obr obr obr
obr
uživatel 
heslo 
» Registrace autora
» Zapomněli jste heslo?
obr
obr obr obr
obr
» Novinky
» Právě vyšlo
» TOP 20 díla
» Články
» Literární almanach
obr
obr obr obr
obr
» Próza
» Poezie
» Výstřely do tmy
» Příručka publikování
» TOP 20 autoři
» Vyhledávání
obr
obr obr obr
obr
» Workshopy 
» Fórum 
» SASPI Chat! (1)
» FAQ
obr
obr obr obr
obr
» Knihovna autorů SASPI
» Redaktoři on-line
» Technická podpora
» SASPI team
» Odkazy
» Spolupráce
» Knihkupectví
"Mír je jen nemocná válka, čekající na své uzdravení."
Gandalf
obr
obr počet přístupů: 2915551 obr

Adresa SAS E-mail © SAS Obecně platná pravidla Nápověda obr

:: Na SASPI.cz je právě 39826 příspěvků, 5773 autorů a 391832 komentářů :: on-line: 0 ::
obr

:: Doba počítačová ::

Příspěvek je součásti sbírky / knihy: Fejetony z šuplíku
 autor Lollo publikováno: 11.11.2016, 11:45  
 

První počítač na světě vyrobil Člověk Kromaňonský. Počítač byl neskladný, zabral celou jeskyni a špatně se přenášel. Jelikož byl tak obrovský a složitý na výrobu a nezbýval by čas na lov mamutů a výrobu pazourků, Člověk Kromaňonský vyrobil jen jeden a ten se neustále mezi Kromaňony stěhoval podle potřeby. Přišel třeba soused Kromaňon z vedlejší jeskyně a požádal: "Franto, můžeš mi půjčit počítač? Spočítám si, kolik musíme do jara ulovit mamutů." "Jasně, můžeš si ho přesunout k vám a do zítřka mi ho vrať zase zpátky." A tak to šlo celou Dobu Kromaňonskou, počítač se neustále přesouval sem a tam a při neustálých přesunech z jeskyně do jeskyně popadalo mnoho součástek, které očividně nikdo nepostrádal, a tak je časem zavál sníh, nebo písek, dle momentální nálady matičky Země. Tyto součástky dodnes matou archeology, kteří si myslí, že je k nám z nedostatku jiné zábavy přivezli mimozemšťané. Je to proto, ze čtou příliš mnoho odborné literatury o Kromaňonech a ještě si nepřečetli žádný bulvární časopis, ani fejeton.

Po Době Kromaňonské se na Zemi vystřídalo pár Dob Ledových a na počítače tak neměl dlouhou dobu nikdo náladu. Nakonec se zrodil Člověk Běžný. Chvíli trvalo, než ho omrzela Eva, Bára a taky Anička a Běžný Člověk si řekl: "Hrozně se nudím. Co kdybych vymyslel nějaké počítačové hry?" A tak mu nezbývalo, než oprášit všechny nalezené součástky po Kromaňonech a vytvořit zbrusu nový počítač. Nový počítač se musel vejit do malého bytu, proto se konečně dočkal inovace a značného zmenšení.

Poté se v počítačích zabydleli pavouci, (kteří vlezou prostě úplně všude) a začali v nich splétat sítě. Takto vznikl první internet, který si dnes můžete spustit v každém domácím počítači. Po vláknech k vám pavouci posílají zprávy ze světa od jiných pavouků - například z Austrálie - a někdy pošlou i nevyžádané maily. Od té doby se Člověk Běžný konečně přestal nudit.

I pavouk občas nastydne (obzvlášť v severních částech zeměkoule) a po vláknech sítě tak stihne nakazit řadu jiných pavouků, až to chytne váš počítač. Tomu se říká vir. Pavouci jsou vcelku odolní a nakazí vám počítač jen jednou za čas, jenže to se nelíbí organizaci Zlotřilých Hackerů Nenávidících Vaše Počítače (ZHNVP) a ta posílá do vašich počítačů další umělé a mnohem agresivnější viry. Zlotřilí Hackeři mohou za to, že se po internetu šíří vaše hambaté fotky, za žalostný stav vašeho konta a pokles akcií pavoučích sítí na burze. Proto, až uvidíte někde kolem se potloukat Zlotřilého Hackera, ihned střílejte!

Každý, kdo se někdy potýkal s problémem počítače nakaženého virem od Zlotřilých Hackerů ví, že je jednodušší počítač vyhodit do popelnice. Pokud nemáte po ruce střelnou zbraň, hoďte ho na hlavu Zlotřilým Hackerům. Pak vám ovšem nezbývá nic jiného, než se vydat na nákup nového počítače.

Nákup počítače

V následujících řádcích se dozvíte velmi užitečné informace o nákupech počítačů. Počítače se dělí na několik základních typů:

1. Normální Počítač. Obsahuje monitor, klávesnici, myš a velkou plechovou krabici a stovky protivných kabelů.

2. Notebook. To je malá skládací placka ušetřená všech zbytečností, které nikdo nepotřebuje. Notebook se vyplatí, nechcete-li k sousedům přenášet Normální Počítač na zádech.

3. Tablet. Tablet je imitace počítače pro lidi, kteří neumí pracovat s myší ani klávesnicí. To není nic pro vás. Vy ještě máte nějakou důstojnost.

Takže vyberte si nějaký hezký, útulný počítačový krámek s minimem lidí a prohlídněte si cedulky okolostojících počítačů. Zjistíte, že obsahují plno informací. Těmto informacím se říká parametry. Ta nejvyšší cifra je cena.

Povíme si něco o parametrech. Platí základní pravidlo: čím více parametrů obsahuje cedulka, tím lépe. Nikdy nekupujte počítač bez parametrů. Takový se vám zhroutí dřív, než s ním dojdete domů.

Základním parametrem je RAM. RAM není zkratka másla, ale obsahuje číslo, které udává počet hackerů, které příště pobijete svým novým zavirovaným počítačem. Hovořte o RAM s prodavačem zcela otevřeně a ten bude hned vědět, že jste zkušeným uživatelem a nebude se vás snažit podvést.

Dále se mrkněte na velikost disku. Nezapomeňte, že i tady se vyplatí řídit se pravidlem: Čím větší, tím lepší. Některé disky jsou tak velké, že se nevejdou do počítače a pak se připojují zvláštním kabelem. Toho se vůbec nebojte, přinejhorším ho využijete jako podšálek pod kafe.

Operační Systém je dalším parametrem, který si řádně probereme. Operační Systém je v počítačích proto, abyste je mohli restartovat. Bez Operačního Systému byste museli používat tlačítka a to je dost nepohodlné. Operační Systém žádejte co nejstarší, protože jen tak se můžete spolehnout na to, že Výrobci Operačních Systémů měli dost času opravit všechny díry a chyby, které obvykle Operační Systémy obsahují a vám se tak počítač nerestartuje sám od sebe častěji než přibližně pětkrát za hodinu.

Ještě bych ráda zmínila takzvaná Jádra. Jádra jsou poslední dobou velmi moderní a slouží ke zmatení uživatelů. Výrobci je rádi připisují k parametrům, aby mohli zvýšit cenu. Žádný počítač nikdy nepotřeboval ani jedno Jádro. Schválně se někdy podívejte do svého počítače, zda tam najdete nějaké Jádro.

Tak, teď už víte to nejdůležitější o parametrech a váš rozhovor s prodavačem by měl proběhnout zhruba takto:

PRODAVAČ: "Dobrý den, čím mohu posloužit?"
VY: "Přál bych si nějaký počítač za slušnou cenu..."
PRODAVAČ: Máme tu mnoho světových značek, co třeba tento od firmy BELL obsahuje dokonce čtyřjádro, to je naprostá novinka!"
VY: "Já chci hlavně hodně RAM! Asi tak tisíc stopadesát biliónů! To by mohlo stačit."
PRODAVAČ: "A co tento s nejnovějším Operačním Systémem Který Ještě Nikdo Nestihnul Vyzkoušet, tak co kdybyste to byl zrovna vy?"
VY: "A nemáte náhodou Operační Systém z dob Kromaňonů?"

Jak spustit počítač

Přinesli jste si svůj počítač domů a nyní hledejte největší tlačítko, kterým ho spustíte. Nemůžete-li ho najít, přivolejte si na pomoc nějaké děti, děti najdou vždy jakékoliv tlačítko. Po spuštění musíte zadat heslo. Pokud ho nevíte a neví ho ani váš osobní Zlotřilý Hacker Nenávidící Váš Počítač, máte problém a musíte se vrátit do obchodu pro nový počítač.

Předpokládám, že jste vše vyřešili a nyní můžeme přejít k dalšímu kroku. Počítače jsou zahlceny spoustou programů. Programy vyrábějí programátoři. To jsou požírači hamburgerů žijící v jiných vesmírech a jelikož jim z přemíry cholesterolu okoral mozek, zásobují nás programy, které váš počítač vůbec nemá zapotřebí a které mu způsobují zažívací problémy. Ujasněte si, k čemu počítač plánujete použít. Pokud to není k plánování jaderné války, potřebujete jen hry a internet. Vše ostatní tedy můžete bez obav smazat.

Zastavila bych se speciálně u antivirových programů. Antivirové programy jsou obzvlášť nebezpečné. Přitahují Zlotřilé Hackery, kteří mají potřebu je neustále obcházet a posílat vám další dávku virů. Z toho vyplývá, že počítač bez antivirového programu je přestane brzo zajímat. Antivirových programů se proto neprodleně zbavte.

Tak a teď můžete konečně s blaženým výrazem ve tváři spustit internet. A já si vás vyfotím a fotku někam zahrabu pro případ, že by se tu v budoucnosti potulovali nějací archeologové.


 celkové hodnocení autora: 98.0 %

výborné chvalitebné dobré dostatečné nedostatečné Ohodnoťte příspěvek!

přidat autora k oblíbeným 
 hodnotilo celkem autorů: 0 komentovat příspěvek 
 autorské hodnocení: 0.0 uložit příspěvek 
 známka poroty: 1.5 tisk příspěvku 
 počet komentářů: 2 zaslat vzkaz autorovi 
 počet shlédnutí od publikace: 2 výpis autorského hodnocení 
 
:: Komentáře k příspěvku ::
 Šíma 11.11.2016, 11:43:55 Odpovědět 
   Zdravím.

Není fejeton víceméně kratší literární útvar? Docela ses v tomto případě rozpovídala. Kdo ví, jak to tehdy s tím prvním počítačem bylo, nedovedu si jej představit. Ovšem musím brát v potaz fakt, že je tento text napsaný s nadhledem a humorem sobě vlastním. Ono není opravdu lehké koupit si (sehnat) ten správný počítač "šitý na míru" (s patřičnou konfigurací). Co asi řeknou "archeologové" z budoucnosti, až najdou naše počítače, také se budou divit (možná i ušima). Na práci šotků jsem nehleděl, přestože podle zákona schválnosti bývají víceméně v každém textu.

Hezký den a múzám zdar.
 ze dne 11.11.2016, 12:00:32  
   Lollo: Zdravím, Šímo, no možná i kratší je, většinou mívám tak o stranu kratší :-). Ale viděla jsem už i delší od některých amerických autorů, tak snad to tak nevadí. Děkuji.
obr
© 2005-2016 by Matěj Novotný & Filip Kotora | Všechna práva vyhrazena
 
 
Va?e literatura MFantasy Literární.cz - Server s českou literaturou Art & Design - Roman K?bus
 
Partneři: Gastrokritik, Antikvariát Kačur
 
St?hnout SASPI.cz toolbar! RSS zdroj
obr obr obr
obr
ciernezviera
(4.6.2020, 01:54)
TheaK
(16.5.2020, 11:57)
Ka
(11.5.2020, 21:51)
BukBird
(3.5.2020, 22:07)
obr
obr obr obr
obr
Osud prostých o...
D. V. S.
Cesta bez cíle
Letsager
Vykoupení
Edith
obr
obr obr obr
obr

O zahradním nábytku
SvaEl
obr
obr obr obr
obr
Liter?rn? almanach SASPI
Aktuální číslo LA...
obr
obr obr obr