obr obr obr
obr
uživatel 
heslo 
» Registrace autora
» Zapomněli jste heslo?
obr
obr obr obr
obr
» Novinky
» Právě vyšlo
» TOP 20 díla
» Články
» Literární almanach
obr
obr obr obr
obr
» Próza
» Poezie
» Výstřely do tmy
» Příručka publikování
» TOP 20 autoři
» Vyhledávání
obr
obr obr obr
obr
» Workshopy 
» Fórum 
» SASPI Chat! (1)
» FAQ
obr
obr obr obr
obr
» Knihovna autorů SASPI
» Redaktoři on-line
» Technická podpora
» SASPI team
» Odkazy
» Spolupráce
» Knihkupectví
"Kdo nemá peněz, je chudý; kdo nemá přátel, je chudší; ale kdo nemá srdce, je nejchudší na světě."
Fjodor Michajlovič Dostojevskij
obr
obr počet přístupů: 2915583 obr

Adresa SAS E-mail © SAS Obecně platná pravidla Nápověda obr

:: Na SASPI.cz je právě 39861 příspěvků, 5778 autorů a 391986 komentářů :: on-line: 0 ::
obr

:: Rychlíkem z Prahy na Vysočinu za 24 hodin? ::

 autor Jamilla22 publikováno: 31.03.2016, 9:34  
Humorně poučný fejeton o mé cestě z Prahy na moji rodnou Vysočinu rychlíkem za 24 hodin s nucenou večerní, noční a denní mezizastávkou v hlavním městě Moravy-Brně.
PRVNÍ DÍL.
 

Vážení a milí čtenáři. Věřili byste, že je ještě v dnešní době moderních a technicky vyspělých dopravních prostředků možné cestovat rychlíkem z Prahy na Vysočinu celých 24 hodin? Nevěříte? No u mne to tedy možné je! Občas se mi to cestování totiž trochu zašmodrchá.
A tentokrát to bylo tím, že si ráda zdřímnu a to nejen doma na své oblíbené pohovce. Ale i v dopravních prostředcích a ve vlaku se opravdu spí dobře. Pražce jemně drncají a pravidelně klepají a vláček se hezky kolébá a houpá. Opravdu mohu všem vřele doporučit ! Spánek ve vlaku provozuji a doporučuji i z jednoho praktického důvodu, že cesta rychleji uběhne. (Doporučuji zvláště častým a dlouhotraťovým cestovatelům).
A to ještě, milí čtenáři, netušíte, že jsem při cestě do mého rodného koutu na naší Vysočině byla nucena nedobrovolně navštívit hlavní město Moravy-Brno. A to ve večerních až pozdně večerních a nočních hodinách i další den. Obohacující zážitek, věřte mi. Těch našich milých romských občanů okolo nádraží i uvnitř. Úžasně povzbudivé pro vyděšenou slečnu cestující původně z Prahy na Vysočinu domů za rodiči, Brno téměř neznaje.
V Brně jsem tehdy taky na vlastní kůži zažila a poznala pravdivost toho, že brňáci nemají pražáky v lásce, ač já jsem rodilá moravačka v Praze pouze nějaký ten pátek pracující. Ale znáte to : "Nejhorší je srážka s blbcem." A dodnes mi tato brněnská srážka s blbcem zůstala v paměti a navždy zůstane, pokud mi zůstane i zdravý rozum.
A jak to tehdy vlastně všechno začalo a jak se to vlastně všechno semlelo?
Nastoupila jsem nic netušíce událostí příštích radostně, jako vždy, do rychlíku Praha-Brno-Slovensko s tím, že budu asi za 3,5 hodiny doma u rodičů a sourozenců. Jeden z nich-můj bratr, měl na mě okolo 19. hodiny čekat na malém nádraží, jelikož jsem měla ještě asi 8 km domů a večer už nic nejelo.
Vážení a milí čtenáři, tato celá událost se odehrávala v době začínajících mobilních telefonů a skomírajících telefonních automatů v ulících. A já patřila samozřejmě do skupiny občanů, kteří v té době mobil nevlastnili.
Ve všední dny v té pozdně podzimní době krátkých dnů a dlouhých večerů cestovalo tehdy méně lidí a jako naschvál poslední spolucestující vystoupil krátce před tím, než jsem měla i já. A v té chvíli mě opravdu nenapadlo nic lepšího, než zavřít oči a usnout. Když jsem tehdy po pár minutách slastného spánku otevřela oči do zšeřelého kupé a nahlédla do tmy ven, tak mne velice zaujaly a přiznám se i překvapily vlnící se bílé čáry okolo trati, které v našich končinách okolo tratí nikde nejsou a poté při pohledu na hodinky, kde na mě zíral z ciferníku čas 19.05 a já měla v 19.00 vystupovat na nádraží, kde na mne čekal bratr, mne polilo horko a zachvátila panika. Příští zastávka našeho rychlíku byla Brno-hlavní nádraží! Přece jen mi ale malinko přálo štěstí v této panické situaci, za celou dobu neprošel ani jeden průvodčí ČD, moje jízdenka byla totiž vydána a zaplacena jen do stanice Žďár nad Sázavou. A tak jsem nechtěně a z donucení (přece nevyskočím za jízdy z uhánějícího rychlíku a do tmy) asi za hodinu jízdy načerno vystoupila ve stanici Brno-hlavní nádraží a začala horečně běhat a hledat telefonní automat.


 celkové hodnocení autora: [ - ]

výborné chvalitebné dobré dostatečné nedostatečné Ohodnoťte příspěvek!

přidat autora k oblíbeným 
 hodnotilo celkem autorů: 0 komentovat příspěvek 
 autorské hodnocení: 0.0 uložit příspěvek 
 známka poroty: 2.0 tisk příspěvku 
 počet komentářů: 3 zaslat vzkaz autorovi 
 počet shlédnutí od publikace: 6 výpis autorského hodnocení 
 
:: Komentáře k příspěvku ::
 Šíma 31.03.2016, 9:29:17 Odpovědět 
   Zdravím.

Zaspat cílovou stanici je určitě velmi mrzuté a panika je na místě. Jsem zvědavý na pokračování.

Číslovky bych opsal slovy a pokud jde o přechodníky - nedal bych za ně ruku do ohně. Ještě maličkost, pokud jde o čas používá se dvojtečka: 19:00, ale to jen na okraj.

Hezký den a múzám zdar.
 ze dne 31.03.2016, 10:40:24  
   Jamilla22: Zdravím také a děkuji za vstřícný komentář, toto je mé první dílko v mém již mírně pokročilém věku, občas se mi toho honí spousta hlavou, ale dát to na papír je trochu náročnější. Děkuji Vám také za opravy, budu se snažit příště více. :-) :přeji Vám též hezký den.
 ze dne 31.03.2016, 9:36:00  
   Šíma: A málem bych zapomněl: vítám Tě na SASPI a přeji mnoho úspěchů v tvorbě.
obr
© 2005-2016 by Matěj Novotný & Filip Kotora | Všechna práva vyhrazena
 
 
Va?e literatura MFantasy Literární.cz - Server s českou literaturou Art & Design - Roman K?bus
 
Partneři: Gastrokritik, Antikvariát Kačur
 
St?hnout SASPI.cz toolbar! RSS zdroj
obr obr obr
obr
Iriska
(1.7.2020, 12:30)
Tala
(25.6.2020, 10:23)
crook
(24.6.2020, 21:22)
Dany
(21.6.2020, 15:45)
obr
obr obr obr
obr
Krvaví koně
Fuxik(5)
Posel smrti VI:...
Lukaskon
Tajuplná schrán...
Domčuška@liasPoppy
obr
obr obr obr
obr

Svetielko v srdci
Sisi
obr
obr obr obr
obr
Liter?rn? almanach SASPI
Aktuální číslo LA...
obr
obr obr obr