obr obr obr
obr
uživatel 
heslo 
» Registrace autora
» Zapomněli jste heslo?
obr
obr obr obr
obr
» Novinky
» Právě vyšlo
» TOP 20 díla
» Články
» Literární almanach
obr
obr obr obr
obr
» Próza
» Poezie
» Výstřely do tmy
» Příručka publikování
» TOP 20 autoři
» Vyhledávání
obr
obr obr obr
obr
» Workshopy 
» Fórum 
» SASPI Chat! (1)
» FAQ
obr
obr obr obr
obr
» Knihovna autorů SASPI
» Redaktoři on-line
» Technická podpora
» SASPI team
» Odkazy
» Spolupráce
» Knihkupectví
"Mnohem lepší je žít bez štěstí než bez lásky."
William Shakespeare
obr
obr počet přístupů: 2915732 obr

Adresa SAS E-mail © SAS Obecně platná pravidla Nápověda obr

:: Na SASPI.cz je právě 39651 příspěvků, 5807 autorů a 392671 komentářů :: on-line: 1 ::
obr

:: Nocturno I.-XIII. ::

 autor Seraph publikováno: 01.08.2015, 9:47  
Dlouhodobá záležitost plánovaná na několik let. Niterné pocity. Hořkost života bídy. Krátké náhledy do černé duše.
 

I. Stojím nahý kdesi uprostřed pole obklopen obilnými klasy. Oči mám zavřené a tělem mi prostupuje chlad. Je úplněk a hlavou mi probíhá myšlenka na smrt. Ztrácím tělesnou teplotu a ztuhlé svaly nejsou schopny pohybu. Trýzní mě taková prokřehlost v kostech, že kdybych mohl, serval bych si kůži z tváří. Chce se mi křičet, řvát bolestí a nesnesitelným tlakem, který se mi rozprostírá po těle, ale nedopřeju chladu, aby mi spálil plíce. Brzy vše skončí a já se těším.

II. Cedím skrz zuby lógr. Černá káva nevalné kvality hořkostí svou nutí mě k úšklebku. Nastal nový den. Pro někoho další výzva něco dokázat. Pro mě jen krátící se čas do smrti. Hodiny tikají pomalu ale neúprosně. A tikají nám všem. Život uteče mezi prsty a my se dostaneme do míst, kde se rozdíly smazávají. Pod zemí je jedno, kdo tam leží. Lékař či kopáč, zpěvák či popelář, všechny nás jednou sežerou červi, brouci nám polezou z důlků, protože my všichni jsme jen bezvýznamnou částečkou historie, pouhou epizodkou v nekonečnosti bytí. Země nás pohltí, abychom dali život přírodě, a to je možná to jediné, co má smysl. Lidstvo je hnojivem. A tak čekám, kdy lógr v ústech vymění krev.

III. Pořád jen čekám a nevidím naději. Sžírá mě vědomí, že budu sám, protože po zemi nechodí má druhá polovička. Nic víc není třeba dodávat.

IV. Hladíš mě po tváři. Dlaň tvá je příjemně teplá, i když kolem nás dopadají kapky chladného deště a přitisknuti stojíme u domovních dveří. Tak dlouho jsem po tobě toužil a teď jsi skutečnou. Znám tě jen chvíli, ale vím zcela jistě, že tě chci znát po zbytek svých dní. Protože ty jsi tím mým druhým já. Už se necítím sám! Líbezně se usmíváš, máš překrásný úsměv a já ti jej oplácím očima. Sladký polibek na rozloučenou, než se zase uvidíme. Již scházíš těch pár schodů, je černá tma a hustě prší. Ještě se na mě otočíš uprostřed silnice, než srazí tě auto. Měl jsem být větší gentleman.

V. Sedíš tu bezradná a zanedbaná, smutná a plachá. Působíš děsivě, jak se tu choulíš v přítmí ke kolenům. Chtěl bych ti pomoci, ale nemůžu, protože to občas nejde.
Sedím tu bezradný a zanedbaný, smutný a plachý. Působím děsivě, jak se tu choulím v přítmí ke kolenům. Chtěla bys mi pomoci, ale nemůžeš, protože jsi jen přelud.

VI. Měsíc pluje si temnou oblohou, mlžný opar hladí vrcholky jehličnatých stromů a já prožívám své Nocturno. Prožívám to, co jsem nikdy prožívat nechtěl. Mohl bych vyprávět, jaká je niterní prázdnota, pocit, kdy si člověk přijde jako obal, ve kterém nic není, ale někdy je příhodnější taktně mlčet.

VII. Nikdo mě nesoudí, jak by měl. Nikdo nepátrá po tom, jaký jsem. Každý je hned srozuměn, co si má o mně myslet. Nikdo nehledá pravdu, protože je daleko snazší být povrchní a nesnažit se zahloubat do mého nitra. Suďte mě, jak chcete, stejně já budu soudit vás. Všichni jsme si rovni, ale vy jste si začali!

VIII. V márnici skončil jsem do boxu dán, mrtvolný chlad mi putuje tělem a já již brzy poznám tu správnou stranu. Mozek mi odchází a srdce dobíjí. Už stačí jen chtít odejít.

IX. Je snadné zadusit své srdce. Stačí jej pevně sevřít v pěsti a držet, dokud se přestane vzpírat. Dotlouklo a zemřelo. Teď mohu být šťastný, jelikož se do mě nedostaneš. Neublížíš mi. Neprojdeš! Teď nemohu být šťastný, protože nemám emocí…

X. Stával jsem na molu a čekal. Každičké ráno při východu Slunce očekával jsem, že spatřím tvůj obrys vyčnívat z pozadí záře. Čekal jsem i dnes. Izolován. Zítra už nebudu.

XI. Roztírám si bláto po tvářích, po těle, protože jsem prase.

XII. Již slyšel jsem vše, co člověk slyšet chce od ženy. Již viděl jsem vše, co člověk vidět chce od ženy. S láskou i bez, s důvěrou i bez, s radostí i bez, se štěstím i bez. Vše bez tebe.

XIII. …


 celkové hodnocení autora: 91.4 %

výborné chvalitebné dobré dostatečné nedostatečné Ohodnoťte příspěvek!

přidat autora k oblíbeným 
 hodnotilo celkem autorů: 0 komentovat příspěvek 
 autorské hodnocení: 0.0 uložit příspěvek 
 známka poroty: 1.0 tisk příspěvku 
 počet komentářů: 4 zaslat vzkaz autorovi 
 počet shlédnutí od publikace: 5 výpis autorského hodnocení 
 
:: Komentáře k příspěvku ::
 Miroslav Murka 20.08.2015, 10:55:13 Odpovědět 
   Koncept se mi líbí. Chmurné výjevy by však měly v průběhu času přejít do jiné polohy.

Hezky ční Nocturno č. XI.
 ze dne 20.08.2015, 19:56:46  
   Seraph: Díky za přečtení a za názor. Já ta Nocturna píšu tak nějak postupně, jak mě napadají, takže to vlastně moc koncept asi nemá :D. Rozhodně je nepíšu záměrně ani cíleně. Prostě vznikají tak, jak mě napadnou. Je v tom určitá svoboda při tvoření a je to něco úplně jiného, než jsem doposud psal, takže mě to baví.
 čuk 01.08.2015, 9:47:04 Odpovědět 
   Smutné vzpomínání na lásku, která je pevně zakotvena v srdci. A k tomu pocit viny, A předzvěst smrti. Myšlenky o ní jsou pravdivé, tu zbaveny citu do realistického pohledu, tu bolestné. V třinácté komnatě je možná sebevražda (když odbije dvanáctá v noci). Hořký minipříběh označený jako Nocturno plně vystihuje pocity, vypadá autenticky. Stručně a úsporně psané, pokaždé trochu jiný pohled. Dojímavé bez patosu, protože tak to mohlo být. Členění na minikapitoly s římskými číslicemi se mi líbí.
 ze dne 01.08.2015, 23:41:24  
   Seraph: Díky. Píšu to průběžně, jak mě napadne. Ale čím víc to čtu, tím víc zjišťuju, že je to všechno stejně temné a že to do k sobě pasuje. I když jednotlivá Nocturna na sebe nenavazují. Návaznost je možná tak v podobných tématech, motivech a obrazech. Bude to na několik let, takže těch Nocturn bude ještě hodně :). Otázka zní... Je to dobře? :D
obr
© 2005-2016 by Matěj Novotný & Filip Kotora | Všechna práva vyhrazena
 
 
Va?e literatura MFantasy Literární.cz - Server s českou literaturou Art & Design - Roman K?bus
 
Partneři: Gastrokritik, Antikvariát Kačur
 
St?hnout SASPI.cz toolbar! RSS zdroj
obr obr obr
obr
Wayne
(1.12.2020, 18:26)
jessyjason0321
(1.12.2020, 07:37)
ab0nd
(28.11.2020, 20:04)
p8aefwimsg
(28.11.2020, 18:36)
obr
obr obr obr
obr
Šumavské moment...
sumus
Cesta do nikam
Miro Sparkus
Nepokojná noc.
aegitalos
obr
obr obr obr
obr

Láska není pro všechny
feelMorefreedom
obr
obr obr obr
obr
Liter?rn? almanach SASPI
Aktuální číslo LA...
obr
obr obr obr