obr obr obr
obr
uživatel 
heslo 
» Registrace autora
» Zapomněli jste heslo?
obr
obr obr obr
obr
» Novinky
» Právě vyšlo
» TOP 20 díla
» Články
» Literární almanach
obr
obr obr obr
obr
» Próza
» Poezie
» Výstřely do tmy
» Příručka publikování
» TOP 20 autoři
» Vyhledávání
obr
obr obr obr
obr
» Workshopy 
» Fórum 
» SASPI Chat! (1)
» FAQ
obr
obr obr obr
obr
» Knihovna autorů SASPI
» Redaktoři on-line
» Technická podpora
» SASPI team
» Odkazy
» Spolupráce
» Knihkupectví
"Je pouze jeden originál lásky, ale na tisíc způsobů."
W. Shakespeare
obr
obr počet přístupů: 2915661 obr

Adresa SAS E-mail © SAS Obecně platná pravidla Nápověda obr

:: Na SASPI.cz je právě 39760 příspěvků, 5802 autorů a 392280 komentářů :: on-line: 1 ::
obr

:: L.E. ::

Příspěvek je součásti sbírky / knihy: Nezvaná a nečekaná
 autor asi publikováno: 22.09.2016, 11:03  
Chybí nám?
 

Ne, tak tohle nejde. Copak to ten Milan nevidí? Přece, nemůže to být tady, to světlo, celý se to láme, tady je to prostě vyloučený. Musí to dát támhle, jo, tak, jak už to jednou nesli. Vždyť to tak mělo být, pořád něco inovuje, ale je to většinou k ničemu. Tohle je její, jeho jsou úplně jiný věci. Promo a ty věci okolo, to umí, taky to prodat, ale rozvěsit, nikdy. Nikdy to neuvidí tak, jak to má být, asi k tomu prostě nemá buňky, nebo to vidět nechce, nebo prostě něco…
Tak ještě jednou, takhle to být nemůže, zkrátka ne. Jo, podle toho jak jim dala plánek, ona je šéf, v tomhle, tady. Jasný? Kdyby je unesla, dá si je tam sama. Taky proč dělá takový monstra? Mohla to dát o třetinu menší, taky by to bylo dobrý, možná, no spíš ne, ale zase by byly skladnější. Ještě tady, tady to nějak nedomyslela, tohle se k sobě nehodí, ne, obráceně, nebo…. Možná, jen si to zkusí jak by … Blbost, měla to promyšlený, žádná improvizace, tady na ni není místo. Ne, přesně jak to má, tak to bude. V tomhle je pečlivá, možná až moc, trochu nesnesitelně.
Kdo zas otravuje, teď ne. V kapse jí vrněl mobil. Držela v ruce ten rám a rozhodně to teď nikam pokládat nebude, ne pověsí to ještě tady, nějak moc sem jde světlo, je to nějaký divný. Kapsa jí vibrovala znovu. Pověsila. Vyndala mobil ani se nekoukla na číslo a dost vztekle ho zvedla.
Udělala dva kroky ke stěně, svezla se na podlahu a mechanicky odpovídala tomu na druhé straně. Ani vlastně neví co, ptal se, odpovídala, nemyslela, jen asi nějaký automat v ní se zapnul. Asi se rozloučil, nebo ne, zavěsila a zírala před sebe. Seděla tam a koukala do prázdna. Milan na ni mluvil, ale nemohla odpovědět. Nešlo to. Slova, sluch i myšlenky se nějak zasekly, nebo ochrnuly, nebo co. Prostě takový vnitřní, vnější, smyslový, ticho, na který vůbec nemáte vliv. Černo, bílo, nebarevno, jste tu, ale nějak mimo. Nějak vedle.
Nějakým kouzlem, nebo jak, se dostala domů. Vůbec neví. Všechny vnímá, jak na ni mluví, ptají se, ale nemůže jim odpovědět. Chtěla by, ale nejde to. Neví proč. Prostě nějak to nejde. Jako by byla někde venku a koukala se na sebe, na tu mlčící. To přece není možný, přece jim to musí říct. Co se stalo. Honzovi, hlavně. Klečí u ní a pořád na ni mluví. Otevřela pusu a cítila jak vzduch prošel hlasivkami, ale ty se ani nepohnuly. Cítila jen ten proud vzduchu, jinak ani hláska. No tak, co to je? Ne, nikam nechce. Proč k doktorovi? Nic jí není. Jen nějak nemůže nic. Možná napsat jim? Ne, to taky ne. Snad záblesk něčeho. Vyndala z kapsy mobil a podala ho synovi. Ten na ni vyděšeně koukal, ale nakonec si jej vzal.
Je jasno. Jeho francouzština je mnohem lepší než její, zcela bez přízvuku, lepší slovní zásoba, prostě to umí líp. Nešlo však o lekci konverzace, ale zjištění informací. Zjistil, naprosto dokonale, porozuměl, pochopil, co se stalo a taky hned všechno přesunul na sebe. Ne, máma, teď k telefonu nemůže, všechno zařídí a vyřídí on. Milan byl teď v roli diváka, tou divnou řečí, kde nikdo neumí r, nemluví a tak čekal na nějakou zprávu. Tuhle ale zrovna nečekal. Oba teď pochopili. Doktora to chtít asi bude, ale už vědí proč.
Nikdy by neřekla, že bude taková. V tu chvíli. Hodně, hodně, přes. Jenže, vlastně nevíte, dokud se to nestane. Vám, konkrétně. Můžete si to nastudovat v literatuře, ale dokud to nejste vy, tak…Věříte a doufáte, nepřipouštíte si tu možnost, ne, nechcete si ji připustit. Protože kdyby ano, zblázníte se už dávno. Prostě žijete a …Vlastně ji to nepřekvapilo, mohlo se to stát kdykoli, už spoustu let. Vždycky jí vysvětloval, jak se tím vyrovnat. Nesnášela to, nesnášela jeho, za ty řeči. Pak si nějak zvykla, taky už nějakou dobu žije zase tady. Líp se jí tady čeká, na něj…
Dlouho, to když pochopila, že jeho život je tam a její ne. Jen ten Honza je tak nějak mezi, nimi oběma. Nejdřív to byla velká romantika. Dostala stipendium, nádhera, krásná Francie, láska na první pohled. Idyla. První úspěchy v práci. Tam se dělá samo. Ráno vstanete, kouknete na oblohu a ať děláte co děláte, je to nádherný, tam se ani špatně něco dělat nedá. Prostě pohádka. Taky trochu jim ale věříte, těm pohádkám. Ještě tuhle misi, prodloužit kontrakt, ještě tam, potom tohle, navíc zase…Když odmítl i nabídku GIGN pochopila, že tam zůstane napořád. Nikdy neodejde. Dostal nabídku, něco naprosto nepochopitelného a neuvěřitelného, jenže nechtěl. Zůstal, napořád. Navždy…
No, pár let, vlastně. Ona je dost často někde pryč, tak to téměř ani není poznat. Stejně tam jezdí, on sem, jsou taková cestovní rodina. Vlastně už nebudou. Byli.
Příšerný, tentokrát by tu Francii oželela. Nejspíš sem hodně dlouho nepojede, nepoletí, nic, ani ta Provance jí nepřijde tak krásná, asi i ty levandule nějak hůř voněj, prostě ne. Přístav taky hroznej, ale ten neměla ráda nikdy.
Honza všechno zjistil, zařídil, zvládnul. Určitě líp než ona. Byli až u nejvyššího. Jistě, někdo jako on, není obyčejný. Vlastně tam byl jen na chvíli, měl být…zůstal. Ano, ví kde, jak, proč, nevyprávět, raději. Chápe. Není to tajné, ale dost politicky nepřijatelné, v současné napjaté situaci.
Nebylo to.... zkrátka zpočátku byla akce v souladu se zahraničními zájmy země a potom už ne. Politika, jak ji nenávidí. Proč by ji vlastně měla mít ráda? Vždycky budou lidi jako on a jako ti co byli na druhé straně. Jedni proti druhým. Nikdy to nebude jinak. Nebyl lepší, nebo hrdina, ne, vlastně ne. Pitomý naváděcí nebo jaký systémy, nefungující. Technika? Kodexy? Na co vám jsou, tam, zásah, přesně…konec. Ticho. Absolutní. Nezměnný. Mrtvý.
Hesla a proklamace? Prostě byl na jedné straně, nejdřív asi pro peníze, dobrodružství, pak spíš pro ten fakt sám. Umíte to, jste dobrý. Nehodí se říct, že vás práce baví, to ne. Jen ji děláte proto, že chcete. Pro peníze? Jediní, kteří to nikdy netajili... přesto… spíš ne, jsou jiné věci, pro co tam jste. Dřív i teď, to se nemění, skoro. Nebo možná, to taky, ale ne jen. Na nic se tě neptá, skoro. Na něco ovšem ano. Dáš všechno, přesně víš, co dostaneš, teď, za pár let… To určitě… Jistota? Jediná, pokud zemřete, tak ve stoprocentní kondici a se skvělým výcvikem. Každý z nás o tom denně čte, dívá se na zprávy.
Sledujeme akční filmy, kde od hrdinů kulky všech ráží a profilů odskakují a oni neohroženě míří vpřed k lepším zítřkům, porazit zlo. Vítězové…Hrdinové…Hodni obdivu…Pohrdání...Vypracovaná těla…Pohled před sebe…Nezlomní…Stateční…Dokonalí…Vojáci…Žoldáci...Lidi…Taky vidíme ty co odejdou, do civilu, jinam. Stačilo, mnohým navždy. Nic není jako před tím. Nebude.
I o nich jsou filmy, romány. Vlastně i pak, uzavřený svět sám pro sebe, všude.
Akce a setkání, pořád jste tak nějak spojeni, s ní… On, zůstal, taky takoví jsou.
Obchodujeme se zbraněmi, prodáváme, vyrábíme, zlepšujeme a zdokonalujeme, inovujeme. Jsme rádi, když nám to přináší zisk a pozdvihuje ekonomiku. Uplácíme, aby si zrovna ty naše kousky k zabíjení koupili, jsou přece the best. Spolehlivé, kvalitní, bezkonkurenční. Kde bychom byli bez obchodu?
Žijeme si hezky stranou od všech těch ošklivých věcí a tváříme se, že jsou tak daleko. Ani když je to v Evropě, nepřipustíme, že jsme jen kousek. Že něco je asi špatně, že takhle to dál nejde. Ne, my se tváříme, že jsme civilizovaná společnost, tohle se nás netýká. My všechny jen bráníme a pomáháme jim. Vážně? Přece tomu ani sami nevěříme.
Těch pár, co jich od nás tam sloužilo a vrátilo se…Dobře, není jich pár, ale co ti
o kterých už neuslyšíme, nevrátili se, aby nám vyprávěli drsné příběhy? Ukázali jizvy a pár plíšků, které se cení. Ukázali věci, o kterých jsme jen četli, třeba.
Nebyl odsud, tady bude chybět jen jim dvěma. A tam odkud byl? Odkud vlastně byl? Odkud jsme my? Všichni? Budeme někomu chybět?

P.S.
Pro ně…
https://www.youtube.com/watch?v=tz8Z4CGhSkA&index=1&list=PLE1C4F03CAF604FC0


 celkové hodnocení autora: 97.8 %

výborné chvalitebné dobré dostatečné nedostatečné Ohodnoťte příspěvek!

přidat autora k oblíbeným 
 hodnotilo celkem autorů: 0 komentovat příspěvek 
 autorské hodnocení: 0.0 uložit příspěvek 
 známka poroty: 1.5 tisk příspěvku 
 počet komentářů: 3 zaslat vzkaz autorovi 
 počet shlédnutí od publikace: 2 výpis autorského hodnocení 
 
:: Komentáře k příspěvku ::
 Šíma 22.09.2016, 11:02:58 Odpovědět 
   Zdravím.

Nepíšeš lehké texty. Četl jsem nadvakrát a stále jsem netušil, na čem jsem. Ona studovala (nebo pracovala?) ve Francii a zamilovala se do legionáře? Nebo také ne, kdo ví. Pozdravuj svého šotka Překlepníčka. Aby nedošlo k omylu, mi se Tvé texty líbí, jen s rozklíčováním to občas bývá docela obtížné.

Hezký den a múzám zdar.
 ze dne 22.09.2016, 14:17:49  
   asi: Díky za čtení i trpělivost. Skřítek je hrozně pracovitej, co s ním? Najít správný klíče není vždycky lehký, jo, v šifrování jsem dobrá. Mně se to vždycky zdá skoro průhledný, ale zase si říkám, trochu to zaclonit, nemůže škodit. Spíš ale asi jo. Na otázky mohou být odpovědi různé, každému podle jeho názoru a vidění světa...:-)
 ze dne 22.09.2016, 12:10:11  
   Šíma: Poznámka: docela dost přemýšlení a otázek! ;-)
obr
© 2005-2016 by Matěj Novotný & Filip Kotora | Všechna práva vyhrazena
 
 
Va?e literatura MFantasy Literární.cz - Server s českou literaturou Art & Design - Roman K?bus
 
Partneři: Gastrokritik, Antikvariát Kačur
 
St?hnout SASPI.cz toolbar! RSS zdroj
obr obr obr
obr
APV
(18.9.2020, 13:40)
xcvx
(9.9.2020, 11:54)
Alexandr Heartless
(7.9.2020, 14:47)
houseofcandy
(7.9.2020, 12:01)
obr
obr obr obr
obr
Kalich života -...
Trenz
Shodneme se na ...
Centurio
Cena odvahy - 2...
Anne Leyyd
obr
obr obr obr
obr

..příběh nového začátku
Mája
obr
obr obr obr
obr
Liter?rn? almanach SASPI
Aktuální číslo LA...
obr
obr obr obr