obr obr obr
obr
uživatel 
heslo 
» Registrace autora
» Zapomněli jste heslo?
obr
obr obr obr
obr
» Novinky
» Právě vyšlo
» TOP 20 díla
» Články
» Literární almanach
obr
obr obr obr
obr
» Próza
» Poezie
» Výstřely do tmy
» Příručka publikování
» TOP 20 autoři
» Vyhledávání
obr
obr obr obr
obr
» Workshopy 
» Fórum 
» SASPI Chat! (1)
» FAQ
obr
obr obr obr
obr
» Knihovna autorů SASPI
» Redaktoři on-line
» Technická podpora
» SASPI team
» Odkazy
» Spolupráce
» Knihkupectví
"Bojíš-li se smrti, kde nalézáš odvahu žít?"
estel
obr
obr počet přístupů: 2915696 obr

Adresa SAS E-mail © SAS Obecně platná pravidla Nápověda obr

:: Na SASPI.cz je právě 39811 příspěvků, 5810 autorů a 392500 komentářů :: on-line: 4 ::
obr

:: Stvořil jsem.. ::

Příspěvek je součásti sbírky / knihy: Opened Eyes
 autor sartre2 publikováno: 17.09.2016, 22:10  
..
 

Stvořil jsem..


   V hezké horské vesničce někde na severu, když den střídal se s nocí my dostali jsme pozvánku od „našich“. Kategorie „naši“ je kategorie rodiny a přátel se kterými se člověk cítí dobře a lidičky se mají rádi..

   Druhý den po obligátním obědu byl návrh, co podnikem večer. Promítání v místní hospůdce bylo to nej, co nás napadlo, tudíž po sofistikovaných návrzích na promítání typu Mimoni (děti a spát), Ice Age (detto), Jozefina 2 po 24,00 hod. - po vyhnání všech dětí na kutě (krátký shot pouze pro dospělé místo komiksu a pokračovat ve večírku..).. vyhrál návrh na „Stvořil jsem..“ což byl ojedinělý pokus místního rejžu prezentovat svůj snímek lehce šmrnclé avantgardní tvorby místy s prvky historie a neo klasiky.
Byli tam všichni… Mája, Jája, Pája, Kája, Dája..co něco znamenají ve světě lidí..ale to vlastně my všichni, každý svím dílem.
„Film není vhodný pro megery a citlivky“..tak nějak hlásal úvodní titulek autora, který si k tomu účelu vzal i rejžovskou čepici. “První část filmu stojí za úplné h...o a kdo to vydrží bude odměněn druhou částí, která se dost líbí“..vnadil „umělec“ a pokračoval : ..“určitě nevhodné pro ultraintelektuály a kritiky všeho druhu co se snaží v tom něco najít..nenajdou a opravdu je tohle poslední promítání“.. sliboval dál.
Tahle technika není úplně neznámá. Negací probrat diváky k reakci, která může být opačného charakteru..Začalo mě to zajímat a pokynul jsem pinglu, aby začal nosit. “Svijany nejsou“..snažil se dodat večeru trpkou příchuť chlápek barvou popela, který se zpočátku extra nesnažil. „Tak budou“, zavelila Radu a on se lehce zpotil..No Radu byla jedna z princezen, holky zpříjemňovaly v hospůdce veskrze spíš mužskou společnost. Mimochodem princezny se už dnes většinou nevyskytují, je jich jak šafranu - protože je musí vychovat královny..a ty už nejsou skoro vůbec. Holt společnost se pohla jiným směrem..
Takže po třech bahnech se začalo točit opravdické pivko, atmosféra se zklidnila a my jsme začali vnímat děj..

   Možná by člověk neměl přenášet vlastní očekávání v nezávislých filmech. Nebyl to exteriér a živočišnost Zahrady, ani bizarnost se surealistickou deviací a bezbrutální analogie Andalúzskeho psa..o tom to nebylo..Možná jsem chtěl vidět taky něco jako filmový pokus s hudbou a obrazy J. Morrisona v Doors s mixem a viděním Olina v Bude hůř.. na naše podmínky..a s lehkým dadaismem..Inu underground a bohéma strádá, tradované „trháky“ jsou dnes pohádky s hvězdným obsazením, víc převládá osvedčený populární jihočeský / moravský motiv s kulisy selského baroka..
Seděl s námi taky pán se psem. Nenápadně pokukoval po osazenstvu, občas vyběhnul s čoklem výběrové rasy ven. Po chvilce jsme se dověděli, že to byl vlastně hlavní aktér, teda „star“. K pochvale chováním nevýrazného chlápka i když byl “pražský herec“ svědčilo, že se nějak nepovyšoval a snažil se symbiózou tak nějak splynout, koexistovat a užít si film s ostatními..Možno jediné minus, jak by řekla jedna PhDr. byly sykavky..ale za to nemohl. Projev měl dobrý, do filmu s nelehkou tematikou se snažil dát srdce a to je důležité.
Gró filmu bylo to, co mě zajímalo nejvíc. Rejža a spol. si totiž nenaložili lehké sousto..snažili sestvořit ženu v první části (tady rejža se svým ohodnocením téhle části opravdu nekecal..) – rušil tam mix  motivu od starořeckých plachet, v čem byli herci oděty, v kombinaci s adidami na nohou a punkovými účesy..po trošku chaotické projevy s lehce jednoduchými hospodskými vysvětlování „něčeho“ a ne dobrým zvukem, (ale to se u nízkorozpočtových filmech dá prominout) na druhé straně s příjemnou kamerou a střihem v druhé části. Po dalších obrazech „z čeho“ se autor snažil stvořit ženu jsem si raději  šel ven zapálit..
..“Zatím nic moc“..“On se hledá..“ bručel spolek vnější opozice. Tak jsme rozebírali, co je k tomu a opravdu ve vesničce u skal, blízko čáry, s bývalou NDR, byl člověk velice příjemně překvapen názory a obzory diskutujících..“ Byly tam lidi, co pamatovali rockové i punkové nápěvy, probrali jsme „Visáče“..a kupodivu i „Zonu A“..severské i korejské filmy.. a ukončili to lyrikou a písněmi Kryla, na kterého již většina zapomněla..R.I.P. Karle..co kolem datumu výročí něžné revoluce mělo extra příchuť znovunalezené svobody.
Docela kulturně naladěni jsme pak usedli do židlí a koukali na plátno dál. Rejža si dal kafe s rumem a rozdal pamlsky, čím si získal krátkodobě naše sympatie. Začal jsem si ho všímat – byl propadlý v ději, replikoval dialogy - v horečce unášen svým dílem..postižen stigmatem doby zapředen ve vlastním monologu..

Co k tomu dodat..Divák takový ten, co chtěl trošku víc (a komu nebyl film určen), by očekával pointu filmu, která nebyla složitá. Chtěl jsem vysvětlení toho éterického stvoření, které skutečně vládne téhle planetě a děla jí snesitelnou pro život. Tak moudré a mazané pohlaví, které to ví a ani se tím nechlubí..Silné a důrazné, dávajíc tady tomu nějaký řád, přeživší a odolnější druh, který je již od narození stabilnější a kvůli kterému se vedlo tolik válek..Něžné a půvabné ve své křehkosti bytí vychovávajíc potomky tmolící se po téhle zemi..a které kupodivu dokáže milovat muže i když ví, jací jsou..
Dostal jsem vizi explicity, ve které se vyrovnával autor v první části se ženami v předpokládaných moc nepovedených vztazích, možno s komplikovaným vztahem asi úplně ke všemu.. Dostal jsem jasné podvědomí, jak to tak úplně není, Freud by se taky vyřádil..něco jako opačná „Sexmise bez sexu“..v jednoduchém interiéru a zbytečnými dialogy. V druhé polovici („období po Svijanech“) to bylo povedenější, to ženské si vyměnily roli s mužským, v paměti obraz pokusu mužského baletu, co v retrospektivě novodobých metrosexuálů nebylo úplně od věci..s prvky jednoduché komiky.
Skončili jsme někdy po půlnoci (tohle je dobrá interpretace času) a s hlavami ztěžklými kulturním zážitkem jsme později upadli do peřin..

Film hodnotím průměrně, celkové zpracování v útulné hospůdce s exteriérovým výhledem na jezírko (kde se každý případně i večer může u příjemného osvětlení „kochat“) jako velmi dobré, opravdu příjemná akce..

..“Měl jsi 9 jedenástek..“ pravily na druhý den holky a to nepočítaly ty bahna..což po ránu člověku docela připomene pečlivost těhle našich zlatíček..a to byly na rozdíl od mužů docela „fresh“..ale tom zase někdy jindy.


Á propós ..dodatek.. :

   Český lev 2016 byl ve znamení jednoho velkého Faux pas..Asi tak jako politicky udělený Oscar Leovi ve stejný rok, kterého měl dostat - když už - tak za Vlka z...tak bylo nepochopeno udělení za "nejlepší herecký výkon a film"..Kobry...Pokud celá ta slavná akademie nevidí geniální Karlův výkon ve Fotografovi, na kterého pěl ódy i pan Saudek - tak by si měli její členové dát mokrej hadr na hlavu a něco dělat a nepodělat.. :-(. Úroveň pod psa, podivuhodné ego těch, kteří si šli za uvedené "dílo"vybrat cenu, disgusting..© 2016 Sartre2


 celkové hodnocení autora: 92.4 %

výborné chvalitebné dobré dostatečné nedostatečné Ohodnoťte příspěvek!

přidat autora k oblíbeným 
 hodnotilo celkem autorů: 0 komentovat příspěvek 
 autorské hodnocení: 0.0 uložit příspěvek 
 známka poroty: 2.0 tisk příspěvku 
 počet komentářů: 2 zaslat vzkaz autorovi 
 počet shlédnutí od publikace: 4 výpis autorského hodnocení 
 
:: Komentáře k příspěvku ::
 sartre2 17.09.2016, 22:24:04 Odpovědět 
   Ahoj :-), děkuji, souhlasím, ze s úpravou formy textu se dá něco udělat . .Na tvojí otázku - ano, něco z autobiografie a něco výplodem mūz..dyť je znáš. .dělají si co chtějí. .:-). .hezky večer .
 Šíma 17.09.2016, 22:09:39 Odpovědět 
   Zdravím.

Textík je napsaný lehkou rukou a čte se docela dobře, viz odpolední a večerní kulturní představení v hospodě, včetně lehké erotiky po dvanácté hodině. Není v textu alespoň kousek autobiografie, nebo je vše výplodem múz?

Tuším jsem už minule zmiňoval dvě tečky (jsem pro tři tečky nebo pro jednu, případně pro dvě tečky a další znaménko - otazník nebo vykřičník, nemýlím-li se). Text je trošku jemně "rozdrcaný", šotek Přelepníček se činil (chybějí i mezery v textu, tu zase jsou nadbytečnými, a ještě maličkost, každou novou přímou řeč bych odsadil na nový řádek pokud to jde a přímá řeč nenavazuje na popisnou větu). Prostě trošku textík očesat a vychytat mu blechy...

Hezký večer a múzám zdar.
obr
© 2005-2016 by Matěj Novotný & Filip Kotora | Všechna práva vyhrazena
 
 
Va?e literatura MFantasy Literární.cz - Server s českou literaturou Art & Design - Roman K?bus
 
Partneři: Gastrokritik, Antikvariát Kačur
 
St?hnout SASPI.cz toolbar! RSS zdroj
obr obr obr
obr
marker.publishers
(27.10.2020, 20:24)
Emmajackson2711#
(23.10.2020, 08:22)
Filion
(14.10.2020, 22:49)
Koala
(14.10.2020, 20:43)
obr
obr obr obr
obr
Sharome 16.
Amemmaita
Na sever - 2. č...
Ellien
Obaja sú zlí
Beduín
obr
obr obr obr
obr

Zapomenutí
Therion
obr
obr obr obr
obr
Liter?rn? almanach SASPI
Aktuální číslo LA...
obr
obr obr obr