuální číslo LA...
obr
obr obr obr