obr obr obr
obr
uživatel 
heslo 
» Registrace autora
» Zapomněli jste heslo?
obr
obr obr obr
obr
» Novinky
» Právě vyšlo
» TOP 20 díla
» Články
» Literární almanach
obr
obr obr obr
obr
» Próza
» Poezie
» Výstřely do tmy
» Příručka publikování
» TOP 20 autoři
» Vyhledávání
obr
obr obr obr
obr
» Workshopy 
» Fórum 
» SASPI Chat! (1)
» FAQ
obr
obr obr obr
obr
» Knihovna autorů SASPI
» Redaktoři on-line
» Technická podpora
» SASPI team
» Odkazy
» Spolupráce
» Knihkupectví
"Polibek je krásný vynález přírody, jak zastavit řeč, když už jsou slova zbytečná."
Ingrid Bergmanová
obr
obr počet přístupů: 2915317 obr

Adresa SAS E-mail © SAS Obecně platná pravidla Nápověda obr

:: Na SASPI.cz je právě 39434 příspěvků, 5735 autorů a 389989 komentářů :: on-line: 2 ::
obr

:: (Ne)Čistá ::

 autor Kaileen publikováno: 16.07.2015, 9:15  
Bez odpovědi...
 

Má Vyvolená
plod nečistý v lůně svém laská...
Prozraď, Pane můj,
jest to nevole nebo jen
(Tvé vůle)
láska?


 celkové hodnocení autora: 99.0 %

výborné chvalitebné dobré dostatečné nedostatečné Ohodnoťte příspěvek!

přidat autora k oblíbeným 
 hodnotilo celkem autorů: 5 komentovat příspěvek 
 autorské hodnocení: 1.2 uložit příspěvek 
 známka poroty: 3.0 tisk příspěvku 
 počet komentářů: 22 zaslat vzkaz autorovi 
 počet shlédnutí od publikace: 26 výpis autorského hodnocení 
 
:: Komentáře k příspěvku ::
 Guardianes 31.10.2015, 20:47:44 Odpovědět 
   Syrově hořká otázka...a kdo prožil, nečeká raději na odpověď. K ničemu by nebyla. Alespoň tak to vidím já.
Super.
 ze dne 01.11.2015, 19:08:32  
   Kaileen: Asi tak nějak... Děkuju za komentář.
 Apolenka 07.08.2015, 17:58:21 Odpovědět 
   Odpověď na příspěvek od uživatele: Apolenka ze dne 06.08.2015, 18:56:07

   Jé, Maruško, nehledej v mém stručném komentu žádné zvláštní pozadí. Omylem jsem tuto miniaturu pokládala za tvou poetickou prvotinu a svým výrokem „pro začátek je to až moc dobré“ jsem vlastně jen reagovala na tvá slova níže: „nejsem básnířka“. A důvod, proč se mi tvé dílko líbí, přesněji - čím na mě zapůsobilo? Já osobně ve tvém dílku poezii vidím. Pohlížím na ně jako na autorskou práci, která nemá příjemný účin, ale je přinejmenším velice zajímavá formou a obsahem, se kterým si čtenář může pohrát - zamýšlet se nad otázkou příčiny a následku. Jak jsi sama napsala, téma básně se tě osobně netýká, ale i kdyby tomu tak bylo, nepátrala bych dál a nevynášela bych žádné soudy. Je věcí autora, co nám chce sdělit a kam až nás pustí, a náznak mívá zpravidla silnější, mnohdy těžko popsatelný účinek, než naservírované detaily.
Ty ses mě ale zeptala trochu jinak... rozumím, jak to myslíš. Maruško, já jsem jen obyčejná ženská s obvyklými chybami a nároky na život. Mám ráda upřímnost a pohodu (kdo by neměl), ale neminou mě ani těžká úskálí. Nepotkávám se se samými pozitivy, ale zatím jsem měla štěstí na lidi, kteří mě obklopují a odnaučila jsem se fňukat (musela jsem). Pokud jde o literaturu, mám ráda příběhy s dobrým koncem, to souhlasí, ale neznamená to, že bych se vyhýbala opaku. To v žádném případě! A příběhy které píšu? Ano, ty vždy končí smířlivě, já to tak v životě mám. Skutečnost je taková, že i když v každé mé povídce jde o nějakou konfliktní situaci, čtenář ji nakonec vyhodnotí jako komickou... a já jsem tomu opravdu moc ráda.
 ze dne 09.08.2015, 22:21:03  
   Kaileen: Děkuji za vysvětlující komentář :-)
 Apolenka 06.08.2015, 18:56:07 Odpovědět 
   Tahle miniaturka mě zaujala právě pro ten otazník, co se nad ní vznáší... kombinování mě baví. A hlavně si myslím, že pro začátek je to až moc dobré. Měj se hezky, Maruško.
 ze dne 07.08.2015, 0:25:57  
   Kaileen: Ahoj Apolenko,

děkuji za komentář. Právě proto, že Tě aspoň trošku znám, se mi jeví podivným konstatování "pro začátek je to až moc dobré." Není na tom vlastně nic pozitivního, což Tebe jinak přitahuje, tak proč je to pro začátek tak dobré? Stačí mi vzkaz do zpráv, za následnou odpověď předem děkuji. Jen mě zajímá Tvůj trošku rozvinutější názor.
 Harpyje 24.07.2015, 15:40:26 Odpovědět 
   Zdravím tě:) Mám ráda naoko "vytrženost" ... Je to báseň či není? Ať je to cokoliv, tak tento krátký text se mi líbí a klidně si ho zasadím ve své představivosti zcela bez problémů.
Je v něm obava, bolest, ale i láska ... a určitá pokora s přijetím... je natolik něžný, že mi je až toho, kdo otázku v sobě nosí a s prosbou upíná oči tam nahoru, líto. Chtěla bych mu říct, odpusť jí... :)
1.H.
 ze dne 24.07.2015, 20:41:06  
   Kaileen: Ahoj, děkuju za komentář. Asi tak nějak jsem to myslela, asi bych to neřekla líp než Ty v komentáři.
 Ariadne 22.07.2015, 17:13:47 Odpovědět 
   Pán si s námi nehezky pohrává i z dobré vůle přeci. Mně to sedlo.
 ze dne 22.07.2015, 20:44:19  
   Kaileen: Děkuju.
 Poustevník 17.07.2015, 22:53:39 Odpovědět 
   Nevidím nic hezkého ani nehezkého, vidím pravdu. Touhu po pravdě dnes, bohužel (a nejen na tomto serveru, vystřídala touha po iluzi.
Já bych se spíš ptal (jsme na literárním serveru), jaká je to báseň.
Řekl bych nejistá, ne zcela dobře uchopená, protože v tomto druhu poezie záleží na každém slově.
 ze dne 19.07.2015, 21:50:48  
   Kaileen: Ahoj Poustevníku,

děkuju za komentář. Když touha po iluzi převažuje nad touhou po pravdě, možná to je tím, že se lidé prostě s iluzí cítí líp než s "krutou" pravdou, které mají všude kolem sebe plno. Těžko říct.

Jaká tato báseň je, to nevím, a že není uchopená správně, tím jsem si jistá. Nicméně já nejsem básnířka a nikdy jsem se o to nesnažila, takže výsledky jednoduše jsou, jaké jsou.
 Demonarchia 17.07.2015, 10:26:09 Odpovědět 
   Odpověď na příspěvek od uživatele: Demonarchia ze dne 16.07.2015, 13:34:16

   Ahoj, asi nad věcmi moc přemýšlíme :), nejspíš většinu z nás trochu rozhodil ten "plod nečistý" a osobně by pro mě byl stravitelnější "plod lásky nečisté", neb plod (myšleno dítě) bych stěží označil za nečistý, ať k jeho zrození došlo jakkoliv, neboť dítě za to nemůže a přichází na svět čisté jako nepopsaná kniha, nic ve zlém, básnička jako taková se mi líbí :).
 ze dne 17.07.2015, 15:32:51  
   Kaileen: Jedno slovo sem, jedno tam a co to dokáže udělat... :-) Ten plod lásky nečisté by byl nejspíš vhodnější, ale pak by se v tak krátkém textu "láska" opakovala dvakrát, a to by taky nebylo nic moc, tak nevím, jak jinak by to šlo zaonačit.
 SiLK 16.07.2015, 20:32:01 Odpovědět 
   Osobně si nedovedu představit tuto báseň vysvětlenou v perexu. Je to poměrně stručné a výstižné, ačkoliv nic hezkého se v tom opravdu neskrývá (a vůbec to nevadí)

I takový je život
I taková je poezie

Věřím, že svět je plný podobných pocitů a úvah a ačkoliv většinou nikam nevedou, zamýšlíme se nad nimi celý náš život.

Je to karma. Komár? Žádná Amerika, ale neurazilo! :)

T.
 ze dne 17.07.2015, 0:37:50  
   Kaileen: Ahoj,

děkuju za komentář. Zaujala mě Tvoje druhá věta: "...nic hezkého se v tom opravdu neskrývá..." Lidé se většinou vyhýbají tématům, která se obvykle považují za nehezká, nicméně tím, že se jim budeme vyhýbat, je z života nevymažeme a už vůbec nedokážeme ovlivnit to, aby o nich někteří lidé nepřemýšleli - lépe řečeno, aby se v nich některá nevyřčená témata, dilemata apod. nepromítala. Tím nemyslím samozřejmě pouze toto téma, myslím to všeobecně.

Ještě jednou děkuju za komentář.
 Demonarchia 16.07.2015, 13:34:16 Odpovědět 
   Mě to spíš připadá jako fragment nějakého fantasy a tam bych si to dovedl představit, spíše bych se to nesnažil zasazovat do racionální roviny reálného života, možná to chtělo v perexu trochu vysvětlit, neb i mě se často stává, že myšlenkové pochody, které se mi zdají naprosto (samo)zřejmé jsou komukoliv jinému naprosto cizí a skryté :).
 ze dne 16.07.2015, 19:30:45  
   Kaileen: Ahoj,

děkuju za komentář. Já perexy používat neumím, nějak nikdy nevím, co do nich napsat. Upřímně řečeno to byl momentální "nápad", nějaká rýmovací múza nebo co.
 Weichtier 16.07.2015, 10:28:38 Odpovědět 
   Ahoj,
upřímně také příliš nerozumím. Nabízí se čukův výklad ohledně smilstva. Samozřejmě není pochyb o tom, že podobné životní situace jsou velmi těžké. A text svým způsobem říká, co by měl. Ale hodnotit jej jako poezii neumím.

W.
 ze dne 16.07.2015, 19:28:15  
   Kaileen: Ahoj,

děkuji za komentář. Také si myslím, že to poezie není, ale nevím, co to je...
 čuk 16.07.2015, 9:13:52 Odpovědět 
   Nedaří se mi rozklíčovat pozitivním směru
Plod nečistý v lůně: to je pejorativní vyjádření "hříšné lásky", ze slovníku náboženských fanatiků, potrhlých moralistů či vymýtačů ďábla.
Pohoršenost, která se ptá Boha, odpoví jeho Pán? Možná, že ten fanatik je pochybující? Báseň je odrazem něčeho z bible, třeba první reakce Adama nebo svatého Josefa. Anebo muž ve vzteku a současně váhající, když zjistí, že jeho manželka je v jiném stavu s jiným. Otázky na Pána a řízení se jeho domnělými odpověďmi napáchalo mnoho zla. Vidět v textu metaforičnost se mi nedaří. Označení plod nečistý v lůně vše zastíní, jeví se mi jako velice nehumánní. Nejpozitivnější výklad je pochybování o tom plodu. Anebo slovní konstrukce vedoucí k jakémusi zásadnímu zamýšlení. Možná tak trochu provokace, abychom zvažovali své myšlenky. Aby byl text jasnější a účinnější, tak v něm něco chybí, je-li v něm jádro, tak je příliš zabaleno. Plod nečistý může být i neumyté ovoce, ale to snad ne!! Neodvažuji se pomyslet na ten nechutný vtip, kdy tři ženy si vybírají okurky. Doufám, že autor nebo čtenáří mi poskytnou klíč k chápání.
 ze dne 16.07.2015, 19:27:25  
   Kaileen: Dobrý den, čuku,

děkuju za publikaci. Nevím, zdali Ti poskytnu klíč k chápání. Upřímně řečeno mě ani nenapadlo, že by to mohl někdo pochopit jako téměř něco náboženského, to vůbec tak myšleno nebylo.

Nemělo se jednat o moralistu, jako spíše o... jak to napsat... člověka zhrzeného láskou? Plod je chápán jako dítě, které nebylo zplozeno oním odmítnutým mužem. Co se týká té poslední otázky v textu, muž se ptá, o co jde (neboť víme, že nejen z lásky jsou lidé spolu a plodí děti), protože o vztahu těch dvou pochybuje a vlastně pokládá otázku - přemýšlí nad tím, na co nemůže dostat odpověď. (Možná může, nevím, se mnou žádný bůh nikdy nemluvil.)
obr
© 2005-2016 by Matěj Novotný & Filip Kotora | Všechna práva vyhrazena
 
 
Va?e literatura MFantasy Literární.cz - Server s českou literaturou Art & Design - Roman K?bus
 
Partneři: Gastrokritik, Antikvariát Kačur
 
St?hnout SASPI.cz toolbar! RSS zdroj
obr obr obr
obr
Měneznáš
(8.10.2019, 16:27)
Sakkas
(8.10.2019, 08:19)
Faithy Rocks
(7.10.2019, 15:24)
Wiktoria
(7.10.2019, 15:00)
obr
obr obr obr
obr
Naschvál
Euridika
Posedlost
Doll
Hlad
Sonya
obr
obr obr obr
obr

Klavír 1921
sumus
obr
obr obr obr
obr
Liter?rn? almanach SASPI
Aktuální číslo LA...
obr
obr obr obr