obr obr obr
obr
uživatel 
heslo 
» Registrace autora
» Zapomněli jste heslo?
obr
obr obr obr
obr
» Novinky
» Právě vyšlo
» TOP 20 díla
» Články
» Literární almanach
obr
obr obr obr
obr
» Próza
» Poezie
» Výstřely do tmy
» Příručka publikování
» TOP 20 autoři
» Vyhledávání
obr
obr obr obr
obr
» Workshopy 
» Fórum 
» SASPI Chat! (1)
» FAQ
obr
obr obr obr
obr
» Knihovna autorů SASPI
» Redaktoři on-line
» Technická podpora
» SASPI team
» Odkazy
» Spolupráce
» Knihkupectví
"Láska neotáčí světem."
F. Jones
obr
obr počet přístupů: 2915487 obr

Adresa SAS E-mail © SAS Obecně platná pravidla Nápověda obr

:: Na SASPI.cz je právě 39725 příspěvků, 5763 autorů a 391383 komentářů :: on-line: 2 ::
obr

:: Deratizér - Krysy v lidech ::

 autor Seraph publikováno: 05.10.2015, 8:42  
Kapitola první - Krysy v lidech
 

Seděl ve vaně a mačkal v pěsti co největší silou houbu na mytí. Nechtěl si snad dokazovat, jaký má stisk, protože by to v onom případě bylo zcela směšné, avšak tento muž žil symboly. Představoval si, že je houba alegorií našeho světa, který může jediným pohybem rozdrtit napadrť. I ten den ze sebe smýval špínu. Denodenní mytí nazýval Očistou. Pracoval jako deratizér, protože měl v sobě tolik zášti z dětských let, že jej tato práce v prvních fázích života uspokojovala. Fanaticky zbožňoval čistotu a krysy bral jako špínu, kterou je třeba smýt z povrchu zemského pro blaho civilizace. Psával si deník. Ten se pro něj stal v průběhu života jediným útočištěm. Neměl rád lidi a atmosféru, ve které žil. Své životní sny nemohl jako pouhý deratizér uskutečnit. Deník mu pomáhal utíkat před tímto světem. Ve snech se setkával s představou své vlastní říše, která by byla jen podle jeho představ. Říše, ve které by nebylo krys, jen Slunce a ti, co si zasloužili žít.

Když dokončil svou očistu, odebral se do ložnice a vyhlédl oknem ven jako každý večer. Scenérie, kterou mu pohled z okna umožňoval, nepůsobila moc vesele, protože bydlel blízko industriální části Londýna a před jeho zraky se tyčila proslavená tepelná elektrárna Battersea, obehnaná řadou šedivých a zakouřených budov. Člověk milující přírodu by tu nechtěl bydlet ani omylem. Deratizérovi se však tento výhled líbil. Připomínal mu zkázu, se kterou se setkával ve svých snech. Sedl si na postel, rozsvítil lampičku na nočním stolku, na kterém ležel i jeho deník, otevřel jej a začal psát:


12.11. 1982

Je mi zima. Již to není jako dřív. Stárnu. Měl bych však ještě hodně sil, abych dokončil svůj sen, kdybych měl příležitost. To bych se však musel narodit jako někdo jiný. Jako někdo vlivný, abych se mohl dostat na samý vrchol té špíny a snažit se ji smýt. Zanechat tu jen ty, kteří by se mi snažili v mém úsilí pomoci. Utvořit novou společnost. Začít žít mezi lidmi. Ne hyenami. Nechci život v utopii. Možná bych...


„Tak co, ty špíno? Bojíš se?“řekl jeden z výrostků.
„Jsi jen špinavý smrad ze špatné rodiny,“vysmíval se další z nich.

Třetí se ani neobtěžoval mluvit a rovnou udeřil zabláceného chlapce pěstí do nosu.
Tomu se z něj spustila krev, protože jej měl přeražený a popraskaly mu žilky. Dopadl na zem a kluci do něj začali kopat. Válel se v kaluži krve a brečel bolestí.

„Harrisone,“zvolala vyděšeně jeho matka, která právě vycházela z obchodu na protější straně ulice.
„Nechte ho být, vy zbabělci,“zakřičela z plných plic a kluci se dali na útěk.
„Krysy hnusný,“zařval ze všech sil malý Harrison se slzami v očích.

Probudil se s potem na čele. Obrazy z dětství se mu neustále vracely v nočních můrách. Vždy v detailech pozměněné, přesto s vesměs stejným scénářem. Míval jen dva druhy snů – sny ze svého dětství, které by radši ani neprožil, a sny z fantaskní budoucnosti, ve které si představoval pozůstatky současné civilizace. Nebyl rasovým nesnášenlivcem. Snažil se být spravedlivým ke všem lidem a soudit je podle jejich skutků. Každý měsíc dával potřebným část ze svého výdělku. Byl však příliš zahořklý ranami, které utržil jako malý kluk, než aby miloval lidi. Jen některé z nich dokázal uznávat a jinými naprosto pohrdal. Měl rád všechny lidské ctnosti a neřesti odsuzoval. Sám se snažil být dobrým člověkem, aby si mohl říct, že si zasloužil žít.

Vstal ze své postele a při pohledu na otevřený deník si uvědomil, že včera při psaní znovu usnul. Úměrně věku se mu to stávalo stále častěji. Pohled do zrcadla mu stejně jako sen připomněl zlomený nos, který si nikdy nenechal narovnat. Díval se na sebe rád, protože zastával názor, že zrovna on se nemusí před světem, a už vůbec ne před sebou samým, stydět.
Zvlášť před světem, který je srkz naskrz prožraný krysými kusadly. Poté, co si opláchl obličej, se odebral do kuchyně, aby si připravil snídani a kávu. Byl vášnivým čtenářem. Nejraději ze všech knih měl ty naučné o atomových bombách, které s oblibou studoval – jejich vlastnosti, dolet i účinnost. Především použití atomových bomb při útoku na Hirošimu a Nagasaki jej velice přitahovalo. Věnoval pozornost také encyklopediím a knihám o fauně a flóře. Četl si i onehdy nad anglickou snídaní, než si oblékl kabát a zavřel za sebou dveře svého bytu s cedulkou Harrison Ronald Bridges.


 celkové hodnocení autora: 91.4 %

výborné chvalitebné dobré dostatečné nedostatečné Ohodnoťte příspěvek!

přidat autora k oblíbeným 
 hodnotilo celkem autorů: 0 komentovat příspěvek 
 autorské hodnocení: 0.0 uložit příspěvek 
 známka poroty: 1.0 tisk příspěvku 
 počet komentářů: 2 zaslat vzkaz autorovi 
 počet shlédnutí od publikace: 10 výpis autorského hodnocení 
 
:: Komentáře k příspěvku ::
 čuk 05.10.2015, 8:42:05 Odpovědět 
   Zatrpklý samotář,který na bolavé zážitky z dětství nemůže zapomenout. Pociťuje mataforické krysy v lidech, jako deratizátor zabíjí ty skutečné. Přitom má v sobě touhu po čistotě i vzdorné sebevědomí a tudíž i s přídavkem opovrhování světem. Portrét krysaře vystihuje kontrasty. tak trochu se podobá sudu se střelným prachem, z kterého se může leccos vyklubat (třeba rozšíří množinu jím zabíjených). Předpokládám, že deratizátor je jedna z postav, která bude akční v následujícím ději. Psáno dobře, výstižně, s přesvědčivými detaily.
 ze dne 24.11.2015, 16:51:02  
   Seraph: Přesně tak. Jsem rád, že je vidět, co jsem tím chtěl říct. Děkuju za vydání.
obr
© 2005-2016 by Matěj Novotný & Filip Kotora | Všechna práva vyhrazena
 
 
Va?e literatura MFantasy Literární.cz - Server s českou literaturou Art & Design - Roman K?bus
 
Partneři: Gastrokritik, Antikvariát Kačur
 
St?hnout SASPI.cz toolbar! RSS zdroj
obr obr obr
obr
Elis66
(1.4.2020, 21:52)
kapsymedu
(30.3.2020, 15:36)
Abisek
(26.3.2020, 11:55)
Stargazer
(22.3.2020, 08:44)
obr
obr obr obr
obr
Noční bar
Siggi
Noční hudba
Lord Mordvig
Předmluva
Michael Feuer
obr
obr obr obr
obr

Zpověď šedého listu
Cora
obr
obr obr obr
obr
Liter?rn? almanach SASPI
Aktuální číslo LA...
obr
obr obr obr