obr obr obr
obr
uživatel 
heslo 
» Registrace autora
» Zapomněli jste heslo?
obr
obr obr obr
obr
» Novinky
» Právě vyšlo
» TOP 20 díla
» Články
» Literární almanach
obr
obr obr obr
obr
» Próza
» Poezie
» Výstřely do tmy
» Příručka publikování
» TOP 20 autoři
» Vyhledávání
obr
obr obr obr
obr
» Workshopy 
» Fórum 
» SASPI Chat! (1)
» FAQ
obr
obr obr obr
obr
» Knihovna autorů SASPI
» Redaktoři on-line
» Technická podpora
» SASPI team
» Odkazy
» Spolupráce
» Knihkupectví
"Je jen jediné štěstí v životě: milovat a být milován."
George Sandová
obr
obr počet přístupů: 2915732 obr

Adresa SAS E-mail © SAS Obecně platná pravidla Nápověda obr

:: Na SASPI.cz je právě 39651 příspěvků, 5807 autorů a 392671 komentářů :: on-line: 0 ::
obr

:: Tajemství živlů | Ukázka ::

 autor Lucie Braunová publikováno: 16.07.2015, 20:25  
Zdravím všechny! Hodně dlouho jsem nic nepřidala a když jsem se po dlouhé době opět dala do psaní fantasy, musela jsem vám sem přidat ukázku... proto bych vám ráda představila prolog k mému příběhu s názvem: "Tajemství živlů". :) Budu ráda za jakékoli rady a názory, předem děkuji!
 

Slunce se pomalu táhlo k západu a divoké hvozdy kolem hlavního města začínala pohlcovat temná rouška noci. V lese panovalo ticho, tíživé a nepřirozené. Jediným zvukem, který rušil okolní atmosféru, bylo tiché klapání koňských kopyt na vlhké půdě.
Trojice mužů zastavila. Očima zkontrolovali oblohu a poté si vyměnili dlouhé, nejisté pohledy.
„Měli bychom se vrátit,“ prolomil ticho sir Eric, nejstarší a zároveň nejzkušenější z nich. „Kořist máme a začíná se stmívat.“
„Snad se nebojíte tmy?“ oponoval mu Oliwer, nejmladší z trojice. Sir Eric k němu natočil hlavu a mírně se pousmál.
„Jen se směj, chlapče. Ale zdejší hvozdy v sobě skrývají více než jen lovnou zvěř, obvzlášť v noci.“
Poslední muž, sir Philip, mlčel. Ve skutečnosti ani rozhovor svých druhů nevnímal, místo toho pozorně naslouchal zvukům přírody. Všiml si, že ptáci dávno utichli a zvedl se ledový vítr. Na jeho čele se vytvořila drobná vráska starostí.
„Něco se blíží.“ Zašeptal a stiskl jílec svého dlouhého, ocelového meče.
Koně začínali být neklidní. Nervózně přešlapovali na místě a hlasitě odfrkovali, přičemž se vzduch z jejich nozder okamžitě měnil v páru. Začínalo se nepříjemně ochlazovat.
V dáli se ozvalo hlasité zavytí.
„Vlci.“ Zamumlal Oliwer a na jeho tváři se objevil záblesk strachu. Sir Philip se zadíval do temného porostu a přimhouřil oči. Na mýtinu v tu chvíli vběhla početná smečka vlků, sir Eric si však všiml, že někteří z nich kulhají. Vlci si lovců ani nevšimli, proběhli kolem nich a brzy opět zmizeli v houštině za jejich zády.
Pak se ozval nelidský řev, ze kterého mužům přeběhl mráz po zádech. Ani jeden nic takového nikdy neslyšel.
„Něco mnohem horšího.“ Opravil mladíka sir Eric, přičemž se snažil zklidnit svého koně. Vraník se vzepjal a rytíř měl co dělat, aby se na něm udržel. Oliwer měl stejný problém, avšak ten neměl zdaleka tolik zkušeností a jakmile se jeho kůň postavil na zadní nohy, sklouzl ze sedla a prudce dopadl na zem.
Najednou se z porostu vynořila ohavná stvůra podobná medvědovi, ačkoliv byla skoro dvakrát tak větší a na zádech i na břiše měla neproniknutelné šupiny. Z tlamy jí vyčnívaly dva obrovské tesáky a její krvavé oči byly plné zla.
Oliwerův kůň se dal na útěk. Mladík se mohl pokusit dostat pryč na vlastní pěst, ale sám tušil, že to bude předem prohraný boj.
„Vypadněte odsud!“ zakřičel na rytíře a přitom tasil svůj meč. „Já ho zdržím.“
Ani jeden z mužů ho tam nechtěl nechat, ale brzy dospěli k závěru, že nemají na vybranou.
„Běžte!“ vykřikl Oliwer, jakmile se netvor začal přibližovat. „Jste pro království důležitější než já. Varujte prince Rodricka.“ Dodal. Muži si vyměnili rychlé pohledy. Poté pobídli své koně a rychle je nasměrovali pryč z lesa.
Když se začínali přibližovat ke kraji hvozdu, z dálky zaslechli Oliwerův výkřik. Sir Eric na chvíli pevně stiskl víčka. Neměl ho tam nechávat a věděl, že si tohle rozhodnutí bude dříve nebo později hodně vyčítat.
Muži se dostali na obchodní cestu a poté pokračovali dál, až se ocitli před branami Argonu, hlavního města království. Oliwer měl pravdu, museli o této události dát vědět mladému dědici trůnu, protože taková bestie se v lese nemohla objevit jen tak náhodou. Někdo zřejmě otevřel portál do podsvětí a pokud byly legendy pravdivé, celé království mohlo být ve vážném ohrožení.


 celkové hodnocení autora: 86.6 %

výborné chvalitebné dobré dostatečné nedostatečné Ohodnoťte příspěvek!

přidat autora k oblíbeným 
 hodnotilo celkem autorů: 0 komentovat příspěvek 
 autorské hodnocení: 0.0 uložit příspěvek 
 známka poroty: 3.0 tisk příspěvku 
 počet komentářů: 2 zaslat vzkaz autorovi 
 počet shlédnutí od publikace: 10 výpis autorského hodnocení 
 
:: Komentáře k příspěvku ::
 Jenny 17.07.2015, 17:44:09 Odpovědět 
   tak jsem si přečetla úvod a pro mě zatím dobrý, i když tenhle žánr nevyhledávám, tady své příznivce najdeš, věřím tomu.
fantasy vychází z pohádek - ty mám ráda, a to ne jen ty s tradičně krásným koncem, z mýtů, legend, a tak se ukáže, jak budeš pokračovat v dalších dílech, snad je chytnu.
jestliže budeš mít příběh vsazený někam do krajiny Anglie, Skotska, Walsu k čemuž mě vedou užitá jména, uvidíme jestli jak psal Silk popisy, atmosféra a tak, jestli i to tam bude, či nikoli :-)
osobně bych si docela ráda přečetla někdy nějakou fantasy z české vrchoviny, jestli se něco takového užívá jako označení, kde by v hlavní roli byl třeba Franta, Lojza a Slavomír, ovšem to už je mimo rámec přečteného.
nehodnotím, počkám na další kousky.
 SiLK 16.07.2015, 20:24:07 Odpovědět 
   Ahoj,

vítej po delší době zpátky na Saspi, snad budu nápomocen a dám ti pár užitečných rad do dalšího psaní.

Moje osobní zkušenost se čtením a psaním fantasy je taková, že je velmi náročné vytvořit originální svět, příběh a způsob vyprávění tak, aby čtenář neměl pocit, že už něco podobného nečetl už mnohokrát. Pohled na knihy a autory, kteří se stali výjimečnými, to ukazuje sám o sobě. Byly vytvořeny tak silné představy o světech, že se z nich vychází pořád dokola.

Prvním bodem by tedy mělo být ujištění se, zda náš příběh nabízí něco navíc. Zda náš svět je nějak výrazně odlišný od těch, o kterých jsme již četli. Pokud tímto sítem projdeš, karavana jede dál.

Jako zdejší redaktor obecně nabádám ke snaze o originální tvorbu a nesmíření se s jednoduchým. Hledám důvody v pro někoho možná samozřejmých věcech. Na otázky však bude prostor později.

Na tomto úvodu oceňuji to, že sis dávala pozor na gramatiku, pravopis, překlepy a po této stránce se text dá dobře číst. Není to lajdačina a je znát, že máš do psaní velkou chuť. S trochu svérázným zápisem přímé řeči by určitě pomohla redaktorka Nancy Lottinger, se kterou už ses tu buď potkala, nebo se tak v nejbližší době stane.

Uvedení do příběhu je jasné. Tři chlapi, nic o nich nevíme, temnej les, medvědošupináč, útěk, legendy...strach. Nechala jsi to dostatečně rozvětvené, uvidíme odkud začneš a kam se budeš pohybovat, z úvodu jsme se toho bohužel na můj vkus dozvěděli příliš málo a neseznámili se blíže se žádnou z postav.

Pocity, vůně, obrazy, atmosféra. To vše je při psaní dobrodružných příběhu potřeba. Slouží k tomu popisy. Tolkien možná měl popisy až příliš dlouhé, ale dokázal díky nim vytvořit něco, čím mohl čtenář dýchat. Naše postavy potkají příšeru (je něco takového v tom světě normální?) a ani se moc neleknou, nevíme jak se cítí, jak se u toho tváří...

O postavách nevíme rovněž nic. Proč mají anglická jména a tituly (Oli(w)er a Philip je schválně?)? Proč se o nich dozvíme defakto jenom věk? V úvodu příběhu je důležité, aby se čtenář s něčím sblížil a aby ho něco začalo zajímat. Běžná jména, běžná příšera (i když má šupiny) a akce/neakce to nejsou.

Přitom popisem začínáš tak hezky...

Je dobré, že je to úvod, a že jsem tě mohl včas na některé nedostatky upozornit, máš spoustu času na nich zapracovat a do příběhu zakomponovat. Pamatuj si hlavně, že je třeba, aby se čtenář začetl a spatřil na tvém psaní něco výjimečného, kouzelného, fantastického. Věřím, že máš na to, za to zabojovat!

Těším se na pokračování.

T.
obr
© 2005-2016 by Matěj Novotný & Filip Kotora | Všechna práva vyhrazena
 
 
Va?e literatura MFantasy Literární.cz - Server s českou literaturou Art & Design - Roman K?bus
 
Partneři: Gastrokritik, Antikvariát Kačur
 
St?hnout SASPI.cz toolbar! RSS zdroj
obr obr obr
obr
Wayne
(1.12.2020, 18:26)
jessyjason0321
(1.12.2020, 07:37)
ab0nd
(28.11.2020, 20:04)
p8aefwimsg
(28.11.2020, 18:36)
obr
obr obr obr
obr
Celeste - 3. a ...
KuroHaru
Smrt
Máquè (Vrabčák)
NA KOPEČKU - &q...
Oskar
obr
obr obr obr
obr

Láska není pro všechny
feelMorefreedom
obr
obr obr obr
obr
Liter?rn? almanach SASPI
Aktuální číslo LA...
obr
obr obr obr