obr obr obr
obr
uživatel 
heslo 
» Registrace autora
» Zapomněli jste heslo?
obr
obr obr obr
obr
» Novinky
» Právě vyšlo
» TOP 20 díla
» Články
» Literární almanach
obr
obr obr obr
obr
» Próza
» Poezie
» Výstřely do tmy
» Příručka publikování
» TOP 20 autoři
» Vyhledávání
obr
obr obr obr
obr
» Workshopy 
» Fórum 
» SASPI Chat! (1)
» FAQ
obr
obr obr obr
obr
» Knihovna autorů SASPI
» Redaktoři on-line
» Technická podpora
» SASPI team
» Odkazy
» Spolupráce
» Knihkupectví
"Manželství je památka na lásku."
H. Rowland
obr
obr počet přístupů: 2915725 obr

Adresa SAS E-mail © SAS Obecně platná pravidla Nápověda obr

:: Na SASPI.cz je právě 39858 příspěvků, 5813 autorů a 392641 komentářů :: on-line: 4 ::
obr

:: Kalich života - Semínka pochybnosti ::

 autor Trenz publikováno: 19.11.2015, 8:48  
Jason - nadpřirozená bytost s krví démona, anděla, nesmrtelného a člověka. Je to Strážce Kalichu.
Laura - čarodějka a lovkyně démonů. Má nemocnou sestru a doufá, že ji Kalich zachrání.
Eliza - démonka, která utekla z pekla, neboť byla falešně nařčená. Pokud Kalich předá Luciferovi, bude omilostněna. V lidském životě byla Jemin, kterou Jason znal a miloval.
Alistair - obchodník s dušemi
 

Kapitola osmá
Semínka pochybnosti

George Lowe žil v Indianapolis a byl to obézní pětapadesátiletý muž průměrné výšky amerického muže, který si cenil jídla víc než čehokoliv jiného. Dokonce víc než své duše, kterou zaprodal démonovi pro lednici plnou jídla. Ale ne vždy tomu tak bylo. George býval policistou. Zatraceně dobrým policistou. Alespoň to o něm kolegové říkali. To bylo předtím, než ho postřelili. Detaily si už nepamatoval. Věděl, že ho kulka škrábla přes levý spánek a následoval útok něčím tupým, ale tím to končilo. Když se znovu probudil, zjistil, že zestárl o tři roky, jeho žena si našla jiného a tělo už ho neposlouchá tolik jako dřív. Dostal invalidní důchod a dál se o něj nikdo nezajímal. Mohl hledat útěchu v alkoholu, avšak vybral si jídlo. Sám to vysvětlit nedokázal. Měl neustále hlad, ale pohyb mu dělal potíže. Když za ním přišel muž oblečen do černého a nabídl mu neustálý přísun jídla výměnou za jeho duši, bez váhání souhlasil. I proto že si myslel, že se mu jen zdá. Ovšem brzy zjistil, že to nebyl sen. Ať vzal z ledničky jídla, kolik chtěl, vždy tam na něj při dalším otevření čekalo nové.
Až pomine půlnoc, bude to přesně deset let od chvíle, kdy uzavřel dohodu. Nevěděl přesně, co se bude dít, nicméně doufal, že to bude méně brutální, než co viděl v různých seriálech a filmech. Přemýšlel, jestli někomu bude chybět. Bývalá si na něj ani nevzpomněla, děti neměl a s přáteli z okrsku se už nestýkal.
Ozvalo se krátké, leč ostré zabušení na dveře. Myslel si, že když to bude ignorovat, odtáhnout ti malí, sušenky prodávající spratci pryč, ale zabušení se ozvalo znova. S hekáním vstal a kolébavým krokem zamířil ke dveřím. Otevřel je, připraven je seřvat, avšak když si uvědomil, kdo před ním stojí, nedokázal ze sebe vydat ani hlásku. Zbledl a couvl do domu, jako kdyby ho to mělo ochránit. Pak se ale vzpamatoval, neboť si vzpomněl, že jeho čas ještě nepřišel. Stále mu zbývalo několik hodin.
„Jste tu brzy.“ Snažil se znít klidně, nicméně třesoucí hlas ho prozradil. Muž, oblečený do černých kalhot a těžkého černého kabátu, který mu sahal až k lýtkům, se chladně usmál.
„Mám pro tebe nabídku, Georgi.“
„Ja…“ Polkl a začal znovu: „Jakou?“
„Pokud pro mě něco uděláš, tvá duše bude volná.“
Bývalý policista zpozorněl.
„A co by to jako mělo být?“ zeptal se obezřetně. Znovu ten chladný úsměv.
„Potřebuju, abys něco doručil. Minci,“ dodal, když se George k další otázce neměl. Vytáhl starou minci vyrobenou z mědi a podal ji Georgovi. Ten ji vzal opatrně do ruky a podržel ji mezi dvěma prsty, aby si ji prohlédl. Byly v ní vyryty nějaké symboly.
„Co je to?“
„Dar pro přítele.“
„Proč mu to nedoručíte sám?“
„Zrovna teď mě moc nemusí a upřímně doufám, že mu tento dárek udělá dostatečnou radost, aby mi odpustil.“
George mu to nevěřil. Ve službě slyšel dost výmluv na to, aby rozpoznal lež. Jenže ta možnost očistit svou duši, byla příliš lákává, než aby ji zahodil kvůli někomu cizímu.
„Dobrá. Udělám to. Kde ho mám hledat?“
„Dnes večer se ubytují v motelu, který se nazývá Šest pyramid.“
„To je jen půl hodiny cesty od mého domu.“
Démon pokývl hlavou.
„Jak ho poznám?“
„Bude v doprovodu dvou mladších žen a jednoho staršího muže. Vtiskněte mu tu minci do ruky a budete volný,“ sdělil mu ještě a poté zmizel.

Laura zívla a protřela si oči, jako kdyby chtěla zahnat únavu.
„Unavená?“ zeptal se jí Jason, který řídil.
„Ano. Podle mapy je nedaleko odsud motel, co se jmenuje Šest pyramid. Mohli bychom přespat tam,“ navrhla.
Jason přikývl na souhlas a o chvíli později sjížděl na příjezdovou cestu. Zaparkoval a šel napřed, aby zjistil, jestli mají volno. Ostatní vystoupili, aby se protáhli a čekali, až na ně mávne, že můžou jít dovnitř.
Jason zamířil k recepci, když se mu do cesty postavil George. Jason zpozorněl, ale uvolnil se, když poznal, že před ním stojí člověk.
„Omlouvám se. Myslel jsem, že vás znám.“
Jason se zdvořile pousmál.
„V pořádku. Ten pocit mívám taky.“
Strážce ho chtěl obejít, když uviděl, jak se muži těžko dýchá.
„Jste v pořádku?“
„Ano. Jen se musím posadit.“
„Pomůžu vám,“ nabídl se. Podepřel ho a doprovodil k sedačce. „Potřebujete něco donést?“
„Ne, už je to dobré,“ odvětil George ztěžka. „Musím už jít. Pomozte mi vstát.“
„Jste si jistý?“
„Ano. Má žena na mě čeká.“
Jason k němu natáhl ruku a George se jí chytl, přičemž mu do dlaně vtiskl minci. Jason ucukl a podíval se na dlaň. Sykl bolestí, když se mu mince vpálila do kůže. Strážce se rychle podíval skrz prosklené dveře ven, ale zdálo se, že si jeho společníci ničeho nevšimli. Laura a Alistair byli zabráni do hovoru a Eliza znuděně hleděla na přijíždějící a odjíždějící hosty.
„Omlouvám se, ale musel jsem to udělat. Musel jsem osvobodit svou duši,“ zašeptal George a vzdálil se, jak nejrychleji mohl.
Jason sevřel ruku v pěst a potlačil třes. Poté zamířil k recepci, kde si zažádal o dva volné pokoje. Jakmile zaplatil a získal klíče, mávl na Elizu, kterou omrzeli hosté, a teď pozorovala Jasona. Ta upozornila Lauru s Alistairem a všichni tři zamířili do motelu.

Jasona probudila ostrá pálivá bolest v dlani. Zvedl ruku a viděl, že mince rudě žhne. Podíval se na Alistaira, který ležel vedle něj, ale ten spal dál. Posadil se a zatřepal rukou, ale bolest nijak neustupovala. Proto vstal a zamířil do koupelny, kde dlaň strčil pod proud ledové vody.
Co o něm vlastně víš? Uslyšel náhle ve své mysli. Věděl, že k němu promlouvá ta mince a pokusil se to ignorovat.
Je to cizinec stejně jako ti ostatní. Nepřežil jsi tak dlouho díky tomu, že bys byl naivní a každému věřil.
Jason si opláchl obličej.
Můžeš mě ignorovat, ale víš, že mám pravdu. Jeden z nich je zrádce. To přece víš. Jak jinak by ten muž věděl, kde tě hledat?
To byla pravda. Tahle myšlenka Jasona znepokojovala. Samozřejmě že ho první napadla Eliza, avšak to se mu zdálo až moc okaté.
Odejdi, dokud můžeš.
Bolest v ruce polevila, ale nemyslel si, že dokáže usnout. Natáhl na sebe svetr a potichu vyšel z pokoje. Čerstvý vzduch by mu mohl pomoct lépe přemýšlet. Rozhodně mohl vyloučit Lauru. Lovkyně démonů by se ke spolupráci s nimi nikdy nesnížila. Ani u ní neviděl žádný motiv. Ne když souhlasil, že ji ke Kalichu dovede. Mohl to být Alistair? Věděl o něm jen to, že byl obchodník s dušemi. Musel uznat, že jeho načasování bylo vskutku zvláštní. Nejprve se objevil v jeho chatě u těla vrátného a potom v kostele právě včas, aby zachránil Lauru od kněze, kterému náhle přeskočilo, a viděl v Lauře ďáblovu milenku. Ušklíbl se. Co tak slyšel, Lucifera ženy nikdy moc nezajímaly. Samozřejmě bylo možné, že to celé sabotovala Eliza, ale stejně jako u Laury, ani zde neviděl motiv. Jenže obchodník s dušemi měl být klaďas. Přece jen pracoval na straně andělů, a i když si o nich Jason myslel své, nevěřil, že by ho nechali spolupracovat s démony, jimiž opovrhovali ještě víc než jím.

George celou cestou domů musel myslet na toho muže, kterému trikem vnutil minci. Nevěděl, co mu to udělá a ani to vědět nechtěl. Odemkl dveře, vešel dovnitř a zase za sebou zamkl. Démon na něj čekal v obývacím pokoji.
„Udělal jsem, co jste chtěl. Je má duše volná?“
„Ano. Tak jsme se domluvili.“
George pokývl a zamířil do kuchyně, aby si nalil vodu. Cestou ho polil studený pot a začalo se mu špatně dýchat. Z nedostatku vzduchu se mu podlomila kolena a on klesl k zemi.
„Co se to se mnou děje?“ zasípal.
Démon se pobaveně usmál.
„To sis vážně myslel, že někdo při tvé váze by se mohl dožít vysokého věku? Srdce ti selhalo již před několika týdny, ale smlouva tě udržovala naživu. Teď když jsi od ní osvobozen, už není nic, co by tě chránilo. A protože jsi pomohl démonovi dosáhnout jeho cíle, tvá duše propadla peklu.“ Uchechtl se. „Kníže vždycky dostane, co chce,“ dodal a zmizel. Bývalý policista ještě chvíli lapal po dechu a třeštil oči, až nakonec přestal dýchat úplně a jeho srdce již nadále nebilo.

Ačkoliv nebyl Jason vyspalý, rozhodl se řídit. Jako kdyby jim najednou nedůvěřoval. Snažil se přesvědčit sám sebe, že to na něj zkouší ta mince, ale semínka pochybnosti už byla zaseta a těžko se jich zbavovalo.
„Jak je to ještě daleko?“ zeptala se Eliza, kterou dlouhá cesta autem nudila. Obvykle se přepravovala rychlejšími cestami, ale jelikož se musela držet u Laury, nepřicházelo to v úvahu.
„Pár hodin,“ odvětil Jason neurčitě.
„Neměla bych řídit já? Protože jestli pojedeš ještě o trochu pomaleji, umřu tu nudou.“
„To by nebyla taková ztráta,“ poznamenal Jason tiše. Přesto ho Eliza slyšela.
„Ha, ha. Dneska tu někdo snídal vtipnou kaši.“
Jason na to nic neřekl a cesta dál pokračovala v tichosti.
Po několika minutách se Jasonovi začala klížit víčka. Věděl, že by měl zastavit a přenechat řízení někomu jinému, ale chtěl to vydržet aspoň k nejbližší benzince. Cesta před ním byla rovná a prázdná. Nikomu přece neuškodí, když na chvíli zavře oči. Ne! Musí vydržet. Zamrkal, aby zahnal únavu.
Jen na pár vteřin. Co by se na prázdné silnici mohlo stát? našeptávala mu mince a Jason se tomu podvolil. Jen na kratičký okamžik zavřel oči, když Laura vykřikla: „Jasone! Pozor!“
Strážce otevřel oči a viděl, jak na silnici stojí nějaká dívka v zakrvácených šatech. Prudce trhl volantem, aby se jí vyhnul. Auto dostalo smyk, sjelo z cesty a narazilo do stromu.


 celkové hodnocení autora: 93.4 %

výborné chvalitebné dobré dostatečné nedostatečné Ohodnoťte příspěvek!

přidat autora k oblíbeným 
 hodnotilo celkem autorů: 0 komentovat příspěvek 
 autorské hodnocení: 0.0 uložit příspěvek 
 známka poroty: 1.5 tisk příspěvku 
 počet komentářů: 2 zaslat vzkaz autorovi 
 počet shlédnutí od publikace: 5 výpis autorského hodnocení 
 
:: Komentáře k příspěvku ::
 čuk 19.11.2015, 8:47:22 Odpovědět 
   V této části se hodně děje. Trochu road movie, zvlášť ten konec volá po dalším pokračování. objevil se George a neznámý cizinec v dlouhém kabátu, náznak sci-fi: jakési čipování, tajemný hlas. Se vztahy mezi postavami se v této části nic příliš neděje. Tedy záhada za záhadou. Jen Jason musí bojovat s našeptáváním Vytvořilas nové konce v klubíčku příběhu, jsem zvědav, jak je navážeš, aby příběh nebyl násilný. Finta na Georga byla docela rafinovaná. Zachránit duši neznamená ji spasit, tady jde smysl dost proti uzanci. Psáno čtivě, nerozvlekle, s invencí. Poněkud mi tam chybí náznaky fyzických vlastností postav a fyziognomie, aby se daly podle vzhledu lépe rozlišit a byly plastičtější. Tedy stačilo by pár detailů nebo i adjektiv. Naznačit jak vypadají. Víc probarvit.Text je dobře rozehranou hrou, ale místy působí trochu ploše, v ději figurují jen jakési papírová zobrazení a ne živoucí tvorové ve třech rozměrech. Na saspi to nejde, ale rád bych viděl jak vypadají. Máš postavy někde nakreslené (ke knížce by byly dobré obrázky). Máš-li zobrazení postav, mohla bys mi je poslat majlem? Tento textu se mi líbil. Dík za seznam postav v úvodu.
 ze dne 19.11.2015, 21:02:18  
   Trenz: Poslala bych, kdybych uměla kreslit. Zkusím s postavami něco udělat. Díky za komentář.
obr
© 2005-2016 by Matěj Novotný & Filip Kotora | Všechna práva vyhrazena
 
 
Va?e literatura MFantasy Literární.cz - Server s českou literaturou Art & Design - Roman K?bus
 
Partneři: Gastrokritik, Antikvariát Kačur
 
St?hnout SASPI.cz toolbar! RSS zdroj
obr obr obr
obr
Jacob liam
(26.11.2020, 06:50)
mapato
(17.11.2020, 14:39)
Franta Baďura
(15.11.2020, 17:36)
marker.publishers
(27.10.2020, 20:24)
obr
obr obr obr
obr
Zamilovaný bláz...
Sirnis
Posel smrti VII...
Lukaskon
Nekropotence28
kilgoretraut
obr
obr obr obr
obr

MOMENTKY
Literaturista
obr
obr obr obr
obr
Liter?rn? almanach SASPI
Aktuální číslo LA...
obr
obr obr obr